Sari la conținut

SHARK - Discutii Generale


Frana
 Share

Postări Recomandate

Race-R nu am probat. Nu mi s-a parut potrivita cu tipul meu de motoreta.

 

La Spartan mie imi plac foarte mult ochelarii de soare integrati. Eu nu vad niciun motiv sa pun viziera colorata. Mai ales ca viziera Spartan-ului are si pinlock.

 

Mergi si probeaza, asa o sa vezi si daca ti se aseaza bine pe cap. La mine se potriveste la fix, iar materialele interioare sunt foarte catifelate si confortabile.

 

Vezi ca acum au scos si mai multe culori la casca. Eu cand am luat-o nu prea am avut ce culori sa aleg deoarece tocmai se lansase.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 641
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salutare.eu detin Shark race r pro carbon de ceva vreme buna deja si-ti spot spune ca e o casca extraordinara.dar NU pt sport-touring sau touring.odata iesit cu capul din pozitia "racing" e un dezastru.la un moment dat testasem un cruiser mic si am crezut ca nu am casca pe cap de la atata zgomot.pe naked aproape la fel.deci nu ti-o recomand pt altceva decat pt ss.noroc!

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Ce parere aveti despre casca Shark Raw?

 

Destul de pozitivă. Cam scumpă pentru ceea ce este de fapt (o cască open-face glorifcată), dar design-ul se plătește.

 

Cat de protectiva este si se preteaza bine pentru un naked prin oras?

 

Atât de protectivă cât poate fi un open-face. Masca frontală chiar asta este, o mască: te aprără doar de praf în ochi și muște-n gură. Pentru oraș este super, n-o să-ți mai vină să pui full-face pe cap.

 

E ok daca iesi cu ea si la plimbari mai lungi in afara orasului?

 

Dacă mergi cu Harli, poate e ok. În rest nu ai ce căuta cu ea afară din oraș.

 

Sursă: am un Raw Soyouz de vreo 3 ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am probat eu casca asta si intr-adevar arata spectaculos dar are si multe inconveniente:

 

- desi marimea era potrivita masca efectiv imi statea lipita de fata, foarte inconfortabil, si nu sunt vreun botangiu.

- vopseaua mata.

- sistemul de culisare al castii care este pe elastic si este greu de manevrat, ochelarii se misca cu tot cu bot.

- protectia lasa de dorit.

 

Vrei casca de naked pentru oras? Eu mi-am luat asa ceva, dar alt colorit ca nu imi place finishul mat, la aceeasi bani de la noi din tara, si merge si la drum lung, de protectie nu mai vorbesc.

 

icon-variant-splintered-helmet-all-color

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu chiar, este mai aproape de o casca enduro decat de un full face, in sensul ca distanta interioara dintre fata ta si botul castii este mult mai mare decat la o casca full-face si, de asemenea, aerisirile din bot sunt mai mari, deci poti respira mult mai usor prin oras pe canicula decat intr-un full face, granted, mai putin aerisita decat un open-face. Modelul asta de exemplu are 7 aerisiri frontale, 3 in bot si 4 in partea de sus, plus extractoarele in partea din spate. S-ar potrivi de minune pe un supermoto, ca o Husqvarna de exemplu :laugh:

 

Fata de Sharkul asta Raw se respira mult mai bine, garantez, sau poate am eu nasul mare.

Editat de paulynos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

desi marimea era potrivita masca efectiv imi statea lipita de fata, foarte inconfortabil, si nu sunt vreun botangiu.

 

E dubios la început, dar te obișnuiești foarte repede în mers și ajungi să te simți mai liber cu ea pe cap decât cu una normală: când o dai jos și iei un full-face, parcă-ți bagi capul într-un borcan. La un moment dat nici nu mai simți masca. Dacă totuși ai o față claustrofobă și nu ține, o poți da jos independent de ochelari (atenție însă la carcalaci zburători).

 

- vopseaua mata.

 

Asta e treabă de gust, mie mi-a plăcut. Dar au și cu lac lucios :)

 

- sistemul de culisare al castii care este pe elastic si este greu de manevrat, ochelarii se misca cu tot cu bot.

 

Sistemul de culisare... nu prea este sitem de culisare. Dar nici nu ai nevoie: nu mai ai de ce să "ridici viziera" la semafor - în principiu pentru că ai deja fața afară. Iar ochelarii nu se aburesc niciodată.

