Sari la conținut

ARAI - Discutii Generale


todea
 Share

Postări Recomandate

Acu sa nu inteleaga lumea ca Araiul e zgomotos. Dimpotriva e chiar silentios, insa la viteza mare de peste 140 toate castile sunt zgomotoase.

Am avut si incercat multe casti, dar ca Araiul doar Schubertul e mai silentios, dar cu buretelul pus in locul gol al urechii e super bine. :cheers:

eu am RX-7 cu care m-am dat ceva Km si a mai multe viteze. sincer nu mi sa parut zgomotos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 188
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...

L-am gasit din intamplare in timp ce faceam un sondaj despre casti si m-am gandit sa il vada si restul asa ca l-am pus la sectiunea fun :bigstar:

Intr-adevar Arai este #1 ... Problema e ca tot o casca e ... iar dupa 3 ani de purtat vara-iarna ( cazul lui jhon-n ) nu se "coace" ? :unsure:

Castile nu ar trebuii schimbate la un anumit interval de timp?

Voi cum stiti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca la ora actuala nu exista casca nr.1 in lume. Fiecare are avantaje dezavantaje. Din ce vad, tot mai multe firme incep sa faca produse din ce in ce mai bune. Unele casti bune au si un pret mare, pentru ca scrie o anumita marca pe ea. Altele un feedback bun referitor la calitate/pret. Arai este una dintre cele mai bune marci, ca multe altele. In general e bine sa schimbi o casca cand iese din garantie(majoritatea acum dau 5 ani), cu conditia sa o folosesti frecvent.

Referitor la filmulet, degeaba rezista casca, e intacta, pentru ca limita corpului uman e mai mica.

Editat de cata_30
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@cata_30 de acord cu tine.

 

"Referitor la filmulet, degeaba rezista casca, e intacta, pentru ca limita corpului uman e mai mica. "

Filmuletul e doar cu titlu de prezentare ... de aceea a fost si pus la topicul "Fun" :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma eu nu am ce sa le reprosez, sunt scumpe intradevar, dar sunt de calitate, cel putin mie parca mi-a fost facut dupa capul meu, fixeaza mandibula foarte bine, ceea ce altele parca is sepci. am pus cap un AGV K4 parca. parca imi era numai pe frunte casca aia, interiorul foarte tare... pe cand la KBC era altfel, mult mai confortabila decat AGV de ex. tot ce numi place la RX7 e interiorul care nu e detasabil complet cum aveam la KBC

 

dar is multumit de ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arai recomanda schimbarea castii dupa 5 ani de folosinta (pt cine isi permite), cu toate ca daca pui de-oparte 10 euro pe luna, in 5 ani iti poti cumpara alta casca Arai noua :), dar sa fim seriosi fiindca nimeni nu face asa :grinbandit:

Mai imi place faptul ca e distribuita bine greutatea astfel incat nici nu o simti pe cap

La fel imi place campul vizual foarte larg, daca te uiti cu coada ochilor in stanga si dreapta, nu vezi marginile.

 

RX7-le cica ar fi cea mai buna din lume (modelul nou scos acum), insa e pt speed, a mea e pt touring (ceea ce si fac) :)

Editat de Dane_Bad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arai recomanda schimbarea castii dupa 5 ani de folosinta (pt cine isi permite), cu toate ca daca pui de-oparte 10 euro pe luna, in 5 ani iti poti cumpara alta casca Arai noua :), dar sa fim seriosi fiindca nimeni nu face asa :grinbandit:

Mai imi place faptul ca e distribuita bine greutatea astfel incat nici nu o simti pe cap

La fel imi place campul vizual foarte larg, daca te uiti cu coada ochilor in stanga si dreapta, nu vezi marginile.

 

RX7-le cica ar fi cea mai buna din lume (modelul nou scos acum), insa e pt speed, a mea e pt touring (ceea ce si fac) :)

RX7 au fost si sunt printre cele mai bune. nu stiu despre noul model dar... cu siguranta. si intradevar nu e o casca foarte buna pt turing. mie mi se pare ca nu prea am aerisire in ea. o fi si de la parbrizul Race.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arai recomanda schimbarea castii dupa 5 ani de folosinta (pt cine isi permite), cu toate ca daca pui de-oparte 10 euro pe luna, in 5 ani iti poti cumpara alta casca Arai noua :), dar sa fim seriosi fiindca nimeni nu face asa :grinbandit:

Mai imi place faptul ca e distribuita bine greutatea astfel incat nici nu o simti pe cap

La fel imi place campul vizual foarte larg, daca te uiti cu coada ochilor in stanga si dreapta, nu vezi marginile.

