Sari la conținut

COSTUME PLOAIE - Totul despre


Serban.S
 Share

Postări Recomandate

costum de pescar din 2 bucati cu colorit camuflaj

elastec la maneci sa etanseze pe manusa, Aerisire pe spate - foarte eficienta pe mobra, fermoare etanse (nu a intrat nimic niciodata pe acolo) - tine cam juma de an de purtat frecvent. Pantalonii se duc la oo dupa aprox 6 luni de purtat de 2- 3 ori pe saptamana.

Ideal e sa lipesti cu prenadez prohabu. In pozitia de pe mobra (comunista sau enduro) aduni apa in poala si ghici unde intra.

am folosit 5- 6 bucati cam 3 ani de zile.

cost - 40 ron

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Răspunsuri 119
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

costum de pescar din 2 bucati cu colorit camuflaj

elastec la maneci sa etanseze pe manusa, Aerisire pe spate - foarte eficienta pe mobra, fermoare etanse (nu a intrat nimic niciodata pe acolo) - tine cam juma de an de purtat frecvent. Pantalonii se duc la oo dupa aprox 6 luni de purtat de 2- 3 ori pe saptamana.

Ideal e sa lipesti cu prenadez prohabu. In pozitia de pe mobra (comunista sau enduro) aduni apa in poala si ghici unde intra.

am folosit 5- 6 bucati cam 3 ani de zile.

cost - 40 ron

 

Asa ceva am si eu, cu cateva diferente si precizari. Pantalonii sunt fara slitz. Are gluga, dar este stransa si bagata in guler, se inghide bine pana sus, nu exista risc sa intre apa pe langa casca. Eu l-am luat suficient de mare ca sa intre usor peste costum, si chiar si pantalonii pot sa-i trag cu ceva efort fara sa dau bocancii jos.

L-am testat de vreo 2 ori, dintre care ultima data plaie torentiala si apoi mai marunta timp de vreo 4 ore...

Am dat 45 ron pe el si-s multumit dar are niste bube....

- e cam larg si falfaie la viteza....chiar vad mai putin in oglinda din cz lui

- cea mai naspa faza e ca desi pantalonii sunt suficent de lungi, cand stau pe motor se ridica destul de mult, iar daca mai treci prin niste balti dezastru....

- si dupa un timp, intra apa, habar-nam pe unde, dar tot de zona pretioasa vorbim...

Editat de DeepSky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...

Salut!!

 

Legat de costumele de ploaie, eu am unul de la Alpinestars dintr-o bucata, care este excelent. Sunt foarte multumit de el si nu pot decat sa ti`l recomand si sa iti spun de unde sa il achizitionezi. Astept un pm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am si echipament textil waterproof , dar nu m-as risca sa merg cu el fara combinezon de ploaie . Nu ca m-as uda , ci din cauza faptului ca il curat mult mai greu decat curat combinezonul . Mizeria se aseaza oriunde , nu tine cont de marca sau material . Am combinezon de ploaie cumparat din OBI , si care pana acum si-a facut treaba excelent . Pun peste el centura reflectorizanta sau vesta , si e ok

Editat de AllenC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mare atentie la marime: - eu mi-am luat unu de la Louis XXL am zis ca iau una mai mare decat costumul am 1.85 si 75kg, a fost totul bine, nu a lasat sa treaca apa,pana cand l-am folosit la un drum mai lung, unde ma dadeam jos de mai multe ori de pe mobra si aveam si captuseala pusa in geaca si pantaloni, s-a rupt.Anul trecut cand am fost de 1 Mai in Tatra

ne-am pus costumele de ploaie din cauza frigului si a vantului, de si aveam costumul moto cu captuseala.

 

post-26723-1273597379_thumb.jpg

 

Acum mi-am comandat una de XXXL,cand l-am desfacut am zis ca asta e pt unu care face sumo, dar cand l-am incercat cu costum e perfect si are o calitate superioara.

Normal ca conteaza calitatea mai ales daca esti plecat intr-o tura mai lunga si ploua cateva zile la rand, mai tine si de cald.

 

post-26723-1273597448_thumb.jpg

 

Daca ai un costum cat de cat(eu am Mohawk de la Polo) te apara de o ploaie de vara sau una trecatoare de o juma de ora, o ora, daca nu e ceva special, daca te ploua mai mult de juma' de zi , ai nevoie de costum de ploaie.

 

P.S. Calitatile enumerate de khk sunt mult mai importante decat credeti.

