Sari la conținut

Situatii din trafic


Postări Recomandate

Ai dreptate vandrash, dar multi nu stiu. Deh, asa e cand motociclesti pe forum.

 

Imi aduc aminte ca m-a claxonat unul incontinuu 2 minute sa imi mut fizicul, chiar daca marcajul era foarte clar, inainte si dreapta. Am dat muzica mai tare si mi-am vazut de treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ai dreptate vandrash, dar multi nu stiu. Deh, asa e cand motociclesti pe forum.

 

Imi aduc aminte ca m-a claxonat unul incontinuu 2 minute sa imi mut fizicul, chiar daca marcajul era foarte clar, inainte si dreapta. Am dat muzica mai tare si mi-am vazut de treaba.

exact cand credeam ca nu ai cum sa iti faci o imagine si mai proasta pe forum, vii tu cu postarea asta si imi demonstrezi ca nimic nu este imposibil.

» Post actualizat in 05 May 2018 16:39

cu spatele nu ai dat, sa ii arati tu cine esti? daca nu are camera sau martori, il bagi la plata ca te-a lovit din spate. cocalarii fac si din astea, in afara de blocarea benzii pt aia care fac dreapta.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@vandrash: uneori exista marcaje care spun ca banda aia e doar pt dreapta.

 

 

 

 

Colegule, începusem să-mi fac o părere relativ bună despre tine, de ce vrei să mă dezamăgești ?

 

Normal că există ȘI benzi speciale NUMAI pentru dreapta, dar acolo NU vei vedea veci pururi lumină verde intermitentă!!! ...se montează DOAR când banda 1 este pentru înainte și la dreapta!

 

Aștept să mă contrazici cu poze !

 

 

 

iar "prioritate" fata de ala din spatele tau de pe aceeasi banda cu tine, eu nu am auzit in viata mea. cand folosesti impropriu termeni din legislație nu prea tinde lumea sa te ia in serios ;) mai scrii si cu ROSU cuvantul ala

 

Ai probleme cu vederea ?

 

Unde drac tărcat am zis io de ăla DIN SPATELE TĂU , vorbeam de ăla din fața ta la semafor pe banda 1 care merge ÎNAINTE, tu vrei să virezi la dreapta pe lumina verde intermitentă E CLAR că ăla are prioritate față de tine , adică tu virezi la dreapta DOAR după ce el pleacă , nu-l claxonezi ca un bou!

 

Uite aici cum am zis (îți scriu cu albastru, cu roșu scriu doar pentru (cuvant jignitor) disperați care mă claxonează la semafor când vor la dreapta ) :

 

„Banda 1 este pentru înainte sau la dreapta, deci cel care este pe această bandă și circulă pe direcția înainte are prioritate, tu trebuie să-i acorzi prioritate, adică poți vira la dreapta doar după ce pleacă el, conform legii.”

 

 

 

 

» Post actualizat in 05 May 2018 17:02

 

cu spatele nu ai dat, sa ii arati tu cine esti? daca nu are camera sau martori, il bagi la plata ca te-a lovit din spate. cocalarii fac si din astea, in afara de blocarea benzii pt aia care fac dreapta.

 

Colegule, adică în concepția voastră , atunci când te apropii de o intersecție cu lumină intermitentă pentru dreapta si ești pe banda 1 sari brusc pe banda 2, vezi Doamne, să o lași liberă DOAR pentru ăia de vor să vireze dreapta...asta în condițiile de trafic de oraș mare ?!

 

Tu realizezi ce haloimăis s-ar crea instant ?!

 

Unde v-ați luat permisele, fraților ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in civilizatie mi-am luat permisul. depinde si cate benzi sunt, dar pe stefan cel mare eu nu blochez banda cu verde intermitent dreapta, de exemplu.

in alta ordine de idei, prioritatea este un concept care se aplica la doua masini ale caror traiectorii se intersecteaza, nu la masini care merg una in spatele alteia. asta incerc sa iti spun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

in alta ordine de idei, prioritatea este un concept care se aplica la doua masini ale caror traiectorii se intersecteaza, nu la masini care merg una in spatele alteia. asta incerc sa iti spun

 

Aaaa, te legai de semantica cuvântului „prioritate” !

