Sari la conținut

Camere HD pe Moto - Totul Despre


John Paul
 Share

Postări Recomandate

Stai asa, noi vorbeam de folosirea camerelor sport pe post de camera auto in parbriz, iar eu nu am recomandat asta din cauza acumulatorului si am si argumentat putin mai sus. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Initial ma orientasem catre un GoPro Hero 4 Black.
Dupa ceva investigatii (youtube), am aflat ca dupa un an de utilizare incep sa faca figuri: se opresc in mers si alte surprize.
Asa ca, m-am orientat catre alta, si anume Sony FDR-3000 observand ca este singura de pe piata cu stabilizare optica. Si inca ce stabilizare....
Dar ... investigand incontinuare, surpriza: Sony-ul are probleme cu focusul (defect din fabrica)
Apoi, datorita bitrate-ului mare, filmele facute cu Sony se vad ca dreaq postate pe youtube.
Nu vreau sa filmez 4K si sa fac downgrade la 1080p, aceasta fiind una din solutiile ptr a avea calitate mai buna.

Vreau o camera care sa permita microfon extern si alimentare externa (power bank) in acelasi tip. Calitatea sa fie buna, adica peste chinezarii.

Paranteza: youtube limiteaza la 10MB/s ptr utilizatorii normali.
Problema cu bitrate-ul apare doar la imaginii in viteza, nu la filmari statice sau cu miscari usoare.
De ce la unii youtuberi filmarile se vad absolut fantastic? Nu este de la Hero 6, ci de la faptul ca acei utilizatori platesc la youtube ptr a avea un bitrate mai mare.

Decat sa cheltui 2000 RON si sa am calitatea unui SJCAM, mai bine iau inca un SJCAM si raman cu 1500 lei.
Ce ma sfatuiti sa fac?

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca stai sa cauti tot ce se scrie o sa mori cautand....

frate e o camera da o in masa nu o iei pe toata viata

eu am un session 4 si un session 5

am zis sa vand 4 dar am ales sa l pastrez pentru poligoane sa am mai multe unghiuri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ianachim:

1. nu ma intereseaza ce scriu altii ci numai ce vad cu ochii mei. Si vad numai nasoale.
Este stiut ca youtuberii, majoritatea celor de pe-afara au interes financiar sa ascunda hibele unui produs cand ei sunt sposorizati de producatorii acelui produs.

De gopro insa, este plin youtube-ul cu reviews negative.

Youtuber-ul poate spune ce vrea, atat timp cat am ochi sa vad, nu ma poate duce de nas. Si vad graining, pacanituri in microfon, artefacte in afara ariei de focus, etc.

Asta la hero 5 si 6.

La sony ... e jale. Este un film unde unu' a desfacut camera si- constatat ca lentila este efectiv lipita cu adeziv. La o camera care se incalzeste ... puii mei.

Atentie, vorbim de camere pe care se cere minim 2000 RON.
De banii aia faci altceva, spre exemplu, te plimbi si te cazezi.

 

Lasand la o parte compresia youtube, daca investesc 2500 lei pe hero 6 + adaptor de microfon, ma astep ca acea camera sa livreze de banii aia. Macar sa livreze ce producatorul promite.

Nu artefacte, nu grain, nu sunt cu pacanele, nu restarturi, nu opriri daca, din greseala spui "gopro" (comanda vocala, nu c-as folosi-o) si alte prostii.

 

 

2. Camera o iau ptr un concediu mai lung, sper eu de trei luni prin Europa, asa ca daca se strica, se strica pe prostia mea c-am cumparat o astfel de prostie de camera.

Nu ma astept sa ma tina o viata, dar Hero 4, incepe sa dea rateuri dupa 1 an si ceva... 5-ul n-a aparut de atat timp iar 6-ele ... nu mai zic.

Spune lumea pe youtube.

