Sari la conținut

Tunele Sub Bucuresti


lil debul
 Share

Postări Recomandate

Din lipsa de incarcare am zis azi sa fac o vizita pe la forturi.

 

Am luat:

 

1. Prietena

2. Lanterna

3. Spray paralizant

4. Camera foto, dar careia nu i-am verificat bateria inainte sa plec, deci poze ZERO.

 

M-am dus hotarat sa vad fortul Chitila. Cunosc oarecum zona si, in plus, Vali a sugerat sa sapam si pe-acolo, fiind aproape de presupusa retea cu Targoviste, dar vad ca nimeni n-a percutat.

 

Fortul se afla in spatele Rematului de dinainte de podul Chitila, ala care momentan este inchis pentru reparatii. De jur imprejur, cu exceptia intrarii, are un sant mare plin cu apa statuta, broaste si tot tacamul. I-am dat ocol, abordand latura cu Rematul, si am gasit o poteca. In scurt timp, poteca a inceput sa fie flancata de ziduri cu caramida rosie, specifice forturilor. Dupa putin timp, am trecut printr-o arcada construita tot din caramida. Dupa arcada drumul parea ca o ia la dreapta, iar pe stanga am zarit ceea ce cred ca era o casa nou-construita (nu 2000, dar cel putin 1930-1950). Apoi am inceput sa auzim caini latrand. Multi. Se auzea ca si cum au rupt-o la fuga spre intrare, asa ca ne-am intors si am rupt-o la fuga. Dupa putin timp ne-au ajuns si cainii, vreo 10 la numar, suparati foc. Daca continuam sa alergam, ne muscau cu siguranta, la cat de nervosi veneau. Noroc ca nu prea mi-e frica de caini, si m-am intors si m-am dat la ei, ne-au lasat in pace. O sa ziceti ca de ce am luat-o la fuga cand nu mi-e frica de caini. E o diferenta intre a infrunta o haita de caini cand tu bati in retragere, si alta e sa-ti fortezi intrarea la ei in ograda. Nu confundati curajul cu prostia. Acolo trebuie mers in grup mai mare, inarmati cu nuiele sau chiar o arma de paintball, altfel e groasa. Si trebuie investigata banuiala cum ca acolo functioneaza ceva. Cainii nu stau aiurea prin forturi, se stabilesc pe langa oameni care le dau de mancare, de-asta si dezvolta simtul de teritorialitate. Sigur mai e ceva acum acolo.

 

Dupa esecul de la Chitila, am zis sa nu plecam acasa, ci sa mergem undeva la sigur. Cum la Afumati au mers multi de pe-aici, si locatia este destul de documentata, am zis sa mergem si noi. Accesul nu mi s-a parut greu, daca o iei pe o straduta adiacenta ajungi direct langa fort, nu trebuie s-o iei prin toate buruienile cum a sugerat colegul. 2-3 caini si acolo, dar de data asta eram inarmat cu un arac, si oricum s-au carat repede cand ne-au vazut, era clar ca locul e parasit.

 

Ca atmosfera, ce pot sa zic... Conform planului postat de colegul Crimen, am vizitat numai linia alba paralela cu fatada. Am vrut sa intru si spre mijlocul fortului, dar n-am reusit s-o conving pe prietena, eram doar doi si era destul de sinistru. Nici lumina foarte buna n-am avut, ca am mers cu o lanterna mica, cu fascicul focalizat, acolo trebuie ceva cu oglinda mare, care da pata de lumina mare. La intrarea principala exista o groapa mare plina cu apa, daca esti cu ochii pe pereti, sigur faci o baie, si parea destul de adanca. Nu stiu care a fost scopul ei, poate pe vremuri a fost podea acolo si a fost sparta si ulterior inundata, cine stie. Chiar sunt curios sa vad groapa aia secata. Nu cred ca a fost conceputa ca o capcana, cred ca pur si simplu cineva a spart podeaua ca sa ajunga mai jos, iar ulterior a fost inundat locul. Ma intreb daca am putea sa dam apa afara cu o pompa.

 

Colegii care au fost ieri - am vazut in poze ca ati avut cu voi schita facuta de colegul Crimen. Care mai exact sunt pozele de la liniile portocalii? Ati ajuns pana acolo? Ati reusit sa identificati pozitia voastra pe schita ?

