Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 9,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu cred ca numarul de posturi are vreo relevanta ci continutul lor. Cand o sa mai organizam o discutie, o intalnire, ceva, o sa fie mai multe posturi si aici, si poate chiar mai relevante.

 

Ry.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Montauk-ul respectiv l-am vazut sambata pe drumul spre mare. Era intr-o gasca de Harley-uri si alte dihanii. Ce sa zic, frumos, dar sunt in acea etapa a vietii in care nu-mi mai plac cruiserele...

 

In alta ordine de idei, sambata ar trebui sa-mi recuperez motocicleta de la vopsit :rolleyes: . Organizam ceva,sambata seara sau duminica? Duminica oricum imi scot nevasta pana la munte, dar ar merge si sambata o tura :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baaaaiii, pana si aia cu yamaha xj au mai multe posturi ca noi

si nu posturi cu "aduc din afara" sau "care are de vanzare genti" de doo ori

 

:rolleyes: Pai au ce discuta,ca au probleme....Lasa-i bai ca multe le-am facut eu care nici nu mai am xj.In plus juma' din posturi sunt ale lui nasolu' ala micu' cu diversionul rosu,care sunt offtopic. :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A propos de plimbarea de la Constanta, iaca si vreo 3 poze:

 

post-5138-1152194866_thumb.jpgpost-5138-1152194872_thumb.jpgpost-5138-1152194927_thumb.jpg

 

Plimbarea am facut-o cu Dragos (K75RT), am plecat dimineata (9.30) si am ajuns inapoi tot pe la 9, dar seara... A plouat la intoarcere, dar asta nu a fost neaparat neplacut (cu ocazia asta am testat echipamentul de ploaie). Anyway, o zi plina si agreabila, desi am intalnit 2 accidente cu moto.

 

Btw... abia astept sa-mi vad mobra neciobita si sa o scot la plimbare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am trezit ieri ca am placutele de frana tocite total aiurea: alea din stanga aproape noi, alea din dreapta duse rau, mai ales aia din interior facuta foita...

chestia e ca i maine vreau sa plec la drum lung... pana in maramures si inapoi :disappointed:

ce fac pot sa schimb pana ma intorc placutele din stanga cu cele din dreapta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am trezit ieri ca am placutele de frana tocite total aiurea: alea din stanga aproape noi, alea din dreapta duse rau, mai ales aia din interior facuta foita...

chestia e ca i maine vreau sa plec la drum lung... pana in maramures si inapoi :disappointed:

 

 

Nu e recomandat sa te joci cu franele. Cel mai probabil a intrat jeg in etrieri si pistonasele de frana nu se mai misca la fel. Trebuie sa scoti ambele seturi de placute, demontezi etrierii, ii speli, eventual schimbi garniturile de etansare si pui placute noi. Un set de placute e cca 30 de euro la Bavaria, garniturile pt etrieri cam 15 euro.

 

ce fac pot sa schimb pana ma intorc placutele din stanga cu cele din dreapta?

Mai bine nu schimba nimic acum, astea sunt carpeli tipic romanesti. Du-te in maramures si cand te intorci faci operatiunea cum trebuie. Eu am venit din Italia cu placutele pe spate asa cum spui tu, ba chiar mai rau, freca fier pe fier. Motocicleta asta e facuta sa reziste la o gramada de abuzuri, daca tu inca mai ai carne pe placutele alea uzate, macar un pic, cat sa nu frece fierul pe disc du-te cu ele asa, ca nu mai ai timp sa comanzi acum placute noi. O sa te tina, ca la drum lung franezi mai putin ca in oras.

 

Succes!

Ry.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ochiometric cea din dreapta pe partea de interior arata varza, dar inca nu am desfacut-o sa ma uit mai bine sa vad daca mai are ceva carne

ce sa fac, sa dau etrierul jos si sa ma uit mai bine?

 

am vorbit la sorpio si au zis ca au pe stoc placute Ferodo la 220 setul de fata, deci cam tot pe acolo, da parca nu imi vine sa le schimb cand stiu ca nu e rezolvata problema cu pistoanele

 

eventual in maramures o sa am timp sa dau totul jos, dar numa ca sa curat... eventual daca iau azi ferodourile alea sa le pun pe alea, fara sa schimb ganiturile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ochiometric cea din dreapta pe partea de interior arata varza, dar inca nu am desfacut-o sa ma uit mai bine sa vad daca mai are ceva carne

ce sa fac, sa dau etrierul jos si sa ma uit mai bine?

 

am vorbit la sorpio si au zis ca au pe stoc placute Ferodo la 220 setul de fata, deci cam tot pe acolo, da parca nu imi vine sa le schimb cand stiu ca nu e rezolvata problema cu pistoanele

 

eventual in maramures o sa am timp sa dau totul jos, dar numa ca sa curat... eventual daca iau azi ferodourile alea sa le pun pe alea, fara sa schimb ganiturile

 

Nu lua FERODO. Ia placutele originale de la BMW, nu e mare diferenta de pret, in schimb ai toate sansele ca astea FERODO sau GOLDFREN sau alte marci se fie prea "moi" si sa se manance in 3000km sau prea tari si sa iti distruga discul. Sfatul meu.

 

Daca ai timp si scule in MM, poti sa desfaci etrierii si sa te uiti, eventual sa ii cureti. Se mai intampla sa intre praf de la placute pe langa garnitura si sa ingreuneze miscarea pistonaselor, respectiv revenirea lor, si atunci placutele se uzeaza mai repede. Nu te apuca sa inversezi placute sau alte romanisme. :disappointed:

 

Ry.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scule nu-mi trebuie cinestiece, dar oricum, pot imprumuta, doar ma duc la ai mei acasa... :disappointed:

timp iarasi o sa am, ca stau vreo saptamana si doar nu o sa stau numa pe rau si pe balta la pescuit

 

dar, de ce zici sa nu inversez placutele de frana??? daca aia e dusa rau?nu mai mult stric daca o las asa?

