Sari la conținut

Retromobil


mihai_prd
 Share

Postări Recomandate

Care este părerea voastră despre înscriere motocicletelor Âşi astestarea lor? Cum se poate modifica Âşi îmbunătății sistemul de atestare? Vreau discuții despre miÂşcarea retro a motocicletelor Âşi cum putem să ridicăm Âştacheta în această privință?

 

Haideți, idei, opinii, vreau să dați cu opinia p'aici.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 132
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

despre inmatriculare ma intereseaza si pe mine

 

dar totusi sunt curios daca acest topic duce undeva sau e facut doar sa ne amarasca :unsure:

nu de alta dar daca stim ca e vre-un motiv intemeiat atunci clar venim cu idei si propuneri cat mai bune

 

:cheers:

Editat de aurelian_mz_rt125
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta e ce am scris si pe clasic car club cluj napoca - si acolo o propunere de ong care sa ajute posesorii de "vechituri "

 

" buna ziua

buna initiativa , sper sa se lase si cu urmari in folosul celor ce iubesc " vechiturile"

ma inscriu si eu

aurelian_mz_rt125 - munteanu aurelian , sunt din moinesti, jud bacau

 

am o mica colectie de motociclete vechi

- 3 Mz RT 125 - 2 din 1961, 1 din 1960

- 2 Mz ES 175 - 1 din 1961 , 1 din 1960

- 2 Simson Sport 250 - ambele din 1960

- 1 Simson AWO 250 - 1958

- 1 IJ Jupiter 4 - 1987

- 1 Jawa TS 350 - 1989

- 1 BMW R 69S - 1961 cu atas Steib TR 500 - piesa de rezistenta )

 

ca si propunere din partea mea ar fi problema inmatricularii vehicolelor vechi , la care nu se mai gasesc proprietarii, actele, gasite intr-o sura uitata de vreme, etc.

 

sunt in situatia in care am o motocicleta foarte rara , nu doar la noi, BMW R 69S pe care din pacate nu o pot inmatricula din lipsa actelor, a fost inmatriculata , am cautat dupa numar la biroul inmatriculari pe raza localitatii unde a fost inmatricullata , dar nu gasesc nici o informatie despre ea, cica s-au pierdut acte din arhiva inainte de a fi scrisa si electronic , deci slabe sanse sa pot face ceva........din acest motiv nici nu ma trage inima prea tare sa o restaurez cu toate ca este foarte valoroasa

 

 

sper din tot sufletul ca odata cu acesta asociatie sa se poata schimba ceva si in sistemul asta de 2 lei care nu protejeaza in nici un fel mostenirea istorica a tarii , si totodata prin aceste legi faciliteaza exportul catre state din vest care inmatriculeaza vehicule de colectie (vechi) doar cu o declaratie pe proprie raspundere.

 

la cat mai multe restaurari si membri in asociatie, implicit legi mai bune pentru colectionari

Aurelian

"

http://classiccar.3xforum.ro/viewtopic.php?pid=123472

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am ce sa caut la retro nu stiu ce cu motocicleta M. Retromobil Club imi cere €200 ca sa atesteze vehiculul ca fiind istoric. Probabil sunt niste cretini pe acolo, de ce as da atatia bani ca sa fiu scutit de impozitul de.............35lei pe an???? Ca nu am nevoie sa mi se spuna ca am o mobra veche, stiu si singur! Asta se justifica la un cadillac cu motor de 8000cc dar din ala nu mai am; cine mai are, n-are decat sa mearga la ei.

Aceleasi persoane au cerut €5000 spaga sa faciliteze inscrierea unui Mercedes vechi. Au primit ****.

 

In ritmul asta am sa ajung sa ma urc intr-una din troacele mele dupa ce ii platesc rca-ul si percutez puternic, din spate si fara intentie, cea mai tare masina pe care o gasesc pe strada la una din intrunirile lor. Stiu eu care...:finger:

 

In ceea ce priveste inscreirea motocicletelor vechi, am senzatia ca multi de pe aici citesc printre randuri. Cam unul din 5, mai exact. S-a mai disutat, este si un post recent in care se dau niste idei. Concluzia e ca se poate. Trebuie doar doo oo si un creier.

