Sari la conținut

Tunele Sub Bucuresti


lil debul
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

 

Cand se mai organizeaza ceva ma bag si eu cu aparatul foto (si cu blitzul puternic de care ar fi fost nevoie data trecuta). Astept un semn pe pm pentru a stabili detalii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum cateva luni am reusit sa coboram un om sub turela dar era infundat sub scarile care duceau la turela

Mesaj completat

Am si eu o intrebare vali ce este la linia roz din spatele turelei principale , pentru ca se observa un tunel destul de lung care e infundata dar care duce in jos

http://img836.imageshack.us/img836/1052/forta.jpg

 

De la turele ar trebui sa plece cel putin doua tunele sau coridoare. Unul mai mic ptr accesul artileristilor din esalonul de lupta care merg sau vin de la posturile de lupta, si unul mai mare pentru transportul munitiei . Unele forturi au 3 sau patru coridoare de acces spre turele. In functie de calibrul tunurilor care echipau turela, tunelele (caile de acces) erau dotate cu sine ptr vagoneti ptr transportul proiectilelor de calibru mare (deci si grele). Numai turelele care aveau tunuri de calibru mic nu aveau sine si vagoneti, transportul munitiei se facea in acest caz cu carucioare mici, trase sau impinse de militari , sau transportate cu mainile sau spatele.

Deci daca pe linia roz se vad sine pe podea (sau urme ca ar fi fost vreodata instalate sine) inseamna ca e tunel ptr transportul munitiei. daca nu are sine, tunelul servea ptr accesul personalului combatant .

In mod sigur acest tunel duce spre nivelele inferioare ale fortului, nu are cum sa fie infundat, deoarece tot fortul era prevazut cu cai de acces spre niv. -3 pentru evacuarea combatantilor in caz de necesitate.

Mesaj completat

Fara suparare da' nu'i mai bine daca vizitati forturile si .... atat ? nu prea este ok sa te apuci sa coicanesti o bucata de istorie .

 

Fara suparare, daca oamenii nu ciocaneau bucatile de istorie, nu s-ar fi descoperit nici piramidele, nici mormantul lui Tutankamon, nici Babilonul, nici Samisegetusa, nici Titanicul,........................ etc. Totul e sa ciocanesti sa desoperi istoria si sa o intelegi, nu sa o distrugi, sa o vopsesti cu sprayul sau sa o spargi in bucati si sa o duci acasa` sau sa o vinzi pe bucati ptr cativa lei sau euro.

Mesaj completat

Salutare,

Cand se mai organizeaza ceva ma bag si eu cu aparatul foto (si cu blitzul puternic de care ar fi fost nevoie data trecuta). Astept un semn pe pm pentru a stabili detalii.

 

Sper sa te alaturi si tu expeditiilor, caci prin fotografii e singurul meu mod de a fi si eu prezent (vizual vorbind) la locul faptelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si eu cu Bogdan de aici dupa forum mai de mult la afumati..am pus noisi poze. am fost de 2 ori. apa intr-adevar e curata, dar foaarte foarte rece.

Camera de sub turela despre care vorbiti..nu e nimic altceva decat un tunel prin care treci fara sa iti dai seama ca deasupra e turela...din moment ce ai spus ca urci vreo 7-8 metrii ca sa ajungi pe turela..inseamna ca inainte sa urci esti chiar pe nivel cu camera de sub turela. asa am crezut si noi prima data ca e vreun tunel dar de fapt treceam prin el si ne-am uitat in sus..si gaurile alea erau spre turela.

Eu cu bogdan sparsesem mai de mult cativa cm sub scara aia.

Daca spui ca sub ciment era moloz si nisip..clar nisipul e pus la misto..forturile sunt bine bagate in pamant..nu direct pe nisip..si iti dai seama ca sunt pusi cativa metrii de nisip ca sa acopere..si deasupra au pus niste ciment(pe care deja l-ai spart:) )deci ar fi buna ideea sa aduca vreo 2 galeti lil debul, pentru nisip..eventual o lopata..si cred ca se poate apuca de treaba.

