Sari la conținut

HJC - Discutii generale


ros46
 Share

RPHA 10 Plus full face, RPHA 10 Plus Lorenzo Replica, sau RPHA Evo Max flip-up?  

72 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 303
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

mi-am cumparat si eu de la ei RPHA 10 Plus ASSen ,foarte multumit de casca,ventilata foarte foarte bine ,2 viziere incluse,pret foarte bun ,material interior super bun friendly cu pielea

daca e sa-i gasesc un minus este viziera ,se putea o idee mai mare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum ti se pare prietene Assenul? am uitat sa specific ceva FOARTE USOARA

Daca pentru mine e intrebarea, tot ochelarii de soare raman criteriul de baza. Iar Assenul vad ca are doar viziera fumurie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nicio casca 'racing' (RPHA-10 in cazul asta) nu are ochelari inclusi...

din cate am citit eu, pentru lacasul in care intra ochelarii de soare este nevoie sa faca mai mare carcasa castii decat ar fi nevoie, in jurul lobului frontal, crescandu-i astfel si greutatea.

Editat de Zimbrutza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu te sfatuiesc sa iti iei scorpion diferenta de bani nu este exagerat de mare (510 lei este is-16 iar pe motocard si louis exo-500 este 180euro (~830lei) iar din punct de vedere al materialelor este cu mult peste.

Cand am pus mana pe viziara am zis ca nu se poate mi s-a parut dintr-un material foarte prost + mecanismul de inchidere foarte ieftin juca zici ca era prins la misto fata de exo care este mult mai ok. Daca o iei acum dupa o sa iti doresti mai mult si o sa te coste de 2 ore asa mai astepti putin. Iei odata si bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum ti se pare prietene Assenul? am uitat sa specific ceva FOARTE USOARA

super tare casca si sistemu ala nebun de blocare al vizierei

nu ma asteptam sa fie atat de usoara

 

nicio casca 'racing' (RPHA-10 in cazul asta) nu are ochelari inclusi...

din cate am citit eu, pentru lacasul in care intra ochelarii de soare este nevoie sa faca mai mare carcasa castii decat ar fi nevoie, in jurul lobului frontal, crescandu-i astfel si greutatea.

uite sunt curios cine a incercat shoei gt-air, ma bate gandu sa`mi comand una, prefer ochelarii inclusi,

si asta o fi cum spui tu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gt-air nu e casca racing. X-12 (x-spirit II) este.

si eu am fost interesat de gt-air, dar nu e facuta din acelasi material ca xr1100 sau x-12 (AIM+). E AIM simplu si are 1727 grame

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In pretul asta e probabil una din cele mai tari casti.

Nu te bucura de ochelarii aia de soare pana nu o testezi. La mine "pica" foarte aproape de cei de vedere.

Ca minusuri la ea - viziera s-a zgariat parca prea repede, desi are pregarire de pinlock, eu nu am gasit inca unul, iara pe timp rece nu prea poti merge cu viziera inchisa.... chiar daca deschizi toate aerisirile, iti abureste ochelarii de vedere la greu. Eu in toamna/iarna am mers cu viziera neinchisa total (are o pozitie in care sta fain) insa asta a adus si zgomotul aferent.

Overall... isi merita banii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

HJC RPHA (1100 ron) vs Nolan N86 (830 ron)

 

Ce parere aveti despre ele dpdv al izolarii fonice si al etanseitatii. Ma intereseaza sa fie cat de cat silentioasa si sa nu intre aerul pe la viziera la viteze mai mari. Am experiente neplacute cu alta casca :) . Isi merita diferenta de bani HJC ?

post-37300-0-50379200-1389104128_thumb.jpg

post-37300-0-19252800-1389104135_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da m-am uitat pe raiting dar nu e casca la care ma uitam eu ar trebui sa fie rpha 10 o au cei de SCORPIO AZ si nu seamana cu cele din testul de la sharp helmets

 

Cei de la HJC au observat problema sugerata de cei de la sharp si au scos HJC RPHA 10 PLUS ...ca sa iti dai seama care-i care (diferentele fiind destul de subtile) aerisirea de la barbie la RPHA 10 PLUS se inchide cu un slider pe cand la RPHA 10 se inchide cu un buton.

 

Am o RPHA 10 PLUS si mi se pare foarte buna...ca minusuri...mi-a sarit vopseaua de pe ea o data cand am dat cu capul si a 2 oara cand doar mi-a cazut de pe moto si sfatul pe care l-am mai scris pe undeva pe aici...mergeti mereu cu viziera inchisa pana face click...cand mi-a cazut de pe motoreta si avea viziera deschisa a sarit din locas viziera cam usor...in caz de probleme ma gandesc ca e posibil sa sara si sa fii accidentat...

Editat de Ashtray
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

HJC RPHA 10 Plus, aceeasi casca folosita de Jorge Lorezo o sa fie prima mea casca.

