Jump to content

Photo

Parchet sau gresie hol intrare/bucatarie?

• Please log in to reply
29 replies to this topic

#1 TM96UFO

TM96UFO

Take Me To Your Leader

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,947 posts
  • Interests:To take over the world!
  • Moto: CB600F
  • Numar: TM96UFO

Posted 11 February 2013 - 08:16 AM

Trebuie sa iau o decizie in privinta renovarii apartamentului meu.

Vreau sa stiu cum se comporta parchetul melaminat de trafic intens (32) montat pe holul de la intrarea in apartament dar si in bucatarie.

Apartamentul este unul de bloc cu tevile de la coloana de apa din bucatarie schimbate. Inundatia ar putea venii doar de la vecini.

Sunt genul de om care nu ma descalt pana in ultima camera dar si care merge descult peste tot (urasc slapii si in casa nu doar pe motor), si nu-mi place sa fac curatenie prea des.

Eu m-am gandit sa pun parchet peste tot (in afara de baie unde am pus deja gresie). Ar mai fi o varianta combinata gresie la intrare si in zona cu chiuveta si aragazul si in rest parchet dar nu ma coafeaza.

Astept sfaturi din experientele voastre.

Edited by TM06UFO, 11 February 2013 - 08:25 AM.

soulmobile.jpg
...and the Earth becomes my throne

#2 chopperman

chopperman

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,087 posts
  • Moto: Suzuki VZ 800 , Simson 425S, MZ ETZ250
  • Numar: TR-90-AWS

Posted 11 February 2013 - 08:58 AM

Parchet fara griji. Daca nu sta in apa doua zile nu se umfla niciodata.

adeaddog blog

"If you are looking for sympathy, it’s in the dictionary... somewhere between shit and syphilis." http://preacherspulpit.tumblr.com/

"Vegetarian is an old indian word for bad hunter"

1861-934x_zps474deb6d.jpg

#3 iurox

iurox

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 674 posts
  • Moto: sr 150

Posted 11 February 2013 - 09:06 AM

daca nu vrei sa pui nimic peste parchet, gen traversa etc, eu te sfatuiesc sa pui gresie. Si ca sa fie treaba treaba,daca poti pune si niste tevi de la incalzire pe dedesubt atunci o sa mergi descaltat fara probleme. Parchetul oricat de trafic intens ar fi, tot se zgarie de la particule mici de nisip praf etc. care le aduci pe talpa incaltamintei, de afara plus ca in timp se poate decolora/matui pe unde calci cel mai des. Adica poti face alee pe el. Asta in timp vorbesc.

#4 Obed

Obed

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 42 posts
  • Moto: Honda CB500 PC32
  • Numar: BV 15 BDT
  • Club: nici unu

Posted 11 February 2013 - 09:16 AM

daca nu vrei sa pui nimic peste parchet, gen traversa etc, eu te sfatuiesc sa pui gresie. Si ca sa fie treaba treaba,daca poti pune si niste tevi de la incalzire pe dedesubt atunci o sa mergi descaltat fara probleme. Parchetul oricat de trafic intens ar fi, tot se zgarie de la particule mici de nisip praf etc. care le aduci pe talpa incaltamintei, de afara plus ca in timp se poate decolora/matui pe unde calci cel mai des. Adica poti face alee pe el. Asta in timp vorbesc.

Eu in bucatarie am parchet laminat de 5 ani de zile, m-au si inundat zdravan vecinii, dar am fost pe faza si am strans apa repede si nu sa umflat deloc. stau preponderent incaltat si nu are absolut nici o zgarietura luand in considerare ca parchetul montat este de trafic MEDIU. deci linistit poti monta parchet in bucatarie. 

#5 Junioruenjoyz

Junioruenjoyz

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 102 posts
  • Moto: Fireblade 954

Posted 11 February 2013 - 09:33 AM

Salut TM06UFO,

Poti sa pui linistit parchet in bucatarie si hol atata timp cat vei turna o sapa de nivel inainte. Daca podeaua e inclinata, in timp o sa se observe.

Si daca pui parchet iti recomand o incalzire in pardoseala  (si nu cu apa, ci electrica). Eu mi-am pus in baie sub gresie (care e mult mai grosa fata de parchet) si e best thing ever!!! gasesti aici ce model de incalzire mi-am montat eu (vine la kit cu tot cu cablaje si termostat).

