Sari la conținut

Camere HD pe Moto - Totul Despre


John Paul
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

stai asa, la 1100 vine doar camera? cat costa si accesorile alea de gopro? si talpa aia se plung and play sau mai trebuie ceva adaptari facute?

ziceai mai sus ca la noi inca nu se vinde, dar la tine pe site apare disponibila.

Daca te uiti mai cu atentie, apare in precomanda.Nimeni nu are modelul asta in stoc in Romania, inca.Noi il vom primi maine (teoretic).Daca te uiti in galeria foto vei vedea acolo o imagine cu toate accesoriile ce le contine pachetul, precum si la specificatii ai o rubrica cu ce accesorii sunt in cutie, pe langa specificatii tehnice, etc.Cand spuneam sa schimbi "talpa" ma refeream ca Sjcam a renuntat la vechea prindere cum era pe Sj4000, Sj5000, si-au dezvoltat un sistem propriu de prindere si accesorii.De exemplu, ca sa poti folosi hamul, prinderile cu dublu adeziv 3M, etc. din stocul nostru ai nevoie sa-i schimbi talpa cu "prindere in forma de J".

» Post actualizat in 25 May 2017 12:10

As mai avea o intrebare: de unde diferenta atat de mare la pretul lui SJ7? Pe site-ul producatorului costa 200 USD (aprox 800 lei), iar la tine pe site costa 1400 lei.

Nu stiu daca stii, dar China nu e in UE, in consecinta noi, ca si firma, avem de platit taxe vamale (care apropo, la camere e de 10.5%), Tva (Tva se calculeaza inclusiv la taxele vamale si transport), impozit pe venit de 3%, impozit pe dividente de 5%, si alte cheltuieli.Calculeaza si ai sa vezi de unde avem acel pret. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@mihai.sandu: pretul intreg este de 1.400...la reducere este 1.100...putin irelevanta întrebarea ta, pentru ca nu raspundea la ce voiam eu sa aflu.

 

@Minu: mersi pentru raspuns. Nu detin o firma si nu fac nici import, asa ca nu aveam cum sa stiu de unde provine diferenta de pret.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia cu reducerea este praf in ochi de marketing. De unde reducere la un produs abia aparut care nici macar nu este in stoc. Hai sa ne revenim un pic.

Stiu ca este vorba doar de marketing, dar atât timp cât afișează un preț, atunci acel preț va fi de referință.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia cu reducerea este praf in ochi de marketing. De unde reducere la un produs abia aparut care nici macar nu este in stoc. Hai sa ne revenim un pic.

 

Sa explic putin, la unele avem preturi recomandate si preturi minime, sub care nu avem voie sa coboram.Sj7 chiar a fost 1400 de lei in precomanda acum 2-3 luni, cand voiam sa-l aducem insa cei de la SJCAM au amanat foarte mult livrarea din cauza ca au preferat sa lanseze camera cu software stabil, plus ca la penultimul import acesta nu era in stoc.

P.S: 99% sanse ca acest model sa fie in stocul nostru incepand de maine, suntem primii din Romania.

@minu am interpretat eu gresit partea cu accesorile. ce e in poze pare de ajuns pentru inceput, parca nici gopro nu vine cu mult mai multe in pachet.

Ai 2 prinderi cu dublu adeziv fixe (una dreapta una curbata), 2 prinderi ce pivoteaza la 360 de grade (una dreapta una curbata), brat flexibil, prindere pentru rollbar, carcasa subacvatica, prindere pentru trepied, rama.La Gopro nu ai mai nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Minule, om bun, ce e vrajeala asta cu precomanda? Ala care a facut precomanda plateste 1400 cand poate sa-l ia maine, tot de la tine, cu 1100? Sau la precomanda vine mai repede, e vreo serie limitata sau cum?

Eu sunt ala care se duce dimineata si rade de aia de se calca in picioare la Apple store, de dorm cu zilele p-acolo, si tu nu vinzi aifoane.

