Sari la conținut

Cum curat o sa veche?


Postări Recomandate

Cum zice si titlul, am schimbat saua la Honda mea CB500. Saua e in conditie foarte buna, doar ca a fost tinuta multi ani in garaj si are un aspect destul de nasol. Cine stie cu ce o pot trata ca sa o readuc la viata? Ma gandesc ca intai trebuie curatata bine cu ceva special, apoi data cu ceva...

 

Merci de ajutor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum zice si titlul, am schimbat saua la Honda mea CB500. Saua e in conditie foarte buna, doar ca a fost tinuta multi ani in garaj si are un aspect destul de nasol. Cine stie cu ce o pot trata ca sa o readuc la viata? Ma gandesc ca intai trebuie curatata bine cu ceva special, apoi data cu ceva...

 

Merci de ajutor.

retapiteaz-o!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Explica-mi te rog, cum ai explicat colegului, cum tratezi o musama, un vinilin cu tratament de piele auto, pt bogati eventual.

LeatheriqueProducts2-s.jpg

Astept cu interes, eu si restul fraierilor cu saua imbatranita prematur :D

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt acum 100% convins ca am sa pot revitaliza orice vinilin fabricat din petrol cu lapte doina sau solutii pt piele naturala :D

Vreau si eu un pliant cora cu instructiuni pt astfel de manevre magice, epice si colosale!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Tu iei dicarbocalm cand ai febra? :D

 

 

tare asta! :)

 

poate nu s-a inteles de prima data.. cif+spray de bord (silicon) :-)

"Doina" aia are si ea o vaselina (ramasa pe fund :)) ) si d'asta vi se pare ca face bine, dar la plastic ceea ce trebuie este silicon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vinilinul cu care e acoperit saua e de origine minerala. E la mintea cocosului ca nu-l revitalizezi cu o unsoare de origine animala.

Nu, n-am incercat si n-as incerca pt ca stiu ca nu da vreun rezultat.

Pariu ca daca o cureti cu o carpa imbibata in motorina e mai shiny decat cu demachiant?

 

E bine acum, domnul ofuscat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vinilinul cu care e acoperit saua e de origine minerala. E la mintea cocosului ca nu-l revitalizezi cu o unsoare de origine animala.

Nu, n-am incercat si n-as incerca pt ca stiu ca nu da vreun rezultat.

Pariu ca daca o cureti cu o carpa imbibata in motorina e mai shiny decat cu demachiant?

 

E bine acum, domnul ofuscat?

 

Deci vorbesti doar "din carti". Bun, m-am lamurit domnul superior.

Eu am incercat... si pe sa, si pe bordul auto (piele sintetica), chiar si pe plastice... si ies foarte bine.

Editat de Geo_ZGA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca doar te lauzi :)

 

Nu va place superior? Am si inferior daca va incanta. De aia am amintit de motorina sau... motorina e prea de fraieri si am scazut mult sub nivelul dumneavoastra? :D

 

Daca nu sunt indiscret, ce masina de nivel nici-inferior-nici-superior a beneficiat de o astfel de revitalizare bomba?

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, probabil... e un adevarat motiv de lauda ca am folosit Doina, un produs de lux, exclusivist chiar :))))

Scuza-ma, dar nu vreau sa-mi puta a motorina in masina sau in casa (da, fac parte din categoria celor care isi fac singuri cat pot, ce pot, unde pot... mobra e in casa). Si apropos, ca n-am incercat tocmai din cauza amintita mai sus, mirosul... stergi un produs petrolier cu un alt produs petrolier?

Inferior? Motorina doar pute :)) De ce asi vrea sa-mi imput vehicolul?

Conteaza ce masina? De unde stii ca nu e la nivelul inferior sau la cel superior? E obligatoriu sa fie intre, doar pt ca are bord din piele sintetica? Off, presupuneri, presupuneri... curios mai esti :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca nu ti-ai pierdut umorul ;)

 

Solutia de bogati dar nu foarte bogati ramane o retapitare. Ai iceput sa pricepi logica - daca-i din petrol se intelege cu petrolul... kind of easy.

Nu zic ca de la doinitza nu ai parte de un miros old school, ca si mama tot demachiant dintr-asta folosea pe vremuri, si daca as vrea sa imi fac in masina o atmosfera confy si sa cad in nostaligie as face probabil la fel :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uneori imi vine sa cred ca forumul asta e singurul motiv pentru care unii mai traiesc. Abia asteapta si ei motiv de hartza, sa mai bage un reply acid, sa mai faca o remarca inteligenta... Pune si omul o intrebare si iese o rascoala, in pla mea. Fratilor, get a fucking life. Merci GoodKat si inca vreo 2 care chiar au fost bine intentionati. In rest, niste tristi.

 

Data viitoare cand imi vine sa pun o intrebare pe forum, o sa fierb o oala cu apa, pun sare si piper in ea si-mi bag pla in ea, ca sa-mi treaca cheful. Hai pa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...