 

RX7-le cica ar fi cea mai buna din lume (modelul nou scos acum), insa e pt speed, a mea e pt touring (ceea ce si fac) :)

 

cred ca faci referire la rx7-gp care este ceva mai avansata decat rx7 si care a obtinut 4 pct la testele sharp pe cand rx7 doar 3,nu este asa zgomotoasa si are mai multe gurii de ventilatie.Este foarte recomandata daca mergi des la circuit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stie cineva unde gasesc o viziera iridium pt RX7?

 

eu am luat de pe Ebay dar cred ca nu se vor potrivi. mi-a raspuns prea tarziu tipul, sa-mi zica ca e Giga2. am cautat pe net si nu am gasit cine stie ce detalii.

 

pana la urma am sa le vand pe astea, si o sa imi iau iridium pt rx7

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stie cineva unde gasesc o viziera iridium pt RX7?

 

eu am luat de pe Ebay dar cred ca nu se vor potrivi. mi-a raspuns prea tarziu tipul, sa-mi zica ca e Giga2. am cautat pe net si nu am gasit cine stie ce detalii.

 

pana la urma am sa le vand pe astea, si o sa imi iau iridium pt rx7

Uite AICI viziera 32$ + 7,5$ transport, iti ajunge in 4 saptamani :)

P.S. nu e originala, e after market

Editat de Dane_Bad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am cruiser, dar am exclus din start braicup pe post de casca pentru ca tin la testosul meu.

Deci singura optiune a fost casca integrala. Am luat la inceput un Caberg de care nu am fost foarte multumit si pe urma mi-am luat Arai RX-7 Corsair de care sunt super multumit.

Cel mai mult apreciez la Araiul meu aerodinamica - la viteze mari sta foarte bine si nu imi zguduie capul.

 

Din punct de vedere al sigurantei

Arai e facut din fibra de sticla. Japonezii au gandit in asa fel incat au pus mai multe straturi in zonele predispuse la impact si mai putine in celelalte. Astfel au incercat sa gaseasca un raport optim intre greutatea castii si rezistenta, fara sa faca compromisuri in ceea ce priveste siguranta. Prima data m-am desumflat cand am citit ca e facuta din fibra de sticla. Mie mi se parea ca fibra de carbon e cea mai smechera si ma intrebam de ce nu au folosit fibra de carbon pentru casca. Pe urma am vazut la TV ca cele mai elastice materiale sunt kevlarul si fibra de sticla. Asta cred ca e explicatia. O casca trebuie sa reziste la socuri fara sa se sparga (la acest capitol orice casca facuta din fibre e mai buna decat cele turnate din policarbonat), dar la fel de important este sa absoarba cat mai bine socurile caci altfel ti se face creierul terci inauntrul craniului.

 

Mie mi se pare ca RX-7 este o casca chiar foarte bine ventilata. Bineinteles, ventilatia depinde de cat de mult te misti. Daca stai pe loc nu se ventileaza. Dar la drum lung mi s-a parut foarte Ok.

Inainte sa o cumpar am citit ca lumea se vaita ca e destul de zgomotoasa. Eu zic ca nivelul de zgomot este acceptabil. In orice caz e mai silentioasa decat Caberg. La capitolul asta se pare Ca Schubeth sta cel mai bine. Dar si la Arai se poate face ceva - ajustarea vizierei. Daca viziera se inchide etans atunci se va reduce destul de mult nivelul de zgomot. Puteti sa va ajustati si voi foarte usor viziera daca este necesar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arai RX-7 este o casca pt speed. Nu va mai vaietati de zgomot pt ca nu pt reducerea zgomotului a fost proiectata, ci pt aerodinamica, greutate mica, ventilare buna si volum exterior cat mai redus. O casca cu atat de multe aerisiri externe(care creeaza turbulente si suieraturi la exterior) ca asta nu are cum sa fie f silentioasa precum una touring proiectata pt silentiozitate in primul rand. Am avut 2 casti Arai, un RX7 si Maverick-T de touring, a 2a fiind mai silentioasa decat prima dar mai mare si cu mai putine&mici aerisiri.