 

Stii cum as face eu? As baga o campanie isteata pe FB si Google, din aia cu bani dar nu foarte multi, cu o filmare misto de calitate, un surfer ceva, vreo cursa de X-Games, sau ii dau o sponsorizare/barter lu' Cazacu', sau altuia mai priceput si cu vorbele la el, sa faca un clip educational pe un traseu' misto cu logo SJCam intr-un colt, din astea. Pe urma dau repede fuguta in spate, la admin acolo, si fac un cod de reducere "-30%, SJCAM SJ7", asta daca platforma permite(ce ai tu acolo, OpenCart, PrestaShop sau e inchiriata?), eventual si un card de memorie sau baterie extra inclusa in pret, si aia e. Daca nu ai exclusivitate pe un produs bun nu ai cum sa te bati cu marii retaileri, este absolut exclus, si tu nu ai, deci tre sa vii cu ceva deosebit ca sa faci treaba. Asta cu preturile taiate sunt fumate de mult, nu mai produc efecte benefice, as zice chiar contrariul(vezi scandalurile de BF).

 

Nu mi-o lua in nume de rau, eu chiar iti doresc succes, pe serioaselea vorbind.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu inca ma chinui sa il inteleg pe omul ala care spune ca pretul camerei e de 1400, cand pretul camerei e clar 1100. Nu inteleg de ce e relevant cat era inainte atata timp cat tu, daca vrei sa o cumperi, platesti 1100 pe ea.

 

Asta cu atat mai mult cu cat tu compari pretul actual din China cu pretul vechi din Romania.

Editat de mihai.sandu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca mai bine sa nu stai sa intelegi lucruri banale si din care tu personal nu ai nimic de castigat. Cu totii avem timp cam putin la dispozitie si ar fi pacat sa il consumam gandindu-ne la lucruri marunte.

 

Si nu ti se pare relevant sa aflu de ce la el costa dublu fata de furnizor? De fapt nici asta nu trebuie sa intelegi tu. Eu, fiind mai greu de cap, inainte de a arunca cu bani mai am scapari si imi pun intrebari de genul asta. Scuze daca te-a deranjat întrebarea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Minule, om bun, ce e vrajeala asta cu precomanda? Ala care a facut precomanda plateste 1400 cand poate sa-l ia maine, tot de la tine, cu 1100? Sau la precomanda vine mai repede, e vreo serie limitata sau cum?

Eu sunt ala care se duce dimineata si rade de aia de se calca in picioare la Apple store, de dorm cu zilele p-acolo, si tu nu vinzi aifoane.

 

Stii cum as face eu? As baga o campanie isteata pe FB si Google, din aia cu bani dar nu foarte multi, cu o filmare misto de calitate, un surfer ceva, vreo cursa de X-Games, sau ii dau o sponsorizare/barter lu' Cazacu', sau altuia mai priceput si cu vorbele la el, sa faca un clip educational pe un traseu' misto cu logo SJCam intr-un colt, din astea. Pe urma dau repede fuguta in spate, la admin acolo, si fac un cod de reducere "-30%, SJCAM SJ7", asta daca platforma permite(ce ai tu acolo, OpenCart, PrestaShop sau e inchiriata?), eventual si un card de memorie sau baterie extra inclusa in pret, si aia e. Daca nu ai exclusivitate pe un produs bun nu ai cum sa te bati cu marii retaileri, este absolut exclus, si tu nu ai, deci tre sa vii cu ceva deosebit ca sa faci treaba. Asta cu preturile taiate sunt fumate de mult, nu mai produc efecte benefice, as zice chiar contrariul(vezi scandalurile de BF).

 

Nu mi-o lua in nume de rau, eu chiar iti doresc succes, pe serioaselea vorbind.

Nu o iau in nume de rau, stai linistit, mai ales cand purtam discutii civilizate si constructive.

