Jump to content

Photo

Detector metale home-made

• Please log in to reply
6 replies to this topic

#1 tehnicoldtimer

tehnicoldtimer

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 25 posts
  • Moto: mobra
  • Numar: n-are
  • Club: nu am

Posted 24 March 2013 - 01:39 PM

Va salut,

Am o rugaminte la un electronist , daca citeste pe aici.

Am cumparat un kit pentru un detector de metale cu bobina de ferita , alimentat la 9v. Este pentru a detecta cabluri si tevi prin pereti. Bate maxim 8cm.

Am vazut pe internet un nene care le modifica cu un aparat de radio mic si le mareste amplificarea semnalului , astfel incat ajung sa bata pana la 2m in pamant(depinde de marimea obiectului).

Ma puteti ajuta cu un sfat in aceasta privinta ? Vreau sa-i maresc puterea sa poata detecta obiecte la minim 20cm , maxim 50-60cm. Il folosesc pentru a scoate la suprafata ramasitele unui avion nemtesc , doborat in al doilea razboi mondial.

Va multumesc !

Incerc sa atasez cateva fotografii.

PS:

Attached Thumbnails

• Fotografie0166.jpg
  • Fotografie0165.jpg

#2 Crazy-devil

Crazy-devil

Ducati fan boy

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 5,779 posts
  • Interests:pitzipoante in calduri.
  • Moto: Am doo'... Ducati 916 si un 998
  • Numar: de inmatriculare
  • Club: Fratia Vacarilor.

Posted 24 March 2013 - 03:03 PM

as fi de parere sa nu te zgarcesti si sa cumperi un detector dedicat pt ceea ce vrei.

dar din ce stiu, iti trebuie autorizatie. altfel vom veni cu tigari la tine :)) este topic pe aici, ceva mai la vale: http://www.motocicli...detectie-metal/

daca nu, incearca pe site-urile de profil. acolo sunt adevaratii profesionisti

#3 Marc Marquez

Marc Marquez

Joker :D

• Banned
  • PipPip
  • 608 posts
  • Moto: 600f3

Posted 25 March 2013 - 02:14 AM

Il folosesc pentru a scoate la suprafata ramasitele unui avion nemtesc , doborat in al doilea razboi mondial.

Sa inteleg ca vrei si tu BMW? :lool:

Edited by Cucciolo, 25 March 2013 - 02:15 AM.

born-to-ride-forced-to-work-patch-300x11

#4 Taurasu

Taurasu

Incepator

• Super Membru
  • Pip
  • 472 posts
  • Moto: Aprilia Mana 850
  • Numar: b52-jet

Posted 25 March 2013 - 06:27 AM

Nu ai cum sa faci chestia asta sa bata mai mult in adancime. In primul rand are bobina prea mica. Eu zic sa-l lasi asa si sa faci din el un pinpointer iar ca detector sa-ti iei un ace250 sau 350 cu o bobina 12" X 15". Si nu uita sa te autorizezi!

#5 tehnicoldtimer

tehnicoldtimer

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 25 posts

Posted 02 April 2013 - 12:21 AM

Nu ai cum sa faci chestia asta sa bata mai mult in adancime. In primul rand are bobina prea mica. Eu zic sa-l lasi asa si sa faci din el un pinpointer iar ca detector sa-ti iei un ace250 sau 350 cu o bobina 12" X 15". Si nu uita sa te autorizezi!

Salut,

Am ajuns si eu la concluzia ca din (cuvant urat) nu faci bici...si am renuntat la idee.

In schimb am copiat schema lui Master Surf PI si l-am asamblat. Mai am de facut bobina de 25cm(cand gasesc sarma).

Ideea cu pinpointer-ul e buna , trebuie aprofundata.

Cu autorizarea e cu dus si intors...N-as vrea sa fiu urmarit pentru simplu fapt ca rascolesc dupa un avion. Terenul respectiv este in propietatea unei rude.Daca imi voi lua ceva cu acte/legal , poate ca ma voi duce si la militie , desi am impresia ca nu. In afara de cateva table nu ma intereseaza mai nimic...eu sunt pasionat de altceva , nu de comori.

Am vazut tarani cu detectoare intr-un sit arheologic. Iti dai seama ca nici nu stiau ce-i aia autorizatie , nu ?

O sa revin cand e gata aparatul , poate mai este cineva interesat.

#6 Crazy-devil

Crazy-devil

Ducati fan boy

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 5,779 posts
  • Interests:pitzipoante in calduri.
  • Moto: Am doo'... Ducati 916 si un 998
  • Numar: de inmatriculare
  • Club: Fratia Vacarilor.

Posted 02 April 2013 - 09:15 AM

ce fel de sarma iti trebuie? si cum se masoara bobina?

#7 tehnicoldtimer

tehnicoldtimer

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 25 posts

Posted 02 April 2013 - 02:33 PM

Sarma de cupru de 0,5mm.

Bobinele sunt de mai multe tipuri. Se masoara rezistenta fiecareia in parte dar conteaza si cum este facuta(cerc,stea,tesuta, etc). La Master am gasit toate datele mura-n gura , pe forumul geotech.

Pana la sfarsitul saptamanii vreau sa-l termin si sa-i fac probele.

Stie cineva de user-ul Augustin73r ?

L-am vazut ca scria pe alt forum despre un detector home-made cu care a reusit niste performante surprinzatoare. Am incercat sa iau legatura cu el pe facebook sau yahoo dar nu mi-a raspuns. Apoi am vazut ca avea cont si aici. Ma interesa schema lui.

Poate vede topicul si da un semn , sau poate il cunoaste cineva si ii spune ca l-am cautat.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users