Sari la conținut

SHOEI - Discutii Generale


zîmbesc
 Share

Postări Recomandate

Incerc sa-mi cumpar echipament. Am ales sa incep cu o casca.

Asa cum spune si titlul topicului, ce parere aveti de SHOEI XR1000 SYMBOL...vad ca ar fi la 220 euro pe la un anumit magazin prin Bucuresti...maine intentionez sa-i sun pe respectivii, sa vad daca ar avea si marimea mea.

Daca are cineva / a avut / a purtat macar pentru o zi acest model de casca il rog sa-si dea cu parerea pe topicul meu.

Deasemeni, daca puteti recomanda si altceva tot cam prin banii astia, raman recunoscator.

Hai s-aveti o seara faina!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

O casca de calitate, se simte si din materialele folosite si din constructie: cum arata cum se simte la atingere si in general constructia, review-urile de asemenea zic ca e ok (cel putin ce am citit eu).

 

Confortabil de purtat, daca alegi dimensiunea corecta.

Pinlock-ul e genial.

Imi place ideea interiorului detasabil si ajustabil (poti lua "pernute" de obraji mai groase sau mai subtiri).

Accesorii garla - chin guard, nose guard(daca ai ochelari asta e degeaba; provoaca aburirea lentilelor :D ), wisper strip (de asta nu am, dar se pare ca e foarte tare) si sigur mai sunt....

Asta depinde si de motocicleta pe care esti, dar in pozitie normala pe un sport-touring la 130+ se aude un suierat, iar in pozitie aplicata se aude un booom de la aerul din spatele castii)

Cu aerisirile inchise pe mine nu m-a deranjat curentul, iar pe calduri mari nu am apucat inca sa umblu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu detin un model cu noseguard si chinguard cu viziera fumurie si clara ,pot sa zic ca este cea mai buna casca care mi-a stat pe bostan :P ,nu se abureste viziera deloc ,e foarte comoda daca alegi marimea optima,merita investita ,vorba aia ce e frumos si costa : :D .

Mult succes la cumparaturi :laugh: :D

Editat de Impostorul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu detin modelul asta de un sezon..adica din primavara...si am facut aproape 20.000km cu ea....pe toate conditiile.e casca perfecta pentru mine.metariale de calitate la interior,vopsea de calitate(se zgarie destul de greu),forma minunata(depinde de gusturi).....am 3 viziere(clara,light black si iridium purple)....pinlock nu folosesc ca nu imi place cum arata,iar de aburire scap cu ajutorul visor-lock-ului.mi-a venit din standard cu nose guard si chin guard,CELE MAI BUNE ACCESORII!.....curent nu baga penicaieri,am facut cu ea 600km intr-o zi,si nu aveam nici pe dracu`.e foarte usoara(1350g+-50g in functie de marime).de suierat nu suiera,nu face zgomote deranjante,nu are nici cea mai mica problema.am hornet,nu am gemultez la motor care sa ma scape de vant si casca isi face datoria 100%.e extrem de stabila la orice viteza(pe orice motor m-am dat SS,naked sau chopper).e extraordinar de comoda,mai ales daca o iei de noua si ti se muleaza dupa forma capului tau nu vei mai vrea sa o dai jos de pe cap nici cand nu esti pe motor.astea ar fi avantajele sa zic asa......dezavantajele:interiorul nu se poate scoate tot,decat cheekpad-urile.....la viteze mici,pe canicula,e insuficient de ventiala(cu viziera inchisa evident).fara chin guard creeaza turbulente in zona barbiei,care pe mine personal ma deranjeaza.daca ai barbia mai mare mare vei avea probleme si botul castii nu iti va acoperi calumea barbia.e oricum cunoscuta ca fiind o casca "scurta in bot".cam astea ar fi referintele mele....casca isi merita fiecare banutz.

 

sanatate si bafta la cumparaturi

 

ps:tot ce ti-am spus ti-am spus dupa ce am probat cam tot ce era pe piata pe segmentul castilor de top gandite pt strada

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va multumesc frumos pentru parerile exprimate si timpul alocat intregii operatiuni.

 

daca va mai amintiti ceva, feel free to post :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singurul minus pe care l-am gasit la casca a fost aerisirea pe canicula ! Te cam sufoci cu viziera trasa,in schimb X-Eleven fratele mai mare nu are problema asta fiind dotata cu inca 2 aerisiri ! Dar e si o diferenta semnificativa de pret ! Personal sunt foarte multumit de ea ,iar cand o fi sa o schimb probabil voi lua un X-1100 ! Asa ca daca ai bani spor la cumparaturi ! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Shoei XR1000 Symbol TC-1 am si eu, varianta pe alb si rosu. E o casca buna, sunt foarte multumit de ea. Cum spunea si NYT, pe timp de canicula, la mers in oras cu viziera inchisa e cam sufocanta, dar daca atingi viteze de 80-90 deja ventilatia isi face datoria. Eu am pinlockul montat si nu am chin guard sau nose guard iar viziera nu s-a aburit neam si am mers pana mai acum vreo 2 saptamani. Port si ochelari, casca parca e facuta pentru ochelaristi; daca la vara ai sa porti ochelari de soare, o sa fie ok, stau foarte bine si nu deranjeaza sau forteaza bratele ochelarilor. In schimb am intampinat probleme acum, in sezonul rece, cu aburirea ochelarilor. La viteze mici si cu viziera inchisa, mi se abureau instant ochelarii, asa ca mergeam cu viziera un pic deschisa, iar cand cresteam viteza, o inchideam si era ok. Probabil e din cauza lentilelor slab calitative.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca va mai amintiti ceva, feel free to post :D
Posesor de SHOEI XR-1000, modelul Cutlass.