Spor si nervi tari cu vecinii!!!! :))

#6 xsebi

xsebi

SV Rider

• Super Membru
  • PipPip
  • 636 posts
  • Interests:Guns and Bitches
  • Moto: Neagra
  • Numar: Drept si luminat
  • Club: Fara

Posted 11 February 2013 - 09:37 AM

Si eu am tot parchet de trafic intens, nu mai tin minte ce firma e, mi-a placut culoarea si l-am si luat. E pus de 6 ani si nu are nimic, nu se zgarie usor, si nici nu ia foc. Am lasat tigara aprinsa pe un rest dintr-o placa sa il testez, a ars toata tigara, am suflat scrumul si a ramas o dunga maro de la ea dar sa sters cu o carpa umeda si sa dus.

Parchetul mi se pare mult mai frumos si da mai bine cu mobila. Dupa mine gresia isi are locul numai in baie.

10580128_427393064066603_640243167037143

#7 ovideu

ovideu

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 261 posts
  • Moto: Honda FX 650 Vigor
  • Numar: BV 46 UVI

Posted 11 February 2013 - 09:41 AM

corect, poti monta linistit in toata casa..se zgarie destul de greu si nu cred ca vei intra de 100 de ori pe zii cu ghetele pline de noroi.. de incalzire in pardoseala nu cred ca poate fii vorba avand in vedere ca e apartament de bloc, nu ti-ar face placere sa spargi coloane in placile de beton (nici tie nici vecinilor). daca intre bucatarie si hol nu ai usa si totusi ai vrea sa protejezi zona cu chiuveta si aragazul poti pune o gresie intr-o culoare apropiata parchetului asta in cazu in care le ai pe aceeasi parte si poti forma un triunghi( :peace: )   

#8 TM96UFO

TM96UFO

Take Me To Your Leader

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,947 posts

Posted 11 February 2013 - 09:49 AM

In baie am pus deja gresia, si am deja centrala termica pe gaz si calorifere noi. Nu mai fac modificari.

Sunt curios sa vad daca se plange cineva de parchetul din bucatarie si de la intrare.

Am mai google-uit si nu am gasit pe careva sa se planga de parchet la intrare/bucatarie nici pe alte forumuri. But you never know.. 

Si eu tind spre parchet peste tot..  Am zis sa vad ce spuneti si voi..

soulmobile.jpg

#9 ianachim

ianachim

VESNIC INCEPATOR

• Carantina
  • PipPipPipPip
  • 7,714 posts
  • Moto: r1200gsa k1200r
  • Numar: rosu
  • Club: singur pe drum

Posted 11 February 2013 - 10:00 AM

gresie si dim mari de la 30 x30 in sus

VITEZA UCIDE
TOCMAI DE ACEEA MI.AM LUAT MOTOCICLETA DE VITEZA
CAT DESPRE PENSIE......V.O LAS VOUA!!!!!!

#10 gospodarul

gospodarul

The Homemaker

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,086 posts
  • Interests:Cai putere
  • Moto: Suzuki Vstrom 1000
  • Numar: NT 70 CMR
  • Club: SOIMII NEMTENI VSTROMANIA

Posted 11 February 2013 - 10:11 AM

Daca optezi pt parchet, cauta din clasa AC5, este cel mai rezistent, 32 e un parchet obisnuit din clasa AC3. Daca vrei gresie, sunt modele care imita parchetul si astfel, pe hol iti poti pune gresie si in continuare parchet, fara nici o problema. In ce ma priveste, pe hol musai gresie. Caldura in pardoseala e bonus. ;)

#11 crazydanutz

crazydanutz

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 523 posts
  • Moto: Moby Dick
  • Numar: De Africa
  • Club: Pasionatilor de mecanica

Posted 11 February 2013 - 10:14 AM

Salut, eu as merge pe gresie pt. trainicie, mai ales in hol. In cazul in care nu iei un parchet foarte scump, cel din hol se va umfla pana la urma,2-3-4 ierni si cam atat. Incep sa se umfle marginile si sa se toceasca. eventual poti sa pui in hol cat se intra gresie,dupa care parchet, poate reusesti sa gasesti ceva combinatie care sa arate bine. Eu unul as merge full gresie (oricum port papuci de casa deci materialul rece nu ma influenteaza).

