Sari la conținut

Noua legislatie 2013 pentru categoriile A, A1, A2, AM


Fester
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

raspuns de la spcrpciv cluj:

 

" Dispozitia DRPCIV cu nr.2.326.010 din 16.01.2013 la art.4, alin.(1), indica urmatorul fapt: ..." Candidatii care pana la data de 19.01.2013 au fost declarati "admis" la proba teoretica si nu au finalizat examenul pentru obtinerea permisului de conducere, vor sustine proba practica in conditiile stabilite de legea in vigoare la data promovarii probei teoretice."...

Dvs nu ati dat testul teoretic. Azi puteti sustine acest test teoretic, dar aparitia L 203 modifica conditiile examenului practic. Normele clare vor apare dupa promulgarea noii forme a OUG.195 care este pe site-ul M.A.I. in dezbatere publica. Testul practic il veti putea sustine abia dupa aparitia noilor reglementari.

Nu comentam ce fac altii in tara. Este raspunderea lor in fata legii. "

 

 

Apropo de codul rutier aflat in dezbatere publica.... ultima data cand am verificat, in data de 2 aprilie s-a lansat dezbaterea asta si era deschisa timp de 10 zile. S-a inchis, e inca in dezbatere, nu se stie nimic ? Ne anunta cineva cand se inchide dezbaterea asta (ma refer la presa sau de pe site-ul MAI) ? Sau s-a inchis o data cu trecerea celor 90 de zile de la 19 ianuarie ... E destul de frustrant sa tot stam degeaba (astia care se pregatesc de scoala ca mine). :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,eu am categoria A1 si am auzit ca trebuie doi ani experienta ca sa dai de A sau dai la 24 de ani.

Am mai cautat pe forumuri despre legea asta si am vazut ca multi zic ca iti trebuie doi ani experienta de A2 ca sa dai de A.In concluzie,imi trebuie doi ani experienta de A2 sau doi ani experienta de A1/A2 ca sa dau de A?Multumesc anticipat :).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LEGEA din Romanai ce spune?

Si cauta LEGI pe forum nu "pareri", "auzite"!

Da fuguta pana la o scoala moto sau la politie si pune aceeasi intrebare! Cel putin sti ca e de la sursa! Da?

Sau e mai usor sa pui intrebarea pe forumuri?!?!?!?!?

 

Bafta

 

uite ce am gasit in 3 sec:

sursa:http://e-drpciv.ro/legislatie/codul-rutier

 

 

(4) Varsta minima pentru obtinerea permisului de conducere este de:
a) 16 ani impliniti, pentru categoriile de vehicule AM, A1 si B1;
b ) 18 ani impliniti, pentru categoriile de vehicule A2, B, BE, C1, C1E si Tr;
c) 20 de ani impliniti, daca persoana are o experienta de cel putin 2 ani de conducere a motocicletelor din categoria A2, sau 24 de ani impliniti, pentru motocicletele din categoria A;
d) 21 de ani pentru categoriile de vehicule C, CE, D1 si D1E, precum si pentru triciclurile cu motor din categoria A;
e) 24 de ani pentru categoriile de vehicule D, DE, Tb si Tv.
Editat de KOS36
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,eu am categoria A1 si am auzit ca trebuie doi ani experienta ca sa dai de A sau dai la 24 de ani.

Am mai cautat pe forumuri despre legea asta si am vazut ca multi zic ca iti trebuie doi ani experienta de A2 ca sa dai de A.In concluzie,imi trebuie doi ani experienta de A2 sau doi ani experienta de A1/A2 ca sa dau de A?Multumesc anticipat :).

Salut, tu esti unul dintre putinii care vor parcurge treptat 3 din cele 4 categorii. Ai A1, la 18 ani poti da DOAR de A2, dupa care la 20 poti da de A....Sau astepti pana la 24 de ani.

Spor in toate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Logica lor e sa o ei treptat ! Mergi doi ani cu motociclete de 15cp (chiar daca MITO SI RS 125 au 34 defapt ). Apoi faci A2 unde ai voie 35 cp maxim daca nu ma insel , dar ei in lege zic ca poate fi o motocicleta de 600cc LIMITATA ! Aceeasi chestie ca si cu RS-urile si MITO de 125 ele au 34 cp dar in acte sunt limitate la 15. Poti face aceeasi treaba ! Ei un 600 bagi un limitator pentru rar, ei iti trec in carte cei 35 ponei apoi cand ai iesit cu ea iti scoti limitarea si te doare la sosete !