Cat priveste "Precomanda", aceasta optiune e sub forma de "rezervare" a produsului, iar comenzile sunt livrate in ordinea precomenzilor.Nu ii facturam omului 1400 de lei daca pretul produsului la momentul facturarii era de 1100 de lei, mi se pare de bun simt sa fac asta iar altfel de politici nu ma caracterizeaza.Acum mi-am adus aminte SJ7 il avem listat din ianuarie, de cum am primit informatii de la SJCAM, date despre model si pret.Tot atunci am primit si pretul de la ei, intre timp, la 4 luni, a inceput si distributia acestui model catre seller cu pretul ajustat, acelasi lucru l-am facut si noi.Atunci cand un client "Precomanda" ceva de la noi nu-i luam avans sau mai sti eu ce, ci il notificam cand vom primi produsul iar pretul final va fi cel de la momentul facturarii.

Daca te uiti la preturi, cele reduse chiar au fost atat acum ceva timp, plus ca o sa observi ca noi avem cele mai mici preturi din tara, garantie 24 de luni (nu 12 cum dau unii, pt ca e ilegal asta in Romania), incercam sa ajutat fiecare client cu informatii, produsele noastre au o descriere completa si specificatii tehnice (d-aia tot va scriu pe aici sa nu mai luati camere ale caror specificatii sunt inexistente, daca acel producator nu va ofera un minim de specificatii tehnice despre procesor si senzor de imagine, ce pretentii de upgrade de firmware si rezolvare de bug-uri sa mai ai de la el?)

» Post actualizat in 26 May 2017 13:29

L.E.:Ca tot va vorbeam, astazi ne-a sosit si modelul Sj7, suntem primii din Romania care importa acest model, constructie metalica, ecran mai bun ca Sj6 avand culori precum un ecran IPS al telefoanelor mobile, touch-ul reactioneaza rapid, iar diferentele se vad, senzorul e mai luminos la intuneric fata de Sj6 de exemplu.

post-43306-0-69422200-1495805215_thumb.jpg

post-43306-0-22109200-1495805247_thumb.jpg

post-43306-0-05319200-1495805291_thumb.jpg

post-43306-0-36691000-1495805324_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca mai bine sa nu stai sa intelegi lucruri banale si din care tu personal nu ai nimic de castigat. Cu totii avem timp cam putin la dispozitie si ar fi pacat sa il consumam gandindu-ne la lucruri marunte.

 

Si nu ti se pare relevant sa aflu de ce la el costa dublu fata de furnizor? De fapt nici asta nu trebuie sa intelegi tu. Eu, fiind mai greu de cap, inainte de a arunca cu bani mai am scapari si imi pun intrebari de genul asta. Scuze daca te-a deranjat întrebarea mea.

Daca imi arati un loc de unde pot sa il am cu 550 ron iti cumpar si tie unul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu o iau in nume de rau, stai linistit, mai ales cand purtam discutii civilizate si constructive.

 

Pai daca criticile constructive sunt privite ca atare imi permit sa continui:

 

- scapa de precomanda si de rezervare, formularile astea iti dauneaza pentru ca tu nu vinzi produse supuse scarcity, adica oferta limitata in raport cu cererea, sunt multe alte magazine care vand aceleasi produse.

- numele mintech.ro eu consider ca nu este inspirat. Eu inteleg ca usernameul tau este Minu si, cel mai probabil, este si porecla din viata reala, dar nu este bine sa asociezi asa ceva cu brandul, pare neprofesionist. Sa nu mai vorbesc ca min din mintech vine de la minim, o asociere pe care o face orice creier ca si reflex neconditionat. Deci nu este recomandabil "min", ci ceva impersonal, techstore, techmag, adventurecam...etc.

- pretul nu este niciodata cel mai relevant sale point, absolut niciodata. Un client care dispune de multe milioane sa arunce pe o camera de dimensiunea unui pachet de tigari este un client de cele mai multe ori educat, stie sa foloseasca comparatoare de preturi. Chiar daca pretul tau este cel mai mic vei pierde intotdeauna in fata unui brand mai puternic cu un pret mai mare pentru simplul motiv ca au bugete de marketing uriase care vine la pachet si cu o mult mai mare incredere in brand. Efectiv nu ai vizibilitate.

