Jump to content

Photo

Schimbare de domiciliu din sectorul 6 in sectorul 4

• Please log in to reply
4 replies to this topic

#1 FanFane

FanFane

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 771 posts
  • Moto: CBF 600S, Varadero de 1000
  • Numar: B-97-CBF si cu pixu

Posted 24 January 2012 - 07:13 PM

Salut,
Dupa cum scrie si in titlu, m-am mutat cu domiciliu din buletin din sectorul 6 in sectorul 4. Am tot cautat pe net dar nu am reusit sa inteleg ce trebe facut la administratia financiara. Am fost la sectorul 4 si am intrebat la informatii si tanti de acolo mi-a zis ca tre sa fac o cerere (a inceput ea sa-mi dicteze repede ce trebuie sa scrie pe ea, dar clar nu am retinut) cu ceva despre corectarea datelor personale, parca. Si mi-a mai dat pt motor un formular si o lista de documente necesare de parca tocmai imi cumparasem motoru acuma (inclusiv contractul de cumparare-vanzare). Chiar asa de complicata e procedura ? Si la sectorul 6 unde eram mai trebuie sa ajung sa fac ceva ?

Dupa aia tre sa ajung si la politie sa-mi schimb talonul. Despre carnet am citit chestii contradictorii, ca trebuie sau ca nu trebuie schimbat. Cum nu am adresa pe el, chiar nu inteleg de ce ar trebui schimbat. Mai ales ca trebuie iar sa fac o gramada de acte si sa platesc taxe.

A facut cineva chestia asta de curand ?
Multam

#2 MALASORTE

MALASORTE

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,822 posts
  • Moto: Kawasaki ZX-10R

Posted 24 January 2012 - 07:28 PM

Salut , am facut si eu asta acum 2 luni. Deci:
Trebuie sa faci o fisa de inmatriculare si la vanzator te treci tu cu vechea adresa la cumparator , tu cu noua adresa , dupa care te duci la circa financiara sector 6 acolo aia trebuie sa iti scoata motorul din evidenta si sa iti stampileze viza( este posibil sa mai completezi vreo cerere ).
Apoi te duci la circa financiara din sectorul 4 , aici trebuie sa o bagi in evidente , completezi sigur cerere ,si aici iti vor pune stampila pe fisa. eventual poti platii si impozitul.
Platesti la CEC taxa de talon 37 de lei si apoi merfi la pipera , iei de la informatii o cerere pentru schimbare de domiciliu o completezi si depui actele . Trebuie sa ai vechiul talon , buletin,carte, chitanta CEC.
PS fa cate 2-3 copii dupa Buletin , carte este posibil sa iti opreasca copie dupa carte si buletin si la sectorul 6 si la 4 si la politie. Te costa 50 de lei cu tot cu fisa. Bafta

Eu am schimbat din sectorul 1 in 1 , iar cererea a fost tipizata.

Permisul de conducere , nu trebuie schimbat decat daca ai model vechi pe care este trecuta adresa. Modelul cel nou , european nu mai are adresa si nu se mai schimba.

#3 Tashulina

Tashulina

Cinica

• Super Membra
  • PipPip
  • 993 posts
  • Moto: Yamaha Thundercat
  • Numar: indecent

Posted 24 January 2012 - 07:32 PM

Sunt in aceeasi situatie, doar ca inca nu mi-am operat schimbarea de domiciliu in buletin, ca apoi eram nevoita sa schimb toate actele.

Procedura e in felul urmator:

-la circa financiara de la sect 6 tre sa faci asa numitul "dosar auto" de transcriere mobra din sect 6 in sector 4. Contine cateva acte, (nu le mai stiu pe toate, caut acasa lista si ti-o spun), printre care o cerere de eliberare a certificatului fiscal de la adm financiara sect 6, cum ca ti-ai platit impozitul la mobra la zi, o cerere de radiere financiara pt mobra si o fisa de inmatriculare (aceeasi pe care o prezinti la financiar cand vinzi mobra) pe care ti se va pune stampila de "scos de la financiar" sect 6. Cu certificatul fiscal, fisa de inmatriculare stampilata si restul de acte te duci la adm financiara sect 4 si iti bagi mobra pe rol la tine, in acest sector. Cu aceasta ocazie ti se va pune a doua stampila pe acea fisa de inmatriculare, stampila de la adm financiara sect 4. Acea fisa iti va trebui la Politie, sa schimbi talonul la mobra, pe noua adresa.

-cat priveste permisul, daca ai din cel format nou, pe care nu mai este trecuta adresa de domiciliu, legea prevede ca acesta nu se mai schimba in cazul schimbarii domiciliului, ci doar in cazul schimbarii datelor inscrise pe el (in speta nume).Asadar cu permisul ai scapat.

-la schimbat talon iti trebuie cateva acte (la fel, caut lista si-ti zic, acum ti-am spus in mare), printre care acea fisa de inmatriculare cu cele 2 stampile, copii dupa CI nou (si originalul), talon vechi, timbru fiscal, taxele de talon platite etc. Ala il rezolvi in cateva ore la Politie, in Pipera.

Later edit: am scris in acelasi timp cu MALASORTE. Sunt aceleasi info. Bafta!

Edited by Tashulina, 24 January 2012 - 07:34 PM.

I'm an angel, honest! The horns are just there to keep the halo straight!

Do not squander time...this is the stuff life is made of

Curajul nu suna mereu ca un vuiet. Cateodata el este un sunet linistit, la sfarsitul unei zile, care spune: "Maine voi incerca din nou"

Posted Image

#4 FanFane

FanFane

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 771 posts
  • Moto: CBF 600S, Varadero de 1000
  • Numar: B-97-CBF si cu pixu

Posted 25 January 2012 - 09:32 AM

Mersi mult. Parca asa are mai mult sens decat ce incerca sa-mi explice ametita de la sectorul 4. Acuma sa vad cand o sa pot sa ajung cu zapada asta... :disappointed:

#5 Tashulina

Tashulina

Cinica

• Super Membra
  • PipPip
  • 993 posts
  • Moto: Yamaha Thundercat
  • Numar: indecent

Posted 25 January 2012 - 01:43 PM

Pentru cei ce au permis format vechi, cu adresa de dimiciliu trecuta pe el - vor fi nevoiti sa schimbe si permisul. Actele necesare sunt urmatoarele:

- actul de identitate - cel nou, cu noua adresa de dimiciliu pe el (original și copie )

- fișa deținătorului permisului de conducere, completată olograf sau cu ajutorul mijloacelor informatice - (Nu faceti prostia sa va duceti la samsarii de peste drum de la Pipera sa luati de acolo pt ca dati bani aiurea, cand `fisa detinatorului permisului de conducere` se descarca simplu de pe net si se poate completa si de mana, citet, nefiind obligatoriu sa fie dactilografiata)

- permisul de conducere a cărui preschimbare se solicita (in original) - (Faceti-va o copie xerox dupa el de acasa pt ca este posibil sa vi se puna o stampila pe copie si sa puteti circula cu ea pana vi se elibereaza permisul nou, in cazul in care nu stati cele cateva ore pana este gata si vreti sa veniti a doua zi)

-chitanta contravaloare permis de conducere – (CEC);
I'm an angel, honest! The horns are just there to keep the halo straight!

Do not squander time...this is the stuff life is made of

Curajul nu suna mereu ca un vuiet. Cateodata el este un sunet linistit, la sfarsitul unei zile, care spune: "Maine voi incerca din nou"

Posted Image

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users