Eu weekendul acesta nu cred ca pot veni..dar weekendul viitor daca se face expeditie vin si eu..sau pe parcursul sapt viitoare:)

Editat de Gest
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa ne reactivam !

Toata comunitatea , la fortul afumati!

Sambata organizam din nou expeditie. Trebuie sa ne inarmam cu toate. Debul , vii cu tot ce prinzi in mana legat de minerit :baldy: , si toata lumea sa aduca ce considera ca e necesar. Daca e sa ne iasa bine , va trebui sa muncim bine si mult mai ales. O sa fac un inventar cu ce ne-ar cam trebui si o lista cu doritori .

Deci , sa incepem. Sambata 21.08.2010 expeditie fort afumati .

PM toti care vor sa participe !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu suparare fara suparare ... da priamidele nu le-a descoperit nimeni .... acolo stau de mii de ani . Vezi ca si alea au fost pradate de tot ce a putut , la fel ca mormintele dupa valea regilor .

Apropo de sarmisegetuza regia vezi ca pe siteul de licitatii romanesc , sunt o gramada de ''omuleti'' care vand artefacte direct de acolo :baldy: , evident acest lucru este absolut interzis .

Daca imi permiti am sa iti spun cateva indicatii .

Poti gasii un eventual traseu astupat intr-un perete de caramida , studiand linia caramizilor si culoare lor .

Poti diferntia panatul de infiltratii si cel de surpare destul de usor , cel care se infiltreaza cu timpul este foarte fin iar daca este ud devine cleios ca lutul , cel de surpare este pamant normal * Pamantul se depunde pe sedimente , diferea usor la culoare .

In cazul ca mai este ceva pe acolo , poti gasii chiar pe jos , forutile nu au fost construite direct pe pamant au ... pardoseala , deci teroretic intre pamant si pardoseala mai poti gasii ceva ( cartuse curele catarame etc ) desii sanse sunt destul de slabe au fost multi omanei pe acolo in cautare de diverse ....sau doar sa strice

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare tuturor pasionatiilor

Am citit fiecare comentariu de la prima pana la ultima pagina

Mi-a atras atentia tunelul cu surparea (Unirii)de la pagina 82, ar fii fost interesant de intrat in el si cercetat, chiar dc nu era unul din tunelurile de -20m, acum banuiesc ca l-au astupat.

 

Am fost mai atent si apreciez posturile lui Eugen (lil debul), @VALI-SB si mai nou a lui @scr & Crimen ... Gest ..

Nu sunt sigur 100% de veridicitatea afirmatiilor lui Vali (dar nici in mama nu cred 100% si cred ca asa e normal sa fie), oricum informatiile lui sunt de mare valoare si sunt exact ce ne trebuie.

Deci daca tunelurile la -20m exista si exista si nivelul -3 (cel putin) al fortului de la Afumati inseamna ca acolo trebuie sa ne canalizam ideile.

Nu indraznesc sa ma gandesc la celelalte tronsoane Buc.- Targoviste; Buc. -Pitesti, oricum un raspuns mai usor cred ca l-am putea avea de la Afumati.

 

Revenind la Afumati

* in ultima perioada am facut o groaza de foraje/puturi la tara in cautare de apa( si cu freze mari si cu oameni)

tu Vali ai zis ca pe la mijlocul fortului pleaca tunelul, nu am putea face cateva forari la distante mai mici decat posibilul diametru al tunelurilor, astfel din 2 max 3/4 forari la 20m si cu distantele respective intre ele ar trebui sa dam de tunel ...dc exista acolo ??

stiu ca ai zis ca nu e o idee buna sa cautam in perimetrul exterior al fortului , dar eu zic k e o idee

 

* daca e sa mergem pe varianta sapatului in fort , in gurile astupate, cu dalti, foreze de mana, lopeti...... , ma gandesc ca daca sub un capac de beton toata scara a fost umpluta cu nisip/pamant va fii o munca de miner ca sa scoti tot acel material

-am o idee cam idioata dar v-o zic: stiu pe cineva care are o mica colectie de obuze......; daca cineva se incumeta si se pricepe am putea folosi forta explozibiilor pt a sparge tavanul dintre nivelul -1 si -2 ( ca am inteles ca camera de sub turela e -1), sau pt a sparge mai usor dopurile tunelelor

<<bineinteles explozibilii portionati in cantitati mai mici ..... nu ma pricep la subiectul de care vorbesc dar ar fii oricum ceva fff periculos....