 

Din pacate, din ce vad eu pana acum, Gopro is dead (fondatorul a dat un ultim impuls de incredere brandului creat de el si, si-a vandut pachetul total de actiuni, deci ... ),

Sony, desi stabilizarea optica este peste ORICE de pe piata acum, microfon extern, baterie buna, alimentare la powerbank si filmare pana nu mai tine cardul ... problema cu lipsa de focusare care apare la ceva timp de la utilizare. Problema care se rezolva cu inlocuirea lentilei, pilirea socului ca noua lentila sa poate fi rotita mai mult ... si alte gravitati. Din nou, vorbim de o camera de 2000 lei. La oficial este chiar 2500.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kosh, multe chestii pe care le vezi pe youtube sunt probleme raportate la putin timp dupa lansare. Majoritatea au fost rezolvate deja (update de firmware, inlocuirea camerelor unde a fost cazul etc).

Unele probleme sunt doar carcoteli. Gen grain-ul care apare in low light. Lumea se asteapta ca daca este scumpa camera, sa invinga limitarile tehnice pe care le are ORICE device foto-video actual. Si dslr-urile au grain in low light, mai ales pe filmare.

Da, poti scapa de el cu un noise reduction agresiv. Dar scapi si de detaliile obiectelor in felul asta....

Alte chestii raportate de diversi sunt generate de folosirea unor carduri sd de 2 lei (eroare de card, oprirea filmarii, restart chiar etc).

Spor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cumparat Sony-ul pana la urma.
Noroc chior, l-am gasit la pret bun.
Facut teste "la pas" cu el si totul este ok.
Avand in vedere ca n-am avut decat chinezarii, diferenta este exorbitanta.
Stabilizarea este belea rau.
M-a incantat mai mult Sony-ul ptr ca pot sa-i pun ce microfon vreau fara a fi nevoie de adaptor, bateriile le gasesti ieftin fiind compatibile si cu alte camere sony si ca accepta alimentare externa in timp ce filmezi cu microfon extern.
Si stabilizarea este de nedescris.
Bine ca mai am un kg de monturi si prinderi la sjcam, caci Sony-ul e chel la capitolul asta.
Am versiunea X.
Overall, sunt multumit mai ales c-am luat-o la 1200.
Cu gopro-ul ma apropiam de 2000.

Intre timp am invatat si cum sa fortez codec-ul VP9 al youtube-ului sa se vada filmarile bine fara conditii.

Care vrei detalii scrie aici si postez mai pe seara ca acum sunt pe tel.


» Post actualizat in 29 Mar 2018 17:34

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Cum activezi VP9 pentru filmul tau de pe youtube.

Pe scurt, VP9 este un codec dezvoltat de Google special ptr Youtube, codec suportat de browserele moderne.
Atunci cand incarci un film pe youtube (la maxim 1080p @ 60fps), standard va fi encodat cu un codec inferior ( avc1 / mpg4/a ).
Filmele 2K si peste vor fi encodate direct in VP9 de catre youtube.

Pentru a vedea codecul folosit la redare, dati play la un film apoi, in fereastra player-ului dati click dreapta si apoi click pe optiunea Stats for nerds.

post-33250-0-53860000-1522343936_thumb.jpg

In dreptul Codec, veti vedea codecul curent folosit la redarea filmului.

post-33250-0-82063200-1522344062_thumb.jpg

VP9 ofera o calitate superioara solutiei implicite, incredibil cum filmarile cu SJCAM sa vad suspicios de bine encodate cu VP9.
VP9 pentru filmele 1080 se va activa la fiecare film doar daca ai un numar mare de vizualizari, in general, peste 1000.

O alta solutie sigura, adica fara probleme in sensul ca nu se supara youtube pe tine si-ti sterge filmul, este urmatoarea:

1. Intrati in pagina de editare a filmului
2.

post-33250-0-61035500-1522344287_thumb.jpg

Trebuie sa fii in tabul Enhacements unde in dreapta ai posibilitatea sa fortezi niste setari de culoare ptr film.
Tot ce trebuie sa faci este sa dai Saturation pe pozitia +1, apoi sa salvezi filmul.
Atentie, nu-l salva ca video nou ci salveaza-l peste cel existent.
Se va suprascriere iar modificarea va dura ceva timp.
Poti inchide fereastra fara probleme, editarea se face pe serverul youtube.

