Sari la conținut

FreT
 Share

Postări Recomandate

Personal,nu cred că este aşa.eu cred că pur şi simplu nu văd ,nu sesizează că e cineva sub maşina sa,sau intră în panică şi nu mai acţionează conştient sau ... etc.Nu cred că face nimeni asta în mod intenţionat ci doar ca urmare directă a accidentului sau a uneia din cauzele enumerate mai sus.(exceptie fac intradevăr cazurile in care soferii urmăresc să îi calce cu maşina, era acum câţiva ani un film celebru pe youtube cu un jeep încolţit de o turmă de motorişti prin state care l-a călcat pe unu dintre ei)

 

Uita-te la film, si la alea mai vechi, sunt mai multe cazuri d-astea. Opresc cand aud o bufnitura sau vad ceva, stau putin si pleaca, fara sa se deranjeze sa se uite.

Ar fi grozav daca ar incerca sa ajute, sa cheme salvarea, sa dea primul ajutor, sa-i tina de mana pe aia care mor, ceva. Dar macar sa se uite daca nu calca pe un om...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 550
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Se pare că avem viziuni diferite deşi am văzut amândoi probabil aceleaşi filme.După părerea mea sunt cazuri şi cazuri.În unele cazuri soferi lovesc voit,alţii fug intenţionat de la locul accidentului dar acestea sunt după părerea mea destul de singulare.Ceea ce se întâmptă in majoritatea accidentelor are o explicaţie mai mult logică decât legată de aşa-zisa nepăsare faţă de eventualele victime ale unui accident.Eu cred că nu gândeşte nimeni aşa:hopa!cred cam lovit pe cineva sau am fost lovit de ceva,dă-l încolo ,merg mai departe că mă grabesc.

Orice om normal şi sofer totodată când sesizează ceva opreşte ,se dă jos,se uită şi ajută sau cheamă ajutoare.Maşini care se mai deplasează după impact pot fi explicate prin mai multe posibilităţi,de ex:şoferi răniţi (eventual ne purtători de centură),panicaţi,beţi(fără reflexe)etc.Ceea ce se vede pe o filmare nu conţine intotdeauna toate componentele ce au dus la o anume situaţie, nu avem mereu vederea de ansamblu.Păstrând proporţiile,este dacă vrei,la fel cum e prezentat adevărul la TV. adică trunchiat.

 

Uita-te la film, si la alea mai vechi, sunt mai multe cazuri d-astea. Opresc cand aud o bufnitura sau vad ceva, stau putin si pleaca, fara sa se deranjeze sa se uite.
Ar fi grozav daca ar incerca sa ajute, sa cheme salvarea, sa dea primul ajutor, sa-i tina de mana pe aia care mor, ceva. Dar macar sa se uite daca nu calca pe un om...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam aiurea compilatiile acestea pentru ca au amestecat cateva accidente moto cu carnagiul din India, China, Brazilia, in special moped-uri vs camioane.

 

Ce avem de invatat de acolo?

Avem de invatat ca trebuie sa fim atenti cand filtram printre camioane, tiruri etc! Realizezi ca tirul are unghiuri moarte imense si ca de multe ori soferii nici nu realizeaza ca i-a lovit sau au lovit ceva!

Editat de Claudiu_Lucian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In conditii normale de trafic, as zice ca se aplica regulile ce le-ai mentionat, care, oricum, le consider la mintea cocosului.

Trebuie sa fii foarte inconstient sa nu realizez aceste lucruri.

 

In filmele de pe YT insa e haos, ala nu e trafic.

Intra camioanele in viteza in scuteristi, sau vireaza fara nici o semnalizare/asigurare in prealabil, trece peste scuter o data, apoi inca o data, apoi mai trece o data sa fie sigur si tot felul de alte minuni.

 

Eu atat am invatat de acolo: nu o sa calc prin India veci (oh, wait.. stiam asta deja).

Daca vreau sa vad indieni, ma duc la Londra, numa' sa nu uit sa imi montez ghidonul pe partea dreapta a motocicletei ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De când urmăresc genul ăsta de clipuri, recunosc că am învățat niște chestii pe care nici un instructor auto sau moto nu m-ar fi putut învăța vreodată.