 

oricum ar fii poate ma primiti si pe mine in hora

am o duba pt transport si diferite masinarii care se folosesc in constructii, poate ajuta cu ceva

pana pe 29aug sunt plecat in Italia dar apoi sper cu acordul vostru sa particip la actiuni

 

 

Eu sunt in Buc. dar sunt nascut in Deva

Cetatea Devei (sunt destule info pe net) a fost construita pe un con vulcanic, acum stins, din cetate pleaca cel putin un tunel (fapt recunoscut de autoritati) spre castelul de la Hunedoara la peste 40km departare( nu stiu daca si ajunge la el)

O intrare in tunel a fost zidita simplu , o alta intrare mai ascunsa de ochii lumii are o poarta de fier cu un lacat. Daca se sparge lacatul se poate intra sigur in tunel

Oricum cetatea e intesata de tuneluri, ea a adapostit inainte soldati, si din cetate se cobora prin interiorul conului vulcanic in aceste tuneluri

Am descoperit locuri in colina cetatii -gauri in pamant maricele( cat sa intre un copil) din care iesea un curent f puternic si f rece, deci cetatea e sigur plina de tuneluri care comunica

 

Am adus vorba pt ca acolo ar fii cel putin un tunel sigur in care am avea ce explora, la fel cum sunt si in multe alte cetati si alte locatii de gen de prin tara.

Ma gandes ca poate ne strangem si incercam si o cetate (la care sa mergem la sigur- cum e cea de la Deva) nu doar la tunelurile de sub Bucuresti

 

bafta la idei si asteptam cu nerabdare noi actiuni

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Septimiu

 

Este o idee buna cu forarea , ne-am gandit si noi deja la ea , dar nu puteam face rost de materialele necesare .

Ar fi interesant ca in timp ce foram , sa si continuam sapatura in tunelul in care deja am inceput actiunea.

Ne-am gandit si la explozibil , dar , cred ca ar fi totusi prea riscant , ne-am pune in pericol vietiile si stabilitatea fortului .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator scr

Pai bun. Eu ma bag si sambata asta. Si daca-mi permiteti, as sugera ca ora de intalnire sa fie 12, la fel ca data trecuta.

 

 

Din cate am inteles eu inventarul ar fi:

 

Scr: bormasina MAC cu percutie + dalta(cam 25cm) si burghiu(cam 45-50cm).

Lil-debul: tarnacop, cazma, 2 galeti, bunavointa cat cuprinde.

ALT-ZOLA: echipament speo, 2 casti cu lampa oxi si electrica de la petzl, ham coarda blocatoare.

Crimen: lanterne peste lanterne.

Pozaru': aparat foto cu blitz puternic.

Si mai e un baiat Bogdan(i-am uitat userul de pe forum, am id-ul lui) care are un generator pt bormasina si ce-om mai avea electric.

 

 

Am omis ceva?

Mesaj completat

eventual, toti cei care participa, sa ma adauge in lista lor. id-ul meu e diescreamdie

Editat de scr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru septimui J F K :

 

"Nu sunt sigur 100% de veridicitatea afirmatiilor lui Vali (dar nici in mama nu cred 100% si cred ca asa e normal sa fie), oricum informatiile lui sunt de mare valoare si sunt exact ce ne trebuie." - Nu am pretentia sa fiu crezut pe cuvant , e normal sa fie asa. Fiecare are dreptul la opinia lui, la indoielile lui.... etc. E democratie ! Nu ma deranjeaza neincrederea, ci doar mistoul unora de pe forum.