Editat de Hosszu Toll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu a trebit sa fac un drum in primavara asta Cluj - Oradea intr-o zi in care a plouat toata ziua si nu aveam costum de ploaie

Aveam geaca textil Fast Lane de la Louis (90 euro) acum e mai ieftina cu 10 euro :peace:, cod 20569305 si mi-am luat pantalonii de schi si bocancii de munte Goretex cu talpa Vibram (watwer proof)

Vreau sa va spun ca nu a intrat in mine nici macar un picur de ploaie :moron: super geaca :)

Insa pt viitor pt vara cred ca e necesar un costum impotriva ploii :D

asta e si dilema mea,, daca port XL si costumul de ploaie e calculat XL?,, din cate am vazut pe aici,, nu :)

post-56527-1274037501_thumb.jpg

Editat de Dane_Bad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut ca la combinezonul de ploaie, cusatura este etansata pe interior cu o banda de plastic (probabil aplicata la cald).

Stie cineva cum se numeste si unde se poate gasi de cumparat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Serban.s.

Membrana aceea de etansare cred ca o poti gasi pe la firmele care fac prelate de camioane, etc.

Incearca si tu pe google.

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[...]

asta e si dilema mea,, daca port XL si costumul de ploaie e calculat XL?,, din cate am vazut pe aici,, nu :lol:

e discutabil. port S la echipament. mi-am luat costum de ploaie dintr-o bucata de la Louis (tot S) si ma incape (chit ca-i nitel scurt la craci si maneci). mi-am luat costum din 2 bucati de la Revit (tot S) - geaca e perfecta insa pantalonii nu intra nici cu slujbe.

 

una peste alta in ceea ce priveste costumele de ploaie recomand:

- sa fie din 2 bucati (mai usor de "montat" si se pot folosi separat. cand ploua, geaca e deosebit de utila la gratarul de dupa tura ;) )

- pantalonii sa aiba fermoar la crac (se pot imbraca peste cizme)

- sa aiba plasa pe interior (plasa tine umezeala si frigul departe. de asemeni ajuta la imbracat/dezbracat)

- sa fie cu o masura mai mare decat echipamentul (mai bine flutura nitel decat sa fie scurt pe alocuri)

- sa aiba culori aprinse/zone reflectorizante (vizibilitatea e mult mai proasta pe vreme rea)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Salut, din experienta pe care o am in navigatia sportiva cu vele, in special in conditii meteo de ploaie si mare montata, spun un lucru: echipamentul nu este impermeabil, ci suporta o anumita cadere de apa/unitatea de timp. Apa luata la "00", pe omoplati, la coate cu scurgere pe antebrat, pe genunchi(care racindu-se nasol, te face sa nu simti ca te-ai udat), se datoreaza intinderii materialului:

- cusaturile - ata normala taie, pt ca lucreaza asemeni unui cablu de otel cu toroane slabe, deci atat cerata este o necesitate, pt ca nici nu putrezeste; in afara de asta - pe cusaturi se aplica cauciuc siliconic (nu sanitar ci Black/red RTV - cel ce e facut sa si adere pe suprafata) si apoi peste cauciucul cu inceput de priza, se aplica o banda de bumbac.

- braul, mansetele si gulerul trebuie sub elastic sa aiba si o dublura de neopren - nu se poate etansa nimic perfect, pt ca esti viu si inca misti, neoprenul insa e foarte elastic, prietenos cu pielea si mentuine caldura corpului in/sub apa.

- Pantalonul e bine sa primeasca in zonele de frictiune bazoane de denim (blug) (rezistenta mecanica). Lungime crac - mare, nesimtita, sa calci pe el si alta nu. Pt a evita diverse neajunsuri, la glezna il poti prinde cu un fermoar suplimentar, sau alt sistem. Turul pantalonilor - cat mai larg, si chair daca arata de toata jena - pantalonii croiti cat mai cracanati.

 

Straturi - un combinezon tip izmana, bluza si pantalon, bumbac, nu alta balarie, care sa nu stranga*, fara lenjerie tip boxer croita nasol - transpiri si te fierbi la "00", si e o realitate chiar daca suna penibil, ciorap de bumbac inalt, flausat

- un strat care sa dea caldura, dar usor (pulover sau helanca de lana suuuubtire)

- armura si costumul fiecaruia

- combinezonul de ploaie

Suplimentar: o rugaciune pt asfalt uscat, fara nisip adus de scurgeri de apa, sau ulei si mai periculos, si poate nu mai ploua :goodposting:

 

*daca strange vreo piesa, e reactie de contractare musculara si transpiri ca un cal.

Editat de Mircea L
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am luat si eu, in sfarsit, costume de ploaie din doua piese pt mine si sotia. Am ales Tucano pt ca pantalonii au fermuare pe laterala si se imbraca mult mai usor in conditiile reale pe sosea, cand te prinde ploaia in camp si nu ai unde te aseza pt a trage pantalonii peste ghete. Sunt destul de voluminoase fata de combinezoanele din fas pe care le-am folosit pana acum si ceva mai scumpe, dar mai practice si arata mai bine, in ideea ca geaca se poate purta si separat dupa ce te dai jos de pe motor, inlocuind practic o piesa de vestimentatie pe care o aveam mereu la mine in ture mai lungi. Recomand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am luat si eu, in sfarsit, costume de ploaie din doua piese pt mine si sotia. Am ales Tucano pt ca pantalonii au fermuare pe laterala si se imbraca mult mai usor in conditiile reale pe sosea, cand te prinde ploaia in camp si nu ai unde te aseza pt a trage pantalonii peste ghete. Sunt destul de voluminoase fata de combinezoanele din fas pe care le-am folosit pana acum si ceva mai scumpe, dar mai practice si arata mai bine, in ideea ca geaca se poate purta si separat dupa ce te dai jos de pe motor, inlocuind practic o piesa de vestimentatie pe care o aveam mereu la mine in ture mai lungi. Recomand.

