Sari la conținut

Honda Africa Twin CRF 1000 si 1100


Postări Recomandate

In primul rand AT-ul nu e pentru mine, e prea inalta. Apoi pentru ca nu m-am dus si nici nu planuiesc sa ma duc niciodata pe coclauri. NT-ul e cam ce mi-am dorit, pacat ca nu au gasit o modalitate de a implementa frunkul de la NC.

Fata de AT, NT-ul ofera o protectie mult mai buna la vand si la ploaie.

Editat de TheHuskyCrobats
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

La 28.10.2022 la 18:05, TheHuskyCrobats a spus:

 

Dadui comanda de NT ...

Important e sa iti placa tie. Ai facut un test cu el inainte? iti place motorul? Ca ala mi se pare love or hate, asa, din exterior.

Despre moto , am spus deja. Cert e ca daca vrei o moto noua, pana in 16k, pentru strada, touring,comoda, buna pt rider si pasager, cu pozitie mai dreapta-stil adventure, nu ai cine stie ce variante. Mai era o varianta sa te uiti la versys 1000-sincer, mi se parea o alegere mai buna-fit and finish, dar nu are DCT. castigai in schimb la motorul inline 4-daca iti place, evident. SI la fel de comoda.

 

La 28.10.2022 la 21:18, borsulica a spus:

La 10 mii, am platit pana in 900 de lei. 
 

Inca o data, stiu ca Honda (si alti producatori) au facut in asa fel incat sa depindem mai mult de service…

 

Consider insa, ca este o diferenta mare intre costul reviziilor in Bucuresti si costul reviziilor oriunde altundeva. 
 

Acum voi merge la Constanta, dar la 30 de mii voi incerca Brasovul, sa vedem ce si cum…

 

PS: cum dracului nu este exagerat 2000 de lei?? La masina dau 1200 ( tot garantie, mai multi km la bord).

Ca tot vorbim de preturi:

Revizie de 10k la tracer 9 , facuta la IMPORTATOR- Motodynamics, 490 lei. Verificare overall, ulei, fitru ulei, suflat filtrul de aer. Lant. 

REvizie de 1 an la Honda rebel 500(este fix la fel ca la tracer, moto noua, dar nu a facut km-a facut anul si trebuia facuta-garantie bla bla)- 900 lei, la importator honda-HONDA nord pipera. La fel, verificare overall, ulei, filtru ulei, suflat filtrul de aer. Lant

AMbele facute luna asta.

Concluziile le trageti voi :)))

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Honda Nord nu e importator, sunt dealer. 

1 oră în urmă, Escanor a spus:

Honda Nord nu e importator, sunt dealer. 

Honda Nord nu sunt importatori, sunt dealeri.

Sau Honda Nord nu este importator, este dealer. 

Am corectat că după aia rămâneam corigent 🤣🤣🤭🤭

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Escanor a spus:

Honda Nord nu e importator, sunt dealer. 

Honda Nord nu sunt importatori, sunt dealeri.

Sau Honda Nord nu este importator, este dealer. 

Am corectat că după aia rămâneam corigent 🤣🤣🤭🤭

Pai si cine e importatorul honda in RO? eu asa credeam, ca ei le aduc, motorteam e dealer. O fi invers? :D

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

In concluzie, un nu hotarat reviziei La Honda Nord? Sa stiu ce fac? Ca in curand sa iau costumul de schi ca sa ma duc la revizie. Tot astept telefoul ala care trebuia sa vina in 3-5 zile acum

 

La 31.10.2022 la 8:33, Adrian M. a spus:

Important e sa iti placa tie. Ai facut un test cu el inainte? iti place motorul? Ca ala mi se pare love or hate, asa, din exterior.

Despre moto , am spus deja. Cert e ca daca vrei o moto noua, pana in 16k, pentru strada, touring,comoda, buna pt rider si pasager, cu pozitie mai dreapta-stil adventure, nu ai cine stie ce variante. Mai era o varianta sa te uiti la versys 1000-sincer, mi se parea o alegere mai buna-fit and finish, dar nu are DCT. castigai in schimb la motorul inline 4-daca iti place, evident. SI la fel de comoda.