 

sunt in situatia in care am o motocicleta foarte rara , nu doar la noi, BMW R 69S pe care din pacate nu o pot inmatricula din lipsa actelor, a fost inmatriculata , am cautat dupa numar la biroul inmatriculari pe raza localitatii unde a fost inmatricullata , dar nu gasesc nici o informatie despre ea, cica s-au pierdut acte din arhiva inainte de a fi scrisa si electronic , deci slabe sanse sa pot face ceva........din acest motiv nici nu ma trage inima prea tare sa o restaurez cu toate ca este foarte valoroasa

 

 

Nu s-a pierdut nimic, arhivele dispar (se arunca/ard) dupa 5 ani. Cele de hartie, adica. Asa ca.. apuca-te de treaba!:bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vali, tocmai asta e ideea, ca se vrea micsorarea taxelor pentru motociclete, in functie de capacitate si de alti factori (daca a mai fost inmatriculata in Romania, daca mai alte moto atestate, etc).

 

Cum ti-ar suna o atestare gratuita sau ceva de genul 30 de euroi?

 

Aurelian, o sa incerc sa ridic si problema ta si a altor, cum putem sa modificam legislatia pentru inmatricularea motocicletelor care nu au acte (pierdute, propr morti, etc).

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In conditii similare cu ce vad mai sus in postul lui valicaddy (200 euro pt vizulaizare is pareri si spagi mari) nu ma intereseaza nici sa aud de o astfel de organizatie pervertita, darmite sa ma asociez unora ca ei. Daca e sa facem, sa o facem cum stim noi: din pasiune si dezinteresat.

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu daca s-a mai spus,poate acu m-am trezit si eu,dar la o motocicleta veche,proprietar pa,nefacuta succesiunea intre mostenitori,certificatul pierdut(sau nu),nu mai este nici numarul de inmatriculare(sau este),sau s-a cumparat de la unu care nu a bagat-o la primarie ani in urma : daca o gaseste la politie sau la rar dupa serii,dupa numarul de inmatriculare, nu figureaza furata,sau ,nu o gaseste deloc(inseamna ca nu e furata,nu?),asta zic eu sa se simplifice...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vali, tocmai asta e ideea, ca se vrea micsorarea taxelor pentru motociclete, in functie de capacitate si de alti factori (daca a mai fost inmatriculata in Romania, daca mai alte moto atestate, etc).

 

Cum ti-ar suna o atestare gratuita sau ceva de genul 30 de euroi?

 

Aurelian, o sa incerc sa ridic si problema ta si a altor, cum putem sa modificam legislatia pentru inmatricularea motocicletelor care nu au acte (pierdute, propr morti, etc).

 

Ar fi un lucru maret sa reusesti asa ceva. Nu cred ca am ajuns la un asemenea nivel de maturitate.., birocratic, vorbind. succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vali, tocmai asta e ideea, ca se vrea micsorarea taxelor pentru motociclete, in functie de capacitate si de alti factori (daca a mai fost inmatriculata in Romania, daca mai alte moto atestate, etc).

 

Cum ti-ar suna o atestare gratuita sau ceva de genul 30 de euroi?

 

Aurelian, o sa incerc sa ridic si problema ta si a altor, cum putem sa modificam legislatia pentru inmatricularea motocicletelor care nu au acte (pierdute, propr morti, etc).

 

30-50 euro se pare o suma de bun simt,dar 200 e exagerat de mult, ca se mai adauga drumul si alte cheltuieli neprevazute...

eu am 6 moto inmatrculate pe numele meu si platesc impozit ca nebunul... mai am de inmatriculat inca 5-10 moto pe numele meu lejer,unde ajung??

astept si eu sa se ajunga la o suma bunicica ca sa bag moto pe remorca si sa le fac naibi atestarea aia...

 

e bun pt impozit toata nebunia asta..mai e varianta cu radierea temporara.. dar iar o iei de la capat cind vrei sa iesi pe strada..acte .r.a.r mai vin cine stie ce legi si nu mai inmatrculezi moto...cind stie ce legi mai baga nebunii astia..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

30-50 euro se pare o suma de bun simt,dar 200 e exagerat de mult, ca se mai adauga drumul si alte cheltuieli neprevazute...

eu am 6 moto inmatrculate pe numele meu si platesc impozit ca nebunul... mai am de inmatriculat inca 5-10 moto pe numele meu lejer,unde ajung??

astept si eu sa se ajunga la o suma bunicica ca sa bag moto pe remorca si sa le fac naibi atestarea aia...