#12 GoodKat

GoodKat

Clona lui GoodKat

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 4,371 posts
  • Moto: Suzuki Sv650s 2004
  • Numar: Mereu curat si iluminat.
  • Club: Bellagio

Posted 11 February 2013 - 10:26 AM

Gresie in placi mari!

De vanzare:

Semighidoane aftermarket pentru furci cu diametrul 41 mm - 180 RON negociabil.

CUMPAR :

O pereche de oglinzi moto pentru nakeduri cu filet m8 

#13 ZaiR

ZaiR

om negru adoptat de romani

• Carantina
  • PipPipPipPip
  • 5,128 posts
  • Interests:Inca o motocicleta la fel de miŗto la care copiii sa-mi faca cu mana si femeile cu ochiu'.
  • Moto: SS
  • Numar: razuit
  • Club: artisti cu fezabilitati

Posted 11 February 2013 - 10:43 AM

Clar iesi mai eftin cu gresia, apoi vei avea mai multe subiecte la pasionati de sex.

ON TOPIC : gresia de pe hol, bai si bucatarie nu o pune lucioasa decat daca vrei sa faci hockey in casa.

If you lose one sense, your other senses are enhanced. That's why people with no sense of humour have an increased sense of self- importance.  :bigstar: 

#14 Luke_highwalker

Luke_highwalker

Martorul lui Anarhova!

• Super Membru
  • PipPip
  • 541 posts
  • Interests:I'm plotting to take over the world.
  • Moto: GSXR 600 K3
  • Club: Sexy Club

Posted 12 February 2013 - 10:57 AM

E mai ieftin si mai usor sa pui parchet laminat dar tine cont ca in bucatarie mai cad pe jos lichide dulci sau grase, zemuri si alte treburi care odata intrate printre rosturile parchetlui, care nu sunt etanse, nu le mai cureti nici cu politia....deci pune gresie macar in jurul aragazului si a zonei unde e chiuveta.

#15 September

September

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 237 posts
  • Moto: BMW R 1200 GS / K 1200 GT / K 1600 GTL

Posted 12 February 2013 - 12:20 PM

Depinde ce vrei.
Daca vrei sa locuiesti tu in acel apartament alege o varianta eleganta, in care sa te simti confortabil, acasă.
Alege o gresie lucioasa, placi mari, orientate la fel in toate spatiile, in tonuri deschise care imita materiale nobile, marmura, bej de exemplu. Încălzirea electrica este un bonus. Nu pentru caldura ci pentru confort si senzatii, daca ai/apare o titulara a bucătăriei.
In camere, uita de parchetul laminat, da o senzatie de provizorat/spatiu comercial.
Nu ezita, daca iti permit finantele, pune un parchet din lemn masiv, lipit, dat cu câteva straturi de lac mat!
Sa traiesti.

#16 TM96UFO

TM96UFO

Take Me To Your Leader

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,947 posts

Posted 12 February 2013 - 12:41 PM

Concluzie:

1) Am cautat pe goagal si nu am gasit pe nimeni care sa se planga inca de parchetul montat in bucatarie sau hol; ba chiar unora le parea rau ca nu au incercat cu parchet.

2) Am sa-mi pun parchet cel putin pentru inceput. Este usor de carat si de pus. Am sa pun un fel de pres in jurul aragazului/chiuvetei, numai daca arata bine :) Nu vreau sa tina 34 de ani si nu voi avea grija excesiva de el. Obiectele sunt facute sa te ajute si sa le folosesti nu sa ai tu grija de ele.

3) Locuiesc de mic in acest apartament si am avut gresie masiva in bucatarie si pe hol. Ar ma fi tinut 34 de ani dar i-a cam trecut moda... si bucataria s-a unit cu camara... Nu sunt de acord cu lucrurile care tin mai mult decat este cazul. (vezi Honda :) deja m-am saturat de cum arata si nu s-a stricat)

4) Daca se va strica parchetul in timp.. am sa pun gresie in bucatarie si pe hol (care acum sunt intruna). E mai usor sa scoti parchetul si sa pui gresie peste sapa auto nivelanta care deja este.