 

Impulse buying. Cica in curand chinezii dau buzna peste Taiwan, asa ca ... sa ne traim viata cat a mai ramas ceva din ea 😐

Sunt comod si imi place la nebunie DCT-ul. Si Honda. Acum am NC750X. Daca m-a placut aia, nu cred ca NT-ul e un pas in spate. Macar motorul si tot e un plus.

 

Povestea e scurta. Am zis ca mi-ar place una alba, ca negru si argintiu ...meh. Nu ca albul ar fi e de vis. Dadui mail la dealer sa intreb de curiozitate. Dealerul zise ca are una cu livrare rapida (stim ce inseamna rapid...), alba cu DCT. Ii zisei ca o iau eu, trimise proforma, facu actele pentru rabla (de ce nu 😁) am platit proforma si asta e tot. Mai trebuie sa ii dau eu niste hartii apoi ma duc sa ridic magaoaia cand o veni ... rapid 😁

Editat de TheHuskyCrobats
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, TheHuskyCrobats a spus:

In concluzie, un nu hotarat reviziei La Honda Nord? Sa stiu ce fac? Ca in curand sa iau costumul de schi ca sa ma duc la revizie. Tot astept telefoul ala care trebuia sa vina in 3-5 zile acum

 

 

Impulse buying. Cica in curand chinezii dau buzna peste Taiwan, asa ca ... sa ne traim viata cat a mai ramas ceva din ea 😐

Sunt comod si imi place la nebunie DCT-ul. Si Honda. Acum am NC750X. Daca m-a placut aia, nu cred ca NT-ul e un pas in spate. Macar motorul si tot e un plus.

 

Povestea e scurta. Am zis ca mi-ar place una alba, ca negru si argintiu ...meh. Nu ca albul ar fi e de vis. Dadui mail la dealer sa intreb de curiozitate. Dealerul zise ca are una cu livrare rapida (stim ce inseamna rapid...), alba cu DCT. Ii zisei ca o iau eu, trimise proforma, facu actele pentru rabla (de ce nu 😁) am platit proforma si asta e tot. Mai trebuie sa ii dau eu niste hartii apoi ma duc sa ridic magaoaia cand o veni ... rapid 😁

Bun asa. CLar fata de nc7550 , ti se pare motorul in alta liga. :)

Mai, eu n-am spus nu reviziei la ei. Ci doar ca s cam scumpi, exagerat de scumpi.

In rest , ce sa zic, s-au miscat rapid, totul a fost ok conform discutiei, au si vazut o chestie si m-au atentionat de ea(chiar eram curios daca observa, stiam de subiect), deci nu pot vb de rau.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da chiar și eu as fi curios sa știu că vine asta de 10k și parcă văd că cer să las gaj casa 🤭

 

Oare merge să mă duc eu cu toate consumabilele și ei doar manopera?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, borsulica a spus:

Diferenta intre oferta de la Buc si suma platita la C-ta a fost de 900 de lei. Si ce peste am bagat la Golful pescarilor…

D7BDA6E5-0D1C-4EC6-AC56-96C5D91DC76D.jpeg

Aozi? Văd în poza că ai SW Motech Pro Tank Bag. Care versiune? Eu am un Evo Tank Bag modelul City și la capăt de ghidon îmi cam apasă pe butoane 🙄

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, Escanor a spus:

Aozi? Văd în poza că ai SW Motech Pro Tank Bag. Care versiune? Eu am un Evo Tank Bag modelul City și la capăt de ghidon îmi cam apasă pe butoane 🙄

Am pus asta: 

PRO Yukon WP tank bag. Honda CRF1100 L Africa Twin Adventure Sports SD09 (19-22).

