Jump to content

Photo

talon retinut

• Please log in to reply
20 replies to this topic

#1 mixpix

mixpix

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 82 posts

Posted 15 May 2013 - 05:24 PM

Politia mi-a retinut talonul , in fine am fost la rar pentru itp si autentificare , ma duc la politia rutiera cei de acolo imi zic ca trebuie sa ma duc in judetul in care este trecuta motocicleta , desi eu o aveam trecuta la fisc si contract de vanzare pe numele meu pentru inmatriculare, ma duc la galati cei de acolo spun ca trebuie sa vina cel care este trecut in talon , le arat contract de vanzare cumparare dar nimic.Ce este de facut sa pot inmatricula motocicleta fara a-l mai cauta pe vechiul proprietar care saracul e in scaun cu rotile.

#2 varg-voshod

varg-voshod

MEMBER

• Membru
  • Pip
  • 487 posts
  • Moto: Honda Transalp xl600v-t

Posted 15 May 2013 - 05:30 PM

Fostul propietar ti-a dat talonul fara sa scrie in el la sectia de instrainat catre numele tau si semnatura si data si ti-a fost retinut talonul?

#3 mixpix

mixpix

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 82 posts

Posted 15 May 2013 - 05:34 PM

da

#4 CostiX

CostiX

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 268 posts
  • Interests:Honda Hornet
  • Moto: momentan nu am :)
  • Numar: b xxx Cst

Posted 15 May 2013 - 05:45 PM

atunci trebuie sa te duci cu proprietarul din acte... daca pe spatele talonului la "INSTRAINAT CATRE" nu scrie nimic nu esti proprietar... eu cand mi-am luat masina ... cel care mi-a vandut-o a scris pe spate ... numele meu data nu mai stiu de semnatura...

#5 mihaimike

mihaimike

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 126 posts
  • Moto: jawa 350
  • Numar: b99fug

Posted 15 May 2013 - 05:54 PM

trebuia sa te duci cu un contract in termen 

#6 amantul77

amantul77

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 9 posts
  • Moto: suzuki burman
  • Numar: tm07sil
  • Club: nivi unul

Posted 15 May 2013 - 05:55 PM

da

asai

#7 CostiX

CostiX

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 268 posts
  • Interests:Honda Hornet
  • Moto: momentan nu am :)
  • Numar: b xxx Cst

Posted 15 May 2013 - 05:57 PM

din ce stiam eu dupa lege... dupa ce ai facut contractul de vanzare-cumparare esti obligat ca in 30 de zile sa iti inscrii fierul pe numele tau ... mai este valabil contractul tau ?

Edited by CostiX, 15 May 2013 - 05:57 PM.

#8 arheologul

arheologul

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 103 posts
  • Interests:Femei inteligente cu suflet de poeta...maritate sau nu
  • Moto: Kawasaki Eliminator EL250
  • Club: Registrul Arheologilor

Posted 15 May 2013 - 06:22 PM

Pai, omul zice ca a inscris-o pe numele lui. Banuiesc ca i-a venit si decizia de impunere de la Finante. De ce i-au retinut talonul?  Eu sunt in aceeasi situatie. Risc sa patesc la fel? Am cvc, am trecute pe numele meu la impozit, am decizia de impunere, fostul si-a rezervat numerele, pe talon doar s-a semnat dar nu a mai trecut ca a instrainat-o catre mine.

Edited by arheologul, 15 May 2013 - 06:24 PM.

#9 Kollar

Kollar

Speedy

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 6,038 posts
  • Moto: KLE 500
  • Numar: SPD

Posted 15 May 2013 - 06:40 PM

Pai, omul zice ca a inscris-o pe numele lui. Banuiesc ca i-a venit si decizia de impunere de la Finante. De ce i-au retinut talonul?  Eu sunt in aceeasi situatie. Risc sa patesc la fel? Am cvc, am trecute pe numele meu la impozit, am decizia de impunere, fostul si-a rezervat numerele, pe talon doar s-a semnat dar nu a mai trecut ca a instrainat-o catre mine.

Nu, omu zice ca se pregatea sa o treaca pe numele lui. Era rezolvat doar la fisc.