PS

Alegerea gresiei ar fi fost o alegere probabil fireasca si normala avand in vedere ce s-ar putea varsa in bucatarie... Dar mai consider ca oamenii sunt sceptici la schimbare / materiale / solutii constructive noi. Mie imi place sa-mi incerc norocul.. daca nu tine revin la gresie fara pareri de rau...

PSS 

De ani de zile imi tin motorul la fratele meu in curte si cricul se sprijina pe o bucata de parchet laminat ca sa nu se afunde in pamant cand se moaie pamantul de la ploaie. Nu are nimica.

Va multumesc. Am sa atasez poze cand o fi gata....

Edited by TM06UFO, 12 February 2013 - 12:45 PM.

soulmobile.jpg

#17 B.B.

B.B.

Bzzzzzzzzzzzt!!!

• Carantina
  • PipPipPipPip
  • 15,317 posts
  • Interests:Nu.
  • Moto: Honda Vifor
  • Numar: B 03 MOW
  • Club: HRC

Posted 12 February 2013 - 12:49 PM

Probleme tipic romanesti: scot gresia sa pun parchetul, scot parchetul sa pun gresie, sa fie cuul si ultimu racnet apartamentul. (auzi tu, s-a demodad gresia, plm, tre sa ai apartament la moda.. :| )

ph34r.gifClonele sunt pretutindeni!ph34r.gifph34r.gif

10153998_506511316138481_849888605495466

#18 Kollar

Kollar

Speedy

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 6,403 posts
  • Moto: KLE 500
  • Numar: SPD

Posted 12 February 2013 - 12:54 PM

Pune gresie d-aia care imita parchetul si gata.

#19 zīmbesc

zīmbesc

Pufos

• Carantina
  • PipPipPip
  • 1,599 posts
  • Interests:Stćrile de bine.
  • Moto: Yamaha Xj 600S Diversion
  • Numar: la rīnd
  • Club: Ex - Grammar Patrol

Posted 12 February 2013 - 01:02 PM

@ BB: locuinta nu trebuie sa fie neaparat "la moda", dar trebuie sa fie confortabila. Si daca dupa o viata traita pe aceeasi gresie simti ca nu mai e confortabila pentru ca iti vine sa vomiti cu sange cand privesti fix aceeasi placa de gresie atunci cand te pui pe tron atunci da, merita sa faci un topic in care sa intrebi ce sa alegi, gresie sau parchet.

@ TM06UFO: eu acum 7 ani am pus parchet. Deoarece nu stateam grozav cu banii am ales un parchet mai ieftin. Afla ca si-a facut (si isi face) treaba foarte bine, nu s-a zgariat, matuit, lasat, etc. In jurul chiuvetei si aragazului am pus gresie, tot asa, gandindu-ma ca mai curge o apa, un zat de cafea, mai sare uleiul pe la cate o prajeala, etc. Mie parchetul mi se pare "mai cald, mai prietenos", in comparatie cu gresia "rece si dusmanoasa"

Edited by Batranu`, 12 February 2013 - 01:04 PM.

Vînd Yamaha Diversion

preț nou = 800 euro

#20 TM96UFO

TM96UFO

Take Me To Your Leader

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,947 posts

Posted 12 February 2013 - 01:28 PM

Da, nu trebuie sa fie la moda dar trebuie sa-l faci pe placul tau si pentru un timp mai indelungat de acum incolo. Probabil ar trebui sa-l schimbi anual sa fie la moda dar nici sa stai in aceleasi conditii de 34 de ani (ma refer la gresie faianta parchet ziduri compartimentare) de zugravit si schimbat covoare a mai fost. Acum ca stau singur, pot sa il fac pe placul meu indreptand dezavantajele care le-am sesizat de-alungul timpului.

Nu sunt fan Forumuri si conturi si parole ca mi-as fi facut cont pe un forum dedicat constructiilor.

Am intrebat sa vad daca au pus si altii..

:cheers:

Daca stateam in chirie sau in garsoniera si aveam X6 sau Harley as fi inteles ironia.. dar nici sa-ti faci apartamentul nu mai poti...

soulmobile.jpg

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users