 

e bun pt impozit toata nebunia asta..mai e varianta cu radierea temporara.. dar iar o iei de la capat cind vrei sa iesi pe strada..acte .r.a.r mai vin cine stie ce legi si nu mai inmatrculezi moto...cind stie ce legi mai baga nebunii astia..

Nu te-ai gandit sa donezi si tu din ele.., eu ti-as suporta impozitul macar la una, daca mi-o donezi. :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te-ai gandit sa donezi si tu din ele.., eu ti-as suporta impozitul macar la una, daca mi-o donezi. :wink:

 

daca ar fi asa de simplu...am moto la care platesc impozit si nam circulat mai deloc cu ele,stau actele in folie cum le-am luat de la politie..e poveste lunga..si cind ma gindesc ca mai am si altele de inmatriculat ma apuca groaza..

multe prefer sa le inmatrculez sau sa le bag la finaciar macar ca sa nu pierd actele..cine stie ce vremuri vin, sau ce ginduri au juniorii cu ele..

 

fiecare cu pasarica lui..de multe nu ma pot desparte.. cica le tin pt.colectia proprie..mi-au trecut prin curte multe moto si ca naiba te inbolnavesti pe parcurs...si asa se aduna cite una din fiecare si multe alte nebuni pt.ele...boala grea dar cum spuneam..fiecare cu pasarica lui..unul are o pasarica..altul stolurii...asta e.. ce sai facem..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai e varianta cu radierea temporara.. dar iar o iei de la capat cind vrei sa iesi pe strada..

 

Radierea temporara din circulatie nu te scuteste de plata impozitului. Impozitul se plateste pentru detinerea de autovehicule, indiferent de ce faci cu ele. Impozitul nu il mai platesti doar daca:

- o vinzi (va plati impozit noul proprietar)

- o donezi (la fel ca mai sus)

- o casezi la Remat (trebuie sa primesti o hartie de la ei)

- o declari furata

 

Si bineteles daca cumva esti persoana scutita de impozite. Mi se pare handicapatii de un anumit grad beneficiaza de asta dar numai pentru autovehicule omologate cu dispozitive de conducere speciale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Radierea temporara din circulatie nu te scuteste de plata impozitului. Impozitul se plateste pentru detinerea de autovehicule, indiferent de ce faci cu ele. Impozitul nu il mai platesti doar daca:

- o vinzi (va plati impozit noul proprietar)

- o donezi (la fel ca mai sus)

- o casezi la Remat (trebuie sa primesti o hartie de la ei)

- o declari furata

 

Si bineteles daca cumva esti persoana scutita de impozite. Mi se pare handicapatii de un anumit grad beneficiaza de asta dar numai pentru autovehicule omologate cu dispozitive de conducere speciale.

Varianta cu donatia este cea mai buna :crack: . danny, eu am un mz 125 restaurat si m-am cam plictisit de el, hai sa facem un troc, imi dai altceva pe el/ un simson bunaoara, ce zici? :bounce:

 

Iesi in avantaj la treaba asta pt ca mz-ul avand 125 cmc platesti impozit mai mic! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Varianta cu donatia este cea mai buna :crack: . danny, eu am un mz 125 restaurat si m-am cam plictisit de el, hai sa facem un troc, imi dai altceva pe el/ un simson bunaoara, ce zici? :bounce:

 

Iesi in avantaj la treaba asta pt ca mz-ul avand 125 cmc platesti impozit mai mic! :laugh:

 

mz125 am 3 aproape complete si naiba mai stie cite desfacute ;) stau si ruginesc ca nu am timp de ele...sau tot adunat in timp..merg dupa o anumita moto si dau de altele si bineteles ca le cumpar si le duc pe unde am loc..in speranta ca vor fi de folos cindva..

simsonurile ce nu opresc pt.mine le vind deobicei..de oprit am oprit destrule,acuma mai dau drumul din ele ca trebuie si lovele..

