Jump to content

Photo

Intrebare despre accident cu parasirea locului faptei

• Please log in to reply
30 replies to this topic

#1 3mboy

3mboy

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 38 posts
  • Moto: Kawasaki ZX6R 2001
  • Numar: BH-99-MRC

Posted 24 April 2013 - 08:19 PM

Buna la toata lumea,

Azi am patit o treaba urata. Am parcat motocicleta in parcarea facultatii bine mersi langa o bordura si plec la cursuri. Cand sa plec de la facultate dau sa aflu ca motocicleta mea a fost rasturnata pe jos. O ridic frumos si constat ca a fost lovita  de un bou(nu a cazut de buna voie :) ), scarita dreapta rupta, carena dreapta sparta , ghidonu are un joc frumos si alte cele...

Dupa care gasesc un biletel cu urmatorul mesaj "CJ 10 ZLR este cel care ti-a lovit motocicleta. Am sunat deja la politie" (asta fiind martorul).

Intradevar cel care a lasat biletul a sunat la politie (mi-au confirmat cei de la politie cand am sunat si eu). In concluzie acel domn care a lovit motocicleta a si plecat de la locu faptei fara a lasa date de contact pentru a rezolva pe cale amiabila. Asa ca am fost la Politie - Biroul Daune si am depus in scris cele intamplate.

Nu stiu cine a lovit, doar numarul de inmatriculare a masinii, si nu am datele de contact a celui care mi-a lasat biletelul.

Si intrebarea mea este: Oare se va rezolva acest caz in favoarea mea sau nu? (Adica sa mi se plateasca daunele)

Astept niste pareri de la cei care au trecut prin ceva similar sau cei care cunosc legea.

#2 Ilea Alin

Ilea Alin

One way ticket to hell

• Membru
  • Pip
  • 322 posts
  • Moto: Honda CBR600 F4
  • Numar: CJ 91 MBA

Posted 24 April 2013 - 08:30 PM

cred ca se va rezolva daca ai numarul de inmatriculare a celui care ti-a lovit motocicleta(depinde de cei de la politie cat chef au sa se implice)..si probabil politia are si datele celui care ti-a lasat biletul si a sunat la ei...oricum daca insisti un pic cred ca se rezolva..pacat pt daunele la motocicleta...

#3 klux

klux

Lasati fetitele pe role sa vina la mine!

• Banned
  • PipPip
  • 871 posts
  • Moto: Functionala
  • Numar: E cu kkk

Posted 24 April 2013 - 08:32 PM

"sau cei care cunosc legea."

Tu ai permis? Daca nu, nu-ti recomand sa te duci la politie :D

Daca da, esti obligat sa cunosti legea! Tu ca parte pagubita daca nu ai CASCO, ai cam pus-o pentru ca-ti faci motoreta pe banii tai. Politia il va sanctiona contraventional pe faptas daca se poate proba asta. Eu zic ca fara martor ai sanse minime.

Daca nu se poate proba vinovatia ala scapa basma curata iar politia va investiga dosarul daca depui plangere ca a fost motocicleta vandalizata dar deja nu se mai ocupa brigada rutiera de asta.

Fara martor nu ai caz.

Viata-i doar un drum spre moarte.

#4 dromamobilu

dromamobilu

fara titluri

• Membru
  • Pip
  • 308 posts
  • Interests:nu ma intereseaza nimic :)
  • Moto: Yamaha TDM900
  • Numar: ghici!
  • Club: no more....

Posted 24 April 2013 - 08:48 PM

Daca da, esti obligat sa cunosti legea! Tu ca parte pagubita daca nu ai CASCO, ai cam pus-o pentru ca-ti faci motoreta pe banii tai. Politia il va sanctiona contraventional pe faptas daca se poate proba asta. Eu zic ca fara martor ai sanse minime.

Daca nu se poate proba vinovatia ala scapa basma curata iar politia va investiga dosarul daca depui plangere ca a fost motocicleta vandalizata dar deja nu se mai ocupa brigada rutiera de asta.

