Sari la conținut

Camere HD pe Moto - Totul Despre


John Paul
 Share

Postări Recomandate

Salutare lume.

Printre posesorii de camere Sony de pe threadul acesta, este cinevare care să aibă un suport de prindere pentru cască în plus și să fie dispus să o vândă?

Multam mult.

 

te referi la "papucul" curbat? daca da, o sa caut pe acasa sa vad daca am vreunul ramas.

eu nu mai am nevoie ca am luat un set de prinderi de gopro si un adaptor pt sony :)

am uitat sa verific atunci, mea culpa :cheers:

 

m-am uitat acum si nu mai am niciunul :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Au anuntat si un pret estimativ pt g3? Pare interesanta...

Avem si pret oficial in Romania, probabil vom avea si o promotie de lansare.Speram ca saptamana viitoare sa intre in stoc, depinde doar de cei de la vama: http://mintech.ro/Gitup/GitUp-G3

 

Pentru F1 mai avem de asteptat, probabil decebrie cel mai devreme, sau ianuarie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Deci.....plec pe 23nov pt 2 sapt undeva unde e mai cald si apa cu pestisori, motiv pt care am cautat sa imi iau o camera video sport, sa filmez cate ceva atat in afara apei cat si prin apa (nu sunt eu mare filmator, dar ceva ceva ar fi fain sa prind).

Am schimbat cateva mesaje cu colegul Minu de aici, si in urma discutiilor m-am oprit la un Hawkeye Firefly 8S (699 lei).

Acum problema este urmatoarea...am vazut pe net o gramada de clipuri video cu 8S-ul ales dar eu am patit pe pielea mea 2 chestii nasoale legate de filmare la snorkeling asa ca nu mai cred chiar tot ce vad (ion air si alta care imi scapa...pe net gaseam clipuri ok cu ele, in realitate filmau execrabil subacvatic...partea buna a fost ca am putut sa le returnez , fiind luate de la emag).

Acum eu, de la colegul Minu ( care mi-a explicat multe) daca prind ceva oferta bunicica de BF , o sa cumpar pe riscul meu Firefly 8S fara a avea posibilitatea sa o returnez daca nu filmeaza ok (pana ma intorc trec cele 14 zile legale de retur).

Dilema mea este ce ma fac daca oferta de BF de la Minu nu ma gadila la globul ocular si cerebel? Parca nu as da niste banuti si apoi sa fiu iar in filmul prin care am mai trecut.

Ca sa va faceti o idee, cu ion air am filmat asa

http://sendanywhe.re/B44S4AXG

http://sendanywhe.re/212UKTUK

http://sendanywhe.re/554ZQPMW

deci va dati seama ca nu m-a prea incantat ca am dat aproximativ 800 lei si sa primesc asa ceva (nu mai spun de faptul ca a ramas doar in capul meu ce am vazut)...de aici si suflatul meu in iaurt.

 

Acum vine rugamintea mea, valabila DACA oferta de BF de la Minu nu ma face sa cumpar totusi Firefly 8S.

Are cumva cineva aceasta camera (sau echivalent de la sjcam, gitup) si este dispus sa o imprumute 2 saptamani? Asa macar la intoarcere voi putea cumpara ceva in cunostinta de cauza.

Se subintelege ca voi preda camera in aceeasi stare in care o iau (poate cu mai putin curent in baterie/baterii :) ).

Pt snorkeling camera va fi prinsa pe asa ceva, sau daca nu se poate, stick.

post-2998-0-63604800-1510479678_thumb.jpg

post-2998-0-22942600-1510479700_thumb.jpg

 

Pt comentarii/oferte, fie aici fie pe privat fie la 0728591488

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O intrebare...pt fimare 4k cineva mi-a recomandat carduri U3, mi-a dat un exemplu si mi-a spus ca repectivul are 65m/s viteza scriere........am gasit card U3 dar f64 zice ca are pana la 20m/s scriere si ca e bun pt 4k....totusi, de la 65 la 20 e ceva diferenta...pana la urma cat trebuie sa duca la scriere cardul ca sa poti filma 4k?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O intrebare...pt fimare 4k cineva mi-a recomandat carduri U3, mi-a dat un exemplu si mi-a spus ca repectivul are 65m/s viteza scriere........am gasit card U3 dar f64 zice ca are pana la 20m/s scriere si ca e bun pt 4k....totusi, de la 65 la 20 e ceva diferenta...pana la urma cat trebuie sa duca la scriere cardul ca sa poti filma 4k?

merita sa filmezi cu 4K????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merita sa filmezi cu 4K????

acum nu...dar ma gandesc ca pt 1-2-3 ani cand echipamente 4k (camere, tv ,etc) probabil vor deveni uzuale, sa il pot folosi si atunci

» Post actualizat in 15 Nov 2017 13:14

de fapt cred ca peste 1-2-3 ani o sa fie si alte preturi mai accesibile la carduri, ele mai rapide...cred ca ma hazardez totusi...si voi ce mai faceti? :))

» Post actualizat in 15 Nov 2017 13:15

reduc la jumatate :) ..pt 2k cat ar fi indicata viteza de scriere? merge si cu U1 sau e musai U3?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum nu...dar ma gandesc ca pt 1-2-3 ani cand echipamente 4k (camere, tv ,etc) probabil vor deveni uzuale, sa il pot folosi si atunci

» Post actualizat in 15 Nov 2017 13:14

 

de fapt cred ca peste 1-2-3 ani o sa fie si alte preturi mai accesibile la carduri, ele mai rapide...cred ca ma hazardez totusi...si voi ce mai faceti? :))

