Sari la conținut

SCORPION - Discutii Generale


marque
 Share

Postări Recomandate

Din experiența proprie zic că după Shoei n-o să te mulțumească nici o cască, sau cel puțin nu una mai buget friendly. Scorpion nu am deținut pt că nu mi se potrivește bine pe cap, am probat în magazin dar nu, are în schimb pasagera, tot după un Shoei din care a început să curgă buretele, și e de aceeași părere. 

Pe mine mă enervează groaznic S-ul din frunte, f greu de curățat insectele pe lângă el, mereu se agață cârpa și mă mir că nu s-a rupt încă... 🤬

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 412
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Daca tot e discutia referitoare la Scorpion si Shoei am si eu o intrebare (putin pe langa dar relevanta): nu am reusit sa fac pairing intre un Sena SRL 2 pe Shoei si Scorpion Exo Intercom, are cineva idee de ce? Nu ar trebui sa mearga? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da faci pairing din aplicație nu din combinația lor de taste. Eu am făcut între SRL 2 și Sena-ul pentru HJC. Din taste nu a mers , in schimb din aplicație a fost instanta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, TrekOut a spus:

Multumesc ENEOS, mai ramane sa probez zilele astea un HJC RPHA 90. Daca nu vad nimic la ea, ramane sa astept pentru una Neotec.

Probeaza si tu macar RPHA 90S ca e modelul mai nou

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, TrekOut a spus:

Care este diferenta intre 90 si 90s? In afara de cea de pret :)

Pai uite ca n-as putea sa iti zic exact, dar stiu ca este varianta updatata a RPHA90. In teste a iesit cea mai silentioasa casca modulara (mai silentioasa si decat Schubert). Eu am 90S si e foarte buna (in afara de un punct de presiune pe care il am in spate atunci cand port o cagula foarte groasa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma am probat o casca HJC 90s marima M si una HJC 11 marime L. Cu L m-am simtit mai bine, dar materialele de la HJC 11 erau mai slabute decat la 90s. Mi-a placut HJC90s, dar nu aveau L si pe alb. Ramane sa ma gandesc intre neotect si hjc 90/90s

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam astea doua sunt cele mai cele. Vezi daca poți să stai cu ele pe cap macar vreo jumate de ora sa vezi daca nu apare vreun punct de presiune sau disconfort. 

Daca e de bani as merge pe HJC că e sensibil mai ieftină și la calitate e pe acolo.

Ca fyi daca nu ai intercom și vreu sa îți iei, sa știi că la Neotec 2 - SRL 2 alea cam sunt cu probleme, eu am schimbat deja unul iar ieri începuse să facă din nou figuri. La cel de pe HJC nu am avut nici o problema, deși amândouă sunt Sena și cam același model. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Pana la urma am cumparat schuberth c3 pro. Imi place ca are circumferinta mica, nu "scartie" ca nolan n104.

Nolan n104 avea viziera mai mare, camp vizual mai mare, era placut.

La materiale castiga c3 pro si fata de cum mi s-a parut hjc 90s.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Am tot rasfoit topicul si nu gasesc pareri despre modelele mai noi: Scorpion Exo 520 Air si Exo 1400 Air.

Aveti careva unul din aceste 2 modele ?

Merita diferenta de pret pt Exo 1400 ?

Sau ce alta casca integrala pt touring recomandati pt un incepator cu buget in jurul sumei de 1000lei ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merita. Material: Advanced Polycarbonate Composite vs Material: Multicompozit (TCT) ("This is a revolutionary process consisting of a proprietary 5-layer blend of different fibers of specially formulated fiberglass, Aramid and organic poly-resin fibers interlaced together for maximum strength with minimum weight.")

 

in principiu in caz de impact socul ar trebui sa fie risipit mult mai bine, cam asta e ceea ce conteaza. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...