 

Weekendul care vine sunt pe munte cu cortul, dar celalalt weekend mi-ar placea sa mergem mai multi acolo. Dar pregatiti, cu lanterne mari si scule ca lumea, nu cu dalta si ciocan.

 

forta.jpg

Editat de Gova
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut Gova.

Maine , cativa care am fost in ultima expeditie de la Afumati , vom merge la arhivele publice unde sunt publicate planurile forturilor. Am vorbit cu jurnalistul Romulus Cristea si ne-a confirmat banuiala ca nu exista -3 etaje sub pamant , ci doar camere de munitie dedesubtul fortului . Cred ca povestea cu -3 si tunel spre centrul Bucurestiului se va duce de rapa maine , pacat , deoarece , ar fi fost o adevarata aventura sa fie adevarata. Forturile din Liege construite pe aceelasi principiu , nu au nimic care sa fie numit subsol.

Vali-SB , scuze ca va trebui sa fac asta , dar 75% din ce ai spus tu , sunt minciuni .

Si ca chestie , planul facut de mine al fortului in poza de deasupra , este eronat . O sa il editez in cateva ore pentru toata lumea

Editat de Crimen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Crimen am auzit si eu de acest Romulus Cristea, dar cine este el? Mai exact, ce calificare are el in problema asta? A vazut ceva documente, a intrat in posesia unor informatii? Ca daca dl. Cristea spune ca [...] si Vali spune ca [...], din punctul meu de vedere au aceeasi credibilitate.

 

Coincidenta mare ca va duceti sa va documentati, si eu m-am interesat azi de metoda de cercetare in Biblioteca Nationala si Biblioteca Centrala Universitara. Nu stiu cand o sa ajung efectiv, ca in timpul saptamanii sunt spart cu munca.

 

Pentru Biblioteca Centrala te poti inscrie online, nu te costa nimic, dupa ce te inscrii, te prezinti la ei cu poza tip buletin si poti sa incepi sa studiezi.

 

Pentru BCU, pe langa metoda de abonare, mai exista si metoda taxa individuala pe zi, in valoare de 3 RON, eu zic ca este mega decent.

 

Pe langa astea doua biblioteci, m-as mai duce si pe la Muzeul Bucurestiului, care am inteles ca este la Universitate, in incinta Palatului Sutzu (chiar in rond, in diagonala fata de TNB). Am citit intr-un articol niste relatari ale cuiva care vorbise cu cineva din cadrul Muzeului, nu spunea cine exact, dar cateva intrebari pe-acolo nu cred ca strica.

 

Cine v-a trimis la Arhivele Nationale? De unde stiti ca acolo sunt puse la dispozitie planurile forturilor?

 

Cu niste pagini in urma, cineva a mentionat cartea lui Stefan Cristescu despre forturi. Stie cineva titlul acestei carti ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ne cunoastem sa zicem de demult cu Romulus Cristea.

Calificare? A intrat in foarte multe tunele , si a scris articole pe tema asta.

rcristea.blogspot.com

 

In el ma incred si mai ales in dovezile fizice ca nici macar un etaj subpamant nu exista.

O sa cumparam maine o carte despre forturile bucurestiului , revin maine cu detalii mai precise

Mesaj completat

Am revenit cu planul complet al fortului afumati !

Sa va fac o mica legenda:

Linia alba : tunele parter

Linia rosie : scari care duc spre turele

Linia albastra : etajul 2 , tunele care duc spre camarute si iesirea pe terasa

Linia galbena : tunele care dau inconjoara turela

Linia roz : tunele cu apa

Linia mov : tunel astupat

Linia portocalie : tunel sub scari

 

Cam asta ar fi fortul afumati , daca mai aveti intrebari , bagati

post-39185-1282513105_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

By the way - in scrisul rosu din poza se poate citi ca este o schita in urma expeditiei din 21.09.2010, o sa zica lumea peste o luna ca te-ai dus fara sa-i anunti ^_^

 

 

Multa bafta maine la Arhive (daca tot va mobilizati, n-ar strica sa dati o tura si pe la Bibliotecile mentionate de mine), si astept cu interes sa scrieti ce-ati gasit.

 

Ah, si desigur ca astept cu interes replica lui Vali la ultimele constatari ale echipelor din teren.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vali-SB , scuze ca va trebui sa fac asta , dar 75% din ce ai spus tu , sunt minciuni .

