Sari la conținut

Noua legislatie 2013 pentru categoriile A, A1, A2, AM


Fester
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Poti sa te distrezi si cu A2-ul daca esti destept. Un 450exc cred ca ar fi primu pe lista daca m-as uita dupa un motor care sa se incadreze.

 

A, si presimt ca o sa apara modificari in taloane la anumite motociclete...

Editat de k-2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

futerea de grija, sportul national al romanilor! ce daca au 18 ani si merg pe 1000? sunt o groaza de copii care merg la 18 ani mai bine ca unii la 30 desi cei din urma se dau pe motorete de cand era bunica virgina... sau ca se da vreun scuterist fara casca. na belea, cu ce deranjeaza pe oricine ca merge ala fara casca? gizas!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si dupa ce or sa se introduca toate regulile astea comuniste presupun ca soferii nu or sa-ti mai intoarca in fata , biciclistii si pietonii nu or sa mai sara pe tine si in general nu o sa mai fim atacati zilnic in trafic ?

Din cite observ , legea asta arunca TOATA vina in spatele motociclistilor , pentru TOATE acidentele care se intimpla , adica se baga gunoiul sub pres , in stil tipic romanesc. Uite asa nu mai e nimeni devina , nici chiar gaborii , care stau doar la ginela cu radarul.

Foarte tare frate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este evident ca majoritatea celor de 18 ani si aproape toți cu vârstă asta care vor mobra supersport nu am suficient discernamant si instinct de conservare a courului propriu. De asta este bună o astfel de lege, sa dea o Âşansă in plus maturizarii si una in minus rip-urilor. Ce drequ, ăÂştia care am avut deja 18 ani, ați uitat ca pentru o păsărică udă am fi dat cox p-o roată si la bicicleta pegas?

 

Asta-i realitatea, rachetele trebuie ținute departe de puberii incinsi, pana la ce varsta, asta-i discutabil.

 

Si încă ceva, ai qoaie la 16-18 ani si vrei R1 sub ele? Pe pista este locul tău, o sa avem anul (sper!) 1-2 circuite unde poti sa îi dai goarna la orice varsta daca o sa te lase părinții!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca poti fi la obiect si obiectiv , care crezi ca este rata mortalitatii pe categorii de virste , tipuri moto si mai ales cauze ale accidentului.

Adica , citi au murit pe SS , din vina lor la virste cuprinse intre 18 si , sa zicem , 25 de ani. Sau dupa 25 de ani nu mai dai forja dupa chizde ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca toti o ardem reising in oras, e normal ca ne trebuie putina temperare...in alte tari europene nu o sa vezi motoare in oras cu 80+ kmph ca sa nu mai zic ca toti umbla cu vesta reflectorizanta pe ei si nu depasesc nici o masina :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Elev!

 

Ai nota 4 ... nu stii ca si in UE ... e la fel ... cum se doreste sa se faca si in Romania ?

 

De ce vorbesti aiurea ?

 

Stai jos... si sa vii cu parintii.

 

Nu stiu cum e in UE, dar stiu ca in state la 18 ani ti se da un M16 pe mana si esti trimis sa impusti talibani. So, daca statul american crede ca poti sa cari o arma de asalt, poti sa calaresti si un Harley. In Texas de exemplu, poti de la 15 ani sa conduci motoare pana la 250 cc, la 16 ani restrictia e scoasa. Ideea de restrictie a puterii motocicletei in functie de varsta nu e noua, dar trebuie aplicata rational. Mie mi se pare mult 24 de ani pentru a scoate restrictiile.

 

Alinierea asta cu orice pret la directivele europene mi se pare genul de relatie senior-vasal. Trebuie sa mai si gandim liber.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

FOOOARTE BINE!

 

m-am saturat de acneeosi care vor sa sara de pe bicicleta pe 140 CP si de cocalari cu freze de fazan care se duc la liceu pe R1...

 

47 CP - ARHISUFICIENT la 18 ani

macar sa se aplice bine.

 

PS: desteptilor care sar sus de poponeata "vai, statul ne ingradeste libertatea" le mentionez ca legea si noul format al categoriilor vine de la U.E. si era in plan de vreo 4 ani...ziceti merci ca nu e ca in franta, unde nu pupi mobra peste 100 CP pe streda DELOC!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai condus prin state? Se circula ca in Romania? Cati ignora limita de viteza? Cate gropi gasesti? Cate lucrari nesemnalizate? Cat de late sunt strazile si cum sunt semnalizate? Acolo toata lumea conduce de la 16 ani pana nu mai poate si lumea e mult mai calma la volan.

