Jump to content

Photo

Kawasaki VN 750 .vs. Kawasaki zl 600 eliminator

• Please log in to reply
12 replies to this topic

#1 raptorualb

raptorualb

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 23 posts
  • Moto: Ural 650

Posted 02 December 2011 - 09:23 PM

As vrea sa aflu mai multe pareri despre cele doua moto. Kawasaki Vn750 si Kawasaki ZL600 eliminator,in primul rind fiabilitate ,consum ,putere si piese de schimb la cele doua moto.

Attached Thumbnails

• vn750.jpg
  • kawasaki_zl_600_1987.jpg

#2 darian

darian

mic si rau

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,971 posts
  • Interests:Prea multe si prea costisitoare...
  • Moto: kawasaki vulcan vn750,Suzuki GS850G
  • Numar: B-02- CIX
  • Club: Liber k pasarea

Posted 02 December 2011 - 10:01 PM

Ambele modele,rare pe la noi.Parca simai rar e Eliminatorul.Nu stiu decāt un singur posesor de-asa ceva,si pe la reuniuni n-am mai vazut decāt inca una... Ca fiabilitate...Hmmm...Pareri impartite...La 55.000 km,am refacut motorul,la VN 750. A fost reparat cu piese s/h,si-acuma,e calat.Depinde si cine-l repara,si cum a fost intretinut.Stiu VN-u din '89,si-arata si merge brici...Piese,se gasesc.Da-i cautare pe ebay,si vezi cāte pagini exista,la modelele care te intereseaza.

Posted Image

#3 leandro

leandro

Leandro

• Membru
  • Pip
  • 227 posts
  • Moto: FZS 1000 Fazer / xtz 660
  • Numar: BRR
  • Club: 7bikers.it

Posted 02 December 2011 - 10:27 PM

Kawasaki Vn750
motocicleta cu motor foarte bun si destul de puternic 66cai,cadru bun suspensi bune dar piese de schimb rare si in italia
cineva a si zis ca consumul e mare (opinii pe care am citit)

kawasaki kl 600
motor destul de puternic si asta cu 61cai la fel cardu si suspensii bune/ despre piese n-am cautat dar nici cineva scrie ca nu gaseste in italia/
cosumul si asta e mare

din ce am citit, din moto.it opinii sunt foarte similare. motociclete bune si puternice, probabil ai ales pt asta.

Eeny, meeny, miny, moe Catch a tiger by the toe If he hollers let him go, Eeny, meeny, miny, moe.

#4 darian

darian

mic si rau

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,971 posts

Posted 02 December 2011 - 10:51 PM

Consum si putere....La ambele,consumul e destul de mare.Altfel,n-ar avea cum sa scoata atātia cp,la o cilindree asa mica,sa zicem.Te uiti la VN 800,ca scoate 54cp... La Vn750,puterea e de 60 cp,sau 68 cp,daca-i varianta americana. Consumul - depinde si de la exemplar la exemplar,in functie de cāt de bine e reglat carburatorul,si de cum mergi cu el...Ca la 130 km/h e semnificativ mai mare ca la 110...La Eliminator,din principiu ar trebui sa consume simai mult...Ca doar e cu motor de sport-turing,adica mult mai turat.Cum crezi tu ca un motor de 600 cc,poate sa scoata 120 cp,cum e la CBR,de exemplu?! VN-ul intra pe rosu,la 8500 rotatii.Eliminatorul,cred ca undeva pe la 10-12.000.

Acum 5 ani,am decis sa trec la ceva mai mare - aveam Honda VT 500C. Am decis in final,s-aleg īntre VN750 si Intruder VS800. Acuma,regret ca n-am ales Intruderul...

Edited by darian, 02 December 2011 - 10:59 PM.

Posted Image

#5 raptorualb

raptorualb

Nou venit pe forum!

• Membru
  • 23 posts
  • Moto: Ural 650

Posted 02 December 2011 - 11:17 PM

Va multumesc pt sfaturile care le-am citit pe forum despre cele doua modele de Kawasaki,cred ca nu se merita achizitionarea a unui exemplar din cele doua modele.

#6 darian

darian

mic si rau

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,971 posts

Posted 02 December 2011 - 11:19 PM

Acum 5 ani,am decis sa trec la ceva mai mare - aveam Honda VT 500C. Am decis in final,s-aleg īntre VN750 si Intruder VS800. Acuma,regret ca n-am ales Intruderul... Vezi ca nu numai calutzii,sunt semnificativi...Ia-n socoteala si cuplul. Am mers cu un Intruder (functiona brici),si simteam ca trage de jos,numai din cuplu (desi are mai putzini cp ca Vulcanul).Si chiar daca-s mult mai multe exemplare,sunt scumpe la achizitionare - treaba asta,ar trebui sa-ti dea de gāndit...Si gasesti si mult mai usor,diverse accesorii after-market specifice modelului.Am avut noroc c-am luat Vulcanul,cu sissy-bar cu port-bagaj ,comenzi avansate si bara cu proiectoare ...Si ca i-am mai gasit si crash-bar pt. coburi..Cu toate accesoriile si piesele noi,dar cu motorul stricat,nu cred ca pot sa-l dau cu mai mult de 1000 euro.Cred c-o sa-l vānd pe bucatzi...