Fara martor nu ai caz.

pai...motocicleta era parcata. poate fi a lui si sa o i-o fi dus altul acolo. nu a fost lovita in timp ce o conducea.....i-a distrus un bun, deci poate fi despagubit.

mergi linistit la politie si fa plangere. sigur sunt ceva zgarituri si pe masina lui, poate o camera video pe acolo....

#5 3mboy

3mboy

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 38 posts

Posted 24 April 2013 - 08:50 PM

Fara martor nu ai caz.

da am permis, faptul ca nu stiu cum decurg treburile pe la politie si pe baza a caror legi sa imi scot banii pentru reparatii (in cazul in care vinovatul nu imi da de buna voie asigurarea ) , nu inseamna ca nu am carnet...

Dupa cum am spus posibil martor este cel care a sunat la politie. Ma gandeam ca poate si-a dat si el datele de contact cand a sunat la politie sau mai au conversatia cu el sau pur si simplu numarul lui de telefon... Nu e posibi ca acest om bun care a sunat la politie sa fie martor?

Oricum declaratia a fost facuta deja la politie si mi-au zis sa astept telefonul lor ( da parca nu mai pot sa astept. Abia acum l-am reparat :(( )

Cine stie cat dureaza toata treaba, poate dura toata vara :((

#6 marauder

marauder

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 951 posts
  • Numar: gj 12 tnt

Posted 24 April 2013 - 08:50 PM

nu te lua dupa klux....ar insemna ca toti care parasesc locul accidentului si nu sunt prinsi, dar li s-a retinut nr de inmatriculare, sa scape basma curata..in teorie suna bine "hotul neprins e negustor cinstit", numa ca in practica nu e chiar asa..plus ca tu ai avut martor (omul cu biletul).

totul depinde de bunavointa politaiului cred.

#7 3mboy

3mboy

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 38 posts

Posted 24 April 2013 - 08:54 PM

nu te lua dupa klux....ar insemna ca toti care parasesc locul accidentului si nu sunt prinsi, dar li s-a retinut nr de inmatriculare, sa scape basma curata..in teorie suna bine "hotul neprins e negustor cinstit", numa ca in practica nu e chiar asa..plus ca tu ai avut martor (omul cu biletul).

totul depinde de bunavointa politaiului cred.

Sper ca se va rezolva cu bine, sunt tare curios daca "omul cu biletul" va fi luat ca martor. (in cazul in care il vor gasi).

#8 AlinS

AlinS

TDM-ist

• Membru
  • Pip
  • 339 posts
  • Moto: Yamaha TDM 900

Posted 24 April 2013 - 08:55 PM

Tu nu ai datele celui ce a reclamat accidentul la politie, adica martorul dar automat el a fost intrebat de cei de la 112 cum se numeste, plus ca nr de tel ramane in baza lor de date asa ca nu treb sa ti faci probleme. Important e ca masina boului sa aiba semne de coliziune altfel el poate spune ca nu e adevarat. Ai un plus pt ca ai un martor, ai nr de inmatriculare...ar fi bine sa vezi daca sunt camere de supraveghere in zona, o proba video te poate ajuta enorm. Bafta.

#9 3mboy

3mboy

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 38 posts

Posted 24 April 2013 - 08:56 PM

Tu nu ai datele celui ce a reclamat accidentul la politie, adica martorul dar automat el a fost intrebat de cei de la 112 cum se numeste, plus ca nr de tel ramane in baza lor de date asa ca nu treb sa ti faci probleme. Important e ca masina boului sa aiba semne de coliziune altfel el poate spune ca nu e adevarat. Ai un plus pt ca ai un martor, ai nr de inmatriculare...ar fi bine sa vezi daca sunt camere de supraveghere in zona, o proba video te poate ajuta enorm. Bafta.

