Sari la conținut

Retromobil


mihai_prd
 Share

Postări Recomandate

Cei care doresc să se înscrie în RCR, îi aÂştept cu datele de contact Âşi cu cei 20 euro pentru taxa de înscriere.

 

Dacă aveți nelămuriri, mă puteți contacta telefonic: 072356573.

 

 

 

Cam scurt numaru' !

 

:eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 132
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Hai că te servesc eu cu un număr puuuuțin mai lung: 0723.565.973

Mulțumit? :)

 

Toate bune! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai că te servesc eu cu un număr puuuuțin mai lung: 0723.565.973

Mulțumit? :)

 

Toate bune! :cheers:

 

 

Ffffoarte multumit ! :D

La fel de multumiti sunt presupun si alti potentiali amatori care poate voiau sa sune si se simteau frustrati ! :baldy:

Dar sum sunt bucurosi,cred ?!? :drink:

Editat de mpc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Toata aceasta poveste cu retromobil are valoare numai daca prin interemediul lor se poate rezolva problema actelor la motocicletele vechi sau cu prop din acte morti etc. Alfel nu prea este nici o afacere doar niste taxe de platit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Statutul RCR nu se schimbă peste noapte, hotărârile AG trebuie adoptate prin hotărâre judecătorească, presupun că noua formă a Statului va fi ieÂşi la lumină undeva în martie. Eu cred că pot spune că ajutat de membrii RCR, am obținut ce am vrut, depinde de toți dacă vrem mai mult sau ne mulțumim cu atestarea gratuită. Cât o dura Âşi aia. ÂŞi în RCR nu vă obligă/fortează/tentează nimeni să intrați sau să aderați la ideile lor, eu am făcut-o pentru niÂşte oameni minunați pe care i-am găsit acolo (totuÂşi, să nu uităm de uscăturile din fiecare pădure, nu mai aduc în discuție).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Rugam membrii RCR (in special useri de pe acest forum) sa ia legatura cu dl. Mihai Preda pentru plata cotizatiei anuale. Nu uitati sa aduceti si o copie dupa CIV pentru emiterea asigurarii de raspundere civila. Multumim.

 

Un Craciun imbelsugat, Sarbatori Fericite si la cat mai multe vehicule retro.

 

 

 

Post din 08.01.2013..La Multi Ani si un An Nou bun.

 

Prima sesiune de atestari se desfasoara la jumatatea lunii ianuarie? Avem motociclete pregatite pentru atestare?

Editat de retromotor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Neata, azi de la ora 10, in sediul de pe Regina Elisabeta e Adunarea Generala, daca aveti propuneri dati-mi sms la 0723565973.



14 septembrie 2013----2 roti istorice.

Sa nu ziceti ca nu v-am anuntat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...

Radierea temporara din circulatie nu te scuteste de plata impozitului. Impozitul se plateste pentru detinerea de autovehicule, indiferent de ce faci cu ele...

Total neadevarat! Anul trecut am scos de la impozitare daua autovehicule pe care nu le mai utilizez de ani de zile si pentru care plateam taxe inutil.

Am dat o declaratie notaiala pe propie raspundere(stie notarul cum sa formuleze). Apoi cu aceasta declaratie am completat un formular la circa financiara(exista la ei un formular tipic). Totul a durat cca doua ore si a fost perfect legal!

.... Ideea e ca taxa se va modifica, depinde de noi daca vrem sa ne implicam sau ne doare-n...

Astăzi, în Adunarea Generală a RCR, prin votul membrilor, s-a hotărât ca taxa de atestare....

...Cotizatia anuala, 30 de euro (adica fo 14 beri bune), dar in conditiile in care asigurarea plus impozitul este cam 50 euro anual, eu zic ca se merita. ...

Si eu cred ca se merita, dar sunt multe "contre" inutile... poate daca ai atasa aici, o sinteza a statutului RCR discutiile ar fii purtate cu subiect si predicat.

Nu am ce sa caut la retro nu stiu ce cu motocicleta M. Retromobil Club imi cere €200 ca sa atesteze vehiculul ca fiind istoric. Probabil sunt niste cretini pe acolo, de ce as da atatia bani ca sa fiu scutit de impozitul de.............35lei pe an???? ...

Aparent ai perfecta dreptate in ceeace ai scris, insa exista si o alta situatie in care momentan nu te afli. Eu cred ca RCR ar putea sa optina facilitati pentru membrii sai, totul este sa se vrea, sa se bata si sa fie sustinuta...