#10 arheologul

arheologul

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 103 posts

Posted 15 May 2013 - 06:51 PM

Inseamna ca n-am decat sa trec cu mana mea "Instrainat catre..." Bine ca a semnat fostul proprietar. Nu inteleg de ce n-a mai scris el asta.

#11 mixpix

mixpix

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 82 posts

Posted 15 May 2013 - 07:03 PM

Asta este e foarte multa hartogaraie si asta nu ca sa iti fie tie bine ci sa le intre lor banii in buzunar.Din greseli invatam.

Acum daca recuperez talonul si o inmatriculez pe numarul meu imi da altul sau in cazul in care imi ia iar talonul trebuie sa fac la fel?

#12 varg-voshod

varg-voshod

MEMBER

• Membru
  • Pip
  • 487 posts
  • Moto: Honda Transalp xl600v-t

Posted 15 May 2013 - 07:57 PM

verifica careva daca ce scrie acolo e acelasi tip de scris cu cel din contract al vanzatorului? adica e chair asa de grav daca scrii tu data si numele tau acolo? se prinde careva? ii pasa cuiva? nu e ca si cum ai furat-o

Edited by varg-voshod, 15 May 2013 - 07:57 PM.

#13 Sergiu_KB

Sergiu_KB

_Dexter

• Super Membru
  • PipPip
  • 523 posts
  • Moto: ktm300exc , r1150gs
  • Numar: bv03kbr , bv13kbr
  • Club: Kronstadt Bikers MC

Posted 15 May 2013 - 08:07 PM

Semnatura sa fie aceeasi. Restul nu contează.

Edited by Sergiu_KB, 15 May 2013 - 08:08 PM.

#14 Tashulina

Tashulina

Cinica

• Super Membra
  • PipPip
  • 991 posts
  • Moto: Yamaha Thundercat
  • Numar: indecent

Posted 16 May 2013 - 01:02 PM

Politia mi-a retinut talonul , in fine am fost la rar pentru itp si autentificare , ma duc la politia rutiera cei de acolo imi zic ca trebuie sa ma duc in judetul in care este trecuta motocicleta , desi eu o aveam trecuta la fisc si contract de vanzare pe numele meu pentru inmatriculare, ma duc la galati cei de acolo spun ca trebuie sa vina cel care este trecut in talon , le arat contract de vanzare cumparare dar nimic.Ce este de facut sa pot inmatricula motocicleta fara a-l mai cauta pe vechiul proprietar care saracul e in scaun cu rotile.

Momentan motocicleta este inmatriculata pe numele fostului proprietar. Pana nu ti-o treci in talon cu numele tau, orice problema de asta gen retinut talon si recuperat ulterior sau obtinut daune in urma unui accident se rezolva doar cu prezenta celui trecut in talon, adica a fostului proprietar. Sau poti rezolva tu, cu procura notariala de la el.

Inscrierea la financiar este altceva decat inscrierea la politie. Prima presupune ca ti-o bagi la impozit, a doua ca o reinscrii in circulatie pe numele tau. Daca tu nu ti-ai schimbat talonul si ti-l retine politia, da, vei fi in aceeasi situatie ca el, doar proprietarul din talon il va putea recupera.

Asta este e foarte multa hartogaraie si asta nu ca sa iti fie tie bine ci sa le intre lor banii in buzunar.Din greseli invatam.

Acum daca recuperez talonul si o inmatriculez pe numarul meu imi da altul sau in cazul in care imi ia iar talonul trebuie sa fac la fel?

Cand o sa o inmatriculezi pe numele tau vei primi alt talon cu numele tau la proprietar, alt numar daca nu il pastrezi pe cel vechi (daca-i acelasi judet) si adresa ta pe talon. Daca ti se va retine noul talon il vei recupera tu, doar esti trecut in el.

Edited by Tashulina, 16 May 2013 - 01:03 PM.

I'm an angel, honest! The horns are just there to keep the halo straight!