Ok mersi mult, de sfat , maine ma si duc sa vad daca sunt camere de filmat... Apropo de asta, stiti careva daca sunt camere de filmat in parcare la Facultatea FSEGA din Cluj ? (locul unde s-a intamplat)

#10 Mikutzul

Mikutzul

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 35 posts
  • Moto: Suzuki GSX F 750 1992
  • Numar: ROSU
  • Club: N'am

Posted 24 April 2013 - 09:10 PM

parasirea locului accidentului fara incuviintarea politiei poate fi considerata infractiune.

pe de alta parte, tot infractiune este si distrugerea, lucru care s-a si intamplat in cazul tau.

pentru despagubire este bine sa ai documentele doveditoare ale cuantumului reparatiilor pentru a face dovada sumei pretinse.

pt distrugere poti depune o plangere si la parchetul de pe langa judecatoria cluj.

important e sa te misti destul de repede

nu sta sa astepti sa miste politia repede ca nu cred ca vei avea sorti de izbanda.

astfel de accidente ar trebui sa fie evitate.

#11 m3n1x

m3n1x

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 9 posts

Posted 24 April 2013 - 09:12 PM

cel care a sunat sigur a lasat nume prenume la 112, am un prieten care a sunat pt. un accident auto cu victime si dupa 5-6 luni a primit invitatie sau citatie cum i-o zice la tribunal

Edited by m3n1x, 24 April 2013 - 09:16 PM.

#12 alinuttzz1990

alinuttzz1990

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 22 posts
  • Moto: Apirlia Leonardo
  • Numar: CJ

Posted 24 April 2013 - 09:14 PM

te duci la secretariatul facultatii si intrebi de camere, dar sunt slabe sanse sa intri in posesia inregistrarilor fara un politist langa tine. Spor. 

#13 Ilea Alin

Ilea Alin

One way ticket to hell

• Membru
  • Pip
  • 322 posts
  • Moto: Honda CBR600 F4
  • Numar: CJ 91 MBA

Posted 24 April 2013 - 09:21 PM

la fel cum am spus si eu mai sus,politia trebuie sa abia datele celui care a sunat...cu rabdare si insistenta se poate rezolva,asa cum ar fi corect...nu vreau sa te introduc in eroare pt ca nu stiu sigur,dar ma cam indoiesc sa fie camere in parcarea aia..dar poti intreba oricum la facultate cum sta treaba sa stii ceva sigur.

#14 klux

klux

• Banned
  • PipPip
  • 871 posts

Posted 24 April 2013 - 09:22 PM

Sa detaliez un pic. Brigada rutiera functioneaza dupa legea 195/2002 cea pe care ai invatat-o ca sa poti lua sala. Nu stii cum decurg lucrurile, te duci la lege si la regulament si citesti ce spune acolo.

Cel care ti-a lovit motoreta poate si-a facut masina intre timp. Este chemat la politie pe baza semnalmentelor si declara ca este o confuzie ca nu ti-a lovit el motoreta. Nefiind probe care sa dovedeasca coliziunea, brigada rutiera iti poate da deviz de reparatie si cam atat. Caz in care daca ai CASCO deschizi dosar si asigurarea acopera. Altfel esti in ploaie.

Distrugerea poate fi reclamata la sectia de politie urmand ca ei sa faca ancheta. Pe baza marturiei, ei pot sa ancheteze daca soferul a facut si a dres si asa mai departe caz in care raspunde penal. Il poti actiona si in civil pentru recuperarea daunei.

Reparatia mai poate fi achitata si de RCA-ul soferului daca este gasit vinovat. Dar nu poti conta pe operabilitate in niciunul din cazuri dupa cum se tot relateaza pe forum despre cat de rapid despagubesc unele companii de asigurari.

#15 3mboy

3mboy

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 38 posts

Posted 24 April 2013 - 09:31 PM

Deci in cazul asta ar fi bine sa ma duc la sectia de politie(si nu la rutiera) sa declar si acolo distrugerea motocicletei?