 

 

"Deci daca tunelurile la -20m exista si exista si nivelul -3 (cel putin) al fortului de la Afumati inseamna ca acolo trebuie sa ne canalizam ideile" - Fortul Afumati nu este singurul care are niv. -3 sau tunele, nu e singurul in care trebuie canalizate ideile. dar e un inceput bun. Trebuie inceput de undeva, nu ???

 

"Nu indraznesc sa ma gandesc la celelalte tronsoane Buc.- Targoviste; Buc. -Pitesti, oricum un raspuns mai usor cred ca l-am putea avea de la Afumati"- cred ca tronsonul Buc-Targoviste deocamdata e un tzel prea indepartat. Trebuie intrat o data` in tunele, apoi vazut despre alte obiective. Dar daca ar fi dupa mine , as incepe cu Fortul Chitila sau Mogosoaia, caci sant cele mai apropiate de tunelul Buc-Targoviste.

 

"tu Vali ai zis ca pe la mijlocul fortului pleaca tunelul, nu am putea face cateva forari la distante mai mici decat posibilul diametru al tunelurilor, astfel din 2 max 3/4 forari la 20m si cu distantele respective intre ele ar trebui sa dam de tunel ...dc exista acolo ?? stiu ca ai zis ca nu e o idee buna sa cautam in perimetrul exterior al fortului , dar eu zic k e o idee"- Dupa parerea mea , nu este o idee prea buna. In primul rand ca asemenea forari ar atrage atentia si unuu si-ar pune intrebari ce cautati voi acolo, cu ce aprobare forati, ..... mai apare problema proprietatii terenului,...... si mai e posibilitatea prabusirii tunelului in cazul in care dati de el. Tunelurile nu au armatura de otel in structura`, sant doar ciment si caramida`, in cazul in care foreza il loveste, se poate prabusi pe o portiune destul de mare ca o sticla` (nu sant expert in materiale de constructii, dar asa suna` in logica mea). Cred ca cea mai buna` optiune ramane intrarea in tuneluri din interiorul forturilor . Dar fiecare e liber sa faca ce vrea si cum vrea.

 

"daca e sa mergem pe varianta sapatului in fort , in gurile astupate, cu dalti, foreze de mana, lopeti...... , ma gandesc ca daca sub un capac de beton toata scara a fost umpluta cu nisip/pamant va fii o munca de miner ca sa scoti tot acel material"- E adevafar ca e o munca` de Sisif, dar cred ca e cea mai buna` solutie si cea mai la indemana.

 

"am o idee cam idioata dar v-o zic: stiu pe cineva care are o mica colectie de obuze......; daca cineva se incumeta si se pricepe am putea folosi forta explozibiilor pt a sparge tavanul dintre nivelul -1 si -2 ( ca am inteles ca camera de sub turela e -1), sau pt a sparge mai usor dopurile tunelelor

<<bineinteles explozibilii portionati in cantitati mai mici ..... nu ma pricep la subiectul de care vorbesc dar ar fii oricum ceva fff periculos.... "- Sant total impotriva ! In primul rand ca e periculos, si in al doilea rand ca asta ar distruge fortul si nu e bine si corect. Trebuie sa mergem acolo ptr a descoperii istoria si a pastra valorile noastre, nu ptr a le distruge !!!!!!!!!!!