 

- protectia lasa de dorit.

 

Asta așa-i. Dacă vrei protecție, mergi cu full face. Dacă vrei lejeritate și aer la 40°C vara în oraș, mai lași o parte din protecție acasă.

 

S-ar potrivi de minune pe un supermoto, ca o Husqvarna de exemplu :laugh:

 

Pe Husky, poate. Dar pe Husaberg merge mai bine o cască de enduro ^_^

 

Asta este casca perfectă pentru oraș. Ieftină, bună, aerisită. De când am luat-o, n-am mai pus mâna pe Shark.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma Angele tot la preferinte personale se reduce alegerea, omul citeste si alege, sunt banii lui in final.


» Post actualizat in 23 May 2017 17:44

Si la ce pret gasesc Icon variant in romania? in niciun caz la 200 de euro cum era cea RAW

 

Pai sa vedem, eu am luat-o varianta Vitriol, vopsea glossy, cu 1085 de lei de la fostul Scorpio AZ, adica de aici intre timp vad ca au ieftinit-o nitel. Cum baietii m-au vazut mai uratel asa mi-au facut cadou o viziera dark smoke, pret aproximativ 180 de lei, sau asa ceva.

 

Daca esti oltean adevarat, si mai frumos decat mine, o poti de asemenea cumpara mai ieftin, dar si fara viziera neagra, de aici.

 

Eu casca am luat-o din magazinul fizic asociat cu cel din primul link si am vorbit de asemenea cu baietii de la magazinul din al doilea link la telefon, unde gasesti Variantul mai ieftin, timp de livrare 2-4 zile si transport gratuit. Eu cum stiam sigur ca baietii de la Scorpio practica reduceri la anumite produse am zis sa-mi incerc norocul, si de asemenea o pot proba, asa ca am mers la fata locului iesind in final la aceiasi bani, dupa cum observi. Variantul vine de asemenea in cutie cu un chin guard.

 

Am incercat un review neprofesionist, la rece, aici, postul #450.

 

Dupa cum vezi, pretul pentru Variant este chiar cu o geana mai mic decat cei 209EUR pentru un Shark RAW.

Si la ce pret gasesc Icon variant in romania? in niciun caz la 200 de euro cum era cea RAW

 

Pai sa vedem, eu am luat-o varianta Vitriol, vopsea glossy, cu 1085 de lei de la fostul Scorpio AZ, adica de aici intre timp vad ca au ieftinit-o nitel. Cum baietii m-au vazut mai uratel asa mi-au facut cadou o viziera dark smoke, pret aproximativ 180 de lei, sau asa ceva.

 

Daca esti oltean adevarat, si mai frumos decat mine, o poti de asemenea cumpara mai ieftin, dar si fara viziera neagra, de aici.

 

Eu casca am luat-o din magazinul fizic asociat cu cel din primul link si am vorbit de asemenea cu baietii de la magazinul din al doilea link la telefon, unde gasesti Variantul mai ieftin, timp de livrare 2-4 zile. Eu cum stiam sigur ca baietii de la Scorpio practica reduceri la anumite produse am zis sa-mi incerc norocul, si de asemenea o pot proba, asa ca am mers la fata locului iesind in final la aceiasi bani, dupa cum observi. Variantul vine de asemenea in cutie cu un chin guard.

 

Am incercat un review neprofesionist, la rece, aici, postul #450.

 

Dupa cum vezi, pretul pentru Variant este chiar cu o geana mai mic decat cei 209EUR pentru un Shark RAW.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
Salutare,am devenit si eu purtator de Shark,mai exact modelul Skwal Black.S

Prima casca livrata a sosit cu bateriile defecte (problema des intalnita la modelul asta)dar a fost schimbata dupa 15 minute de teste la reprezntanta.

Pro si contra la casca asta comparativ cu casca anterioara Givi X08 (aceiasi bani dar gama diferita modular vs fullface)

-folosita pe distante scurte in oras e clar incomoda fata de una modulara.(ma asteptam la asta)

-calitatea interiorului e sub cea de la Givi

-negru mat se zgarie foarte usor

+mai usoara

++pinlock/antiaburire,nu resesti sa aburesti viziera indiferent ce ai face!