 

 

Crimen am auzit si eu de acest Romulus Cristea, dar cine este el? Mai exact, ce calificare are el in problema asta? A vazut ceva documente, a intrat in posesia unor informatii? Ca daca dl. Cristea spune ca [...] si Vali spune ca [...], din punctul meu de vedere au aceeasi credibilitate.

Coincidenta mare ca va duceti sa va documentati, si eu m-am interesat azi de metoda de cercetare in Biblioteca Nationala si Biblioteca Centrala Universitara. Nu stiu cand o sa ajung efectiv, ca in timpul saptamanii sunt spart cu munca.

Pentru Biblioteca Centrala te poti inscrie online, nu te costa nimic, dupa ce te inscrii, te prezinti la ei cu poza tip buletin si poti sa incepi sa studiezi.

 

Cine v-a trimis la Arhivele Nationale? De unde stiti ca acolo sunt puse la dispozitie planurile forturilor?

 

Merci ptr fair-play si obiectivitate, Gova.

Sa inteleg ca d-nul Cristea nu a vazut nici un plan al forturilor sau tunelelor, dar a vizitat (ca mai toata lumea de altfel) ceea ce este vizibil din forturi !!! OK, m-am prins ! Are mai multa` credibilitate decat mine !

De ce oare s-ar gasi la Arhivele nationale sau la vreo biblioteca` publica`planurile forturilor sau tunelelor, in timp ce planurile originale sant pazite de insasi C.S.A.T. (parca asa ii zice acuma) .

 

...........................

Ah, si desigur ca astept cu interes replica lui Vali la ultimele constatari ale echipelor din teren.

 

Pai constatari din teren................... nu am prea vazut pe aici. Doar niste frustrari ale cuiva care dupa ce a sapat vreo 1-2 m. cubi de pamant a facut basici in palma` , si s-a gandit ca cea mai buna` metoda` de a-si consuma frustrarile e sa ma` faca` pe mine mincinos 75% (ii multumesc totusi, putea sa fie si mai rau) . Daca cineva credea ca dupa` spargerea a 15 cm de ciment si 2-3 galeti de pamant scos dintr-un tunel astupat va gasi zeci de arme si munitii care il asteptau doar pe el de aproape 100 de ani, atunci e un adevarat idealist ! Eu nu am sustinut niciodata` ca` stiu cu exactitate unde sant intrarile, sau care e calea spre comoara din adancuri, si nici nu am afirmat ca am cheile de la intrare !

Any way, de acuma o sa mai discut despre aceste subiecte doar pe privat sau pe mess. Aici vad ca nu e un loc prea serios.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vali, spunem doar ca este putin probabil sa existe niveluri inferioare, atat!

Ceea ce tu ai sustinut sus si tare ca ar fi si nu este adevarat.

Nici tu nu ai fost in nici o expeditie.

Daca ai fi atat de pasionat, nu cred ca ar fi asa greu sa te urci in tren si sa vii in Bucuresti sa mergem la unul dintre forturi.

Daca tot spui ca ai vazut planurile, tie ti-ar fi mult mai simplu sa gasesti intrarile.

Si dupa poti sa ne chemi si pe noi sa ne arati unde am gresit.

Ce zici?!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt de acord cu Gova, Mardum..eu am spus de cand a intervenit vali ca nu prea cred ce spune..unu la mana, documentele alea nu treceau prin mana oricui..sau daca treceau sa le transporte sau nu mai stiu ce a spus..nu erau la vedere..adica erau in niste cutii sigilate. Si chiar daca e adevarat..adica daca i-au trecut prin mana..era ridicat de mult pentru ca spunea asta pe net..sa fim linistiti ca forumurile si tot ce e legat de internet, sunt monitorizate. E destul de periculos cu vorbitul pe un forum public ..ca pot citi si militienii..si sa va treziti cu ei pe cap in vreo sambata la fort.

Deci in concluzie..oricum era ceva tras de par ..la vremea aia sa se faca sapaturi de 20 m adancime..kilometrii intregi, de la marginea bucurestiului pana in centru... plus ca acea cladire, fostul minister al armatei sau ce a fost, nu pare prea bine pazit sau vreo cladire atat de bine facuta incat sa uneasca sub ea atatea tuneluri...