 

"Cetatea Devei (sunt destule info pe net) a fost construita pe un con vulcanic, acum stins, din cetate pleaca cel putin un tunel (fapt recunoscut de autoritati) spre castelul de la Hunedoara la peste 40km departare( nu stiu daca si ajunge la el)" - E o noutate pentru mine ce ai scris tu aici , suna interesant, dar fara` a fi rautacios , si nici nu vreau sa te citez dar acuma e randul meu sa pun la indoiala veridicitatea afirmatiilor tale. Un tunel de 40 km, construit in epoca aceea, (nici nu prea stiu ce epoca, dar oricum nu poate fi prea recent, si daca nu e recent nu poate fi vorba nici de tehnologie prea performanta ptr realizarea lui). Despre ate tuneluri de la cetatea Devei,... nu zic, e posibil, dar probabil se intind de la cetate pana spre oras sau localitatile invecinate. Oricum , un tunel normal nu poate avea o lungime mai mare de 1500 m. fara un sistem de aeraj sau ventilatie. Oricine ar intra in el ar muri din lipsa de oxigen , ce sa mai vb despre constructia lui. (parerea mea)

 

Mesaj completat

Ma gandesc ca` daca` le-au trebuit 15 ani sa sape o fantana de 30 m. in curtea castelului huniazilor, cati ani le-or fi fost necesari sa sape un tunel de 40 km ??? Oricati oameni ar fi avut la dispozitie si oricate resurse materiale (la vremea aceea), cred ca d.p.d.v. tehnic ar fi fost imposibil. (parerea mea)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator scr

Corect. Dar in cel mai rau caz, aduce lil-debul cazma si putem face treaba si cu asa ceva.

Oricum.. Ce-i cel mai important, dupa mine, e sa aduca bogdan generatorul, ca sa putem da gauri.

Am eu burghiu de un metru lungime... asta insemnand ca doar dam gaura de 2-cm grosime, si lunga de un metru. E mai usor, mai simplu, mai eficient, si nu in ultimul rand distrugem cat mai putin fortul. Daca burghiul da in gol, am gasit ceva, daca nu, mergem mai departe.

Plecand de la premisa ca tavanele nu au peste un metru grosime... ceea ce mi s-ar parea putin absurd.

Mesaj completat

am o veste nasoala... nu mai pot aduce burghiul acela de un metru cu care ma laudam :baldy:

Pot aduce doar bormasina + burghiu normal de 10mm x 150mm SDS.

 

Are cineva vreun burghiu extra lung pe sistem sds?

Editat de scr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect. Dar in cel mai rau caz, aduce lil-debul cazma si putem face treaba si cu asa ceva.

Oricum.. Ce-i cel mai important, dupa mine, e sa aduca bogdan generatorul, ca sa putem da gauri.

Am eu burghiu de un metru lungime... asta insemnand ca doar dam gaura de 2-cm grosime, si lunga de un metru. E mai usor, mai simplu, mai eficient, si nu in ultimul rand distrugem cat mai putin fortul. Daca burghiul da in gol, am gasit ceva, daca nu, mergem mai departe.

Plecand de la premisa ca tavanele nu au peste un metru grosime... ceea ce mi s-ar parea putin absurd.

 

am o veste nasoala... nu mai pot aduce burghiul acela de un metru cu care ma laudam :baldy:

Pot aduce doar bormasina + burghiu normal de 10mm x 150mm SDS.

 

Are cineva vreun burghiu extra lung pe sistem sds?

 

Ar fi foarte indicat sa luati cu voi ceva lung (burgiu, sonda`) , ptr a verifica golurile sau spatiile lungi si inaccesibine din spatele peretilor sau umpluturile din spatele zidurilor.

O indicatie importanta` : dopurile de ciment turnate inainte de inceperea primului razboi sant foarte groase, in general cam 2 m. Daca dopurile intalnite au doar 10-20-30 cm, inseamna ca sant dopuri turnate de comunisti pe cand cautau ei intrarile. In nici un document intocmit de comunisti nu sant specificatii tehnice cu privire la demolarea sau constructia dopurilor, dar in documentele vechi sant f. bine precizate grosimea fiecarui dop, si nici unul nu e mai mic de 1 m (si asta la aerisiri sau ferestre), si de min 2 m. la usi si tuneluri.