3. Rabdare.
In cateva ore pana la o zi, youtube-ul va activa codecul VP9 pe film.
Chiar daca encodarea Saturation +1 este raportata ca fiind gata, nu inseamna ca VP9 este activ. Ai rabdare ca e pe vine si aia. La mine a mai durat cateva ore dupa ce encodarea noua s-a terminat de executat.

Poti verifica apoi codecul utilizand Stats for nerds.

Evident, ulterior poti repeta pasul si seta Saturation pe zero astfel incat sa nu fie video-ul prea saturat de culoare. Se va incoda iar insa VP9 va ramane. Si la acest pas, salveaza-l cu suprascriere, nu ca film nou.

Cam asta e...
Spor!

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am obesrvat ca Mordeth 13 (vblogger pe youtube cu state vechi) foloseste ochelari de soare cu camera pe sub casca (de vreo 2 ani acu aflu eu). ideea mi se pare buna din mai multe motive:

1) fara rahaturi lipite casca care pot sa-ti perforeze teasta la accident

2) pot folosi si in masina aceiasi camera la nevoie

3) se misca cu capul deci poti demonstra ca te-ai uitat ca sat e asiguri incaz de ceva.

4) un alt sofer observa mai greu ca e filmat (asta poate fi si de rau)

 

Punctele 1-3 nu sunt chiar adevarate :)

Este demonstrat ca, contrar asteparilor, camera si prinderile acesteia ofera in caz de impact, in majoritatea cazurilor, un "extra layer" de absortie a socului. Citisem chiar de curand un articol pe bbc despre asta.

Iar legat de miscat capul si folosit si pe alte utilaje, normal, orice camera permite asta.

 

In rest sunt o idee misto ochelarii cu camera pt unele cazuri, dar vin cu minusurile adiacente... Calitatea, automonia bateriei (si incarcarea ei in mers), limitarea la filmarea dintr-un singur loc/unghi, controlul in timpul mersului, partea cu lentilele pt cei care poarta ochelari etc.

 

Cei de la Liquid Image aveau acum ceva vreme (nu am idee daca ii mai produc) ochelari de ski/enduro cu camera.

post-40715-0-68169200-1523354630_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am apucat sa filmez un pic cu sony-ul pe moto: alta lume. Stabilizarea e dementiala, calitatea filmarii ... woow; si asta cu un card U1, la max 35-40MB/sec. Cu un U3, camera stie si 100MB/sec.

Abia astept sa dau o tura mai lunga cu ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Kosh,

 

Ce suporti folosesti pentru camera si unde anume ai montat-o ?

 

Mi-am luat si eu un fdr x3000, dar inca nu am montat-o pt ca nu i-am gasit nici o pozitie ok pe casca actuala.

 

Mersi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Am prins-o in fata, la barbie utilizand ceva prinderi pe care le aveam deja de la SJCAM.
Iese mult in fata si nu se mai vede bordul motocicletei, dar pentru mine este mai bine. Mai usor de controlat camera decat ar fi printr-o pozitionare laterala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Are cineva de vanzare sau imprumut carcasa pentru Gitup Git 2 ? As avea nevoie, iar de la chinezi dureaza destul sa ajunga. Am mai cautat pe Olx, dar fara succes.

Poti incerca cu o carcasa de Gopro 3. Este similara ca dimensiuni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am folosit una, dar ai grija sa testezi inainte pentru ca multe din cele chinezesti apasa pe lentila. Atunci cand o montezi vei observa un mic punct central, locul unde lentila are cea mai bombata zona. Doar la unele carcase.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Pentru incarcarea camerelor, folositi prize obisnuite (ca la masini) la care adaugati adaptorul USB sau direct priza cu USB? Ce prize mai high quality se gasesc pentru moto?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...