#16 klux

klux

• Banned
  • PipPip
  • 871 posts

Posted 24 April 2013 - 09:50 PM

Poti incerca in ambele locuri dar la politie ar fi bine sa le spui ca ai un posibil martor ce a raportat ca ar fi fost un accident rutier si ei iti pot spune cum sa procedezi in cazul asta. Eu am primit niste sfaturi foarte bune de la un inspector criminalist cand m-am dus sa depun o plangere pentru vandalizare.

#17 3mboy

3mboy

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 38 posts

Posted 24 April 2013 - 09:59 PM

Ok, mersi mult pentru sfaturi si o sa tin cont de ele.

#18 Kollar

Kollar

Speedy

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 6,044 posts
  • Moto: KLE 500
  • Numar: SPD

Posted 24 April 2013 - 10:04 PM

Poti incerca in ambele locuri dar la politie ar fi bine sa le spui ca ai un posibil martor ce a raportat ca ar fi fost un accident rutier si ei iti pot spune cum sa procedezi in cazul asta. Eu am primit niste sfaturi foarte bune de la un inspector criminalist cand m-am dus sa depun o plangere pentru vandalizare.

Tati, pe masina aia tre' sa fie urme.  Chiar daca si-a reparat-o se vede. Deci numai aburi oamenii.

Mestere, ala are 24 dde ore sa declare accidentul. Nu trebuia neaparat sa te astepte. daca nu se prezinta o sa ramana fara permis. Daca se poate proba, cu urme sau cu martori, ca ti-a tamponat mobra o sa iti faci mobra pe RCA-ul lui. Daca nu io i-as face o vizita de curtoazie. Depinde si de tine cat te tine...

Daca se poate proba n-o faci pe banii tai. O faci pe RCA-ul lui. Tu te auzi ce prostii debitezi?!

Daca da, esti obligat sa cunosti legea!

Nu stiu daca tu stii, se pare ca nu, ca cetatean roman esti obligat sa cunosti si sa respecti TOATE legile statului roman. Le stii pe toate? Hai, ma lesi?! Sunt satul de fite d-astea...

Edited by Kollar, 24 April 2013 - 10:02 PM.

#19 cristilvk

cristilvk

ERECT

• Super Membru
  • PipPip
  • 641 posts
  • Moto: 600rr
  • Numar: frumos

Posted 24 April 2013 - 10:14 PM

mama cati neavizati fara logica isi dau cu parerea...cand cineva suna la 112 i se retin anumite datenume, nr de tel. daca exista reclamatie , politia il va chema pe sofer pt investigatii si declaratii, probabil va fis unat si martorul, insista pe tema asta, mentioneaza de apelul la 112 in declaratia ta, ei se vor sesiza si vor cere inregistrarea

nu toti politistii sunt incapabili si spagari, unii mai si muncesc, eu am dat de unii care aveau chef de munca

Edited by Hardcore23, 24 April 2013 - 10:15 PM.

#20 klux

klux

• Banned
  • PipPip
  • 871 posts

Posted 24 April 2013 - 10:17 PM

Tati, pe masina aia tre' sa fie urme.  Chiar daca si-a reparat-o se vede. Deci numai aburi oamenii.

Mestere, ala are 24 dde ore sa declare accidentul. Nu trebuia neaparat sa te astepte. daca nu se prezinta o sa ramana fara permis. Daca se poate proba, cu urme sau cu martori, ca ti-a tamponat mobra o sa iti faci mobra pe RCA-ul lui. Daca nu io i-as face o vizita de curtoazie. Depinde si de tine cat te tine...

Daca se poate proba n-o faci pe banii tai. O faci pe RCA-ul lui. Tu te auzi ce prostii debitezi?!

Nu stiu daca tu stii, se pare ca nu, ca cetatean roman esti obligat sa cunosti si sa respecti TOATE legile statului roman. Le stii pe toate? Hai, ma lesi?! Sunt satul de fite d-astea...

:cooldown:

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users