Intr-adevar am citit si eu forumul lui Romulus chiar kla incepup cand m-a luat nebunia cu tuneluri si are poze in multe locuri..multe informatii. Oricu,..vali nu prea e credibil...poate o fi adevarat si nu-l credem noi dar totusi..sunt multe care sunt in contradictoriu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caldirea fostului Minister de Razboi a fost renovata de curand.

Tin minte ca inainte de renovare, eram in statie la 601 si usa o batea vantul.

Oricine putea sa intre inauntru.

Cred ca si erau cativa homelessi pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De tunelul de la Unirii nu se mai afla nimic?Am vazut ca au imprejmuit destul de bine zona si au pus niste stalpi mari din fier probabil pentru a prevenii surparea.Cand am trecut ieri pe la Unirii am vazut o pompa mare care scotea apa din tunel.Probabil ar trebuii sa va interesati poate chiar e ceva interesant acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e nimic interesant..e un tunel vechi pentru canalizare..trece apa prin el..sau era vreun izvor ca parea curata apa pana sa il acopere asa. si cred ca e acoperit si sa nu intre curiosii ca noi:D ca prima data pusesera niste placaje.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desi am zis ca nu mai scriu pe acest forum , nu ma pot totusi abtine sa nu raspund la postarile acestea deoarece mi se par civilizate si corecte !

 

Vali, spunem doar ca este putin probabil sa existe niveluri inferioare, atat!

Ceea ce tu ai sustinut sus si tare ca ar fi si nu este adevarat.

Nici tu nu ai fost in nici o expeditie.

Daca ai fi atat de pasionat, nu cred ca ar fi asa greu sa te urci in tren si sa vii in Bucuresti sa mergem la unul dintre forturi.

Daca tot spui ca ai vazut planurile, tie ti-ar fi mult mai simplu sa gasesti intrarile.

Si dupa poti sa ne chemi si pe noi sa ne arati unde am gresit.

Ce zici?!?

 

Faptul ca e putin probabil, nu inseamna ca nu e deloc probabil. Si faptul ca nu le-ati gasit, nu inseamna ca ele nu exista` ! Si altii le-au cautat cu mult mai multi oameni la dispozitie si mai multe resurse materiale, si tot nu le-au gasit , ceea ce inseamna ca au fost bine mascate si astupate. Asta confirma in continuare faptul ca arhitectul acela adus sa faca treaba aceasta , si-a facut-o foarte bine.

E adevarat ca nu am fost in nici o expeditie la forturi, am fost doar in expeditie in alte orase, dar nu ma pot lauda cu o prea vasta experienta` in acest domeniu. Dar eu aici pe forum nu m-am laudat cu experienta mea in domeniul cautarilor si expeditiilor, eu am afirmat ca am vazut planurile originale si atat !

Chiar daca` sant foarte pasionat de forturi si tuneluri, nu pot veni la Bucuresti. Locuiesc in strainatate, si inca` la mare distanta` !

Mi-am propus ca la anul care vine sa fac rost de aparatura` ptr cautarea golurilor la adancimi mari si sa vin cateva zile la Bucuresti sa caut pe cont propriu. Dupa care o sa va chem si pe voi sa va arat unde ati gresit.

 

sunt de acord cu Gova, Mardum..eu am spus de cand a intervenit vali ca nu prea cred ce spune..unu la mana, documentele alea nu treceau prin mana oricui..sau daca treceau sa le transporte sau nu mai stiu ce a spus..nu erau la vedere..adica erau in niste cutii sigilate. Si chiar daca e adevarat..adica daca i-au trecut prin mana..era ridicat de mult pentru ca spunea asta pe net..sa fim linistiti ca forumurile si tot ce e legat de internet, sunt monitorizate. E destul de periculos cu vorbitul pe un forum public ..ca pot citi si militienii..si sa va treziti cu ei pe cap in vreo sambata la fort.

Deci in concluzie..oricum era ceva tras de par ..la vremea aia sa se faca sapaturi de 20 m adancime..kilometrii intregi, de la marginea bucurestiului pana in centru... plus ca acea cladire, fostul minister al armatei sau ce a fost, nu pare prea bine pazit sau vreo cladire atat de bine facuta incat sa uneasca sub ea atatea tuneluri...

