Sari la conținut

Echivalente Intre Inch Si Toli La Cauciucuri


DHL
 Share

Postări Recomandate

Salut!

 

Am si eu nevoie de o echivalenta la cauciucurile astea din inch in toli. Poate cineva se pricepe mai bine sau stie formula de transformare ca am probleme ca la mine in talon e trecut 3.5 18 si am pe spate un 110/90 18.

 

Daca scrie 3,5 in talon e musai sa scrie 3,5 si pe cauciuc? Daca ma duc si ii arat ca de fapt e acelasi lucru? Sau nu este?

 

Astept parerile voastre ca sa stiu ce am de facut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 inch = 1 țol = 2,54 cm

Dar dimensiunea la cauciucuri este următoarea: 110 (=lățime, mm) /90 (=garda / înălțimea, mm) / 18 (diametrul, inches / țoli)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica trebuie sa imi pun cauciuc numai de la acei producatori?? Asta ca sa mi se fotografieze seria pentru Certificatul de Autenticitate..

 

Daca asa a, imi schimb si cauciucul... numai sa gasesc vulcanizare moto in zona Fundeni. Am inteles ca e una spre Europa. Poate ma duc maine acolo s-o fac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Am si eu nevoie de o echivalenta la cauciucurile astea din inch in toli. Poate cineva se pricepe mai bine sau stie formula de transformare ca am probleme ca la mine in talon e trecut 3.5 18 si am pe spate un 110/90 18.

 

Daca scrie 3,5 in talon e musai sa scrie 3,5 si pe cauciuc? Daca ma duc si ii arat ca de fapt e acelasi lucru? Sau nu este?

 

Astept parerile voastre ca sa stiu ce am de facut.

Buna!

uite un tabel.post-6024-1163239517_thumb.jpg

Inca se mai fabrica cauciucuri pe care scrie in formula cu toli.Parerea mea personala,ca daca pana acuma RAR-ul nu sa dat seama ca sunt cauciucuri echivalente,nici acuma nu va accepta.Poate daca faci rost de un act oficial de la un producator si prezint acolo.

 

Asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 inch = 1 țol = 2,54 cm

Dar dimensiunea la cauciucuri este următoarea: 110 (=lățime, mm) /90 (=garda / înălțimea, mm) / 18 (diametrul, inches / țoli)

 

 

110/90/18

Mai exact in cazul de fata 90 este raport intre latime si inaltime, nu mm . Inaltimea efectiva e 90% din 90 adica 81mm.

 

 

de ex pt 140/70/17 latimea e 140 mm, inaltimea e 70%*140=98mm si diametrul gentii 17"

 

 

Latimea efectiva nu e corespondenta exact intre cele masurate in toli(inch) si cele masurate in mm. Un 3,5" e corespondent cu un 90 mm , numai ca real are 88.9 mm . De aici si nedumerirea capetelor patrate de la RAR care, pentru a nu-si innoda neuronii, iti cer sa scrie pe cauciuc ca in CI , fie toli fie mm . Idioti. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai grija cu cauciucurile sa corespunda cu ce scrie in talonas...am un tov care a treb sa alerge sa ia imprumut cauciucuri pt ktm, ca ale lui erau prea mari si a facut un nene renumit de la rar gat ;) te sfatuiesc sa faci acelasi lucru, dar vezi ca de la anu politia politia cik o sa fie mai severa si o sa arunce ochi si prin talon sa corespunda :banana: mult noroc :lol:

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...
Salut!

 

Am si eu nevoie de o echivalenta la cauciucurile astea din inch in toli. Poate cineva se pricepe mai bine sau stie formula de transformare ca am probleme ca la mine in talon e trecut 3.5 18 si am pe spate un 110/90 18.

 

Daca scrie 3,5 in talon e musai sa scrie 3,5 si pe cauciuc? Daca ma duc si ii arat ca de fapt e acelasi lucru? Sau nu este?

 

Astept parerile voastre ca sa stiu ce am de facut.

 

 

3.5 e latimea jantei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Am si eu nevoie de o echivalenta la cauciucurile astea din inch in toli. Poate cineva se pricepe mai bine sau stie formula de transformare ca am probleme ca la mine in talon e trecut 3.5 18 si am pe spate un 110/90 18.

 

Daca scrie 3,5 in talon e musai sa scrie 3,5 si pe cauciuc? Daca ma duc si ii arat ca de fapt e acelasi lucru? Sau nu este?

 

Astept parerile voastre ca sa stiu ce am de facut.

Eu cred ca ai un cauciuc cu care nu vei trece prin RAR. Prima cifra reprezinta latimea (in inci sau in centimetri), a doua reprezinta procente din latime la distanta intre janta si asfalt, si a treia reprezinta diametrul (in centimetri sau inci dupa caz, de cele mai multe ori in inci). 3.5" din calculatorul meu echivaleaza cu 8.89 ~= 9cm care nu se pupa de loc cu 11 ci cu 9.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca ai un cauciuc cu care nu vei trece prin RAR. Prima cifra reprezinta latimea (in inci sau in centimetri), a doua reprezinta procente din latime la distanta intre janta si asfalt, si a treia reprezinta diametrul (in centimetri sau inci dupa caz, de cele mai multe ori in inci). 3.5" din calculatorul meu echivaleaza cu 8.89 ~= 9cm care nu se pupa de loc cu 11 ci cu 9.

as pune pariu ca a trecut de RAR , poate de mai multe ori in astia 4+ ani...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3.5 e latimea jantei

 

:D Dar te rog eu sa imi spui si mie cum ai dat tu de topicl asta :moron: Eu de obicei daca trece mai mult de o luna , greu mai gasesc un topic in care atunci s-a scris ultima oara in el (desi poate il caut minute bune) ... dapoi din 2006

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...