 

Inca nu stiu daca o sa iau varianta full face RPHA 10 Plus, sau varianta flip-up RPHA Evo Max.

 

 

Avantajul modelului full face este greutatea mica 1250g fata de 1400g modelul flip-up.

 

Avantajele modelului flip-up:

- micro buckle (deschidere cu o mana)

- vizor pentru soare

- bluetooth ready

 

Ce casca ati alege, daca modelul flip-up este doar cu 300lei mai mult decat modelul full face alb perlat? Ambele arata aproape la fel, si au aceeasi culoare alb perlat.

 

Daca preferati modelul full face, ati plati 500lei in plus pentru designul Lorenzo Replica (aceeasi casca, design diferit)?

 

 

RPHA 10 Plus

rpha10-plus.jpg

-------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

RPHA 10 Plus Lorenzo Replica

rpha10-plus-1.jpg

-------------------------------------------------------------------------------

 

 

RPHA Evo Max

rpha-max-evo.jpg

rpha-max-evo-1.jpg

-------------------------------------------------------------------------------

Editat de Neal Caffrey
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as merge pe varianta full face, intotdeauna castile full face mi s-au parut mai sigure decat cele flip-up. Si gasesti si preturi mai bune decat cele pe care le-ai trecut tu acolo...Vezi mai jos

 

http://www.motoblouz.com/achat-equipement-motard-casque-integral-5697.html#%2B%22marque_id%22%3A[%2279%22]--%231

 

 

Ca sa vezi preturile reale (in cazul de fatza,replica lorenzo ar trebui sa fie 375 euroi) ,fa-ti un cont...

 

 

Orice varianta grafica alegi marele plus e ca primesti viziera fumurie cadou (nush daca se aplica si la flip-up)

Editat de manu_vvu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

iarna asta mi-am schimbat casca si mi-am luat HJC RPHA 10 Plus

pana acum mi se pare o casca f ok (ce am obs in 2 iesiri anu asta)

e destul de silentioasa (eu o port fara chin-guard ca mi se aburesc ochelarii), e usoara si comfortabila

are pinlock, vine si cu o viziera fumurie, per total mi se pare raport bun calitate - pret

eu prefer oricand casca integrala, indiferent de cat de cald e afara, plus ca cea cu flip-up e mai grea

daca esti dispus sa dai 500 de lei in plus doar pentru colorit e la alegerea ta; eu as opta pentru replica Lorenzo (sunt si putin maniac cu logo-ul Monster)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

iarna asta mi-am schimbat casca si mi-am luat HJC RPHA 10 Plus

pana acum mi se pare o casca f ok (ce am obs in 2 iesiri anu asta)

e destul de silentioasa (eu o port fara chin-guard ca mi se aburesc ochelarii), e usoara si comfortabila

are pinlock, vine si cu o viziera fumurie, per total mi se pare raport bun calitate - pret

eu prefer oricand casca integrala, indiferent de cat de cald e afara, plus ca cea cu flip-up e mai grea

daca esti dispus sa dai 500 de lei in plus doar pentru colorit e la alegerea ta; eu as opta pentru replica Lorenzo (sunt si putin maniac cu logo-ul Monster)

:agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as merge pe varianta full face, intotdeauna castile full face mi s-au parut mai sigure decat cele flip-up. Si gasesti si preturi mai bune decat cele pe care le-ai trecut tu acolo...Vezi mai jos

 

http://www.motoblouz.com/achat-equipement-motard-casque-integral-5697.html#%2B%22marque_id%22%3A[%2279%22]--%231

 

 

Ca sa vezi preturile reale (in cazul de fatza,replica lorenzo ar trebui sa fie 375 euroi) ,fa-ti un cont...

 

 

Orice varianta grafica alegi marele plus e ca primesti viziera fumurie cadou (nush daca se aplica si la flip-up)

Merci pt site, dar preturile sunt mai mari decat ce am gasit eu. Si chiar daca ar fi acelasi pret, tot as prefera sa suport afacerile locale :)

 

Deci nu ar tenta pe nimeni modelul flip-up? Are multe avantaje cum ar fi vizor, micro-lock, si flip-up si merita 300 lei in plus.

Nu stiu daca sa iau modelul flip-up, si mai mult, daca aleg full face nu stiu daca merita 500 lei in plus doar pentru Lorenzo Replica.

Editat de Neal Caffrey
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu tot de la scorpio-az

ctrl+c ctrl+v dupa topicul special hjc "mi-am cumparat si eu de la ei RPHA 10 Plus ASSen ,foarte multumit de casca,ventilata foarte foarte bine ,2 viziere incluse,pret foarte bun ,material interior super bun friendly cu pielea

daca e sa-i gasesc un minus este viziera ,se putea o idee mai mare si viziera darksmoke care este un smoke mai deschis"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...