Sari la conținut

SCORPION - Discutii Generale


marque
 Share

Postări Recomandate

Ai uitat tu toate reglajele deschise. Eu am mers si la sub-sero cu ea, chiar fara cagula (sunt uituc). SI nu, nu mi-a inghetat capul; ce-i drept, avea tendinta de a se aburi daca gafaiam in casca.

 

Ai o aerisire in spate (bate vantu rau daca nu o inchizi pe asta) si vreo trei in fatza sus (iar, daca nu le inchizi, sufla alizeu). Mai e si cea de la gura, care pe pozitie intermediara e ok ca ventilatie si flux de aer.

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 412
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

eu am una 450 de un an si ceva .......foarte multumit !! captuseala inca e in stare excelenta si nu s-a lasat ( inca sta fixa ) . ca aerisire este ok chiar comparabile cu marci mari , izoleaza de curent in proportie de 80% ( simt la barbie daca nu am cagula )

viziera intradevar se abureste la viteza mica , dar toata suprafata ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un EXO 700 de un an care imi place atat de mult incat i-am luat si cateva viziere de schimb, un mecanism viziera si un guleras d'ala pentru vant si trebuie sa imi vina un EXO-750. Avand in vedere ca le gasesti la reduceri pe Louis la 100 de Euro... sau sub 100.. sunt foarte multumit de calitate.

 

Pretul e decent (mai ales la reduceri), stau bine pe cap, sunt conforme cu normele ECE de siguranta si nu ma doare sufletul daca o mai zgarii.

 

Singura buba... as vrea naibii o viziera cu Pinlock.

Editat de Noto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Am incercat azi un EXO 450.

Mi-a placut cum o simteam si cum sta mai ales dupa ce dai putin la pompita. fara sa simt ca ma strange, statea foarte bine.

Desi pusesem ochii pe internet pe un exo 700 care nu prea statea prea bine pe capul meu.

Apoi am descoperit 450... dar pe stoc nu era decat antracit... si nu mai vreau casca neagra... Am cautat pe net si din modelele disponibile mi-a placut Rebel sau aici.

 

Dupa shopping revin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mandru posesor de Exo 750. Toti prietenii imi spun ca e o casca fantastica raportat la cei 100 de parai cat am dat pe ea. Sper sa nu apelez niciodata la cele 4 stele date de Shell.

 

 

Salut,zi-mi, mi te rog cum e la capitolul aerisire\zgomot? tipul de la sportbiketrackgear,care face review-urile zicea ca se aeriseste bine spre foarte bine;din asta ar rezulta ca la viteze mai mari devine galagioasa.daca da,cam de la ce viteza si pe ce motor ai incercat-o?

Multumesc,asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am avut o casca scorpion exo 1000 si sincer, am fost foarte multumit de ea, din toate punctele de vedere, exceptand unul, pe care il voi mentiona cateva randuri mai jos. Este confortabila, nu mi s-a aburit niciodata, nu este nici silentioasa precum un schubert dar nici galagioasa precum un arai, asadar este suficient de silentioasa, chiar si la viteze foarte mari (tinand cont ca am un FZ1 NAKED, deci am parte de vant din plin). Am si avut un accident cu ea, cazand direct in cap, si pot spune ca s-a comportat exemplar, nesarindu-i nici viziera. Neajunsul ei insa, pentru mine, este faptul ca mi se pare un pic prea mare si grea pentru un posesor de naked ce ia tot vantul in fata, de aceea am optat dupa accident la o casca arai, care, desi e mai zgomotos, nu este asa voluminoasa si este mai usoara, spre bucuria cefei mele. :D

Vreau insa sa le spun celor ce isi lauda casca pe care, desi au scapat-o de nenumarate ori, sau care a picat de pe motor si afirma ca nu a patit nimic, sa isi cumpere o casca noua: O CASCA CE A SUFERIT UN IMPACT, CHIAR SI O CAZATURA DE LA JUMATATE DE METRU, NU MAI ARE REZISTENTA OPTIMA PE CARE EA O OFEREA NOUA FIIND. Ea trebuie schimbata, materialul dinauntrul ei ce absoarbe socurile fiind deteriorat.

