Sari la conținut

transalpina


Cavaleru
 Share

Postări Recomandate

a fost careva de curand se poate trece? la ranca pe webcam nu se vede zapada.

 

nu stiu daca prin padurile dinspre sebes mai e sau nu zapada...

 

Io zic sa mai stai... macar pana la juma de mai ca a fost ceva zapada anul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici vorba sa se poata trece.

Pana la Ranca se poate ajunge oricand, nu acolo este problema, ci la pasul Urdele, la 2.141 m altitudine.

Uitati-va pe webcamul Transalpina de pe Jurnalul (care de fapt este la Vidra, mai jos decat pasul Urdele), va dati seama si singuri...

In padurea de la urcare dinspre Obarsie mai este zapada destula.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca plec maine pe Transalpina sa vad cat pot sa urc de la Ranca, cand nu mai pot, ma opresc , ma intorc o iau pe valea Jiului - Petrosani - Obarsia Lotrului apoi continui pana la Sibiu - Brasov - Bucuresti. 90% plec maine cu noaptea in cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a fost o colega acum 2 saptamani si mi-a zis ca nu era zapada, problema e ca nu stie traseul facut.... decat ca a fost la ranca...

Cred ca e zapada sa faci tunel prin ea... zilele trecute am venit pe Valea Prahovei si muntii sunt plini de zapada, inca de la inaltimi mici. Iar in statiuni, la 1000m si unde-i umbra inca mai poti zari petece de zapada. Pana in iunie sigur nu e rost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se poate trece momentan pe transalpina. de la Ranca mai poti sa urci destul dar aproape de Pasul Urdele soseaua e acoperita de un perete de zapada.post-51504-0-89989200-1335717871_thumb.jpg Petrosani - Obarsia Lotrului - Voineasa si Obarsia Lotrului - Sebes se poate circula fara probleme.

Editat de QuietKey
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se poate trece momentan pe transalpina. de la Ranca mai poti sa urci destul dar aproape de Pasul Urdele soseaua e acoperita de un perete de zapada.post-51504-0-89989200-1335717871_thumb.jpg Petrosani - Obarsia Lotrului - Voineasa si Obarsia Lotrului - Sebes se poate circula fara probleme.

 

Salutare,

 

daca tot iti arde de putina "miscare", eu maine cu noaptea in cap vreau sa plec spre bulgari : Buc - Veliko Tarnovo - Burgas - Varna - Silistra - Bucuresti. In jur de 750 km , plecam dimineata si seara suntem inapoi. Eu am un Transalp 650 XLV, cu viteza nu ma prea omor ( 120-130 km/ora viteza de croaziera ) . Daca te pasioneaza da-mi un beep pe mess ( cristian_dragan2002@yahoo.com) si vorbim

seara faina :cheers: ,

 

Cristi D.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E mult pentru o singrau zi..faceti si voi o " noapte" pe drum ca se alega ceva

Alergatura mare si vreamea e prea faina :)

daac va opriti in Sv Vlas ( langa nesebar ) dati un semn - cazarea e pe la 25 e /dubla / noapte dar cred ca se gaseste si mai jos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri, ghidul de la Pestera Muierilor (care nu e foarte departe de acolo) spunea ca se estimeaza (dar nu e o data sigura, depinde de zapada) ca pe 15 mai de deschide anul acesta (intrebase un turist daca e deschisa sau nu).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru amatori, am fost eu pe 31-1 pana mai sus de Papusa. De la Ranca se mai poate urca cam 10 km, dupa care drumul e blocat de zapada. Probabil ca daca s-ar fi straduit putin, responsabilii ar fi putut curata ce era de curatat, intrucat pe creste nu este foarte multa zapada. Pe panourile amplasate ici-colo, e anuntata ca data de deschidere, 15 mai.

 

Sper din suflet ca drumul asta sa nu devina un altfel de Transfagarasan, avand in vedere "turistii" pe care i-am vazut deja pe-acolo!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Daca ajungeti pe Transalpina in weekend, sa anuntati va rog care e starea drumului :) .

As merge peste vreo 2 saptamani pe acolo... si nu as merge degeaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...