 

Bun așa, atunci explică-mi ce termen să folosim atunci când tu stai la semafor pe banda 1 iar în spatele tău vine un nea de ăsta cu permisul luat la FF și începe să te claxoneze ca disperatul să-i faci loc, PRIORITATE DE ȘMECHER ?!

 

Și încă una. Zici că prioritate înseamnă intersectarea traiectoriilor autovehiculelor.

 

Buuun.

 

Atunci cum se numește faptul că din spate îți vine o salvare, o mașină de pompieri sau de poliție și tu îi dai...CE ?! :)

Editat de vandrash
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vandrash, omule, lasa in pace copilul, i-ai dat prea mult de procesat si o sa inceapa indata sa planga. Serios acum, de unde vrei sa stie sa iti raspunda? Pe drumul public e una, pe forum e alta. Nu vad, dar banuiesc ca are peste 1000-1200 de postari desi nu motocicleste, pentru ca prostie, pentru ca lipsa de talent, pentru ca.. copac. Nu iti este clar? Aici e viata lui, pe forum. Si tu vii cu intrebari din astea de oameni mari, din viata reala. Nici daca ar vrea nu ar putea sa iti raspunda. Nu iti mai bate capul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@vandrash: daca tot dai citate din lege, ce scrie acolo ca faci cand vezi rosu+sirena? prioritate?

eu zic ca scrie ca opresti cat mai pe dreapta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Dotore,lasa semantica si spune care e treaba cu civilizatia. Pai unu care nu stie zona si observa lumina intermitenta doar cand ajunge in fruntea coloanei ce trebuie sa faca ? Este normal sa fie claxonat si "educat" in trafic ?

Intreb si eu pentru ca tot observ pe aici cum aia care cer civilizatie se tot lauda cu tot felul de reactii de cocalari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unul care nu stie zona si merge pe gps, tine pe mijloc cand are 3+ benzi si stie ca merge inainte.

daca ajunge totusi sa blocheze banda de dreapta, aia e, ori se muta in fata benzii doi, ori sta pana se face verde. eu mai mult de un claxon scurt nu dau daca sunt in spatele unuia care imi blocheaza verdele intermitent. daca ala se muta, bine. daca nu, asta este.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

@ Xael

 

Nu te condamn pentru ca este practica de rromania ...dar mie nu mi se pare normal nici un fel de gest fata de acel individ .Are tot dreptul sa fie acolo si pentru ca marcajele si presemnalizarile sunt catastrofale nu prea iti dai seama de arhitectura intersectiei decat cand esti deja blocat pe o anumita banda.Da doamne sa fie asa de multe zone cu 3 benzi in Buc precum dai tu acel exemplu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aaaa, te legai de semantica cuvântului „prioritate” !

 

Bun așa, atunci explică-mi ce termen să folosim atunci când tu stai la semafor pe banda 1 iar în spatele tău vine un nea de ăsta cu permisul luat la FF și începe să te claxoneze ca disperatul să-i faci loc, PRIORITATE DE ȘMECHER ?!

 

Și încă una. Zici că prioritate înseamnă intersectarea traiectoriilor autovehiculelor.

 

Buuun.

 

Atunci cum se numește faptul că din spate îți vine o salvare, o mașină de pompieri sau de poliție și tu îi dai...CE ?! :)

"Prietene", esti o cornuta bolnava de gripa, care nu intelege sensul cuvintelor din limba romana.

Asta ti-am spus si eu, ca "prioritate" in sirul aflat pe aceeasi banda "nu se exista"! Nu e semantica, e sensul prpriu al cuvintelor, care tie iti lipseste.

Asa e cand inveti limba romana in familie de grajdari, si o perfectionezi pe la 18 ani in clasa a 5-a, cu femeia de serviciu!

Succesuri!

» Post actualizat in 07 May 2018 05:53

OUG 195/2002

Art 6, alin 26:

26. prioritate de trecere - dreptul unui participant la trafic de a trece inaintea celorlalti participanti la trafic cu care se intersecteaza, in conformitate cu prevederile legale privind circulatia pe drumurile publice;

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Prietene", esti o cornuta bolnava de gripa, care nu intelege sensul cuvintelor din limba romana.