» Post actualizat in 15 Nov 2017 13:15

 

reduc la jumatate :) ..pt 2k cat ar fi indicata viteza de scriere? merge si cu U1 sau e musai U3?

la cum se misca lucrurile in domeniu 2-3 ani pot insemna foarte mult

eu filmez la full HD si iti spun ca e ok

plus ulterior spatiul de stocare

daca nu vinzi ceea ce filmezi, sa faci bani adica de pe urma celor 2k sau 4k nu se merita

o sa ai multa memorie blocata pe hard pentru niste filmari banale'

nu uita ca dupa trebuie sa le si prelucrezi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand alegi card tre' sa ai in vedere urmatoarele:

1. rezistenta la supra incalzire

2. spatiul de stocare: daca-inprea mare si se strica in mers, adio date. Daca-i prea mic, nu ajunge... Tre' sa alegi ce ti se potriveste

3. Filmeaza maxim 1080p la 60fps. Ptr 4k ai nevoie de rachete de calculatoare la randarea filmului final.

 

Eu filmez 360grade, 4K si-mi streseaza bine workstation-ul cu 2 procesoare ceon de 2.9gb fiecare, plus 12gb ram ecc... D'aia mai mult fac poze 360 pe care le leg intr-o filmare, de tip colaj.

Exemplu:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum nu...dar ma gandesc ca pt 1-2-3 ani cand echipamente 4k (camere, tv ,etc) probabil vor deveni uzuale, sa il pot folosi si atunci

» Post actualizat in 15 Nov 2017 13:14

de fapt cred ca peste 1-2-3 ani o sa fie si alte preturi mai accesibile la carduri, ele mai rapide...cred ca ma hazardez totusi...si voi ce mai faceti? :))

» Post actualizat in 15 Nov 2017 13:15

reduc la jumatate :) ..pt 2k cat ar fi indicata viteza de scriere? merge si cu U1 sau e musai U3?

 

U1 e la limita, in functie de producator.Daca iei de la o firma mai slaba si ai o camera ce filmeaza la rezolutie nativa 4K si mai are si un bitrate ridicat acel card va gafaii iar buffer-ul camerei nu va mai face fata.

Firefly 8S are un bitrate destul de ridicat la filmare 4K, mai exact ~50mb/s, adica ai nevoie de un card cu viteza de scriere minim 50mb/s.Aveti grija ca unii producatori s-au invatat sa induca in eroare unii clienti si scriu vitezele de citire pe carduri.

Pentru mai multe informatii despre viteze si clase poti arunca un ochi aici: https://www.sdcard.org/developers/overview/speed_class/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alta intrebare :)

Fiind oarece criza de curent unde ma duc (cica doar cateva ore seara ar da) incerc sa imi incarc toate dracoveniile in intervalul respectiv.

Am un incarcator de tableta care se baga in priza (si unul de iphone pe acelasi principiu)...din el iese prin 1 port usb firul care imi incarca tableta....daca pe iesirea aia pun o dracovenie cu 4 porturi usb, voi putea incarca 4 dispozitive simultan ? Incarcatorul tabletei va furiza tensiunea de incarcare pt toate porturile sau aceasta va fi impartita la 4, deci mai mica?!

Alternativa ar fi sa iau incarcator cu 4 porturi, dar ma gandesc ca poate il iau degeaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da. Trebuie sa fie ceva de calitate (brand), nu chinezarii. Am eu o chinezarie cu 5 porturi USB (cu buton on/off la fiecare) care nu incarca cum trebuie.

O solutie ar mai fi si power bank-uri, baterii externe (tot brand) de minim 5000.

Sau, legarea unui incarcator USB direct la bateria motocicletei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da. Trebuie sa fie ceva de calitate (brand), nu chinezarii. Am eu o chinezarie cu 5 porturi USB (cu buton on/off la fiecare) care nu incarca cum trebuie.

O solutie ar mai fi si power bank-uri, baterii externe (tot brand) de minim 5000.

Sau, legarea unui incarcator USB direct la bateria motocicletei.

iau si powerbank (trebuie sa imi vina unul de juma de kil si 20.000 mAh).....acum ma intereseaza doar incarcare multipla de la priza...cred ca o sa iau totusi incarcator cu 4 usb si nu tripla cu 4 usb-uri..dif de bani e prea mica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Powerbank-urile de capacitati mari se incarca mai greu, timp in care devine neutilizabil. Prefer 4-5 buc de minim 5000, max 10000 pe care sa le rodez. Unul de 5000 mi-a tinut GPS-ul toata ziua. Raman astfel 4 ptr cine stie ce nevoi.

Mi se pare o alegere mai buna USB-ul incarcat direct la priza decat hub-ul cu mai multe porturi. Nu lua insa chinezarie, au "obiceiul" de-a pocni in priza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cineva mi-a recomandat carduri U3, mi-a dat un exemplu si mi-a spus ca repectivul are 65m/s viteza scriere........am gasit card U3 dar f64 zice ca are pana la 20m/s scriere si ca e bun pt 4k....totusi, de la 65 la 20 e ceva diferenta...

 

Trebuie sa testezi viteza, sau sa cauti pe net niste teste facute de useri. De multe ori difera rau ce scrie pe ambalaj fata de ce ai real. De ex am testat de curand un Lexar care declara *pana la 95 MB/s viteza si el citea de fapt cu 18 si scria cu 11...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am gasit pe unele camere combinatia de chipset + senzor Hi3559V100 + IMX377. O fi buna de ceva? IMX-ul stiu ca e d e la Sony..dar de celalalt nu am auzit pana acum. Dupa cateva cautari pe Gogu am gasit niste specificatii dar la cat ma pricep eu la d'astea n-am inteles mare lucru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...