Jump to content

Photo

Locuri de vizitat in Serbia (Srbija)

• Please log in to reply
10 replies to this topic

#1 Notka

Notka

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 346 posts
  • Interests:audio, video, foto, moto
  • Moto: BWM F650GS twin

Posted 20 March 2012 - 08:29 AM

Salut,
Care ati mai fost pe la sarbi, va rog sa imi spuneti ce locuri interesante ati vizitat? De exemplu orase faine, locuri pitoresti, rezervatii naturale, cetati & arheologie, locuri de cazare rustice, restaurante, terase cu mancare buna, etc..
Incerc sa imi fac o idee unde asi putea merge intr-o iesire de una pana la trei zile in weekend.
Care o fi cea mai apropiata statiune montana de la ei?

Cel mai lung traseu pe care l-am facut pe la sarbi a fost Timisoara - Vrset - Bela Crkva - Stara Palanka - trecut Dunarea cu Bacul - apoi mers pe clisura Dunarii pe partea sarbeasca pana la Portile de Fier. Clisura Dunarii pe partea sarbeasca a fost interesanta, dar nu mai grozava (dpmdv) decat partea romaneasca. Pe traseul asta, cea mai interesanta partea a fost treversarea Dunarii cu bacul.

A fost cineva la Nis? Cum e drumul pana acolo, in cat timp se poate ajunge?

A fost cineva in Sarajevo? Am auzit ca zona este faina, orasul la fel si merita vizitata impreuna cu Mostar, Tuzla Banja Luka, Mokra Gora, Jahorina.

Edited by Notka, 19 March 2012 - 11:49 AM.

#2 ddcristi

ddcristi

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,069 posts
  • Moto: Honda Varadero 1000
  • Numar: TM 69 DDC
  • Club: Old Riders M.F.

Posted 20 March 2012 - 12:06 PM

Poti sa incerci sa mergi la Zlatibor.. Ii un fel de Sinaia/Predeal a Serbiei.. Eu tot timpul ma opresc acolo in drum spre/dinspre Muntenegru..

DDC

#3 jules27

jules27

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 101 posts
  • Moto: HONDA SHADOW
  • Numar: tm 27 crg
  • Club: NO CLUB

Posted 20 March 2012 - 04:58 PM

Iti recomand sa mergi mai departe in Muntenegru, acolo ai ce vedea: statiunea montana Zabljak, canionul Tara, si doar drumuri pitoresti. Merita!
PS Nu uita ca ai nevoie de asigurare la moto pt Crna Gore, pasaport nu Carte de Identitate, si partea buna e ca moneda lor e Euro...
Ride safe! :ChopperEmo:

#4 nelutu_10pin

nelutu_10pin

BMW

• Membru
  • Pip
  • 298 posts
  • Moto: BMW K 1200 GT
  • Numar: CS-55-PIN
  • Club: .

Posted 20 March 2012 - 07:57 PM

Iti recomand sa mergi mai departe in Muntenegru, acolo ai ce vedea: statiunea montana Zabljak, canionul Tara, si doar drumuri pitoresti. Merita!
PS Nu uita ca ai nevoie de asigurare la moto pt Crna Gore, pasaport nu Carte de Identitate, si partea buna e ca moneda lor e Euro...
Ride safe! :ChopperEmo:

Anul trecut am fost in Montenegro ( Crna Gore ) doar cu CI. Zona superba o recomand.
zively :cheers:

Anvelope moto Heidenau 

Placute de frana Brenta 

Montez si echilibrez anvelope moto. 

Schimb lichid frana.
Schimb ulei.
Curat si lubrefiez transmisie lant.
Ofer intretinere si reparatii moto.
Tel: 0723207480

#5 Notka

Notka

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 346 posts

Posted 21 March 2012 - 10:22 AM

Am mai studiat si eu cateva site-uri sarbesti. Intradevar zona faina e intre 300km si 700km de Timisoara, adica in zona muntoasa, Crna Gora si Bosnia i Hercegovina. Pentru asta iti trebuie mai mult de un weekend si asta inseamna in cazul meu concediu. Eu incerc sa vad unde pot merge in weekend-uri, eventual cu plecare de vineri dupamasa si intoarcere duminica seara.

Un motiv pentru vizitat Novi Sad, este expozitia moto din perioada26 – 29 Aprilie (orar 10:00 – 19:00): http://www.sajam.net.../Moto_Bike_Expo

Edited by Notka, 21 March 2012 - 08:03 AM.