Intr-adevar am citit si eu forumul lui Romulus chiar kla incepup cand m-a luat nebunia cu tuneluri si are poze in multe locuri..multe informatii. Oricu,..vali nu prea e credibil...poate o fi adevarat si nu-l credem noi dar totusi..sunt multe care sunt in contradictoriu

 

Sant de acord cu indoiala ta , si o gasesc normala`. Dar cand mi-au trecut acele documente prin mana` nu eram "orcui", lucram la o institutie militarizata` ,la un birou DS (cine a facut armata stie ce e aia) , si acele planuri ale forturilor si tunelelor (care insemnau cateva zeci de mii de foi) trebuiau copiate cu un singur copiator Canon (asta prin anii 1990 si ceva). Trebuiau facute un rand de copii de rezerva datorita faptului ca` copiile care au fost facute cu =X ani inainte nu mai erau de gasit (au fost arse , probabil la revolutzie). Deoarece era o munca` infernala sa copiezi mii si mii de foi la un copiator puturos, am primit eu sarcina aceasta deoarece eram cel mai tanar cadru din birou. Poi planurile originale au fost sigilate si au plecat intr-o directie la Bucuresti, iar copiile au fost si ele sigilate si au fost trimise la o arhiva` militara, cred ca la Rm. Valcea. Acestea nu au voie sa fie deschise decat in cazul in care originalele dispar sau sant distruse.

Nu am fost ridicat inca` de militieni deoarece in primul rand ptr ca nu mai locuiesc in tara`(de aceea am si atata tupeu sa vorbesc aici) si nu au ei atatea resurse ca sa monitorizeze tot ce discuta niste cautatori de comori ca noi. Nu pot ei urmari si monitoriza infractorii periculosi care umbla` liberi pe strada`, daramiteniste visatori de tunele misterioase !

Si oricum , si daca eram acolo, nu aveau ce sa imi faca` : Nu am scos documente secrete din unitate, nu am copiat nimic, nu am divulgat secrete de importanta` nationala ! Nu am spus nimic altceva decat ce a spus si altii : ca sub forturi sant tunele ! Ar trebui sa aresteze vreo 500 de insi care au mai scris asta pe acest forum sau pe altele asemanatoare ! Cunosc bine legea secretului de stat si stiu unde sa ma opresc !!

 

Caldirea fostului Minister de Razboi a fost renovata de curand.

Tin minte ca inainte de renovare, eram in statie la 601 si usa o batea vantul.

Oricine putea sa intre inauntru.

Cred ca si erau cativa homelessi pe acolo.

 

Chiar daca intrau, gaseau probabil usi si intrari zidite ca si la forturi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desi v-am dat teapa simbata :D ,asta nu inseamna ca nu ma intereseaza tunelele.Doar ca nu prea am timp , sint in renovari masive.

Si acum , ca m-am introdus, sa va zic o faza reala , urmeaza sa judecati voi , daca @VALI-SB are dreptate cu planurile secrete si tunelele de sub Bucuresti.

Pe vremea lu' Ceasca era un grup de case la Razoare , pe locul unde acum e un mega maidan. Da' , chiar maidanul ala din intersectie. Vis-a-vis de el , in statia de tramvai , avem acuma un grup de buticuri , niste baraci de tabla si termopan. Chiar pe colt , chiar la sensul giratoriu , in locul barcii de tabla , se afla intrarea intr-o crama. O crama cu butoaie de vin si toate cele , ca orice crama. Taticul meu , un campion ^_^ , cumpara vin de acolo , ca noi stateam in Cotroceni , deci era aproape. Si imi povestea "campionu' " ca era un tunel , inchis la ambele capete , in care era foarete racoare , comparativ cu vara de afara. Asta apropo de adincime.

Dupa o vreme , i-a venit boala pe el lu' nea Nicu si a demolat grupul de case si a distrus si crama de vis-a-vis. De ce a distrus si crama , nu stiu. Poate casele alea il enervau , ca erau linga Palat , dar crama..... ? Poate il interesa , de fapt , sa inchida tunelul ?

Editat de lil debul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.. Si imi povestea "campionu' " ca era un tunel , inchis la ambele capete , in care era foarete racoare , comparativ cu vara de afara. Asta apropo de adincime.

Am mai citit ca ar fi fost ceva acolo in zona, pe net.