 

 

Pentru restul interesatilor: atata timp cat motocicleta nu a fost furata sunt cai legale de punere in circulatie si fara ajutorul RAR-ului! Prima conditie este sa ai act de provenienta (factura de cumparare, donatie, mostenire, castig la joc de noroc, etc...) Cand acestea nu exista se pot face printr-un notariat pe propia raspundere, apoi fiscul te va inregistra instantaneu pentru impozitare. Restul este treaba RAR-ului sa verifice, omologheze, autentificare, poansonare, inseriere si bla, bla, bla... evident toate aceste inseamna bani celtuiti.

Editat de cristi 57
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e un lucru interesant de stiut.

Iar daca cineva ar vrea sa le reinmatriculeze se poate d.p.d.v legal ?

Daca da, care ar fi pasii ?

Total neadevarat! Anul trecut am scos de la impozitare daua autovehicule pe care nu le mai utilizez de ani de zile si pentru care plateam taxe inutil.

Am dat o declaratie notaiala pe propie raspundere(stie notarul cum sa formuleze). Apoi cu aceasta declaratie am completat un formular la circa financiara(exista la ei un formular tipic). Totul a durat cca doua ore si a fost perfect legal!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Total neadevarat! Anul trecut am scos de la impozitare daua autovehicule pe care nu le mai utilizez de ani de zile si pentru care plateam taxe inutil.

Am dat o declaratie notaiala pe propie raspundere(stie notarul cum sa formuleze). Apoi cu aceasta declaratie am completat un formular la circa financiara(exista la ei un formular tipic). Totul a durat cca doua ore si a fost perfect legal!

Si eu cred ca se merita, dar sunt multe "contre" inutile... poate daca ai atasa aici, o sinteza a statutului RCR discutiile ar fii purtate cu subiect si predicat.

Aparent ai perfecta dreptate in ceeace ai scris, insa exista si o alta situatie in care momentan nu te afli. Eu cred ca RCR ar putea sa optina facilitati pentru membrii sai, totul este sa se vrea, sa se bata si sa fie sustinuta...

 

 

Pentru restul interesatilor: atata timp cat motocicleta nu a fost furata sunt cai legale de punere in circulatie si fara ajutorul RAR-ului! Prima conditie este sa ai act de provenienta (factura de cumparare, donatie, mostenire, castig la joc de noroc, etc...) Cand acestea nu exista se pot face printr-un notariat pe propia raspundere, apoi fiscul te va inregistra instantaneu pentru impozitare. Restul este treaba RAR-ului sa verifice, omologheze, autentificare, poansonare, inseriere si bla, bla, bla... evident toate aceste inseamna bani celtuiti.

 

Nenea Cristi, vezi ca astea sunt discutii din 2011, suntem (in cateva ore) in 2014.

 

Uite, ca tot erau baietii care comentau pe forum, taxele la zi pe care trebuie sa le platesti, preluate de pe retromobil.ro, ca sa nu mai fie discutii gen bulibaseala. Cotizatia anuala e de 30 de euro. Anul acesta, membrii primesc asigurari gratuite. Cat o costa o asigurare minima pe 1 an la o motocicleta, nu mai zic o masina, va las pe voi sa va intrebati.

 

 

Taxe

 

 

Taxa de inscriere in club : 20 Euro

 

Cotizatie anuala (se achita pana la 31.12) : 30 Euro

 

La plata cotizatiei/taxei de inscriere pensionarii/studentii/elevii achita 1/4 din sumele mentionate anterior.

 

Taxe de eliberare atestat vehicul istoric :

 

a. Vehicule neinmatriculate in Romania (altele decat motociclurile): 200 Euro

b. Motociclurile neinmatriculate in Romania : 50 Euro

c. Vehicule inmatriculate in Romania (altele decat motociclurile): 100 Euro la cursul BNR din ziua platii. Pentru membrii R.C.R. cu o vehime de minim 6 luni in asociatie taxa este de 50 Euro

d. Motociclurile inmatriculate in Romania : Gratuit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Cotizatia anuala e de 30 de euro. Anul acesta, membrii primesc asigurari gratuite. Cat o costa o asigurare minima pe 1 an la o motocicleta, va las pe voi sa va intrebati

 

 

Taxe


Taxa de inscriere in club : 20 Euro

Cotizatie anuala (se achita pana la 31.12) : 30 Euro



d. Motociclurile inmatriculate in Romania : Gratuit"

 

Bun, vreau si eu in clubul retro (cu M-ul) anul ce incepe in 3 ore, dar sunt plecat si nu pot plati pana pe 31.12...adica azi cand ai scris

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aha, nu m-am uitat la data... pai am doua variante:

- ma inscriu la facultate

- astept pensia(peste exact 8 ani "galbena" devine istorie)

In fine, asa-i Mihai, dar pana acum nu au fost discutate...