Editat de necarenatul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ms de raspuns;spre exo 1000 ma orientasem si eu pt. ca sunt ochelarist si mi s-au parut ok ochelarii interni,dar din cauza pretului m-am orientat spre fratele mai mic,exo 750 caruia ii lipsesc doar ochelarii(are perna de aer),dar e mai ieftin cu pana la 200$;poate pe viitor o sa-mi pot permite o casca mai scumpa,mai usoara etc... Si eu tot spre un naked ma orientez si vara asta sper sa imi pot cumpara echipmentul si sa fac scoala.

Cu respect! Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Am facut un test comparativ intre Cabergul sotiei si Exo - ul meu 750. Dif cer - pamant. Eu credeam ca Exo e o casca zgomotoasa, da pe langa Caberg ii supersilentioasa, la Exo cand inchizi ventilatiile nu se mai simte deloc curent, la Caberg, ii drept fara deflectorul ala de la barbie, aveam impresia ca tot deschise is, materialele indiscutabil mai bune la Scorpion. Singurul atu al Cabergului a fost greutatea mai mica.

Concluzie: raman pe Scorpion!

Editat de redippy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La fel pot spune eu, dar comparatia este intre Nolan N85 si Scorpion EXO 750.

 

Nolan vajaie - Scorpion nu, Nolan are curenti de aer nedoriti (chiar si cu deflector!) - Scorpion deloc, Scorpion se abureste usor iarna sau pe ploaie foarte rece, Nolan are pinlock (care isi face treaba pana se da jos prima daca cica, Nolan are viziera de soare, Scorpion nu, Scorpion este bine ventilata, Nolan cu toti curentii ei aiurea tot iti coace capul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

tocmai am probat noua mea casca,scorpion exo 1000.ce sa spun,fata de uvex-ul pe care-l foloseam inainte e net superioara.se aeriseste foarte bine,se aseaza bine pe cap si e mult mai selentioasa.e extraordinara!!!! :) chiar sunt multumit de investitie. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salutare,

 

As vrea si eu sa imi comand un EXO-750 (Engine) de pe Louis (sau Kronaumoto.ro -aceasi marie cu alta palarie-), dar am o mica problema... nu stiu ce marime sa aleg tinand cont ca nu pot sa probez una...

Eu am probat mai multe casti, nu si Scorpion, din pacate, si marimile care mi s-au potrivit au fost, in functie de casti, de la S la L (si un XL care era putin larg si oricum nu imi placea)... asadar, circumferinta capului meu, dupa masuratorile de pe Louis, este de 58-59 cm, deci undeva pe la "L" (Large)...

 

Astept cat mai curand parerile voastre!

 

Multumesc anticipat!

 

O zi buna!

 

P.S. Sunt din Arad, daca are cineva o astfel de casca si ar fi de acord sa o probez pentru 2 minute ar fi super!

Editat de AlexSky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

As vrea si eu sa imi comand un EXO-750 (Engine) de pe Louis (sau Kronaumoto.ro -aceasi marie cu alta palarie-), dar am o mica problema... nu stiu ce marime sa aleg tinand cont ca nu pot sa probez una...

Eu am probat mai multe casti, nu si Scorpion, din pacate, si marimile care mi s-au potrivit au fost, in functie de casti, de la S la L (si un XL care era putin larg si oricum nu imi placea)... asadar, circumferinta capului meu, dupa masuratorile de pe Louis, este de 58-59 cm, deci undeva pe la "L" (Large)...

 

Astept cat mai curand parerile voastre!

 

Multumesc anticipat!

 

O zi buna!

 

P.S. Sunt din Arad, daca are cineva o astfel de casca si ar fi de acord sa o probez pentru 2 minute ar fi super!

 

 

eu am un exo 750, dar sunt din bucuresti si nu am drum spre arad azi :crack:) si eu am circumferinta 58, la scorpion dimensiunea asta corespunde M-ului.