Acuma mai sut guri de aerisire la statie de autobuz spre dr. taberei, la biserica. Parca. Acolo in zona ar fi facut sapaturi pentru metrou.

 

LE: vad ca ati sapat in caramida, eu ma gandesc ca cand au astupat tunel, daca a fost, nu au facut asta frumos cu caramida. e mai simplu sa faci un dop cu gunoi, si ciment.

Editat de Falkenberg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@lil debul Nu contesta nimeni ca ar exista tuneluri sub Bucuresti, numai ca pare prea putin probabil sa fie tuneluri pe sub forturi si mai ales sa ajunga toate in centrul Bucurestiului.

Daca ar reprezenta un interesa pentru MAPN sa fiti convinsi ca nu ar fi parasite. TOATE s-ar afla in cadrul unor unitati militare, mai ales ca cei din Armata detin schitele, deci nu le-ar fi greu sa gaseasca caile de acces spre nivelurile inferioare si implicit spre tuneluri.

 

Iar despre paranoia unora cum ca forumul este urmarit sau messul este monitorizat, ar trebui sa va uitati la mai putine filme!

Daca nu se dorea ca sa existe aceasta discutie pe acest forum, sau pe CG sau Softpedia si cine mai stie pe ce forumuri s-a discutat despre tuneluri, cred ca se gasea o situatie mult mai eleganta si mai discreta si probabil ca proprietarii formurilor primeau notificare din partea MAPN cum ca este un subiect sensibil sau ca pune in primejdie securitatea nationala si ca sunt rugati frumos sa inchida/stearga aceste threaduri si daca cineva ar fi redeschis subiectul, li se spunea sec ca incalca regulile forumului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca a fost o plimbare reusita, dar o expeditie ratata. Macar nu ziceati ca ati fost. Cu un aparat foto, o dalta si un ciocan nu puteti afirma ca probabilitatea e mai mica nici macar pentru voi cei care ati fost acolo in weekend. Sunt tunele imense in Focsani, care duc la multi km in afara orasului. Bucurestiul sunt sigur ca detine asa ceva chiar la o scara cu mult mai inalta. Vorbiti si voi cu cei mai in varsta, oameni care acu au par alb, nu mai faceti pe exploratorii fara sa va documentati. Forturile cert au ceva de ascuns.

Editat de Eol
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si acum , ca m-am introdus, sa va zic o faza reala , urmeaza sa judecati voi , daca @VALI-SB are dreptate cu planurile secrete si tunelele de sub Bucuresti.

Pe vremea lu' Ceasca era un grup de case la Razoare , pe locul unde acum e un mega maidan. Da' , chiar maidanul ala din intersectie. Vis-a-vis de el , in statia de tramvai , avem acuma un grup de buticuri , niste baraci de tabla si termopan. Chiar pe colt , chiar la sensul giratoriu , in locul barcii de tabla , se afla intrarea intr-o crama. O crama cu butoaie de vin si toate cele , ca orice crama. Taticul meu , un campion ^_^ , cumpara vin de acolo , ca noi stateam in Cotroceni , deci era aproape. Si imi povestea "campionu' " ca era un tunel , inchis la ambele capete , in care era foarete racoare , comparativ cu vara de afara. Asta apropo de adincime.

Dupa o vreme , i-a venit boala pe el lu' nea Nicu si a demolat grupul de case si a distrus si crama de vis-a-vis. De ce a distrus si crama , nu stiu. Poate casele alea il enervau , ca erau linga Palat , dar crama..... ? Poate il interesa , de fapt , sa inchida tunelul ?

 

Nu cunosc locatia, dar nu cred ca tunelul de care zici tu face parte din reteaua de tunele Bucuresti-forturi. Nu cred ca subsolul cramei, oricat ar fi el de adanc, ar fi ajuns la -20 m. Probabil ca a fost unul din tunelele mai vechi (si mai interesante) ale Bucurestiului. ...........Parerea mea !

 

@lil debul Nu contesta nimeni ca ar exista tuneluri sub Bucuresti, numai ca pare prea putin probabil sa fie tuneluri pe sub forturi si mai ales sa ajunga toate in centrul Bucurestiului.