 

@mpc - cunosc cateva cazuri in care au fost inmatriculate autovehicule confectionate, evident dupa o procedura de omologare specifica a RAR. Liviu din targoviste a obtinut inmatricularea unei remorci fabricata de el. In cazul tau repunerea incirculatie a unei motociclete care nu are modificari sctucturale la cadru, roti si alte componente de siguranta nu cred ca este o problema prea mare si nu necesita teste specifice date de institute abilitate. Trebuie vorbit cu inginerii de la RAR si ei stiu mai bine ce cale sa urmezi - avand in vedere ca motocicleta ta este un doar vehicul de epoca ce nu va rula in mod curent. Luarea in evidenta pentru plata impozitului la fisc este primul pas...

Eu am scris ce am facut - in cazul scoaterii din evidenta fiscala, contrazicand cele scrise de alt user. Personal nu am facut nici o reamatriculare!

Editat de cristi 57
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Cotizatia anuala e de 30 de euro. Anul acesta, membrii primesc asigurari gratuite. Cat o costa o asigurare minima pe 1 an la o motocicleta, va las pe voi sa va intrebati

 

 

Taxe

 

 

Taxa de inscriere in club : 20 Euro

 

Cotizatie anuala (se achita pana la 31.12) : 30 Euro

 

 

d. Motociclurile inmatriculate in Romania : Gratuit"

 

 

Bun, vreau si eu in clubul retro (cu M-ul) anul ce incepe in 3 ore, dar sunt plecat si nu pot plati pana pe 31.12...adica azi cand ai scris

Te astept de 3 luni cu documentele/fotografiile.

Si daca te inscrii la anul (adica maine), punem o vorba buna sa beneficiezi de oferta Vodafone :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@mpc - cunosc cateva cazuri in care au fost inmatriculate autovehicule confectionate, evident dupa o procedura de omologare specifica a RAR. Liviu din targoviste a obtinut inmatricularea unei remorci fabricata de el. In cazul tau repunerea incirculatie a unei motociclete care nu are modificari sctucturale la cadru, roti si alte componente de siguranta nu cred ca este o problema prea mare si nu necesita teste specifice date de institute abilitate. Trebuie vorbit cu inginerii de la RAR si ei stiu mai bine ce cale sa urmezi - avand in vedere ca motocicleta ta este un doar vehicul de epoca ce nu va rula in mod curent. Luarea in evidenta pentru plata impozitului la fisc este primul pas...

Eu am scris ce am facut - in cazul scoaterii din evidenta fiscala, contrazicand cele scrise de alt user. Personal nu am facut nici o reamatriculare!

Multumesc.

Problema cu RAR-ul ma ingrijora mai putin. Ce ma intereseaza este daca un vehicul a fost radiat la cerere acum 10 ani,ce mai trebuie facut sa-l pot reintroduce in circulatie dpdv al procedurilor cu fiscul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Radierea din circulatie nu inseamna si scoaterea din evidenta fiscului! Poate ca figureaza inca pe numele fostului propietar.

Trebuie sa sti in ce conditii s-au factut radierea si de unde. Cred ca la CF ve-i primi lamuriri mai precise.

Actul de cumparare il poti face la un notar, in extremis pe propie raspundere daca propietarul nu mai este in tara sau decedat(daca traieste trebuie sa plateasca o amenda, iar tu sa obti printr-un proces o hotarare judecatoreasca care tine loc de certificat fiscal, etc) dar nu te grabi sa faci asta pana nu stim exact situatia ei. Varianta cu declaratia pe propie raspundere este cea mai rapida. Probabil ceva costuri si multa alergatura - tu sti daca merita...

Daca totul decurge normal, trebuie sa te astepti sa platesti impozitul la fisc pe ultimii 5 ani - conform legii, trebuia declarata. RAR-ul iti face lejer omologarea si o noua CI.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vehicolul a fost radiat la cerere de catre vechiul propietar,am dovada de radiere si de la CF si de la Politie.

Apoi acesta mi-a vandut-o mie prin notariat acum cca. 4 ani .

Asta e situatia,am toate actele,chitantele si dovezile la mine.

Ce se poate face ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca-i asa totul pare simplu, are o istorie "curata"! Mergi la CF si te invata ei ce btrebuie facut(de regula in momentul vanzarii primesti un certificat fiscal cu care o inregistrezi la CF pe numele tau - acesta nu exista fiindca moto era radiata la data vanzarii). In final ei au nevoie de banii tai, iar momentul nu este tocmai rau!

Teoretic ai de platit patru impozite(din urma) + o amenda pentru ca nu ai declarat-o la CF in termen de 30 de zile de la data cumpararii(daca se ia in considerare certificatul de radiere). Amenda este aproape simbolica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

 

 

Taxe

 

 

Taxa de inscriere in club : 20 Euro

 

Cotizatie anuala (se achita pana la 31.12) : 30 Euro

 

La plata cotizatiei/taxei de inscriere pensionarii/studentii/elevii achita 1/4 din sumele mentionate anterior.