Nu imi mai amintesc f. bine , dar s-ar putea ca tavanele sa aiba mai mult de 1 m. grosime, in primul rand deoarece constructia a fost conceputa sa fie f. rezistenta la atacul cu proiectile de mare calibru, si in al doilea rand deoarece in constructia forturilor nu s-a folosit betonul armat, asa ca , constructorii au fost nevoiti sa faca` zidurile mult mai groase pentru a-i conferii rezistenta` structurii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator scr

Si noi cam ce sa intelegem din asta?

 

Daca vrei sa vii, maine la ora 12 ne strangem o parte, apoi mai vin cativa la ora 1 direct la fort.

 

La ora 12 ne intalnim la obor in statia de maxi taxi-uri(langa metrou).

 

Daca vrei si tu sa vii, te primim cu placere.

Eventual da-mi un mesaj privat cu nr tau de telefon si te sun maine la 12 ca sa ne intalnim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Devin rautacios daca spun ca tot topicul poate fi sintetizat in 2 poze 3 postari si cateva linkuri? ^_^

 

4 ani oameni buni....cand m-am apucat sa-l citesc am zis ca o sa fie o adevarata aventura....dar de fapt nu a fost vb, cel putin pana acum, decat de niste camere vechi si parasite de pe vremea lu` tataia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost astazi la Fortul Afumati (rog restul trupei sa se identifice in poze).

Nu am facut descoperiri noi.

Ca si experienta a fost fain.

Nu stiu cate nivele au in jos, dar tind sa cred ca nu foarte multe si din ce in ce mai putin mi se pare plauzibila teoria cu tuneluri care leaga toate forturile intre ele si catre centrul Bucurestiului la Ministerul de Razboi.

Se pare ca fondurile erau o problema si atunci.

Un articol interesant despre tipurile de forturi si baterii gasiti aici.

Deasemenea interesant mi se pare si articolul de aici.

Am vazut ca mai sunt multe alte bloguri, dar care spun aceeasi poveste despre forturi, dar nimic nou, aceleasi teorii mai mult sau mai putin plauzibile.

Tuneluri astupate este foarte posibil sa fie, dar nu stiu daca duc neaparat spre un nivel inferior.

fort564hw.jpg

 

 

Poze se pot vedea aici si sunt urcate si pe filebox (nu stiu cat timp le tin, asa ca luati-le repede!!).

 

inainte:

4913589744_ed1eb80302.jpg

DSC_0045 by mardum1980, on Flickr

 

O imagine cu fortul:

4913590100_930b7f00a2.jpg

DSC_0046 by mardum1980, on Flickr

 

..si inca una:

4912987255_e2abd55058.jpg

DSC_0065 by mardum1980, on Flickr

 

dupa:

4913009379_32da5a51c0.jpg

DSC_0306 by mardum1980, on Flickr

Editat de mardum
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, poza asta mi se pare foarte interesanta. Scari care se duc in jos si se termina brusc. Sa fim seriosi. De ce ar proiecta cineva asa ceva? E clar ca scarile mergeau mai departe si au fost astupate. Daca puteti sa indicati exact pe planul fortului unde este aceasta poza facuta.

http://img163.imageshack.us/img163/2759/dsc0165x.jpg

 

 

In al doilea rand, acum ceva vreme am luat de pe un torent (care se pare ca nu mai exista), o serie de harti detaliate ale Romaniei intitulate "Harta militara a Romaniei". Atasez index-ul si plansele Bucurestiului, poate vede cineva ceva interesant. Daca vrea cineva pachetul complet de planse, il urc undeva, numai sa spuneti.

 

http://img163.imageshack.us/i/hartaindex.jpg/

http://img825.imageshack.us/i/l35125.jpg/

http://img163.imageshack.us/i/l35124.jpg/

 

Mesaj completat

Ah, inca ceva.

 

Am gasit un articol dintr-o arhiva a ziarului LA Times, editia din 25 Decembrie 1989, in care se relateaza cum un radio din Vienna discuta aprins despre reteaua de tuneluri de sub Bucuresti. Se spune ca in emisiunea respectiva s-a detaliat mult aceasta retea de tuneluri. Tare mi-ar placea sa obtinem un transcript, dar e cam greu dupa 20 de ani.