Asta ti-am spus si eu, ca "prioritate" in sirul aflat pe aceeasi banda "nu se exista"! Nu e semantica, e sensul prpriu al cuvintelor, care tie iti lipseste.

Asa e cand inveti limba romana in familie de grajdari, si o perfectionezi pe la 18 ani in clasa a 5-a, cu femeia de serviciu!

Succesuri!

 

Prin felul în care te exprimi te cataloghezi singur : țață ofticată cu retard sever :)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca legea imi da voie, daca merg inainte eu prefer sa nu blochez banda care are intermitent la dreapta, din respect pentru alti soferi. Si fac asta chiar cu riscul sa mai stau o tura la semafor (mai rezist 5 minute cel mult).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e frumos din partea ta, dar nu e mereu fezabil, mai ales daca ai 2 benzi si fac multi la stanga....

 

Si asta asa e, si daca deja a blocat cineva banda cu intermitent ma pun in spatele lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fix asta urma sa zic eu. Scenariul standard-2 benzi pe sens, semafor, dreapta intermitent verde pentru banda 1(banda cu marcaj inainte sau dreapta), banda doi stanga sau inainte. Coloana de masini care vrea sa faca stanga. Eu , directia inainte. Frecvent, mutat pe banda 1, pentru directia inainte, ca pe banda 1 se prinde semaforul de 3 ori , datorita coloanei. Acelasi scenariu se repeta si pe bulevarde cu 3 benzi pe sens, cand pe banda 2 si 3, toti vor sa faca stanga-se intampla des , asta e Bucurestiul minunat. Si atunci stai ca fraierul in coloana ? Nu, ai dreptul sa circuli pe banda 1, directia inainte, daca nu exista marcaj-sageata directionala care sa fie de obligatoriu dreapta. Asa ca, aia de claxonati pe verde intermitent, ca vreti voi la stanga, BITE ME! Ca nu stau acolo de plictiseala sau de smecher.

Oricum, e sport national, toti sunt experti, dar 90 % din soferi, ar pica la o testare de legislatie. Ia, bagati repede niste chestionare online, sa vedem, promovati? :D

Editat de Adrian M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fix asta urma sa zic eu. Scenariul standard-2 benzi pe sens, semafor, dreapta intermitent verde pentru banda 1(banda cu marcaj inainte sau dreapta), banda doi stanga sau inainte. Coloana de masini care vrea sa faca stanga. Eu , directia inainte. Frecvent, mutat pe banda 1, pentru directia inainte, ca pe banda 1 se prinde semaforul de 3 ori , datorita coloanei. Acelasi scenariu se repeta si pe bulevarde cu 3 benzi pe sens, cand pe banda 2 si 3, toti vor sa faca stanga-se intampla des , asta e Bucurestiul minunat. Si atunci stai ca fraierul in coloana ? Nu, ai dreptul sa circuli pe banda 1, directia inainte, daca nu exista marcaj-sageata directionala care sa fie de obligatoriu dreapta. Asa ca, aia de claxonati pe verde intermitent, ca vreti voi la stanga, BITE ME! Ca nu stau acolo de plictiseala sau de smecher.

Oricum, e sport national, toti sunt experti, dar 90 % din soferi, ar pica la o testare de legislatie. Ia, bagati repede niste chestionare online, sa vedem, promovati? :D

Asta-i spilul.

Si-n Bucuresti au bagat multe din astea. De exemplu la Muncii, cum vii pe Decebal dinspre Pta A. Iulia ai dreapta intermitent. Banda din dreapta e numai pt dreapta. In schimb, intermitenul de pe M Bravu dinainte de intersectia cu C. Calarasilor cum vii dinspre Iancului e cu inainte si la dreapta. Deci inainte sa va infigeti in claxoane sau sa stati pe o banda, un pic de atentie la marcajele de pe asfalt va scapa de stres suplimentar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai destule asa, pe Mihai Bravu, Camil Ressu, Grigorescu, 1 Decembrie, Calarasilor, Alba Iulia,multe multe. Unele au sageata de obligatoriu dreapta, unele au inainte si dreapta.

