Sari la conținut

Detinatori de Aprilia RSV


freeman
 Share

Postări Recomandate

Prima mea "problema" cu rsv-ul. Mi s-a fisurat garnitura de la cilindru receptor ambreiaj. Mi se prelinge lichid si automat prinde aer. Problema e piesa, imi ajunge in 15-18 zile prin autonet, am vorbit si cu baietii de la United Motor care mi-au zis ca au incheiat parteneriatul cu Aprilia, deci oficial Aprilia nu mai are importator in Romania.

De data asta o sa astept, dar data viitoare nu cred ca o sa mai am rabdare. Asa ca va intreb, voi prin ce site/ magazin va procurati piesele? Daca imi mai crapa vreo garnitura trecere vara......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am patit-o la fel, dar am avut noroc si garnitura era pe stock la United. I-ai rugat sa verifice totusi daca o au?

Ca alternativa ai putea sa iei un cilindru receptor Obernon - http://www.oberon-performance.co.uk/acatalog/Aprilia_Clutch_Slave_Cylinders_ACSC.html

Si vei avea si un ambreiaj mult mai moale

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am patit-o la fel, dar am avut noroc si garnitura era pe stock la United. I-ai rugat sa verifice totusi daca o au?

Ca alternativa ai putea sa iei un cilindru receptor Obernon - http://www.oberon-performance.co.uk/acatalog/Aprilia_Clutch_Slave_Cylinders_ACSC.html

Si vei avea si un ambreiaj mult mai moale

 

In prima faza am vorbit cu ei, au zis ca nu o mai au pe stoc si nici nu o pot comanda ca nu mai sunt importatori Aprilia.

Am vrut sa cumpar si direct cilindru receptor pe original dar tot in 15-18 zile ajungea prin autonet, pana la urma am dat comanda prin ei, au trecut abia 5 zile, din ce am vorbit cu mecanicul mai devreme nu vine cu siguranta. Mi se pare absurd ca dureaza 2 saptamani pentru o garnitura, parca o aduce din China.

 

Pe site-ul de mai sus in cat timp ajunge o piesa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EBay! co.uk, .it, .de

In funcție de cat esti dispus sa plătești pt transport îți ajunge piesa acasa intre 1-3zile(curier rapid, gen DHL) si 5-10zile curier normal sau posta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai afla ca (si nu o spun cu rautate) garnitura de la cilindrul receptor de la ambreiaj este un consumabil la aprilia. Tocmai de aceea iti scriam mai sus ca sper ca ai luat mai mult de o bucata. Din informatiile de pe apriliaforum.com se pare ca folosirea lichidului de frana dot 5 siliconic prelungeste durata de viata a garniturii respective. Daca nu mai vrei sa astepti 10 zile sa te dai cu motocicleta, da-mi un semn si iti pot pune garnitura pe curier sa o ai pana vineri.

Editat de danutu_m
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Și dacă aș schimba cu un cilindru receptor Obernon recomandat de incult s-ar schimba situația? Eu i-am băgat totul top motul, acum nu știu dacă Motul RBF660 a deteriorat garnitura sau e ceva tipic Aprilie.

Iti las un PM cu adresa, mersi mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E ceva tipic aprilia (cel putin la modelele care sunt echipate cu acel cilindru receptor). Nu am experienta cu cilindrul oberon, as fi vazut asa ceva ca alternativa daca nu as fi fost multumit de felul cum se actioneaza maneta de ambreiaj, insa nu a fost cazul la mine. Experienta mea este pe futura, unde la scurt timp dupa achizitie a inceput sa se prelinga lichid pe la cilindrul receptor. Am schimbat garnitura, am trecut la lichid dot 5 siliconic si nu am mai avut probleme pana acum (peste 30 000km parcursi). Intre timp mai cumparasem o garnitura preventiv, insa nu am mai avut nevoie.

Editat de danutu_m
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar ce l-am cunoscut pe băiat azi. Si-a luat RSV 2002 :)

Sa-l poarte sanatos! :ok:

 

Si eu am dat Shiver-ul.:)

Editat de CRISTIAN 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand va multumesc frumos pentru ajutor, am ramas placut surprins cate persoane mi-au sarit in ajutor. Dar o sa mai astept o saptamana si mi-l repar cu garnitura persoanala :)). Va multumesc mult inca odata.

 

PS: Si da, locatia e de actualiate :)


» Post actualizat in 08 Jul 2017 13:31

Stie cineva de unde pot cumpara o maneta de ambreiaj originala sau cat mai aproape de original? Mersi

Editat de Al3xscrt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare are nevoie cv de amortizor spate pt rsv factory? stare impecabila,aproape nou.. cred ca se potriveste si la modelele mai vechi de 04.. il vand sau il schimb cu o guma fata 120 noua!

Oferta valabila, tot ansamblul spate complet, bascula cu toata articulatia,aripa,amortizorul Sachs cu 8000km ,etrierul cu placute frana noi,ax ul prindere cadru, Variante /schimb cu o guma fata sau spate, noua! 120/190 0721602721

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Paulynos, cumva ai....dreptate, dar te si inseli amarnic. Fiind topic dedicat, omu' s-a gandit ca stie cineva vreo sursa eficienta/rapida.... Daca nu-i raspunde nimeni,nu cred ca sta un sezon fara maneta.... ci se apuca sa-si caute singur :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...