Daca ar reprezenta un interesa pentru MAPN sa fiti convinsi ca nu ar fi parasite. TOATE s-ar afla in cadrul unor unitati militare, mai ales ca cei din Armata detin schitele, deci nu le-ar fi greu sa gaseasca caile de acces spre nivelurile inferioare si implicit spre tuneluri.

Iar despre paranoia unora cum ca forumul este urmarit sau messul este monitorizat, ar trebui sa va uitati la mai putine filme!

Daca nu se dorea ca sa existe aceasta discutie pe acest forum, sau pe CG sau Softpedia si cine mai stie pe ce forumuri s-a discutat despre tuneluri, cred ca se gasea o situatie mult mai eleganta si mai discreta si probabil ca proprietarii formurilor primeau notificare din partea MAPN cum ca este un subiect sensibil sau ca pune in primejdie securitatea nationala si ca sunt rugati frumos sa inchida/stearga aceste threaduri si daca cineva ar fi redeschis subiectul, li se spunea sec ca incalca regulile forumului.

 

De ce crezi ca ar fi greu pentru cineva sa construiasca o retea de tunele daca are la dispozitie resurse banesti destul de mari si resurse umane aproape nelimitate ? Resursele banesti se pot gasii daca reusesti sa convingi guvernul (sau ministerul de razboi, nu stiu cine le-a alocat la vremea respectiva`), iar resurse umane au gasit la vremea aceea din belsug ! S-a lucrat cu mii de oameni probabil (in documente nu se specifica nimic despre acest subiec, sant doar planurile tehnice acolo ) ,in special cu rasculatii de la 1907 si puscariasii de la Jilava si Vacaresti, si cu militari in termen care la vremea aceea cred ca faceau vreo 3 ani de armata` ! In cativa ani e posibil sa faci cateva zeci sau 1-2 sute de km. de tunele. Nici americanii nu au crezut ca Tora_Bora e strabatuta de mii de km. de tunele, si s-au convins cand au ajuns acolo! Cand rusii le-au spus asta , au crezut ca isi bat joc de ei si au aruncat la gunoi toate informatiile date de ei.

Si in privinta monitorizarii discutiilor noastre de catre militieni- nu ai ei timp de asa ceva. Mai ales ca nimeni de aici nu a publicat documente secrete, informatii care sa pericliteze securitatea nationala` etc. Forturile nu sant un secret ca exista`, nici amplasametul lor, iar zvonurile ca exista sau nu tunele pe sub Bucuresti, nimic nou ! S-a vorbit despre asta si se va mai vorbi, si ei nu au timp si resurse sa inchida gura la fiecare care discuta asa ceva pe internet !

 

 

Cu un aparat foto, o dalta si un ciocan nu puteti afirma ca probabilitatea e mai mica nici macar pentru voi cei care ati fost acolo in weekend. Sunt tunele imense in Focsani, care duc la multi km in afara orasului. Bucurestiul sunt sigur ca detine asa ceva chiar la o scara cu mult mai inalta. Vorbiti si voi cu cei mai in varsta, oameni care acu au par alb, nu mai faceti pe exploratorii fara sa va documentati. Forturile cert au ceva de ascuns.

 

Cam asat am spus si eu cu cateva zile mai devreme. Cu un ciocan si o dalta` nu cred ca te poti astepta la prea multe rezultate, mai ales cand altii inainte au incercat sa gaseasca acelasi lucru cu muuuult mai multe ciocane, dalti, rangi , lopeti si zeci de oameni care munceauca de frica mortii cu gandul la o permisie binemeritata`. Iar dupa numai o zi de cautari, si gasind nimic, nu prea am inteles cum unii au tras concluzia ca nu exista incaperi sau tunele sub fort ! Nu se vedeau de afara` sau era prea intuneric cand au ajuns acolo ??? (nu vreau sa fiu rautacios, darrrrrrrr ................. imi caut o explicatie pentru ce am fost facut mincinos asa de usor)

Probabil au vazut marimea forturilor si au tras concluzia ca nu pot avea subsoluri atat de mari , si mai ales pe 3 nivele. Dar am mai afirmat o data` mai de mult, subsolurile nu sant la fel de mari cat forturile ! Majoritatea sant mai mici , deci si volumul de munca` depus ptr construirea lor a fost mai mic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici ieri , nici azi nu am reusit sa luam o carte in care teoretic sunt expuse multe detalii ale forturilor , publicata de la MMN. Romulus ne-a spus ca planurile sunt deschise publicului , la arhivele ADS , si ca oricine va incerca cu adevarat sa le gaseasca , le va gasi. Tind sa il cred pe el , deoarece nu exista nici o dovada fizica , care sa arate ca sub fort , ar mai fi sa zicem cel putin un nivel . De ce?