Ce a fost de spus, au punctat foarte bine cei care au postat inaintea mea.

Pinlock-ul e de pe alta planeta :P , usoara, daca o porti doar tu - buretii se muleaza dupa forma craniului tau. Daca e masura buna, iti da si un feeling de siguranta. :D Sta foarte bine pe cap la viteze mari.

Nu am chin guard si daca nu tin barbia in piept, se aude un suierat. Dar am rezolvat problema asta, marti intru in posesia lui :D

 

Sfatul meu: Take it! :laugh:

 

 

 

 

Mesaj completat

____________________________________________________________

 

 

Oarecum offtopic:

 

E 80% reducere pt buretii interiori, pe Louis. Desi casca nu da semne ca ar avea nevoie, mi-am comandat un set si-l pun bine. La 4,95 Euro e pomana.

 

http://www.louis.de/_201e449053cf03735d9ab...chterm=20015103

 

Cod: 20015103

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Shoei XR1000 Symbol TC-1 am si eu, varianta pe alb si rosu. E o casca buna, sunt foarte multumit de ea. Cum spunea si NYT, pe timp de canicula, la mers in oras cu viziera inchisa e cam sufocanta, dar daca atingi viteze de 80-90 deja ventilatia isi face datoria. Eu am pinlockul montat si nu am chin guard sau nose guard iar viziera nu s-a aburit neam si am mers pana mai acum vreo 2 saptamani. Port si ochelari, casca parca e facuta pentru ochelaristi; daca la vara ai sa porti ochelari de soare, o sa fie ok, stau foarte bine si nu deranjeaza sau forteaza bratele ochelarilor. In schimb am intampinat probleme acum, in sezonul rece, cu aburirea ochelarilor. La viteze mici si cu viziera inchisa, mi se abureau instant ochelarii, asa ca mergeam cu viziera un pic deschisa, iar cand cresteam viteza, o inchideam si era ok. Probabil e din cauza lentilelor slab calitative.

 

 

avem exact acelasi model de casca :love:

Am folosit-o aprox. 2000 km ca am prins sezonul pe terminate, preponderent in oras. Am facut si vreo 500 km extraurban, viteze pana in 140 km/h pe motor naked.

 

Plusuri: multe, le-au enumerat oamenii mai sus. As mai adauga smecheria aia care-ti permite sa deschizi viziera putin in partea stanga, foarte folositoare la mersul prin oras la capitolul ventilatie.

Minusuri: iarasi s-au zis. Cam scurta la barbie. La a mea se deplaseaza pinlocku in jos cand inchid viziera in mers, da' probabil ca as putea sa o inchid mai delicat.

 

La 220 euro zic sa te grabesti s-o iei :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

am si eu casca asta, cam de un an si ceva si pot sa spun ca e f confortabila, ok aerisita, la 100-120 f silentioasa mai ales cu chin guard-ul, purtata aproape zilnic sezonu trecut si f misto ca are interior detasabil sa poti spala buretii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La bani astia nu mai sta pe ganduri.Chiar daca sunt multi bani pentru tine,gandeste-te ca iti pot salva viata si atunci nu vor mai fii multi.Altii ca mine pentru asa ceva au facut imprumut la banci si nu le-a parut rau.Pana acum a facut fiecare banut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On topic: cativa posesori de XR-1000 s-au vaitat ca se abureste in oras. Voi ati folosit folie de viziera sau fara?

 

 

La temperaturi scazute e adevarat ca se abureste ,dar atata timp cat ii pui pinlock-ul din dotare nu mai ai problema asta ! :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mi s-a aburit niciodata viziera, in schimb mi s-au aburit ochelarii. :wink: Daca as avea pinlock si pentru lentilele de la ochelari, ar fi burghezie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Nu am chin guard si daca nu tin barbia in piept, se aude un suierat. Dar am rezolvat problema asta, marti intru in posesia lui.
L-am testat zilele trecute. Si-a facut perfect treaba. Nu mai trebuie sa stau cu barbia in piept la viteze mari pt a evita suieratul din casca. Il recomand, daca nu v-a venit odata cu casca. Editat de Stau-De-6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Ati schimbat vreodata buretii interiori, aia care vin in dreptul falcilor? :) Ca ma strang ca dreacu, am zis ca "se lasa" cu timpul dar dupa vreo 3 luni de purtare nu mi se pare ca s-au lasat vreun pic. Tot strans de falci stau.

E vorba de astia: http://www.louis.de/_1037136c284d7a7edcd8f...tnr_gr=20015103

 

Aveti idee, or fi existand pe mai multe marimi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ati schimbat vreodata buretii interiori, aia care vin in dreptul falcilor? :) Ca ma strang ca dreacu, am zis ca "se lasa" cu timpul dar dupa vreo 3 luni de purtare nu mi se pare ca s-au lasat vreun pic. Tot strans de falci stau.

E vorba de astia: http://www.louis.de/_1037136c284d7a7edcd8f...tnr_gr=20015103

 

Aveti idee, or fi existand pe mai multe marimi?

 

 

Da,sunt pe marimi diferite ! Incearca o marime mai mica daca te strang cei pe care ii ai acum !

Editat de Nyt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...