E o casca foarte buna, nu mi se pare nici zgomotoasa, nici nu se abureste, iar sistemul cu pompita face toti banii. Raportul calitate-pret este surprinzator de bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu este nici silentioasa precum un schubert

nu mi-am luat exo1000 (320E), ci schuberth r1 (la 300E).

nu stiu unde e silentioasa ca la mine imi suiera de la 90, marginea castii suiera.... si clar iti trebuie pinlock, ca aburirea e la ea acasa. ochelarii de soare sunt aiurea, culoarea e fumurie/ceatza, de zici ca e ceata afara, cam neplacut. o compar cu airoh sv 55 sau caberg downton s (pe partea de ochelari soare)...

 

acum parca regret ca n-am mers pe scorpion, dar nu am gasit deloc modelul dorit pe marimea mea. mentionez ca am probat mai intai, in magazin

Editat de warlock
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Eu am un EXO 450 pe care am dat 620 RON. Sta bine pe cap, E destul de comoda. Nu am folosit inca pompita de aer.

Nu face zgomot, e destul de bine ventilata.

Cand e mai frig si stai pe loc incepe sa se abureasca viziera, trebuie deschisa putin. In mers e ok, nu se abureste.

Nu e chiar usoara, are 1,5kg.

Inteirorul de poate desface si spala.

Eu cred ca isi merita banii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

ce parere aveti despre exo 1000? e pe louis redusa la 200 euro. e buna pt ce?

ma intereseaza o casca in banii astia, 200, silentioasa, adica pt la 120 sa fie liniste sau macar suportabil, dar in niciun caz sa aud zgomot sub 100... daca ar avea sun-visor .. ar fi super..dar nu e capat de lume daca nu are. avand in vedere ca se vrea pt un fazer, nu vrem sa ... ne sugrume cand mai baga mana in gaz pe autostrada... mai sunt castile alea pe care ajungi sa le lingi cand iti umezesti buzele.. asa ca... cine mai doreste cine mai pofteste...astept opinii si recomandari. multzam!

ca un exemplu intre un x-lite x-602 , exo 1000 si shark s900 prime... care ar fi mai bun?

Editat de redhair
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt fan al marcii Scorpion. Desi am avut doar exo400, fratele mai mic al lui 1000, am fost foarte multumit din toate punctele de vedere (nu se aburea,nu suiera, confortabila). Chiar si dupa ce am dat cu capul de asfalt la +70 km/h si nu am avut nimic. In ceea ce ma priveste, viitoarea casca a mea va fi tot un Scorpion.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu sunt multumit de scorpion, mai exact de un exo750. ventilatie buna, comode, iar sistemul cu pompita este foarte bun, in caz ca se mai lasa, sau vrei sa mai elimini din zgomot, etc...

a, si exo1000 are si ochelari de soare integrati :)

Editat de gogO.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In general si eu am fost multumit de Scorpion (sunt deja la a doua casca). Am doar o singura mare problema - la mine se ia un strat subtire de pe viziera si vizibilitatea scade serios, mai ales noaptea. Din fericire merg in general cu viziera ridicata, deci nu ma deranjeaza prea tare. Initial am zis ca poate nu am avut eu grija de prima casca, fiind incepator, dar si la a doua mi s-a intamplat la fel. Eu m-am hotarat sa mai incerc si alta firma, sa vad daca problema e la mine sau la vizierele de la Scorpion. :unsure:

Cat despre modele, am avut un Exo-700 mai intai, apoi mi-am luat Exo-750. Pot zice ca 700 a fost mult mai bun. Izolare fonica si de vant mult mai buna decat la 750. Si la 750 au inceput sa mi se rupa suruburile care tin sistemul de prindere al vizierei. Vin la pachet 2 suruburi din astea de rezerva (incep sa ma intreb daca nu e o problema cunoscuta daca iti dau din start piese de schimb...). Si se potrivesc si suruburile de la 700, deci nu e asa mare problema pt mine, dar tot nu mi se pare normal sa se rupa suruburile unul dupa altul la interval de 2-3 saptamani. Cine stie, poate am avut eu ghinion cu 750-ul, am nimerit unu mai prost...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmm.. toata lumea zice de scorpion. nimeni cu x-lite sau shark? ha. ma mir.

FanFane, imi dai de gandit... la 2-3 saptamani sa schimbi suruburile care tin viziera... uraaaat.

sa vedem, sa mai aiba marimi din exo 1000 pana la sfarsitul lunii... si poate iau si eu 2.

multumesc de pareri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...