Întotdeauna încetinesc la trecerile de pietoni, fie că-s în mașină sau pe motor, mai ales dacă nu pot să "prind" din privire toată trecerea, din cauza unor factori care îmi obturează vizibilitatea.

Întotdeauna încerc să nu depășesc viteza celorlalți din trafic cu mai mult de 10 km/h, în special în traficul din oraș, unde iepurele poate sări de unde nu te aștepți.

Din experiența mea de 25 de ani de șoferie și 15 ani de mers pe motor, vă pot spune că vizionarea clipurilor de genul celui de mai jos au reprezentat pentru mine cea mai bună lecție de prevenție rutieră.

 

Drept urmare, cine are ochi de văzut, să vadă și să ia aminte.

Iar cei cu pensii speciale să-mi sugă (cenzurat).

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate, din experientele altora putem sa invatam. Urmaresc frecvent clipuri cu accidente: moto, auto, barci, etc.

Cea mai mare educatie o am de la accidentele moto, urmaresc ce se intampla si unde greseste (sau nu) fiecare, daca se putea evita. Chiar daca "ei" au avut cateva clipe de reactie, eu imi rezerv timp sa vad si sa analizez: pozitie, viteza, instinct-reactie, experienta, frica, impact, urmari. Incerc sa ma pregatesc mental si sa ma educ sa nu-mi fie frica, sa fiu calm, sa abordez din timp si corect pericolele, inclusiv franat cand urmeaza o trecere de pietoni goala dar obturata, atentie la boscheti si animale, atentie la soferi, motociclisti, scuteristi, biciclisti, etc. atentie la pericolele ce se afla pe drum ( de exemplu pe podul spre Adancata, cel peste A3, exact cum termini de urcat am intalnit o mare cutie de carton desfacuta, intinsa pe banda mea si nu era aplatizata de vreo masina - reactie, frica, abordare corecta, fara urmari).

Nu ma simt "in regula" nici fara echimament basic (nu costumat full piele dar echipament complet de strada), experienta mea ma ajuta sa merg safe dar nu ma poate feri de inevitabil, chiar si pentru 2 strazi pana la un prieten poate sa fie fatal fara casca.

Si daca tot "consumam" "prostii" de pe "internet", macar sa invatam din ele!

 

Investiti in voi, pentru ca investiti in viitorul vostru si treceti mai usor peste greutati!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

A venit și partea a VI-a...

 

Acum 45 minute, pasquinel a spus:

A venit și partea a VI-a...

 

Am vrut să zic a IV-a, da' încă nu mi-am revelit după Revenion... :))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
1 oră în urmă, LaurRRS a spus:

La video-ul 6 de accidente a-ti observat ca la majoritatea le-au sarit castile de pe cap?

 Da

1. majoritatea castilor nu sunt puse sau nu stau bine din cauza capului pätrat al indivizilor.

2. multi au mobre in valoare de multe K €  dar cascä cu 29,90 de la Lidl.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
La 10.03.2019 la 14:25, hidric a spus:

 Da

1. majoritatea castilor nu sunt puse sau nu stau bine din cauza capului pätrat al indivizilor.

2. multi au mobre in valoare de multe K €  dar cascä cu 29,90 de la Lidl.

sau uita de chestia aia de sub casca de se prinde sub barbie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 1 month later...
La 16.05.2019 la 9:35, raikk a spus:

15:40 Pare a fi Romania. Curajoasa doamna. Sper ca e ok.

 

curajoasa o laie, poate inconstienta ! s-a pus atat pe sine in pericol cat si pe conducatorul moto !! nici o infractiune posibila pe care a comis-o cel de pe moto nu isi justifica actiunea ei de vatamare corporala, atat a ei cat si a motociclistului. lasa-l o mie de ani sa fuga de politie, ii dai numarul in urmarire si ii face dosar penal ca nu a oprit la semnul politistului, decat sa moara amandoi ca prostii, sau sa se accidenteze cu urmari pe tot restul vietii !! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 ore, Mariusik85 a spus:

ii dai numarul in urmarire si ii face dosar penal ca nu a oprit la semnul politistului

 

e contraventie, amenda si suspendare permis

Editat de prafrau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • 5 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...