+viziera pentru soare desi pare destul de inchisa la culoare iti permite sa conduci in conditii de luminozitate scazuta (seara/dimineata)

+zgomot din exterior mult redus fata de casca anterioara (la maxim 100km/h, atat pot eu)

+++ sistemul de leduri ce te face mult mai vizibil pe sosea,foarte util in cazul meu (conduc dimineata cand e inca intuneric si seara cand se intuneca in trafic extrem de aglomerat,50% din timp intre benzile de circulatie)


Sper ca parerile mele sa fie utile unui viitor purtator de Shark Skwal! Asfalt uscat!


post-94994-0-64417200-1511265081_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

e cineva cu Shark RSI care a avut probleme cu viziera , sa nu i se mai inchida perfect dupa cativa ani ?

Am tot incercat sa o reglez dar mi se pare ca s-a strambat .

MI-as lua alta casca dar imi place foarte mult asta , nu vajaie foarte tare , plus ca e compozita , fiberglass + fibra aramid + carbon

Editat de angus_young
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e de la viziera problema, ci ori de la cheder(copt dupa atata vreme) ori de la sistemul de prindere(obosit/uzat). De altfel, o viziera e o caruta de bani(50eur) pt o casca antica. Să-mi fie cu iertare dar nu mai valoreaza casca cat o viziera. Desi sunt fan declarat Shark(S650,S800, S900, Rsx, Rsi, Rsr2, actualmente Race-R pro carbon), sunt de parere ca sunt exagerat de depasite dtpdv modelele vechi.

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Salut, am achitionat si eu de pe fc-moto.de un model Race-R Pro, careia incerc sa ii activez garantia pe minunatul site shark-helmets.com.

Ideea este ca, dupa ce introduc datele mele si datele produsului, seria cardului, etc, ma trimite pe o pagina cu informatii generale gen chestionar (de unde am aflat de ei, a cata casca e, ce moto am, bla bla), pe care indiferent cum l-as completa mi-l reincarca de la inceput dupa ce ii dau submit.

Am incercat de un milion de ori..

A mai patit cineva treaba asta?

In acelasi timp am primit un e-mail destul de simplu de confirmare gen:

DONNÉES PERSONNELLES:

''VLADIMIR RAZVAN CARUTASU
Adresse: ...
Pays: 179
Age: 31
Email: vl...........
Número de garantie: 0.....
Modèle Casque: 31
Date Achat: 08/02/2018
Magasin: www.fc-moto.de

Bien cordialement / Best regards,
CARUTASU VLADIMIR RAZVAN

 

S-o fi activat sau nu garantia?

 

In ceea ce priveste casca, pana acum sunt f multumit. Aceeasi masura - M, ca si la SHOEI imi vine perfect.

Materialele sunt de f buna calitate.

Zgomotul nu este iesit din comun pe un Ducati S2R 800.

Fff usoara..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu o sa ai nevoie de garantie.:) o detin de vreo 3 sezoane aproape(race r pro carbon) si e ca-n prima zi. Sa ai noroc la ea. Eu nu am activat garantia la aceasta casca, doar la vechiul RSR2,dar nu am intampinat probleme pe vremea aia, am bagat datele, am primit mail-ul si aia a fost. Si acea casca inca o detin, sta degeaba pe un raft dupa ce "a incasat" aprox 50.000km. In afara de un interior cam tabacit, in rest o stare foarte buna.

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi.

Asa ma gandeam si eu, ptr ca pare destul de solida, materialele de calitate, si oricum nu stiu daca dupa 1 an de utilizare mai stau eu sa o trimit extern pentru garantie..

Ziceam sa fie doar asa just in case, in fine.

Mersi inca o data!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer nu stiu la ce ai putea trimite o casca in garantie, ce se poate strica la ea sa fie caz de garantie?

Mi-am cumparat si eu un shark spartan, foarte solida si inchegata in comparatie cu fosta casca hjc is 17, i-am schimbat si viziera cu una chromata, i-am cumparat si intercom, sa vina vremea buna sa o testam :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

Dupa 3 ani am rupt si eu viziera la Skwall.ul meu. Urechiusa stanga sus, a pleznit cand am scos.o sa o spal. Dupa a n-a oara. Cu ocazia asta am vazut ca urechiusa dreapta jos era destul de fisurata, sta sa plezneasca si acolo. Fix pe asta trebuia sa cheltuiesc acum 50€. Mai ca as mai pune 50€ si as lua o alta casca mai de buget decat sa dau pe viziera asta imputita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...