Sari la conținut

Plimbare 3 zile in zona Vidin


draku
 Share

Postări Recomandate

In weekend-ul urmator (22-24 iunie) intentionez sa dau o tura la Vidin si imprejurimi, trecand Dunarea pe noul pod de la Calafat.

As fi vrut sa merg pe Alexandria, Turnu Magurele, Corabia, Dabuleni, Rast, Calafat, dar nu stiu cum e drumul. Din auzite nu se prezinta prea bine, dar daca stie cineva mai multe informatii, rog sa ma lumineze si pe mine.

De asemenea, daca e cineva interesat de o asa plimbare, e binevenit.

Cazare in Vidin, viteza in limite legale, fara excese.

Vizitat imprejurimi, cetatile din zona, etc.

Intoarcerea luni, pe acelasi drum ca la dus, sau prin Bulgaria, cu trecere pe la Ruse.

Ramane de hotarat la fata locului care va fi traseul de intoarcere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok . sambata pe la cat vrei sa decolezi ? punct terminus Vidin ? sau ,,,,poate un traseu complect te rog daca poti sa incarc navigatia daca o fi sa fie .

Multam .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

o tura la Vidin si imprejurimi, trecand Dunarea pe noul pod de la Calafat.

As fi vrut sa merg pe Alexandria, Turnu Magurele, Corabia, Dabuleni, Rast, Calafat, dar nu stiu cum e drumul. Din auzite nu se prezinta prea bine, dar daca stie cineva mai multe informatii, rog sa ma lumineze si pe mine.

 

Cazare in Vidin, viteza in limite legale, fara excese.

 

Drumul pe partea romaneasca cat si pe partea bulgareasca este varza. Dar liber. Varza in sensul ca e plombat dar valurit. Viteza va fi de cca 70 la ora - asa ca e bine sa-ti calculezi corect timpul, pentru a nu te prinde noaptea, asa cum eu am patit... Am mers pe ambele maluri, anul trecut ultima oara. Avantajul malului bulgaresc e ca-i mai spectaculos, ai sa vezi Dunarea deseori - de pe malul romanesc prea putin - relieful este plat, drept si de campie pe partea noastra, pe cand la ei mai mergi si printr-o padure; mai ai o curba, mai o cismea veche, mai un magarus - nu ca n-ar fi si la noi destui, mai ales pe 4 roti...

 

Vidin are o cetate super, merita vizitata. In plus si faleza fluviului e amenajata ok, ai facut o buna alegere sa ramai peste noapte acolo. Asteptam poze si impresii, mai ales despre noul pod. Toate bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as zice ca la un 8 ar fi ok plecarea

traseul, asa cum am scris in primul mesaj, este: bucuresti-alexandria-turnu magurele-corabia-dabuleni-bistret-calafat-vidin

cazare in vidin (am rezervat o camera la un hotel)

de vizitat ce se mai poate in ziua aia (orasul, fortareata baba-vida poate, etc)

a doua zi, duminica, excursie la belogradchik, de vizitat stancile din zona, fortareata, apoi pestera magura

a treia zi, luni, plecarea inapoi, pe acelasi traseu sau poate prin bulgaria, si intrare in ro prin ruse

cam asta e programul meu

singurul lucru fix e cazarea la vidin, in rest pot sa il ajustez dupa preferintele de moment

 

@festina lente: multumesc pentru informatii

viteza nu e prea mare, intr-adevar, dar ma duc la plimbare, nu la curse....

Editat de draku
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

puteti sa vizitati, luati masa sau chiar innopta la cetate la dinescu. din calafat sunt in jur de 25 km.

 

nu vreau sa declansez o polemica, insa eu unul nu as ramane peste noapte la jegosul ala de Dinescu. nu i-as calca batatura pentru nici o secunda, de fapt...

 

La Vidin am stat la un mic hotel central, aproape de faleza, cu vreo suta de ron pentru o noapte. conditii excelente, numai loc pentru adapostit mobra nu aveau. ca atare, receptionera l-a sunat pe proprietar, sa rezolve problema. acesta a sosit impreuna cu sotia si copilul mic, erau la plimbare oamenii. a gasit solutia: sa o parchez la benzinaria tinuta de niste prieteni ai lui, in centru, ce era non stop si cu paza permanenta... s-a dus omul acasa, a lasat sotia si copilul, s-a intors cu masina, m-a dus la benzinaria respectiva, a vorbit cu oamenii, am parcat-o, apoi m-a adus inapoi la hotel cu masina dumnealui. jos palaria!