Do not squander time...this is the stuff life is made of

Curajul nu suna mereu ca un vuiet. Cateodata el este un sunet linistit, la sfarsitul unei zile, care spune: "Maine voi incerca din nou"

Posted Image

#15 @jinx

@jinx

limited edition

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,497 posts

Posted 16 May 2013 - 02:24 PM

e gresit ce spui tu aici! persoana care vinde motocicleta isi pierde absolut orice drept de proprietate in momentul in care semneaza contractul de v-c si, binenteles, il inregistreaza la administratia financiara. din acel moment proprietar devine cumparatorul, indiferent cine e trecut in talon. de asemenea are obligatia sa inregistreze la administratia financiara in termen de 30 de zile noul contract(cu ceritifcatul fiscal eliberat), de aici rezultand ca valabilitatea contractului nu exipra, ci doar ca se depaseste termenul legal in care e obligat sa il declare, din momentul respectiv proprietarul fiind pasibil de amenda. fostul proprietar(vanzatorul) nu mai are absolut niciun drept de proprietate(si nici obligatia) de emitere imputerniciri/procuri/prezente fizice/bla bla.

ps: in cazul in care ai nevoie, contacteaza un avocat, insa o simpla adeverinta de la organul fiscal ar trebui sa consitutie dovada proprietatii!

Edited by @jinx, 16 May 2013 - 02:28 PM.

#16 arheologul

arheologul

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 103 posts

Posted 16 May 2013 - 10:52 PM

Eu tot nu inteleg de ce politia ti-a retinut talonul. Care a fost motivatia lor? Doar pentru ca nu scria Instrainat catre...?

Edited by arheologul, 16 May 2013 - 10:56 PM.

#17 mixpix

mixpix

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 82 posts

Posted 16 May 2013 - 11:14 PM

ITP expirat.

#18 Tashulina

Tashulina

Cinica

• Super Membra
  • PipPip
  • 991 posts
  • Moto: Yamaha Thundercat
  • Numar: indecent

Posted 17 May 2013 - 09:31 AM

e gresit ce spui tu aici! persoana care vinde motocicleta isi pierde absolut orice drept de proprietate in momentul in care semneaza contractul de v-c si, binenteles, il inregistreaza la administratia financiara. din acel moment proprietar devine cumparatorul, indiferent cine e trecut in talon. de asemenea are obligatia sa inregistreze la administratia financiara in termen de 30 de zile noul contract(cu ceritifcatul fiscal eliberat), de aici rezultand ca valabilitatea contractului nu exipra, ci doar ca se depaseste termenul legal in care e obligat sa il declare, din momentul respectiv proprietarul fiind pasibil de amenda. fostul proprietar(vanzatorul) nu mai are absolut niciun drept de proprietate(si nici obligatia) de emitere imputerniciri/procuri/prezente fizice/bla bla.

ps: in cazul in care ai nevoie, contacteaza un avocat, insa o simpla adeverinta de la organul fiscal ar trebui sa consitutie dovada proprietatii!

De ce nu vrei sa intelegi ca m-am lovit de acest lucru? Aveam motocicleta cumparata de 1 an insa nu facusem actele la politie (talon pe numele meu), la fisc fiind deja inscrisa pe numel meu dupa 5 zile de la cumparare. Am avut accident, compania de asigurari a vinovatului m-a trimis la cel trecut in talon, sa vin cu el sau cu procura notariala.

Am fost la politie, mi-au spus ca asa e legea, pana nu schimb actele, motocicleta este inmatriculata pe numele fostului proprietar si orice litigiu legat de inmatriculari/ridicare acte moto/despagubiri le rezolva DOAR cel trecut in talon. Nu cred ca se fi schimbat ceva de atunci...

I'm an angel, honest! The horns are just there to keep the halo straight!

Do not squander time...this is the stuff life is made of

Curajul nu suna mereu ca un vuiet. Cateodata el este un sunet linistit, la sfarsitul unei zile, care spune: "Maine voi incerca din nou"

Posted Image

#19 Geo_ZGA

Geo_ZGA

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,186 posts
  • Moto: Yamaha Virago xv250 Route 66
  • Numar: fara

Posted 17 May 2013 - 09:45 AM

Stii tu ceva, dar nu chiar corect... inmatricularea auto/moto e mai aparte, aici intervine si "organul" rutier care recunoaste doar titularul din talon si CI (ati uitat sa mentionati ca noul proprietar e trecut si in CI la reinmatriculare). Una e partea civila a cvc, alta e inmatricularea la Politie. De financiar nici nu vorbesc, singurul interes al statului este sa-si ia banii... de la cineva, oricine (in cazul asta cumparatorul din cvc)... de asta te obliga sa treci pe numele tau la financiar.

