Sari la conținut

acte necesare pentru inmatricularea unui scuter/moped


_cristi_
 Share

Postări Recomandate

În primul rînd, înainte de toate, mergi la primăria de care aparții, acolo vei obține o listă cu actele necesare. De la primărie trebuie să începi!

 

În mare, din ce-ai scris, mai trebuie contractul de vânzare-cumpărare, apoi mergi la RAR să faci ITP, apoi mergi la CEC să achiți taxele de înscriere într-un cont pe care-l afli de la primărie, apoi completezi o cerere tip la primărie, apoi depui dosarul cu toate aceste acte și chitanțe la primărie.

Unde locuiești?

 

Uite un link cu toate actele necesare. Link-ul este vechi dar actele au rămas aceleași: http://www.scuterclub.ro/forum/index.php/topic/17-acte-necesare-inmatriculare-scuter-de-50cc/

 

//Nu este problemă dacă ai cartea pe numele fostului proprietar. Cu contractul de V-C, cei de la primărie o să modifice cartea și o trec pe numele tău. Trebuie deci să ai contractul, altfel nu poți demonstra dreptul de posesie.

Dacă ți l-a vîndut fără contract, ia legătura cu vechiul proprietar și faceți contract. Contractul îl semnează pe loc la orice gheretă unde se fac și contracte pentru mașini. E foarte simplu, trebuie să aveți buletinele la voi (nu și scuterul). Toată treaba durează 2 minute.

Editat de Victor_vclic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Pe langa contractul de vanzare cumparare , cel care ti l-a vandut trebuie sa iti dea si fiscalul la el (eu am luat un scuter si astept de 3 saptamani fiscalul de la respectivu , inca una si il urc sus la bloc unde sta si ii dau foc in fata usii lui) + la radiere trebuie scris pe cartea de identitate de catre primaria unde se face radierea "instrainat catre xyz " + semnatura/stampila si contractul de vanzare cumparare la fel ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Pentru inmatricularea unui scuter normal ca trebuie fiscal in cazul in care ai luat scuterul second-hand :) . Daca e nou , e logic ca nu iti trebuie .

Iti trebuie contractul de vanzare cumparare , carte de identitate cu radierea de la primaria celui de la care l-ai cumparat , fiscalul + 15 lei taxa de numar si 40 cea de inscriere (sau invers , nu mai stiu ) , Itp-ul daca iti cere primaria sa prezinti dovada :) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru inmatricularea unui scuter normal ca trebuie fiscal in cazul in care ai luat scuterul second-hand :) . Daca e nou , e logic ca nu iti trebuie .

Iti trebuie contractul de vanzare cumparare , carte de identitate cu radierea de la primaria celui de la care l-ai cumparat , fiscalul + 15 lei taxa de numar si 40 cea de inscriere (sau invers , nu mai stiu ) , Itp-ul daca iti cere primaria sa prezinti dovada :) .

Eu l-am luat second hand si nu a trebuit certificat fiscal. L-am inmatriculat in Bucuresti. Uite aici link pe situl primariei cu toate actele necesare: http://sector5.ro/node/443

 

Asigurarea o faci dupa inmatriculare. Nu e necesara asigurare pentru inmatriculare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...