 

ca fapt divers: stiati ca "Pazvante Chioru" a fost de fapt comandantul cetatii din Vidin - pe numele lui adevarat Osman Pazvanoglu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, am avut si eu experiente placute cu hotelieri bulgari. stiu sa multumeasca oaspetii

cat despre dinescu, fiecare cu parerea lui..

stiu ca si la restaurantul lui din bucuresti are niste preturi....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La vidin caldura mare. Drumul pana aici a fost in mare ok, dar cu multe denivelari, in special intre Turnu Magurle si Corabia si dupa Bechet. Podul cel nou e ok, cu toate amenajarile (indicatoare, semnalizari, punct de trecere a frontierei, intrare din soseaua Calafat si Craiova in stil autostrada, etc) in regula. Nu am platit nimic pentru trecerea podului. O sa pun si cateva poze

Editat de draku
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

Cam asa arata noul pod de la Calafat

 

Foarte frumos! Ma bucura in plus ce aud, ca si traversarea lui e gratis pentru mobre, ca si la podul din Giurgiu-Ruse. Felicitari pentru tura!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu daca e gratis pt mobre, ca nu platea nimeni

din ce am inteles, ar fi o "promotie" :) pana pe 1 iulie

dupa aia se aplica taxa (care nu stiu cat e)

cetatea de la belogradchik (si stancile/peisajul din zona) si "pesterata" magura sunt de vizitat, pentru cine are drum pe acolo

 

cat despre drum, m-am intors pe la craiova-pitesti-bucuresti si mi s-a parut mai prost intre calafat si craiova decat pe la dunare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

cetatea de la belogradchik (si stancile/peisajul din zona) si "pesterata" magura sunt de vizitat

 

nu stiam de cetatea de la belogradcik si nici de stanci, am dat un search si imi place ce-am vazut. am trecut pe lista locul, multam! la pestera magura ce ti s-a parut ca are special? n-am vazut-o nici pe ea, totusi eu sunt cam reticent cu pesterile - in opinia mea sunt toate cam la fel, poate gresesc.

 

daca ati merge mai sus, si sa treceti sa sarbi.., e drumul ala pe langa dunare....

 

da, e foarte frumos drumul acela. mie si continuarea, tot pe malul bulgaresc, pana la ruse mi-a placut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu as zice ca merita vazuta, cu toate ca are "elementele normale" apartinand unei pesteri: stalactite/stalagmite, tot felul de formatiuni asemuite cu diverse lucruri/animale, inscriptii vechi, etc

e destul de lunga, iti ia cam 30-40 de minute sa o parcurgi la pas.

daca esti cu grup si ghid, dureaza mai mult. cu toate ca in pestera era un grup cu un ghid, nu aveam ochelarii de limba bulgara la noi, asa ca i-am depasit si am trecut mai repede

e bine amenajata (poteci/scari/balustrade) si de efect luminata.

intrarea costa 5 leva. iesirea se face in alta parte, de unde te poti intoarce in parcare pe jos (15-20 min) sau cu un titicar care costa 2 leva/pers (nu intra in pretul de intrare in pestera, dar asta nu ti-o spune nimeni...)

drumul care trece prin satul Rabisha e unul secundar, nu foarte bun, dar nici ff prost, e acceptabil. dupa cativa km iese in drumul national care leaga Vidin de Montana.

traseul catre pestera este bine marcat si nu te poti rataci......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hotel Rovno in Vidin (http://www.booking.com/hotel/bg/rovno.ro.html?aid=319856;label=bookings-name-Kovo7OfldV%2A5bMtmEm5IYwS18182480093%3Apl%3Ata%3Ap1%3Ap2300.000%3Aac%3Aap1t1%3Aneg;sid=77898a902b5750bde830cb4d169a2df4;dcid=1;checkin=2013-07-06;checkout=2013-07-08;srfid=4e126c187e87434bf61158fc4c2546e0ffb47ccfX1)

e hotel de pe vremea comunistilor cred, inalt si cu panorama frumoasa asupra Dunarii, aer conditionat, wi-fi free si parcare pazita (inclusiv lift fara usi la cabina :) )

are recenzii bune pe booking, dar e loc si de mai bine

a fost cam 50 leva/noapte cu mic dejun inclus (rezervare din timp) dar cred ca si daca mergi fara rezervare, vei gasi cazare fara probleme, acolo sau in alta parte

 

PS

la etajul 3 (sau 4?) se gaseste consulatul onorific al Romaniei la Vidin :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...