Nu stiu de ce nu pot pune link…

L-am pus cat mai in fata, spre ghidon, sa nu ma deranjeze la mersul in picioare. 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Acum 2 minute, borsulica a spus:

Domnilor, vin cu o intrebare: vi s-a intamplat sa nu mai functioneze functia touch de pe ecranul africanei? Evident, cele de dupa 2020…

Nu stiu daca e de la frig sau s-a stricat de-a dreptul…

Era conectat telefonul? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, borsulica a spus:

Nu merge nici cu telefon, nici fara telefon. 
Se rezolva pe garantie, daca e problema, dar voiam sa stiu daca s-a mai intamplat…

 

Te intreb daca in momentul in care a dat freeze daca era cumva telefonul conectat. Mie mi s-a intamplat sa imi dea freeze cu telefonul conectat (Android Auto) si cica mai face figuri d-astea. Daca nu era conectat si a facut asa de la sine poate cel mai bine e sa mergi la 'onda sa vada daca exista erori ceva. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, borsulica a spus:

Aha!!

Sincer, nu mai stiu daca era conectat telefonul… dar acum nu mai merge nicicum. M-am facut expert pe butoane 😃

 

Direct la garantie cu el nu mai stai pe ganduri, mai ales ca daca iesi din garantie si face figuri d-astea sunt extrem de scumpe de schimbat. 

Apropo de care, pe durata iernii nu mai fac drumuri cu Africana. Zice lumea ca ori scoti bateria ori o mai incarci din cand in cand. 

 

Vreo recomandare de "battery tender/incarcator" pentru bateriile astea Lithium-Ion de pe Africana? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 12.12.2022 la 17:07, Escanor a spus:

 

Direct la garantie cu el nu mai stai pe ganduri, mai ales ca daca iesi din garantie si face figuri d-astea sunt extrem de scumpe de schimbat. 

Apropo de care, pe durata iernii nu mai fac drumuri cu Africana. Zice lumea ca ori scoti bateria ori o mai incarci din cand in cand. 

 

Vreo recomandare de "battery tender/incarcator" pentru bateriile astea Lithium-Ion de pe Africana? 

ctek sau optimate. Au variante simple si mai ieftine, si pe masura ce iei mai smechere, evident, mai scumpe-cu fuctie de mentenanta, sunt unele pe care le lasi mereu legate, depinde ce vrei. 

https://www.emag.ro/redresor-acumulatori-moto-ctek-xs-0-8-12v-0-8a-9-046-r2xs-12-00x8/pd/D0H7N2BBM/?cmpid=87034&gclid=Cj0KCQiAqOucBhDrARIsAPCQL1bql4LU9C5P64Q8AhzLI8pxUDRKsR5_vXbfLq4e9FC9fcUSGsLxqc4aAvRjEALw_wcB

https://motodiscount.ro/Redresor-Incancator-Tecmate-Optimate-2?gclid=Cj0KCQiAqOucBhDrARIsAPCQL1a30R0NACQgDfeGNYO2z9HTvHcUJtW3sQ8l0U3qy6zMhwtrgShx4sQaAuH-EALw_wcB

Cel mai simplu, pui moto la iernat, scoti bateria, o bagi la depozitare-loc racoros si ferit de soare. Si o data pe luna o legi la charger. NU merita sa dai 600 lei pe un optimate 4 sau 5, sau pe omologul ctek. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 59 minute, Adrian M. a spus:

ctek sau optimate. Au variante simple si mai ieftine, si pe masura ce iei mai smechere, evident, mai scumpe-cu fuctie de mentenanta, sunt unele pe care le lasi mereu legate, depinde ce vrei. 

https://www.emag.ro/redresor-acumulatori-moto-ctek-xs-0-8-12v-0-8a-9-046-r2xs-12-00x8/pd/D0H7N2BBM/?cmpid=87034&gclid=Cj0KCQiAqOucBhDrARIsAPCQL1bql4LU9C5P64Q8AhzLI8pxUDRKsR5_vXbfLq4e9FC9fcUSGsLxqc4aAvRjEALw_wcB

https://motodiscount.ro/Redresor-Incancator-Tecmate-Optimate-2?gclid=Cj0KCQiAqOucBhDrARIsAPCQL1a30R0NACQgDfeGNYO2z9HTvHcUJtW3sQ8l0U3qy6zMhwtrgShx4sQaAuH-EALw_wcB

Cel mai simplu, pui moto la iernat, scoti bateria, o bagi la depozitare-loc racoros si ferit de soare. Si o data pe luna o legi la charger. NU merita sa dai 600 lei pe un optimate 4 sau 5, sau pe omologul ctek. 

 

danke 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...