 

Unde erau "Palatul de Primavara" (sau "Primaverii") si "Palatul Regal" ? Sunt doua cladiri mentionate in articol. De asemenea, ma intriga lacul din nord mentionat. Despre ce lac o fi vorba...?

 

Turmoil In Romania

Rebels Find Labyrinth of Secret Bucharest Tunnels

 

December 25, 1989|From Associated Press

 

VIENNA — Revolutionary soldiers found a vast labyrinth of safehouses and tunnels used by police forces loyal to Nicolae Ceausescu, some with entries hidden in cemetery burial vaults and subway systems.

 

Army officers speaking on Bucharest radio Sunday said that the sprawling maze of tunnels criss-cross the city and link two airports, Communist Party headquarters and Ceausescu's palace in downtown Bucharest.

 

 

 

The radio report, monitored in Vienna, went into stunning detail about the hundreds of safehouses and miles upon miles of underground tunnels stuffed with weapons.

 

Ceausescu's downtown palace contained a bunker designed to resist nuclear attack and was outfitted like a war room, the radio said. The tunnels also linked his so-called Spring Palace in the north of the capital and the old royal palace downtown, near the party headquarters.

 

One tunnel from the party headquarters ran to a lake north of the city, apparently designed as a Ceausescu escape route.

 

Romanian radio broadcasts have appealed repeatedly in recent days to architects involved in building the web of tunnels to divulge the layout to the army and other forces behind the revolt.

 

Exiled Romanian architects on Saturday called the U.S.-financed Radio Free Europe radio station, describing details of their layout.

 

"There is one linking the Baneasa and Otopeni airports," a distance of three miles, an unidentified architect calling from New York told the station.

 

"The army found and neutralized 48 terrorists' safehouses on just 20 streets in Bucharest," Bucharest Radio said Sunday.

 

Knowledgeable Romanians said they had heard of such safehouses in the capital and in all major cities, but few imagined their size and scope.

 

The Soviet news agency Tass said guards had living quarters along the most frequently traveled Ceausescu routes.

 

Quoting informed Romanians, Tass said some "terrorists" under fire from the army retreated to cemeteries, where they had hide-outs among burial vaults and entrances to the tunnels.

 

Bucharest radio said a tunnel several miles long contained sophisticated monitoring equipment.

 

THE ROMANIA STORY The Fighting

 

Secret police loyal to deposed dictator Nicolae Ceausescu, though badly outnumbered, continue to put up a savage fight in Bucharest. Sniper fire, roadblocks and burning buildings mark the scene in the capital. Timisoara, where four journalists were wounded by gunfire, sees lighter fighting but snipers still operate.

 

Foreign Aid

 

First convoys with medical supplies and doctors arrive in Bucharest to the cheers of residents. Most Soviet and U.S. aid is stalled by dangerous situation in the country.

 

U.S. Policy

 

Secretary of State Baker said Washington would not object to military intervention in Romania by Soviets or the Warsaw Pact.

 

Mesaj completat

http://articles.latimes.com/1989-12-25/new...1_secret-police

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, scara nu se termina brusc, ci se continua cu un coridor.

Poate nu iti dai seama din poza.

Cum cred eu ca ar putea fi mascate coborarile spre nivelurile inferioare:

un tunel care sa comunice cu un altul si si celalt sa aibe scari care sa coboare iar comunicarea dintre cele doua tuneluri sa fie zidita.

sper sa inteleaga ce am vrut sa spun.

post-58955-1282424838_thumb.jpg

 

Harta aceea militara se gaseste pe mai multe trackere. Cine o vrea poate sa o caute si sa o gaseasca.

 

Cele doua palate ar fi Palatul Regal, cel care gazduieste acum Muzeul National de Arta, pe Calea Victoriei, iar Palatul Primavara cred ca este Vila lui Ceausescu din Primaverii.

Oricum articolul pare exagerat cu kilometrii de tunele umplute cu arme...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...