1) Tunelele de aerisire , sunt toate in linie dreapta , orizontala , paralele cu planul solului , niciuna nu duce in jos . Ca sa sustii viata la -1 , daramite la -3 , ar trebui sa ai niste guri de aer , care sa duca direct la o sursa de aer , verticale . Nu exista asa ceva

2) Am sapat destul de mult in ultima expeditie , in mai multe locuri , am dat numai de pamant .

3) M-am interesat si de planurile forturilor de la Liege , unde era construita o bariera de forturi de aceelasi arhitect , Brialmont . Am vazut doar niste camere , care erau probabil de munitie la subsol , cam sub turele.

4) Vali , tu spui ca si Ceasca a cautat aceste tunele. Daca ce spui ca el a pus multi oameni la sapat , si nu a gasit nimic , absolut nimic , poate chiar nu exista asa ceva ?

5) Un tunel de la -3 pana in centrul Bucurestiului ar avea cam 12km lungime . Peste el , in momentul actual , trec cartiere rezidentiale , cladiri noi , parcuri si rauri . Ca sa poti introduce un flux de aer la -20 de metrii sub pamant , ar trebui sa ai cateva guri de aerisire , macar 1 la 2km . Nu exista nicio mentinue despre astfel de guri .

 

Intradevar , multi oameni , care nu au nimic in comun , spun ca ar exista 3 nivele sub pamant , dar e posibil ca ei sa fi vizitat sa zicem doar camera de la -1 de munitie de sub turela , la care am facut mentiune mai sus , si din cauza formei fortului ( exemplu Afumati : tunelul principal de la intrare , mai intai coboara , vreo 30 de cm , dupa care urca intro panta , care iti dai seama de ea doar cand te intorci ) si astfel esti indus in eroare de adevarata altitudine de la care ai plecat.

Arata-mi o dovada fizica , care sa spuna : uite domne , aici este ceva ce are legatura cu -1 ; si voi incepe cautarea din nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si crama aia de care povesteam , construita pe ceva care parea un segment de tunel , ce sa fi fost ? Doar o crama , construita pt. a depozita vinul , sau chiar un tunel modificat. Daca tinem cont ca era cam racoare jos , e clar ca avea ceva adincime.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare ca vali a spus ca au fost guri de aerisire..dar s-au bagat dupa instalatii de ventilatie si s-au astupat aerisirile vechi..totusi..tot ar trebui sa fie iesiri de aerisire..si nu stiu ce aerisire era la vremea aia. Oricum..daca gandim logic..e imposibil sa fie asa tuneluri/tunele lungi..cat sa se sape la vremea aia..cu toti puscariasii si banii lor..si pentru ce, ca la razboi cica nici nu au fost bune de ceva, au fost un esec total din ce citisem.

Tuneluri mai noi facute de ceausescu..sunt si sub blocul cu Turabo de la romana, si duc pana la un spital de ochi parca de pe acolo..si ma rog mai departe, e paienjenis . Mi-a zis o fata care obisnuia sa intre cand era mica, ca ea sta intr-unul din aceste blocuri, a zis ca atunci intra prin podul blocului, ajungea la cealalta scara si intra pe la subsol..acum a zis ca s-ar putea sa fie inchise intrarile, probabil cu usile alea blindate ca cele de sub opera..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta din ciclul: 2 beri cui imi da o dovada fizica pentru existenta lui Dumnezeu!

 

Poate din cauza asta e inca un mister. Pentru ca nimeni nu stie cu certitudine daca au sau nu mai multe niveluri.

Si asa cum se mai descopera cate un tunel pe ici-colo prin bucuresti (vezi cel de la Unirii) asa or sa se descopere si peste vreo 10 ani (poate) iesirile din tunelurile astea... daca or fi la etajul -3 sau la -2 sau in alta parte, sau poate chiar deloc.

 

In concluzie: cine e convins sa sape, cine nu e convins sa ii lase pe altii sa sape si sa astepte rezultatele (preferabil in liniste ^_^ ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...