 

Nu exista casca buna la toate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa vreo 1 an si ceva de mers cu un suomy spec1R, am schimbat casca pt un arai rx7 gp crutchlow replica ( http://www.araihelmet-europe.com/2010/wp-content/uploads/RX-7GP_Crutchlow_WSBK_P1.jpg ):D

 

Ce pot sa zic, casca e geniala, foarte usoara, multe aerisiri care isi fac bine treaba (in concluzie cam galagioasa), viziera nu se abureste sub nicio forma, iar forma castii se potriveste f bine pe capul meu. Am luat-o foarte ieftin (1300 ron), ea pe net fiind 800+ euro, fiind fabricata in decembrie 2010. O am din martie 2011, cumparata cu carticele, cd, un gel special pt viziera, cutie, saculet, toate cele :)) Cred ca o sa o pastrez o perioada lunga de acum incolo

Editat de Frana
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa vreo 1 an si ceva de mers cu un suomy spec1R, am schimbat casca pt un arai rx7 gp crutchlow replica ( http://www.araihelmet-europe.com/2010/wp-content/uploads/RX-7GP_Crutchlow_WSBK_P1.jpg ):D

 

Ce pot sa zic, casca e geniala, foarte usoara, multe aerisiri care isi fac bine treaba (in concluzie cam galagioasa), viziera nu se abureste sub nicio forma, iar forma castii se potriveste f bine pe capul meu. Am luat-o foarte ieftin (1300 ron), ea pe net fiind 800+ euro, fiind fabricata in decembrie 2010. O am din martie 2011, cumparata cu carticele, cd, un gel special pt viziera, cutie, saculet, toate cele :)) Cred ca o sa o pastrez o perioada lunga de acum incolo

 

foarte bun pretul!!eu am dat 400 lire pe hopper replica..dar fiind fan hopkins am trecut cu vederea :rolleyes:

post-42663-0-69956200-1328182722_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

unde le-ati gasit la pretul asta? e-bay?

urmareste Bikeshop dar pe Ebay gasesti cel mai usor.

 

app. daca vrea cineva Vizere pt Arai G type am in semnatura. ca am incurcat borcanele cand le-am luat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

cred ca faci referire la rx7-gp care este ceva mai avansata decat rx7 si care a obtinut 4 pct la testele sharp pe cand rx7 doar 3,nu este asa zgomotoasa si are mai multe gurii de ventilatie.Este foarte recomandata daca mergi des la circuit

dau Reply mai tarziu oleaca; dar intradevar Arai RX7 GP este cea mai buna casca de pana acum

detalii

http://www.motociclete.com.ro/component/content/article/3-newsflash/484-arai-rx-7-gp

 

am ramas uimit pt ca nici la corsair nu ma asteptam sa fie asa de laudata ca fiind in top inainte de GP.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

dau Reply mai tarziu oleaca; dar intradevar Arai RX7 GP este cea mai buna casca de pana acum

detalii

http://www.motociclete.com.ro/component/content/article/3-newsflash/484-arai-rx-7-gp

 

am ramas uimit pt ca nici la corsair nu ma asteptam sa fie asa de laudata ca fiind in top inainte de GP.

 

rx7gp este o casca pt circuit cu un grad de protectie foarte ridicat dar pt utilizarea zilnica este destul de zgomotoasa..chiar si pe circuit aveam cateodata senzatie ca am un chopar in spate :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda intradevar face un oarecare zgomot, pt ca e o casca foarte bine aerisita cu multe prize de aer. dar cu o cagula si eventual niste dopuri, problema dispare. siguranta e mai importanta decat zgomotul,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cateodata si zgomotul inseamna siguranta; daca la drum lung ai mult zgomot pierzi din puterea de concentrare, daca pui dopuri si e liniste nu auzi bine ce se intampla in jur: clacsoane, sirene, frane, etc. totul trebuie cantarit cu grija mai ales la drumuri lungi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cateodata si zgomotul inseamna siguranta; daca la drum lung ai mult zgomot pierzi din puterea de concentrare, daca pui dopuri si e liniste nu auzi bine ce se intampla in jur: clacsoane, sirene, frane, etc. totul trebuie cantarit cu grija mai ales la drumuri lungi.

 

Confirm! De cateva zile sunt proaspat posesor al unei casti Arai Quantum Glaze si pot zice ca sunt foarte multumit chiar daca la viteze de peste 100km/h devine un pic zgomotoasa. Sunt multumit ca nu se abureste deloc.

Simt un usor curent ca intra pe la vizor sa speram ca se rezolva dupa ce ii fac o mica ajustare conform tutorialul asta:

 

http://www.youtube.com/watch?v=u4cmMoBRrY0&feature=relmfu

 

 

Revin cu mai multe detalii.

Un Paste fericit tuturor!

Editat de Theo32
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...