Din pacate, cum la noi presemnalizarea e o gluma proasta, mereu sunt automobilisti prinsi pe banda gresita. Si eu, inclus. Ca nu stiu peste tot toate drumurile din capitala, nu mi-am facut un scop din asta:)))

Daca ai avea sagetile facute din timp, te-ai putea orienta mai bine. Oricum ,cat timp soferii de la noi sunt dusi cu pluta, poti sa ai si mama marcajelor. Daca bossu are de facut stanga pe obligatoriu inainte si dubla continua, bossu opreste toata banda. Si , da i si lupta :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da...

Eram la semaforul ala pe M. Bravu dinainte cu C Calarasilor, intre masini. Pe banda 1 o domnisoara cu ceva mic. Semaforul verde intermitent dreapta spre C. Calarasilor. Unu pe la vreo 50 de ani cu o Solenta si mamaliga-n geam claxona in disperare si gesticula. Dar efectiv nu lua mana din claxon. Am dat un pic mai in spate si i-am explicat ca marcajele de pe asfalt nu ii dau dreptate. El nu si nu si nu, ca "ce vrei ba, vezi-ti de drumul tau"... I-am explicat ca ma deranjeaza claxonul lui inutil si ca nu are dreptate in cazul asta... Pai te intelegi cu prostu'? Pana la urma aia din fata a inaintat un pic ca sa-i faca prostului loc. Si ala a trecut, a facut dreapta si... s-a oprit pe dreapta 10m mai incolo, fix in scuarul pe unde se face dreapta. Imi venea sa ma intorc la el sa-l strang de gat. Imbecilitatea la noi este deja la cote alarmante, indiferent de vehiculul pe care-l conduci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce nu vrea nimeni sa priceapa. Traficul, e in Ro , asa cum e, adica de kkao, in primul rand, DATORITA OAMENILOR!!!

Aproape toti sunt grabiti, toti au dreptate, toti au prioritate, toata lumea e proasta, ei sunt destepti si smecheri. Nu exista respect pentru ceilalti, nu se intelege om cu om, este un haos generalizat. Cum naiba sa fluidizezi traficul, cand meltenii vad intersectia blocata, si se baga? Sau cand e aglomerat, si taranul sta sa faca stanga, e banda 3, desi are clar sageata de obligatoriu inainte? sau, cand melteanul opreste pe jumate din banda 1 si banda 2, ca vrea sa scoata bani de la bancomat. Si in fata lui, la 3 masini distanta, are loc de parcare liber?

Ce vorbim...

Pana si in Bulgaristan se merge mai bine ca la noi. Lumea e mai calma. Da, au si ei meltenii lor. Dar , calmul asta, s-a obtinut cu arderea la buzunar a disperatilor. Cand o sa priceapa si ai nostrii, ca trebuie sa scoata in strata toti politistii de la rutiera, sa inceapa sa dea amenzi pentru-lipsa centura, lipsa semnal, taierea benzilor de circulatie, opriere/stationare de aiurea, patrunderea in intersectie cand e blocata, etc etc. Chestiile elementare. Noi suntem toti zmei.

Am ramas cu o mega dezamagire dupa plimbarea de saptamana trecuta la greci, via bulgari. Romanii...au ajuns mai ...balcanici decat balcanicii. Daca intelegeti expresia....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cine spunea odata ca noi romanii, dupa ce ca suntem latini, mai suntem si balcanici! Cam la asta se rezuma totul. Educatia e o vorba mareata, putini stiu sa spuna cuiva ca nu are dreptate, fara sa-l faca prost spagar, beat, pseudobiker, cu permisul luat la malul Argesului, etc.

 

Personal sunt impotriva "soferismelor", adica a uzantelor ce vin in completarea sau chiar in contradictie cu ce spune legea rutiera. Pentru ca desi doi insi se inteleg asupra unei manevre in trafic, e mare probabilitatea ca un alt participant la trafic sa fie luat prin surprindere de manevrele celor doi. Exemplu invitarea cuiva de pe un drum fara prioritate sa patrunda in intersectie, sau mersul pe contrasens inainte de a vira la stanga, pentru a lasa banda de "inainte" libera pentru cei din spate, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Cand o sa priceapa si ai nostrii, ca trebuie sa scoata in strata toti politistii de la rutiera, sa inceapa sa dea amenzi pentru-lipsa centura, lipsa semnal, taierea benzilor de circulatie, opriere/stationare de aiurea, patrunderea in intersectie cand e blocata.