- revin la faza cu taierea de preturi, asa zisele reduceri. Din nou, ele functioneaza in fata unui public needucat care de fapt nu este targetul tau, ci dimpotriva. Nea Vasile care ar pune botul la asemenea strategie cu preturi taiate nu va cumpara niciodata camera adventure. Preturile taiate functioneaza doar in afacerile de volum cu preturi mici si discounturi artificiale mari, tu nu activezi in aria asta. Iti dauneaza, se vede si aici pe topicul asta, in ultimele posturi. Plus ca tu nu ai vandut nici macar un SJ7 la 1400, nu se justifica reducerea, daca tot vrei sa fii corect pana la capat. Parca sunt si ceva legi comerciale in sensul asta, al discounturilor.

- intotdeauna firmele care practica pretul cel mai mic sau cel mai mare nu sunt firmele care fac vanzarile cele mai mari, lumea evita in general extremele. Gandesc asa: hmm, asta cu cel mai mic pret e dubios, de ce e cel mai mic, e ceva in neregula, poate da tzeapa la garantie. De ala cu pretul cel mai mare nu mai zic ca e evident.

- siteul pare neterminat cumva, mai ales cu atat de putine produse, trebe ceva spectaculos daca diversitate nu poti oferi in domeniul asta.

 

Cam atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bla bla bla

 

Vezi ca iti dai cu stangul in dreptul strasnic. Ca sa iti dau un exemplu, dupa ce spui ca pretul nu conteaza si nu intereseaza pe nimeni, mai jos spui ca pretul e important pentru ca daca ai cel mai mic sau cel mai mare pret, nu cumpara nimeni de la tine.

Apoi, vezi ca in ultima vreme "camera de dimensiunea unui pachet de tigari" nu mai e absolut deloc ceva intangibil, dovada fiind faptul ca poti sa iti iei una (proasta, ce e drept) cu 150 ron. Sigur, daca vorbesti de camere de 2000+ ron e clar ca publicul e educat, dar altfel, mi se pare ca au devenit chiar "main stream".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Colegu', nu vorbeam cu tine.

Sa inteleg ca iti place critica doar daca o dai tu? Sau nu iti place cand ti se demonstreaza ca esti prin porumb? Cum era aia cu prostul fudul? Spune-mi tu, ca pari destept.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Critica constructiva mi-a placut intotdeauna, ce faci tu aici nu se incadreaza, tu te-ai trezit sa-mi dai mie peste nas bagandu-te in discutia civilizata dintre Minu si subsemnatul. Tu zici ca exista camere la 150 de lei, noi vorbim de SJ7 care este 1400 lei, pret initial, buna treaba. Eu zic ca pretul minim nu este cel mai relevant sale point tu intelegi ca eu sustin ca pretul nu conteaza deloc. Ia uita-te si dupa greseli gramaticale, ca sa faci treaba buna pana la capat, ca la scos din context si adaptat dupa ureche esti as.

 

M-ai facut prost, cica subtil? Atata poti, atata faci. Ce sa zic, fa-ti de cap, eu nu te pot opri, ba chiar imi va face placere :hug:

Editat de paulynos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1400 de lei unde? E 1100 ron si nu e singura camera de pe site-ul ala. Nu am mai intrat de o groaza de vreme, dar din ce imi amintesc avea si de 400-500 ron. Prost nu te-am facut eu, in cel mai rau caz erai deja de pana sa iti scriu eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Git2.Senzor mai nou si o idee mai bun, mai ieftina.Git2 va fi scos din productie, asa ca nu stiu ce suport firmware va mai avea in viitor.Atentie la Git2P, ca sunt 2 versiuni, una cu FOV de 90 de grade si alta cu 170 de grade.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am văzut ca sunt dar ma gândeam sa nu fie diferența de calitate față original și sa se desfacă sau ceva... Nu ca asta nu s1ar fi rupt ampulea

Editat de yoyo_man
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...