 

am inteles, cand ma intorc iau placute noi bmw si garnituri (te referi la diagrama 34_0648 de la k100rs4v chestiile alea RS-28 dar care nu prea au serie?)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scule nu-mi trebuie cinestiece, dar oricum, pot imprumuta, doar ma duc la ai mei acasa... :disappointed:

timp iarasi o sa am, ca stau vreo saptamana si doar nu o sa stau numa pe rau si pe balta la pescuit

 

dar, de ce zici sa nu inversez placutele de frana??? daca aia e dusa rau?nu mai mult stric daca o las asa?

 

am inteles, cand ma intorc iau placute noi bmw si garnituri (te referi la diagrama 34_0648 de la k100rs4v chestiile alea RS-28 dar care nu prea au serie?)

 

Nu stiu numarul piesei si nici pe diagrame nu m-am uitat. Cat despre inversari: fa-le numai daca altfel nu se poate. E ca atunci cand te doare capul si iei o aspirina ca sa nu mai simti in loc sa nu stai in curent ca sa nu te mai doara. Tratezi efectul, nu cauza si nu e o solutie decat pe termen scurt. Daca le inversezi, din cauza uzurii lor o sa iti apara niste vibratii ciudate si zgomote aiurea, e o chestie discutata pe ibmwr.org.

 

Ry.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

logic, dar PE MOMENT se rezolva oarecum treaba... mai ales daca o sa dau jos placuta aia si o sa vad ca e dusa de tot, m-am mai uitat acum si pare sub .5mm o sa incerc sa dau jos pana in pranz etrierul sa vad mai exact

 

vorbesc de chestia asta ca o ULTIMA solutie

ca nu prea imi vine sa stau acasa in concediu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am eu un set de placutze de frana pentru spate, de la BMW, absolut noi. Le-am cumparat intentionand sa le schimb, dar am pus Ferodo peste tot. Daca se potrivesc si te intereseaza, da-mi un telefon - 0744338681, Cosmin.

 

Apropos de Ferodo, am citit undeva sfatul unui nene care spunea ca, intr-adevar, sunt mai tari si ca in timp i-a bulit discul de frana - dar asta se intampla dupa 60K mile. In schimb, franeaza mai tare, ceea ce am putut constata din proprie experienta, dupa ce am pus placutzele noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da ma intereseaza... cand ma intorc lom legatura

de potrivit cum sa nu se potriveasca, ca doar sunt motoare gemene, cartea tehnica e pentru K100RS si K1 cu poza din fiecare pe coperta, iar inauntru difera doar pe la carene

 

pacat ca nu sunt de fata, ca pentru alea veneam acum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poze cu prima motocicleta BMW de la muzeul BMW din Munchen.

Mare dezamagire de altfel.La o asemenea firma ma asteptam sa vad un muzeu pe masura,macar cu cite o motocicleta din fiecare serie.Da de unde...?!

Nu stiu daca erau 10 motociclete de toate...

Nici la capitolul masini nu stateau mai bine, da oricum alea nu ma interesau.

Probabil si pretul biletului reflecta calitatea muzeului -2 euro

Totusi am inteles ca se va muta muzeul intr-o noua locatie,mai potrivita si poate or expune si altceva.

 

Bob

post-1051-1152883183_thumb.jpg

post-1051-1152883229_thumb.jpg

post-1051-1152883278_thumb.jpg

post-1051-1152883354_thumb.jpg

Editat de bobita
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da ma intereseaza... cand ma intorc lom legatura

de potrivit cum sa nu se potriveasca, ca doar sunt motoare gemene, cartea tehnica e pentru K100RS si K1 cu poza din fiecare pe coperta, iar inauntru difera doar pe la carene

 

pacat ca nu sunt de fata, ca pentru alea veneam acum...

 

cool, te astept

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Cativa posesori de caramizi zburatoare impreuna cu alti cativa camarazi motorizati am iesit la o plimbarica. Traseu: Bucuresti-Targoviste-Campulung-Rucar-Bran-Rasnov-Poiana Brasov-Brasov-Bucuresti. Subsemnatul m-am rupt de grup la Bran si am ramas o noapte in Zarnesti ca sa ma bucur de ceva enduro prin zona, intorcandu-ma apoi pe traseul Zarnesti-Poiana Brasov-Brasov-Sacele-Cheia-Valeni-Ploiesti-Buftea-Bucuresti.

 

O sa pun aici cateva poze care au stricta legatura cu Bemveurile iar apoi o sa deschid un topic separat in forumul de "poze din excursii".

 

Las comentariile pe seama amicului Didis si a celorlalti participanti, eu vin doar cu imaginile. :smoke:

 

Vizionare placuta, legatura in studio! :banana:

 

Ry.

post-877-1153737746_thumb.jpg

post-877-1153737815_thumb.jpg

post-877-1153737935_thumb.jpg

post-877-1153737954_thumb.jpg

post-877-1153738001_thumb.jpg

post-877-1153738019_thumb.jpg

post-877-1153738173_thumb.jpg

post-877-1153738197_thumb.jpg

post-877-1153738216_thumb.jpg

post-877-1153738366_thumb.jpg

post-877-1153738399_thumb.jpg

post-877-1153738413_thumb.jpg

post-877-1153738427_thumb.jpg

post-877-1153738533_thumb.jpg

post-877-1153738550_thumb.jpg

post-877-1153738617_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...