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Naspa daca trebuie sa dau de A2 pt A ca dau ink vreo 500 Ron pe degaba si oricum nu e prea mare diferenta intre A1 si A2,nu mi se pare prea normal sa ceara A2 si A1 sa nu fie luat in considerare deloc :(

Salut, coincidenta face sa am motocicleta de A1 (max 11kw) xt125r 9.78 HP (7.1 kW)) Este foarte buna pentru inceput, usoara agila iertatoare mai ales ca nu prinde mult.

Eu mai mult de un an nu am rezistat pe 125cc si ca aveam deja A-ul am luat un Transalp 600v 583 cmc de 37kw apropiat de A2 care permite max 35 kilowatts = 46.9357731 hp. Diferenta este suficient de mare in manevrabilitate greutate 80kg in plus si putere (3-4 ori mai puternica)

 

Au facut legea asta sa nu mai moara tinerii fara experienta din cauza motorului prea puternic. Cred ca ceva A2 de 45CP este mai mult decat suficient sa mergi cu 130/h la mare daca vrei sa o arzi legal.

Concluzia:

A1 11 kilowatts = 14.751243 hp

A2 35 kilowatts = 46.9357731 hp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mam inscris pe 6 martie la scoala cat.A si azi am dat sala pe 8 mai ma programat in poligon se da dupa vechile norme daca te incadrezi la varsta

 

Asta e raspunsul pe care sper sa-l primesc si eu de la dprciv, le-am dat un mail acum 2 zile. Inca nimic... astept si sper sa nu astepte 29 zile ca sa-mi raspunda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu ziceam ce mi-a raspuns politia din cluj... am primit si raspuns de la bucuresti, care printr-o scrisoare mi-au explicat frumos ca daca indeplinesc cerintele de varsta, pot da examenul. Voi printa probabil acea scrisoare, si impreuna cu dosarul ma voi duce direct la examen, sa vad ce mai are de zis politia cluj :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu ziceam ce mi-a raspuns politia din cluj... am primit si raspuns de la bucuresti, care printr-o scrisoare mi-au explicat frumos ca daca indeplinesc cerintele de varsta, pot da examenul. Voi printa probabil acea scrisoare, si impreuna cu dosarul ma voi duce direct la examen, sa vad ce mai are de zis politia cluj :P

 

 

poti sa-mi pui, te rog, la ce adresa de mail ai trimis si in cat timp ti-au raspuns?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La fel si eu... am trimis la aceeasi adresa inseamna. Mai am rabdare atunci, am trimis abia joi. Si cum vine 1 mai si pastele... abia pe 7-8 probabil o sa primesc un raspuns.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu azi m-am dus (impreuna cu scrisoarea de la drpciv) si am promovat proba teoretica... insa pentru proba practica seful serviciului mi-a spus ca nu se va da examen decat dupa aparitia noilor norme. Degeaba am incercat sa discut cu el, explicandu-i ca legea nu dizolva vechile norme, ci doar adauga niste conditii de varsta. El mi-a citit un paragraf din lege din care tot el subintelege ca se da traseu, iar pentru traseu nu sunt norme. Acuma nu am inteles partea cu "subintelesul"... nu mi se pare normal ca fiecare sa subinteleaga dintr-o lege incompleta ce vrea el... am cerut lamuriri din nou de la drpciv si astept raspuns. Mi-a programat traseul pentru 25 iunie, dar mi-a spus ca daca nu vor fi norme pana atunci, ma va trece "neprezentat", ceva ce iar mi se pare dubios. Macar am dat teoreticul si stiu ca sunt cu un pas facut, pentru restul astept raspunsuri si va voi anunta mai departe.

 