#6 ZaiR

ZaiR

om negru adoptat de romani

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 5,279 posts
  • Interests:Inca o motocicleta la fel de mišto la care copiii sa-mi faca cu mana si femeile cu ochiu'.
  • Moto: SS
  • Numar: razuit
  • Club: artisti cu fezabilitati

Posted 21 March 2012 - 01:19 PM

Am strabatut Serbia+BHZ+Croatia si va pot mentiona ca Bosnia dpmdv o consider un fel de meca a motociclismului. Drumuri curate, fara radare si multi motociclisti. :ok:

P.S : In BHZ pe acest drum n-am putut plati cu cardul, cel mai bine ar fi sa aveti la voi bacnote Euro cat mai mici ca valoare.

Enjoy!!

Attached Thumbnails

• srb.jpg

Edited by ZaiR, 21 March 2012 - 01:20 PM.

If you lose one sense, your other senses are enhanced. That's why people with no sense of humour have an increased sense of self- importance.  :bigstar: 

#7 Notka

Notka

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 346 posts

Posted 22 March 2012 - 09:23 AM

Am strabatut Serbia+BHZ+Croatia si va pot mentiona ca Bosnia dpmdv o consider un fel de meca a motociclismului. Drumuri curate, fara radare si multi motociclisti. :ok:

P.S : In BHZ pe acest drum n-am putut plati cu cardul, cel mai bine ar fi sa aveti la voi bacnote Euro cat mai mici ca valoare.

Enjoy!!

Cum e orasul Sarajevo? Drumul Timisoara Sarajevo, in cat timp se poate face lejer?

#8 bazy

bazy

cornering enthusiast

• Membru
  • Pip
  • 230 posts
  • Moto: VFR800 VTEC

Posted 23 June 2012 - 09:18 AM

Ceau :)

E oare in Beograd autobuz ce face turul orasului cu ghid? Cum sunt in Budapesta, Viena. Sau info turistic in engleza?

Mersi

Belgrad adica, am fost corijent.

Curaj: de asemenea, cunoscut sub numele de vitejie, voință și cutezanță, este abilitatea de a te confrunta cu frica, durere, risc / pericol, incertitudine, sau intimidare. „Curajul fizic” este curajul în fața durerii fizice, greutăți, moarte, sau amenințare morții, în timp ce „curaj moral” este capacitatea de a acționa în mod întemeiat, în fața opoziției populare, rușine, scandal sau descurajare.
Calm: este o stare sufletească caracterizată prin stăpânire de sine, sânge rece, tact în acțiuni, în vorbire, pace sufletească, lipsită de frământări. În situații critice rămâne stăpânit, cumpănit, liniștit, potolit, domol, așezat, flegmatic, imperturbabil. Termenul mai poate însemna ceva care se desfășoară liniștit, timp calm lipsit de vânt.

Furca se pre-tensioneaza in functie de kilogramele ce le pui pe motocicleta: REGLEAZA FURCA!
Ai grijă! Esti dur, nu invincibil.

#9 Cristi T

Cristi T

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 248 posts
  • Interests:Motorbikes,bikes,cars,women
  • Moto: Honda XR 650 R
  • Club: Free Riders M.C.

Posted 23 June 2012 - 11:23 AM

Am vazut autobuz care face turul orasului.

Attached Thumbnails

• belgrad.jpg

Edited by Cristi T, 23 June 2012 - 11:24 AM.

#10 cooldeep

cooldeep

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 82 posts
  • Moto: DL 650 V-strom, Suzuki
  • Club: fara club

Posted 12 March 2013 - 02:05 AM

o intrebare :)  pt bosnia e nevoie de pasaport sau mere si cu CI ca in serbia si macedonia ?

The Power to Create is In Your MIND

#11 Doctor X

Doctor X

Not a tru biker

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,031 posts
  • Interests:Rocks, rolls and guitars
  • Moto: Kawasaki KLE 500
  • Numar: B-32-DRX

Posted 12 March 2013 - 08:21 AM

CI e de ajuns.

http://www.mae.ro/tr...itions/3675#805

"You should never underestimate the predictability of stupidity." Bullet Tooth Tony

http://www.intotheworld.eu/
http://flic.kr/ps/F9TTz

https://picasaweb.go...592017953280479

http://servicemotor.ro/

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users