Sari la conținut

amortizor spate


Postări Recomandate

salutare! as avea o intrebare...oare se mai poate repara amortizorul spate de pe un Kawa zzr 1100? ieri cand am vrut sa ies cu motorul, nush cum s-a intamplat dar la un moment dat a curs tot uleiul din amortizor, asa brusc si cu motorul pe cricul central in fata garajului, in timp ce se incalzea :angryfire: l-am dat jos si se vede pe unde a curs, exact pe la simeringul de la tija. am incercat sa il desfac, dar m-am impotmolit la un moment dat si nu il mai pot desface mai mult, fara sa il stric de tot. pun ceva poze, poate a mai patit cineva ceva asemanator. :cheers:

post-17730-0-51622800-1331329283_thumb.jpg

post-17730-0-87047600-1331329293_thumb.jpg

post-17730-0-38599500-1331329308_thumb.jpg

post-17730-0-93538600-1331329319_thumb.jpg

post-17730-0-23053600-1331329333_thumb.jpg

post-17730-0-24094700-1331329351_thumb.jpg

post-17730-0-17125700-1331329360_thumb.jpg

post-17730-0-82373500-1331329368_thumb.jpg

post-17730-0-57385900-1331329377_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Presupun ca functioneaza ca si o furca.Cel mai probabil s-au dus semeringurile,de aia o scapat uleiul...interesant :what:

tot ceva de genul funcioneaza....se pare ca nimeni nu repara ,am intrebat in mai multe locuri :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tot ceva de genul funcioneaza....se pare ca nimeni nu repara ,am intrebat in mai multe locuri :(

de reparat se repara dar nu stiu daca se merita ,eu am dat 4 mil pe o reparatie la un amortizor ktm

in mod normal se schimba uleiul si acel semering pe la care curge

Editat de hannspree
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista service-uri specializate in amortizoare, mai ales ca amortizoarele de la cross-uri trebuie servisate periodic. Intrebi pe la tine, prin Cluj, pe baietii care ies pe circuitele de motocross sau cei cu hard-enduro unde si le serviseaza.

Eu, in Bucuresti, stiu de urmatorii, specializati in amortizoare:

http://www.rams21.ro/service-despre.php

 

Aproos, cum ai reusit sa-ti scoti arcul de la amortizor fara sa-ti bufneasca in fata, si fara presa? Mai poti sa-l bagi inapoi singur?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista service-uri specializate in amortizoare, mai ales ca amortizoarele de la cross-uri trebuie servisate periodic. Intrebi pe la tine, prin Cluj, pe baietii care ies pe circuitele de motocross sau cei cu hard-enduro unde si le serviseaza.

Eu, in Bucuresti, stiu de urmatorii, specializati in amortizoare:

http://www.rams21.ro/service-despre.php

 

Aproos, cum ai reusit sa-ti scoti arcul de la amortizor fara sa-ti bufneasca in fata, si fara presa? Mai poti sa-l bagi inapoi singur?

o sa intreb ceva enduristi.. arcul a iesit foarte usor, am desfacut cele 2 piulite si arcul sa destins incet pana aproape de capatul filetului si apoi au iesit piulitele afara. momentan pana gasesc altul l-am asamblat si spalat in interior, i-am bagat ulei si l-am pus sus, pt ca nu pot sa il tin in garajul in care l-am desfacut.am facut si o tura si momentan amortizorul lucreaza foarte bine si nici nu curge uleiul din el. dar sigur va incepe sa curga si nu prea am incredere in el, asa ca pana fac rost de altul va ramane asa. :cheers:

 

Sfatul meu, cauta un amortizor compatibil de la o motocicleta mai noua, sigur gasesti, iesi si mai ieftin si posibil sa fie si mai performant.

am fost la cineva super de treaba, avea cred ca vreo 15-20 de amortizoare, de toate felurile, dar nici unul ca si al meu , deci cam greu de gasit ceva compatibil. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 years later...

Acolo i interior ai o siguranță un C ring.o scoți și se desface 

La 10.03.2012 la 0:20, ..:::ZAR:::... a spus:

Parerea mea schimba-l!

Dar daca vrei sa mesteseresti cauta tutoriale pe youtube sau pe google ! :friends:

Se repară dar nu se merită cât dai pe kitu de reparație plus munca mai bine iei altu.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...