 

Exista posibilitatea sa se ia A2 la 18 ani si A la 20.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ne-am dorit sa fim cat mai multi, sa avem o comunitate ca-n tarile "cu traditie". De parca un Djini malefic ne-ar fi auzit , de cativa ani , scolile moto scot (cu mici exceptii) mancatori de seminte victoriene pe banda rulanta. Practic ni s-a indeplinit dorinta, dar ei i-a fost dat un tint tipic romanesc.

 

Cocalari care merg fara permis, se lauda cu asta, au mobre mai mult sau mai putin rupte si o gura invers proportionala cu creierul, pot fi intalniti din ce in ce mai des atat pe strada cat si pe acest forum.

 

Legea celor 34 cai exista, aplicarea ei lasa de dorit.

 

In Germania riderii au frica atat de militie, care face controale rar dar eficient, cat si de asiguratori. Daca faci accident cu o mobra peste 34 cai in primii 2 ani, asigurarea nu plateste nimic,TU platesti toata paguba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu tzi se pare ca exagerezi cu 100 de intrebari, gata acuma daca aveti cartonu sunteti smecheri si va pare bine cand auziti cand se ingreuneaza examenele dar nu va aduceti aminte cand si voi atzi dat examene stateatzi totzi cu morcovu in c*r si mai demult se dadea mult mai usor de permis , voi chiar nu ganditi un pik , da recunosc se petrec prea multe accidente si prieteni pierdutzi din cauza motoarelor dar asta nu inseamn ca ala care da examen mult mai greu si il ia el nu poate sa dea de belea? sa fim seriosi.

Ganditi si voi un pik nu va aflati in seama gata ca aveti permis,un cocalar corigent nu este in stare sa ia permisul cum este acuma legea , mi se pare foarte corect proba prin oras ,dar treaba este sa nu se mai ia permisele pe invarteli ca atunci un analfabet cu 10 clase merge in afara munceste si isi cumpara permisu .

Parerea mea este ca dupa o perioada de 5-10 ani dupa ce ai permisul sa dai iar orasul si sala (B) si atunci o sa vedeti ca nu multi o sa il ia garantez.

 

 

Scuzati limbajul si greselile ...dar mai intai ganditi.

Chestia cu reglementarea varstei e asa si asa, nu cred ca ajuta ci incurca, dar fie si asa.

 

Ceva cu eficienta maxima ar fi fost niste examinari mai grele, adica... partea I: minim 50 de intrebari la sala (daca nu chiar 100); partea II: examen in poligon (cu plecare in rampa, 8-uri si alte chestii mai grele decat se fac acum) si partea III: traseu in oras (ca la B )

Iar cu varsta sa zic 18ani pentru A1 si 21ani pentru A. Si carnet AM (sau A2) de la 16 ani pentru scutere si alte trotinete cu max 49cc (deci carnet nu dovada de legislatie sau alte dracii, carnet cu examen ca la A).

 

Eu asta imi doresc ca dupa ce ai permisul dupa o perioada de cativa ani sa se dea iar examen (sala+oras) si atunci sa vedeti garantez ca majoritatea il pica.

Ramai mut cand vezi ce soferi sunt pe drumurile astea aglomerate si pline de gropi .Sunt si tineri care isi doresc un motor cat de cat si sa il poata sa il conduca nu toti sunt vitezomani,ganditiva si voi cum era cand dadeati voi...

 

Nu ganditi ca bunicamea suntem in secolul 21 totusi...

 

Deja m-am incins prea mult dar mi se para buna ideea cu A1 pt 50 nu mai mult de la 16 ani ,le ofera posibilitatea tinerilor sa conduca ceva mai usor,sa se adapteze in trafic de mici ,dar sa dea examen nu "dovada" ,asa ca se urca unu la 23 de ani (cunosc cazuri) pe un motor care el nu a mai condus altceva si se omoara naibi.nu tin cu cei de 16 ani pt ca incurca traficul dar ma pun in pielea lor.Nu am nici 16 ani,eu cel putzin conduc un 650 de la 15 ani enduro bineinteles.