Un link sau de unde ai luat?

Eu am Held dintr-o bucata si nu sunt multumit pentru ca intra apa pe la fermuar intre picioare si la popou tot ma ud :goodposting:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hornbach

2 piese 26 lei.

Este de buna calitate.

Culoare: galben.

Sunt bune si astea, mai ales prin prizma pretului. Am avut doua, unul galben si unul albastru. La prima ploaie scurta si-a facut treaba, dar apoi de la falfait la viteza s-a tocit stratul de cauciuc si desi nu s-a rupt panza trecea apa prin mii de crapaturi. Este bun ca de unica folosinta daca nu mergi prea des pe ploaie. Cu un costum de ploaie adevarat ingropi zece din astea, dar pe criza si in extrema urgenta iei ce-ti permiti.

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

eu am cumparat "ceva" sa ma apere de ploaie pt un drum pana la adapost. Nu cred ca face minuni, nu cred ca este impermeabil. Doar sa ma fereasca de udatura mare pana la adapost. atat 10-100-200 km

Mesaj completat

daca am suparat pe cineva, cumva, imi cer scuze

Editat de Lucianggg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

problema e reala. am incercat multe. intai trebuie sa alegi daca vrei dintr-o bucata sau din doua. am inceput cu cele din 2 piese, apoi combinezon bmw, acum din nou doua piese. unele te transpira ingrozitor cand e cald, credeam ca intra apa dar era condens, se face balta sub el, in altele te bate vantul, intra realmente apa sau mai stiu eu ce. am tot sapat si m-am oprit la un costum harley, cel de mai jos care este f bine lucrat, inclusiv inchiderile, manecile...etc. apa nu intra, nu te transpira. nu am avut un costum mai bun, il recomand. bmw nu are costume de ploaie bune.

asta este:

 

98275_08VM_M_26c66.jpg

 

http://www.harley-davidson.com/mcm/mcm_pro...;bmLocale=en_US

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are aerisiri sau care este smecheria ca nu transpiri in el? Ce-mi place ca este colorat tipator in portocaliu si pe ploaie, pacla esti foarte vizibil pe sosea. Eu am cumparat Tucano tot din 2 piese, dar nu am gasit decat negru. L-am ales pt ca pantalonii au fermuar pe laterala si sper sa se imbrace mai usor pe marginea drumului in caz de nevoie. Inca nu l-am probat. Sunt curios cu acumulatul condensului dedesupt ca este intradevar o senzatie foarte urata sa te murezi la drum lung pe ploaie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Eu nu am auzit de costum de ploaie in care sa nu transpiri.

Si eu am unul super, din doua piese, dublustrat, dar face un condens de numa numa.

Secretul mi l-a spus cineva, tebuie lasat deschis la gat, sa aiba cit de cit ventilatie, altfel este sauna..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am auzit de costum de ploaie in care sa nu transpiri.

Si eu am unul super, din doua piese, dublustrat, dar face un condens de numa numa.

Secretul mi l-a spus cineva, tebuie lasat deschis la gat, sa aiba cit de cit ventilatie, altfel este sauna..

Asa am folosit si eu combinezonul vechi, deschis in fata pana aproape de brau. Conditia este sa ai un parbriz suficient de mare care sa te protejeze in zona pieptului. Cine a folosit Tucano mi-a spus ca astea nu formeaza condens din cauza aerisirilor din spate si a stratului dublu. Nu am verificat inca, dar sunt curios!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta harley e un singur strat si are un fel de plasa lipita sau inglobata in material pe interior. bmw combinezon vechi era dublu si facea condens, asta nou galben e un singur strat tot cumva ca la harley, am luat nevestei, nu l-a testat. am mai avut 2 piese cu aspect de musama nu de fas, si ala transpira rau. care nu aveti sau vreti sa schimbati luati-l pe asta harley.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Combinezon ploaie din 2 bucati: geaca si pantalon. Usor si rezistent, realizat in nylon si pvc ofera o protectie perfecta impotriva umiditatii si a curentilor reci. La interior este cusut un maieu antitranspiratie, pe exterior benzi reflectorizante si buzunare mari. La gat a fost aplicat un material calduros, moale si comod iar in partea inferioara clapete cu arici pentru o inchidere perfecta peste pantof. 150,00 Ron

post-35502-1300367603_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...