Sari la conținut

Excursie Europa 4-15 august, 8 tari


Beatrice
 Share

Postări Recomandate

Am inteles ca in Ungaria si Austria iti trebuie rovinieta, asa-i? A fost cineva de curand?

 

 

Am fost anu' trecut in Ungaria si Austria si nu iti trebuia pentru moto.

 

Trebuie daca folosesti autostrazile. Si la sloveni e valabil.

 

http://www.mae.ro/travel-conditions

Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Mersi pentru link!

Noi nu mergem pe autostrazi, deci nu ne mai intereseaza. :)



Am gasit si cazare pe CS, prin Croatia si Serbia, astept sa imi si confirme oamenii.

La Tatralandia e ocupat cam tot, dar ma duc acolo si vad daca am noroc; daca nu, sunt o gramada de pensiuni langa.

 

Prin Serbia am inteles ca nu prea sunt indicatoare si nu prea stii pe unde s-o iei... Alte minusuri?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Fara nici un motiv, sunt cam reticent asupra sistemului acesta. E drept ca nu l-am practicat niciodata, am auzit doar despre asta. Tinand cont ca esti "din sistem", te rog: poti sa ne povestesti si noua cate ceva despre el? Avantaje/dezavantaje? Multumesc frumos!


 

http://www.couchsurfing.org/

Este o comunitate online unde iti faci conexiuni cu omuleti din diverse locuri ale lumii; implicit poti gazdui sau poti fi gazduit gratis.

 

Faci frumos un cont, tre` sa raspunzi la niste intrebari introductive si gata cu partea usoara.

In functie de disponibilitatea de-a caza s-ar putea sa-ti ceara omuleti straini sa-i gazduiesti. Sau doar sa te intrebe sa le dai ponturi de vizitat in oras. Sau doar sa iesi cu ei la un pahar de vorba, sa cunoasca un insider. Nu trebuie musai sa gazduiesti daca nu vrei sau nu poti :)

Daca iti postezi intentiile de calatorie s-ar putea sa te contacteze omuleti care vor sa-ti ofere o canapea.

 

Dupa orice fel de interactiune, omuletii straini o sa lase un feedback public pe profilul tau si la fel va trebui sa faci si tu. Asta este un prim criteriu de-a selecta omuletii cu care vrei sau nu vrei sa ai de-a face ;-) Oamenii cu care interactionezi ii alegi dupa filtrele tale, iar dupa primele replici, daca nu-ti place ceva, poti sa intrerupi discutia si toata lumea e fericita.

 

Sunt grupuri pe orase- gen Bucuresti- si se organizeaza intalniri periodice la cate un suc de hamei :) Poti sa vii si afli povesti mai frumoase decat am eu timp sa spun aici.

Pe CS mai gasesti informatii pretioase despre evenimente, plecari/iesiri organizare, ponturi de calatorii si calatorit (multi sunt hitchhikers) etc

 

Pe scurt, cam asta este CS- o comunitate cu vechime de oameni sociabili :D

Tot pe scurt, CS nu este o comunitate de psihopati, swingers, hipioti ori de calatori homeless.

 

Editat de the.ingrid
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

Am inteles ca in Ungaria si Austria iti trebuie rovinieta, asa-i? A fost cineva de curand?

 

Doar pentru autostrada. Am fost acum o luna in H si SK - vigneta iti trebuie DOAR pentru autostrada in aceste doua tari, la fel in SLO, cum a zis si colegul Doctor X. In fosta Yugoslavie, platesti autostrada locco, au baraci d`alea cu tanti si domni incasatori. Se poate plati si cu cardul, e bine insa sa ai si cceva moneda locala.

 

 

 

 

http://www.couchsurfing.org/

Este o comunitate online unde iti faci conexiuni cu omuleti din diverse locuri ale lumii; implicit poti gazdui sau poti fi gazduit gratis.

 

Faci frumos un cont, tre` sa raspunzi la niste intrebari introductive si gata cu partea usoara.

In functie de disponibilitatea de-a caza s-ar putea sa-ti ceara omuleti straini sa-i gazduiesti. Sau doar sa te intrebe sa le dai ponturi de vizitat in oras. Sau doar sa iesi cu ei la un pahar de vorba, sa cunoasca un insider. Nu trebuie musai sa gazduiesti daca nu vrei sau nu poti

Daca iti postezi intentiile de calatorie s-ar putea sa te contacteze omuleti care vor sa-ti ofere o canapea.

 

Dupa orice fel de interactiune, omuletii straini o sa lase un feedback public pe profilul tau si la fel va trebui sa faci si tu. Asta este un prim criteriu de-a selecta omuletii cu care vrei sau nu vrei sa ai de-a face ;-) Oamenii cu care interactionezi ii alegi dupa filtrele tale, iar dupa primele replici, daca nu-ti place ceva, poti sa intrerupi discutia si toata lumea e fericita.

 

Sunt grupuri pe orase- gen Bucuresti- si se organizeaza intalniri periodice la cate un suc de hamei Poti sa vii si afli povesti mai frumoase decat am eu timp sa spun aici.

Pe CS mai gasesti informatii pretioase despre evenimente, plecari/iesiri organizare, ponturi de calatorii si calatorit (multi sunt hitchhikers) etc

 

Pe scurt, cam asta este CS- o comunitate cu vechime de oameni sociabili

Tot pe scurt, CS nu este o comunitate de psihopati, swingers, hipioti ori de calatori homeless.

 

Multumesc mult pentru lamuriri! :cheers: Pare ok din ce zici. Am sa incerc si eu atunci zona, desi ultima ta propozitie " CS nu este o comunitate de psihopati, swingers, hipioti " ma dezamageste... :-))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...