Editat de Hard Rider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

FOOOARTE BINE!

 

m-am saturat de acneeosi care vor sa sara de pe bicicleta pe 140 CP si de cocalari cu freze de fazan care se duc la liceu pe R1...

 

47 CP - ARHISUFICIENT la 18 ani

macar sa se aplice bine.

 

PS: desteptilor care sar sus de poponeata "vai, statul ne ingradeste libertatea" le mentionez ca legea si noul format al categoriilor vine de la U.E. si era in plan de vreo 4 ani...ziceti merci ca nu e ca in franta, unde nu pupi mobra peste 100 CP pe streda DELOC!

tu conduci un bandit,chiar simteai nevoia sa te bagi in seama cand si un matiz face 0-100 mai repede decat tine ?

Cel mai bine era ca si pana acum,25kw primii 2 ani,apoi ia ti si y2k daca te tin oOle,dar cu o mica exceptie.

Cretinitate mai mare e categoria D + E,care ai voie sa o dai abia la 24 de ani dupa mintea lor.

Bine ar face sa ii reexamineze pe toti cei care au atins varsta de 65 de ani,deaia e varsta pensionarii,stai acasa,dormi,citesti ziaru,etc,numai nu umbli pe strazi cand pe tine te cauta moartea acasa.

Ar trebui facute mai multe controale pe strazi in special la mobristi sa nu mai isi cumpere toti capsunarii R6 din prima,in schimb ei prefera sa dea amenzi pentru toba prea zgomotoasa.

ps : parasiti tara ca sigur nu o sa se schimbe nimic in urmatorii 10 ani :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca de vina pentru situatia actuala e faptul ca prea multi oameni s-au apucat de facut calculatoare. Fara o industrie a PC-urilor ca cea din 2012, cetateni ca Hard Rider si valentin ar fi stat linistiti in comuna lor, pascand gastele, band o votca la birtul din sat si seara poate violand o matusa. Asa, trebuie sa le ascultam parerile pe tot felul de subiecte pe forumuri publice.

 

Nu e de ajuns ca votul vostru face cat al meu? Nu sunteti multumiti cu asta? Mai trebuie sa si poluati lucrurile pe care eu le apreciez?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Majoritatea sunt ( sau ar trebui sa fie ) mai copti la minte si mai cumpatati la 24 de ani decat la 18 ani. Am vazut tot felul de "rideri" precoce care nici macar in linie dreapta nu puteau sa mearga, dar aveau R6 sau R1. Eu sunt pentru, le face un bine si ei nici macar nu sunt in stare sa-l "vada" pt ca nu-i duce capu', ce sa mai.

Sa-si ia R6 si sa se dea pe camp pana la 24 de ani si rezolva problema :cheers:

Editat de mishutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu va mai strofocati, hotararea este luata de acum cativa ani,la nivelul UE!

Statele erau obligate ca de la 19 ianuarie 2013 sa intre in vigoare din punct de vedere legal!

Pana atunci trebuia creat cadrul legal si normele de aplicare!

Metodele de examinare pot sa fie diferite dar nu cu mult!

Ca suntem sau nu de acord valoreaza cat rezultatul la referendum adica fix p.... daca au hotarat bossi

de afara altceva!

Bagati-va bine in cap si ce mancati si ce kacati este reglementat si hotarat de altcineva!Si o sa fie si mai rau,vroiam sa zic si mai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca de vina pentru situatia actuala e faptul ca prea multi oameni s-au apucat de facut calculatoare. Fara o industrie a PC-urilor ca cea din 2012, cetateni ca Hard Rider si valentin ar fi stat linistiti in comuna lor, pascand gastele, band o votca la birtul din sat si seara poate violand o matusa. Asa, trebuie sa le ascultam parerile pe tot felul de subiecte pe forumuri publice.

 

Nu e de ajuns ca votul vostru face cat al meu? Nu sunteti multumiti cu asta? Mai trebuie sa si poluati lucrurile pe care eu le apreciez?

 

daca tot vorbesti de mn spunemi tu la cati ai dat de categoria A si cat de lunga a fost coada de iepuri in spatele tau...nu vreau sa ma cert sau sa ma luati in nume de rau dar voi cum erati, da sunt multe accidente de moto dar si la 24 de ani daca dai de permis nu o sa fie mai putine accidente

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...