Sari la conținut

Thassos in 3 zile


Postări Recomandate

Inspirat de tura coforumistilor in Thassos de 1 mai si de plimbarile singuratice pe un F650GS ale lui gibonu (de pe un forum dedicat automobilelor autohtone), mi-am luat inima in dinti si am plecat si eu la primul drum mai serios. Plecarea sambata (18 mai) dimineata din Bucuresti, cu destinatia Kavala, prin Zlatograd. Asfaltul putin umed, dar nimic suparator, doar sensul giratoriu de la Byala plin cu o balta pana la glezne. Si asta a fost singura apa in care am intrat in toata plimbarea, desi se anuntasera ploi. Am ales drumul mai rapid, prin Veliko Tarnovo - Gurkovo, care s-a dovedit insa destul de aglomerat, nu tocmai pe gustul meu. Situatia s-a schimbat radical la Djebel, de unde drumul a devenit din ce in ce mai placut, chiar si granicerul bulgar de la Zlatograd prietenos si vorbitor bun de engleza. Pe drumeagul care traverseaza Rodopii m-am intalnit si cu cateva broaste testoase, dar eram prea hotarat sa ajung la destinatie cat mai devreme ca sa ma opresc sa stau sa le si pozez. De altfel prima poza am facut-o inainte de Xanthi cand am socotit ca e vremea sa mai ung si eu lantul.

 

post-67876-0-53839600-1369769748_thumb.jpg

 

La Kavala am aflat si eu ca pentru greci casca este un accesoriu vestimentar indezirabil, si calare pe scutere, si pe mobre serioase. Altfel mie mi-a placut acolo, iar foamea m-a facut sa apreciez maxim primul gyros iesit in cale.

 

post-67876-0-43367800-1369770184_thumb.jpg post-67876-0-96777900-1369770184_thumb.jpg

 

A doua zi dimineata m-am hotarat sa prind feribotul de ora 9 care pleca din Kavala spre Thassos pentru ca portul era la 5 minute de hotel, chiar daca stiam ca face mai mult decat cel din Keramoti, dar am profitat de ora si jumatate pe mare sa ma trezesc de tot.

 

post-67876-0-22784600-1369770385_thumb.jpg post-67876-0-67376200-1369770385_thumb.jpg

 

Din Prinos am urcat spre Kazaviti, adica la pomul laudat unde nu cred ca am vazut ce trebuia ca nu mi s-a parut nimic asa spectaculos :blush: , apoi am mers pe malul marii pana in Limenaria unde am facut stanga spre Maries.

 

post-67876-0-71853800-1369770633_thumb.jpg

 

Si pana spre dupa amiaza am inconjurat insula la pas pana in Limenas, de unde am luat feribotul spre Keramoti si inapoi la hotel la Kavala.

 

post-67876-0-99581900-1369770682_thumb.jpg post-67876-0-35506100-1369770682_thumb.jpg post-67876-0-46614000-1369770683_thumb.jpg post-67876-0-13124900-1369770684_thumb.jpg post-67876-0-62415900-1369770684_thumb.jpg post-67876-0-13704200-1369770685_thumb.jpg

 

Si cum calatorului ii sta bine cu drumul, luni dimineata am plecat inapoi spre casa. De data asta prin pasul Shipka, unde asfaltul e ca-n palma (mai ales pe versantul sudic) si tiruri - unul sau doua.

 

post-67876-0-08395700-1369770919_thumb.jpg

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte frumos, urmeaza sa plec si eu peste o luna jumatate dar as vrea sa fac kassandra si sithonia intr-o saptamana desi initial tot la thassos ma gandisem. oricum frumoasa plimbarea si mai asteptam poze. apropo cam ce temperaturi erau, cum e drumul prin bg pana in grecia si cam ce buget ai avut sau ar fi recomandat?

Editat de razvan_wsc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@razvan_wsc: cand am fost eu in Bucuresti erau peste 30 de grade, acolo era cam la fel dar mai batea briza, orele critice erau 4-5 dupa amiaza iar seara se facea chiar racoare. Dar in iulie nu cred ca o sa mai fie asa "frig" in Grecia. Drumul prin Bulgaria nu a pus probleme deosebite, asfaltul in general bun. Mi s-a parut mai frumoasa varianta prin pasul Shipka, e drum de munte, destul de liber, soseaua foarte lata si drumul mai usor de urmarit dupa indicatoare. Imediat dupa ce treci de granita, dupa Zlatograd, drumul devine de o singura banda prin munte cam 20-30km, dar nu pune probleme deosebite. Ca buget... nu stiu exact. Cazarea a fost 80 de euro pentru doua nopti pentru ca am preferat sa stau in centrul orasului si benzina, dar din fericire consumul e mic. A fost cam hei-rup plimbarea, deci pe mancare si bautura am cheltuit foarte putin (nu cred ca am dat mai mult de 25 euro mancare si ceva bere, la botul calului in cele 3 zile). Si cheltuielile cu feribotul:

 

@zece d rosu: din cate stiu nu se poate face rezervare, cumperi biletele inainte de plecarea feribotului, accepta doar cash.

Kavala - Prinos cam o ora si jumatate, ~11 euro motoreta fara pasager, sunt doar cateva pe zi.

Keramoti - Limenas cam 40 de minute, ~8 euro, circula din ora in ora. Posibil sa fie mai multe pe perioada verii sunt mai multe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cheltuielile cu feribotul:

 

@zece d rosu: din cate stiu nu se poate face rezervare, cumperi biletele inainte de plecarea feribotului, accepta doar cash.

Kavala - Prinos cam o ora si jumatate, ~11 euro motoreta fara pasager, sunt doar cateva pe zi.

Keramoti - Limenas cam 40 de minute, ~8 euro, circula din ora in ora. Posibil sa fie mai multe pe perioada verii sunt mai multe.

 

Mai exact din Keramoti e 5 eur motoreta si cate 3 eur pt fiecare persoana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu unul nu as da grecia pe austria.......

1 grecia ...peisaje apa mancare

2 austria peisaje mancare ...dar pana la 9 seara ca dupa de da afara din resturant

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Schumy CJ, voi sunteti la o azvarlitura de bat de Austria, asa ca lasa-ma si pe mine sa fiu invidios :D

 

Ai dreptate, dar mai sunt si alte aspecte. Un Cluj-Viena pe cel mai scurt drum e 650km din care primii 90km sunt mai interesanti, iar dupa aceea e doar campie. Primele dati pana cand e nou peisajul e ok, dar dupa e doar plictisitor si obositor si ai prefera sa te urci in tren seara si dimineata sa cobori in Viena si sa o iei spre munti(din pacate nu exista posibilitatea).

In schimb, Bucuresti-Xanthi e 500km si are si ceva portiuni interesante. E drept ca mergi prin Bulgaria de care multa lume se teme, dar citind toate topicurile de la Poze am vazut ca putini au intampinat probleme.

 

eu unul nu as da grecia pe austria.......

1 grecia ...peisaje apa mancare

2 austria peisaje mancare ...dar pana la 9 seara ca dupa de da afara din resturant

 

De aceasi parere sunt si eu.

In plus, mi se par mai frumoase peisajele Greciei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Niko: sunt destul de sigur ca e in zona de sud-est, pe langa manastirea Archaggelou. Plaja se vede din drumul principal.

 

Cat despre Grecia vs Austria, amandoua au partile lor bune si mai putin bune, eu am o mica slabiciune pentru Austria si o oarecare lipsa de interes pentru statul la plaja (marea in sine imi place). Tine de gustul fiecaruia, eu n-as renunta la niciuna :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...