Posted Image

#7 Jerycho

Jerycho

Grim Reaper

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,061 posts
  • Moto: Kawasaki LTD 454
  • Numar: CT - 13 - xxx
  • Club: Liber profesionist

Posted 02 December 2011 - 11:48 PM

Intrucat imi plac street / cruiserele japoneze a anilor 90 si eu ma uitam la VN ul de 750 placandu-mi atat puterea cat si faptul ca : are jande de aliaj , e pe cardan , are afisaj pt benzina , temp apa , turometru etc si este Kawasaki :) .
Totusi , de la o vreme , insistand pe faptul ca vreau o alta mobra , m-am tot uitat la viroaga de 750 care este apropiata de VN 750 mai putin racirea cu apa , lipsa indicatorului de benzen si cativa cp in minus dar este relativ mai simpla / simpla de intretinut .

Dariane eu cred ca ai avut tu nenoroc cu VN ul .. am citit cateva recenzii de pe forumul oficial VN750 si nu e o mobra chiar atat de rea , chiar dimpotriva .

Edited by jerycho, 02 December 2011 - 11:49 PM.

---GodSpeed---

#8 darian

darian

mic si rau

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,971 posts

Posted 03 December 2011 - 12:02 AM

Dariane eu cred ca ai avut tu nenoroc cu VN ul .. am citit cateva recenzii de pe forumul oficial VN750 si nu e o mobra chiar atat de rea , chiar dimpotriva .

Daca-l vrei,tie ti-l dau asa cum e, cu 900 euro,cu banii-n rate,pe 6 luni...Si,apropo...E-n Constantza,la Andrei...Poti sa te duci sa-l vezi ...

Posted Image

#9 Jerycho

Jerycho

Grim Reaper

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,061 posts

Posted 03 December 2011 - 12:54 AM

:) il stiu .. nu uita ca impreuna i-am facut dintr-un surub o pedala de frana acum 2 ani la Seawolves bike fest . Daca nu ar fi atat de mult de munca .. mai exact de schimbat la el m-as fi bagat la o treaba ... dar din pacate nu prea mai avem mecanici buni in constanta iar cei care sunt buni cer preturi ridicole , de genul 400 lei pt schimbat un lant de transmisie .

Totusi o sa ma mai gandesc la propunerea ta .. dar sa vb si cu SEFA .. ca fara acordul ei e ca si cum as face bungee jumping fara coarda .....
---GodSpeed---

#10 darian

darian

mic si rau

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,971 posts

Posted 03 December 2011 - 01:10 AM

Hmmmm...Eu tocmai de-aia l-am dus acolo,la reparat...Ca mi-i l-a laudat @dkid-u' ca-i mecanic foarte bun,si nici nu cere mult...Si sunt si prieteni,si-o sa-i stea pe cap,sa mi-l rezolve. S-ar putea ca "buba" din motor,sa fie ceva minor.Numai accesoriile de pe el,daca le vānd la pretz modic,si fac cel putzin 5-600 euro... Vreau sa fac loc pt. Dragstar- ul ala micPosted Image....P-orma poate reusesc sa strāng si pt. Drifter....Ala-i peste 5500 euro...Posted Image

Posted Image

#11 Jerycho

Jerycho

Grim Reaper

• Super Membru
  • PipPip
  • 1,061 posts

Posted 03 December 2011 - 06:40 PM

Hmm Drifter .. interesant .. eu sunt mai mult pe partea cu MeanStreak
---GodSpeed---

#12 darian

darian

mic si rau

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,971 posts

Posted 04 December 2011 - 02:31 PM

Hmm Drifter .. interesant .. eu sunt mai mult pe partea cu MeanStreak

Ziceai de Virago de 750 - e simai rarã decāt VN750 sau Eliminator. Īn 3 ani,mi-au venit la reparat,doar 3 sei de Virago de-asta.Īn schimb am reparat cel putzin 3 sei de VN750,aduse doar de roacheru' Hrubaru.Si mai stiu eu,īncã cel putzin 4 VN-uri. Eliminator,stiu doar 2 . MeanStreak-ul e drãgut,da' si costã....Eu,as putea sã mã multzumesc si cu Drifter-ul de 800,da' parcã l-as prefera p-ãla mai mare,cu cardan,indicator de benzinã,cuplu mai mare...Oricum,la cāt de mare si greu e,l-as folosi numai la drumuri lungi,gen mers la mare.Pt. oras,o sa folosesc Dragstarul de 250 cc. Desi,anul ãsta,am mers pāna-n Vama Veche,de 2 ori,cu el...Si cu bagaje si cu 2 catzei,pe rezervor...Posted Image

Posted Image

#13 PinkHelmet

PinkHelmet

motorradfahrer

• Super Membru
  • PipPip
  • 731 posts
  • Moto: Savage LS650
  • Numar: CT 72 RUN

Posted 04 December 2011 - 04:22 PM

Eu am mers cu Eliminator-ul de 600 si daca iti plac cursele de dragstere asta e motorul pe care-l vrei; super tare la demaraje!
1030_154152X.jpg 1030_154350X.jpg

Cat despre raritate cred ca il ia la mustata Vn-ul de 750.
OUt Of mY MInD! Back in five ...

ANIMA GUZZISTA

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users