Apropo, sunt altii din jud. Cluj in aceeasi situatie ca mine? si anume, cu dosar incheiat si conditiile de varsta din noua lege indeplinite? Daca da, ar fi o idee sa sustineti examenul teoretic. Sau daca l-ati sustinut deja si sunteti si voi in asteptare, spuneti aici. S-ar putea totusi sa avem dreptatea de partea noastra, si in cazuri din astea chiar se aplica regula "unde-s multi puterea creste". Si daca legal exista aceasta portita, o petitie sau ceva s-ar putea sa valoreze mai mult decat raspunsul "cat sunt eu aici sef nu se va da poligon pentru A pana nu apar normele noi" ce apartine sefului serviciului de la cluj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fa o cerere scrisa "sefului" in care ceri un raspuns privind aceasta problema, si cu raspunsul lui te poti adresa superiorilor. Nu e normal sa "subinteleaga" ce vrea el. Din moment ce in legea aflata in vigoare, cu toate adaugirile si modificarile ei (tot in vigoare), nu scrie nimic altceva, nu are dreptul sa-ti refuze dreptul de a da examenul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu azi m-am dus (impreuna cu scrisoarea de la drpciv) si am promovat proba teoretica... insa pentru proba practica seful serviciului mi-a spus ca nu se va da examen decat dupa aparitia noilor norme. Degeaba am incercat sa discut cu el, explicandu-i ca legea nu dizolva vechile norme, ci doar adauga niste conditii de varsta. El mi-a citit un paragraf din lege din care tot el subintelege ca se da traseu, iar pentru traseu nu sunt norme. Acuma nu am inteles partea cu "subintelesul"... nu mi se pare normal ca fiecare sa subinteleaga dintr-o lege incompleta ce vrea el... am cerut lamuriri din nou de la drpciv si astept raspuns. Mi-a programat traseul pentru 25 iunie, dar mi-a spus ca daca nu vor fi norme pana atunci, ma va trece "neprezentat", ceva ce iar mi se pare dubios. Macar am dat teoreticul si stiu ca sunt cu un pas facut, pentru restul astept raspunsuri si va voi anunta mai departe.

 

Apropo, sunt altii din jud. Cluj in aceeasi situatie ca mine? si anume, cu dosar incheiat si conditiile de varsta din noua lege indeplinite? Daca da, ar fi o idee sa sustineti examenul teoretic. Sau daca l-ati sustinut deja si sunteti si voi in asteptare, spuneti aici. S-ar putea totusi sa avem dreptatea de partea noastra, si in cazuri din astea chiar se aplica regula "unde-s multi puterea creste". Si daca legal exista aceasta portita, o petitie sau ceva s-ar putea sa valoreze mai mult decat raspunsul "cat sunt eu aici sef nu se va da poligon pentru A pana nu apar normele noi" ce apartine sefului serviciului de la cluj.

 

Eu unde sunt inscris, nici macar cursurile nu s-au inceput, sa nu mai vorbesc de sustinere examen teoretic sau practic. Ziceau ca ma suna in momentul in care se dau normele. Cred ca macar teoria se poate face si sustine examenul, si dupa norme, dai treseul si there you go. Inteleg totusi reticienta scoliilor de a nu organiza inscrieri, cursuri and all.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fa o cerere scrisa "sefului" in care ceri un raspuns privind aceasta problema, si cu raspunsul lui te poti adresa superiorilor. Nu e normal sa "subinteleaga" ce vrea el. Din moment ce in legea aflata in vigoare, cu toate adaugirile si modificarile ei (tot in vigoare), nu scrie nimic altceva, nu are dreptul sa-ti refuze dreptul de a da examenul.

 

pai am cam facut asta, si cu raspunsul de la drpciv m-am dus la el. Insa el a scos legea si a luat articolul 23 "Proba practica pentru categoria AM consta numai in verificarea aptitudinilor in poligoane special amenajate" din legea 203, din care el intelege ca pentru restul categoriilor se cere si traseu pentru care nu sunt norme. Acuma eu ce sa zic... mie personal nu mi se pare ca doar dintr-atat se intelege ce intelege el. Folosind logica lui, evident, poti trage si o concluzie ca pentru toate restul categoriilor trebuie sa te bati cu minerii lui Cozma ca sa obtii permisul. De aia am cerut lamuriri mai departe de la drpciv.

 

Eu unde sunt inscris, nici macar cursurile nu s-au inceput, sa nu mai vorbesc de sustinere examen teoretic sau practic. Ziceau ca ma suna in momentul in care se dau normele. Cred ca macar teoria se poate face si sustine examenul, si dupa norme, dai treseul si there you go. Inteleg totusi reticienta scoliilor de a nu organiza inscrieri, cursuri and all.

daca esti inscris, ai putea cere la scoala sa-ti incheie dosarul (daca sunt dispusi sa faca asta) si sa te duci cu dosarul si sa dai teoreticul (cu insistente; eu am stat cateva ore pana intr-un final m-a lasat sa dau)... le spui ca vrei sa dai... te targui un pic cu ala... o sa te programeze cu o data de la sfarsitul lui iunie si o sa-ti zica cum mi-a zis si mie. Ideea e ca intre timp nu stii ce directive si hotarari si bla bla -uri mai apar, de aia eu am decis sa dau teoreticul, ca sa nu ma mai poate amana si mai mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...