Sunt solutii mult mai elegante si mai eficiente care nu afecteaza tot norodul si nici nu sunt asa predispuse la abuz si intoarcere in timp la Militianul comunist .

 

 

Doar un singur exemplu pentru ca nu prea am timp acum:

 

La americani exista ceva care se numeste MVR si care este un fel de cazier auto.Se inregistreaza absolut tot ce faci inclusiv avertismentele si absolut toate firmele care te angajeaza si in timpul muncii trebuie sa conduci ,iti verifica acel cazier.Daca nu arata foarte bine nu primesti jobul.Si chiar daca firma vrea sa te angajeze pentru ca esti bun in domeniul lor, tot te trimite la plimbare daca firma de asigurari( a firmei respective )zice ca preziti un risc pentru ei.

In cazul soferilor profesionisti, poti fii dat afara chiar daca restul cazierului este curat ca lacrima daca iti apare acolo o singura abatere de "reckless driving" (care se acorda de obicei pentru schimbari de banda intr-un mod periculos ) sau pentru nepastrarea distantei.Pachetul asta daca se aplica la noi se cam rezolva problema .

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt solutii mult mai elegante si mai eficiente care nu afecteaza tot norodul si nici nu sunt asa predispuse la abuz si intoarcere in timp la Militianul comunist .

Care e abuzul daca politistul inregistreaza video? Au inceput sa le mai puna camere.

De ce ai vrea masuri care afecteaza doar soferii profesionisti? Pe mine ma intereseaza sa conduca civilizat si navetistii care doar se duc cu masina pana in Pipera sau mai stiu eu unde.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Goe, ti se pare ca ne intoarcem in timp, daca incep meletienii ,sa ii arda pe aia de fac cacaturi, care incurca in trafic? Ei, uite , ca mie nu. Una e sa faca abuz, si alta e sa faca , ce le zice meseria. Adica sa intreprinda actiuni de PREVENTIE. Daca te opreste meletianu, dupa ce ai intrat in giratoriu taind 2,5 benzi, si iti da un avertisment/amenda, mai faci a doua zi? Eu zic ca nu. Si tot asa. La asta ma refer. Trebuie inceput de undeva.

Aia cu cazierul e o poveste. TU ai vazut ce sedii au cei de la politie? ce masini? ce lipsa acuta de dotari? Sistem informatic centralizat, oameni pregatiti, aia e o poveste frumoasa si indeparatata.

Dar un caschetist care sa ii arda pe eroi, avem. SI o poate face. E simplu. Sa inceapa de undeva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

@ Xael

 

Pentru ca nu poti avea pretentia sa fie soferi cu adevarat decat de la profesionisti.Sa ai pretentii de genul ala de la o blonda este Culmea Optimismului sau cea mai mare euforie idealista ,utopie pura...

Iar societatea actuala te cam forteaza sa coduci chiar daca esti un caz mai dificil in a deprinde sportul asta.

» Post actualizat in 07 May 2018 08:56

Cat despre abuzuri...tineretul nu prea le mai pricepe ...semn ca politistii de azi sunt buni de pus la rana fata de ce era odata.

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca nu poti avea pretentia sa fie soferi cu adevarat decat de la profesionisti.Sa ai pretentii de genul ala de la o blonda este Culmea Optimismului sau cea mai mare euforie idealista ,utopie pura...

Iar societatea actuala te cam forteaza sa coduci chiar daca esti un caz mai dificil in a deprinde sportul asta.

Aici o sa "agree to disagree". 1) Nu esti obligat sa ai masina, exista si RATB / metrou / taxi. 2) Atata timp cat la 15 (cred) puncte in 6 luni se ridica carnetul, chiar m-as bucura ca blonda in cauza sa reevalueze din taxi daca sofatul este sau nu de ea. Nu trebuie sa fie as, trebuie sa conduca cat de cat in siguranta pt cea si pt cei din jur.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...