Aici nu e vorba de dreptul de proprietate sau posesie, ci de recunoasterea proprietarului de catre politie. Ce scrie in talon, aia e sfant pt ei. Optiunea 1: "instrainat catre X", dar la ei in baza de date nu figureaza X, nici n-ar avea cum; optiunea 2, cea mai sigura: reinmatriculare la Politie si apare X in baza lor de date.

Ca sa-ti recuperezi talonul, ori te duci cu proprietarul din talon la rar, ori iti face procura notariala in care sa se specifice explicit pt ce iti trebuie... in ambele cazuri, trebuie sa te deplasezi cu el.

Dupa ce iti recuperezi talonul, te duci rapid la Politie si faci inmatricularea... cu tot ce tine ea... identificare rar, itp si asigurare valabila, fisa de inmatriculare cu stampila fiscului, taxe etc.

"Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj" (Ion Creanga)

Yamaha-Logo-200x115.jpg

#20 @jinx

@jinx

limited edition

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,497 posts

Posted 17 May 2013 - 10:15 PM

De ce nu vrei sa intelegi ca m-am lovit de acest lucru? Aveam motocicleta cumparata de 1 an insa nu facusem actele la politie (talon pe numele meu), la fisc fiind deja inscrisa pe numel meu dupa 5 zile de la cumparare. Am avut accident, compania de asigurari a vinovatului m-a trimis la cel trecut in talon, sa vin cu el sau cu procura notariala.

Am fost la politie, mi-au spus ca asa e legea, pana nu schimb actele, motocicleta este inmatriculata pe numele fostului proprietar si orice litigiu legat de inmatriculari/ridicare acte moto/despagubiri le rezolva DOAR cel trecut in talon. Nu cred ca se fi schimbat ceva de atunci...

atat asiguratorul, cat si politistul au gresit, am trecut prin acelasi proceduri in cazul unei daune si a fost fix invers ce zici tu aici.

Stii tu ceva, dar nu chiar corect... inmatricularea auto/moto e mai aparte, aici intervine si "organul" rutier care recunoaste doar titularul din talon si CI (ati uitat sa mentionati ca noul proprietar e trecut si in CI la reinmatriculare). Una e partea civila a cvc, alta e inmatricularea la Politie. De financiar nici nu vorbesc, singurul interes al statului este sa-si ia banii... de la cineva, oricine (in cazul asta cumparatorul din cvc)... de asta te obliga sa treci pe numele tau la financiar.

Aici nu e vorba de dreptul de proprietate sau posesie, ci de recunoasterea proprietarului de catre politie. Ce scrie in talon, aia e sfant pt ei. Optiunea 1: "instrainat catre X", dar la ei in baza de date nu figureaza X, nici n-ar avea cum; optiunea 2, cea mai sigura: reinmatriculare la Politie si apare X in baza lor de date.

Ca sa-ti recuperezi talonul, ori te duci cu proprietarul din talon la rar, ori iti face procura notariala in care sa se specifice explicit pt ce iti trebuie... in ambele cazuri, trebuie sa te deplasezi cu el.

Dupa ce iti recuperezi talonul, te duci rapid la Politie si faci inmatricularea... cu tot ce tine ea... identificare rar, itp si asigurare valabila, fisa de inmatriculare cu stampila fiscului, taxe etc.

deci hai sa o mai luam inca o data: ce zici tu acolo e calea cea mai usoara si acceptata de politie...cum poti sa zici ca nu e vorba de dreptul de proprietate cand tocmai aceasta calitate iti confera dreptul de a solicita documentele respective?! din punct de vedere legal, dupa semnarea actelor, vanzatorul nu mai are calitatea de proprietar. nu poate si nu are dreptul sa emita documente pe un bun care legal nu ii mai apartine(ca politia accepta asa ceva, ca vanzatorul uita sa completeze datele in talon in momentul vanzarii s.a.m.d. sunt pur romanisme, atat tot)

Edited by @jinx, 17 May 2013 - 10:16 PM.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users