 

Taxe de eliberare atestat vehicul istoric :

 

a. Vehicule neinmatriculate in Romania (altele decat motociclurile): 200 Euro

b. Motociclurile neinmatriculate in Romania : 50 Euro

c. Vehicule inmatriculate in Romania (altele decat motociclurile): 100 Euro la cursul BNR din ziua platii. Pentru membrii R.C.R. cu o vehime de minim 6 luni in asociatie taxa este de 50 Euro

d. Motociclurile inmatriculate in Romania : Gratuit

In statutul retromobil la art. 18 scrie ca membrii simpatizanti nu au obligatia cotizatiei anuale. Asadar, ca sa fim lamuriti, cat ma cost sa inscriu o motocicleta in cadrul retromobil?

Dupa ceea ce scrie statut si calculele mele ar trebui sa platesc doar 20 de euro, respectiv taxa de inscriere.

 

Speta:

Cumpar o motocicleta inmatriculata in Romania deja, care se incadreaza in conditiile impuse de retromobil, dar vreau sa o inscriu in cadrul retromobil inainte de a o inmatricula pe numele meu, atfel incat la momentul inmatricularii aceasta sa figureze deja ca vehicul istoric.

Care sunt pasii si cat m-ar costa?

Mai fac/platesc autentificare la RAR daca ea ar fi incadrata deja ca vehicul istoric?

 

Numai bine si multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Neaţa Mihai!

În cazul în care achiziţionezi o motocicletă şi vrei doar s-o atestezi, nu trebuie să plăteşti nimic (dacă motocicleta e cumpărată din Ro. Dacă e importată, plăteşti taxa de 50 de euro).

Atestarea unei motociclete nu înseamnă obligativitatea de a adera la RCR.

 

În cazul în care vrei să ajungi membru, trebuie să plăteşti taxa de 20 de euro. Ulterior, dacă vrei să ajungi şi membru activ şi participi la manifestările RCR, o să plăteşti o cotizaţie anuală de 30 de euro.

Dacă mai ai nelămuriri, întreabă-mă.



În cazul speţei tale, paşii sunt următorii:

1. Achiziţionezi motocicleta, fără să-i faci RAR-ul.

2. O atestezi la RCR ca fiind istorică (documentaţia o găseşti pe site-ul RCR).

3. Cu atestatul de la noi mergi la RAR unde îţi vor fi întocmite documentele uzuale plus menţiunea că este istorică.

4. Mergi la impozit şi le prezinţi CIV-ul, funcţionarii de acolo urmând să o scoată de la impozit.

5. Te plimbi cu motocicleta şi participi la întâlnirile RCR (opţional :) ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Neata si tie Mihai!

 

Mersi de informatii! M-am mai lamurit si eu acum.

 

Mai ramane problema eliberarii certificatului de autenticitate (autentificarea pe care o facem cand se schimba proprietarii)

Ordonanta de Guvern nr. 78/2000

„1) La înmatriculare în România, deţinătorii vehiculelor rutiere, cu excepţia celor noi, vor face dovada efectuării de către R.A.R. a certificării autenticităţii acestora.

......

(7) Sunt exceptate de la certificarea autenticităţii autovehiculele destinate exclusiv competiţiilor sportive şi vehiculele istorice.”

 

Din textul de lege inteleg ca nu mai trebuie sa fac autentificarea RAR, ci doar ma prezint sa-mi fie mentionat in Cartea de identitate a vehicului mentiunea ”Vehicul istoric„.

Am inteles bine?

Editat de mihai.i
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, deducerea ta nu este corectă.

 

Atestarea de către RCR nu înlocuieşte autentificarea RAR.

 

Încă o dată:

1. după ce cumperi motocicleta, aplici pentru atestarea RCR (o poţi face înainte sau după RAR, dar recomand înainte, presupune costuri ulterioare mai reduse pentru proprietar;

2. obţii atestatul RCR;

3. te înscrii la RAR pentru autentificare şi obţinere CIV;

4. la RAR, în momentul în care eşti cu motocicleta prezinţi şi atestatul RCR, iar RAR-ul face menţiunea în CIV-ul motocicletei că este istorică;

5. ridici CIV-ul şi autentificarea de la RAR şi mergi la înmatriculări pentru eliberarea certificatului de înmatriculare;

6. iei certificatul de înmatriculare (talonul), numerele;

7. revii la punctul 5 de mai sus: te plimbi.

 

Asta în cazul în care iei moto din Ro, aşa am reţinut.

Editat de m72ihai
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...