 

tinem lagatura, cine stie...poate facem o combinatie

Editat de dany_oldmoto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astăzi, în Adunarea Generală a RCR, prin votul membrilor, s-a hotărât ca taxa de atestare a motocicletelor/scuterelor/mopedelor/motoretelor istorice care au fost înmatriculate în România să fie gratuită, pentru membrii RCR. Pentru motocicletele/motoretele/scuterele care vor fi importate/au fost importate după 2000 Âşi pentru care se doreÂşte atestarea, taxa de atestare va costa 50 de euro la cursul zilei, membrii RCR plătind doar jumătate din sumă. (dacă nici asta nu e o veste bună, nu Âştiu care mai poate fi).

 

În altă ordine de idei, am încercat să ridic Âşi problema motocicletelor pentru care nu mai există acte de proveniență, dar nu s-a ajuns la un numitor comun, deÂşi am avut sprijin în discursul dlui Tăriceanu. Pentru ca să putem propune modificarea legislației actuale, am nevoie de sprijin, iar pentru aceasta fac un pic de prozelitism, e nevoie de membrii în RCR să înființăm o Secție moto. ÂŞi pentru că Âştiu că toată lumea întreabă ce are de câÂştigat dacă intră în RCR, vă spun că în afară de atestarea gratuită a motocicletei/lor, ar fi Âşi eliminarea impozitului anual (care oricum e mic) Âşi asigurarea de răspundere civilă anuală gratuită. Voi decideți dacă vreți să vă băgați în horă Âşi dacă mai încercăm să facem Âşi alți paÂşi.

 

 

 

 

PS. Vreau să-i mulțumesc unui user de pe forum, membru fondator RCR (nu mai dau nume, cred că Âştiți despre cine vorbesc, i s-a cerut să nu mai scrie pe forum că nu e motociclist, nu mai reiau povestea) care ne-a acordat tot suportul Âşi ne-a făcut lobby printre ceilalți RCR-iÂşti ca să voteze în sensul mai susmenționat.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte tare! Ce trebuie făcut ca să devii membru RCR și ce taxe sunt de plătit?

Taxa de intrare in asociatie, 20 de euro la cursul BNR.

 

 

Cotizatia anuala, 30 de euro (adica fo 14 beri bune), dar in conditiile in care asigurarea plus impozitul este cam 50 euro anual, eu zic ca se merita. Mai ales in cazul celor cu cel putin 2 motociclete istorice.

 

 

Ar fi treaba sa reusim asa lucru.., si cam in ce consta Sectia moto, adica cum sa ne inscriem si cat sa platim?

Pai reusim daca suntem mai multi si uniti. Inscrierea la RCR, pasi sunt pe site, apoi ne facem grupul nostru de motocicliÂşti, participam la 1-2 evenimente, ne facem Secția de motociclete si dam cu pumnul in masa pentru drepturi. Deocamdată suntem 4 (ahh, Âşi Aleko, care vrea să adere la organizația, cităm, "pervertită").eu zic că putem să ne strângem 10-15 inÂşi.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal.. nu anteleg de ce trebuie sa fim totusi sub acest RCR cand acel atestat de vehicole istorice al da FIVA(Federatia Internationala a Vehiculelor Istorice)an romania prin RCR si nu prin orgagnizatie non profit stricta pe moto de epoca,ar trebui facuta o org non profit a moto istorice si pusa pe masa la FIVA si am scapa de acest RCR...nu ma luati la pietre asa am gandito eu..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce standarde trebuie sa respecte o motocicleta ca sa emiteti un certificat?

Cred că deja le Âştii de la BMW, dar poftim, să fie trecuți 30 de ani de la data ieÂşirii din fabricație a modelului Âşi să fie restaurată/în stare originală cât mai bună.

 

 

 

sal.. nu anteleg de ce trebuie sa fim totusi sub acest RCR cand acel atestat de vehicole istorice al da FIVA(Federatia Internationala a Vehiculelor Istorice)an romania prin RCR si nu prin orgagnizatie non profit stricta pe moto de epoca,ar trebui facuta o org non profit a moto istorice si pusa pe masa la FIVA si am scapa de acest RCR...nu ma luati la pietre asa am gandito eu..

 

 

 

Bre Cisule, om fi frate prieteni, da când am citit ce ai scris m-a bufnit râsul. Nu mai repet ce s-a obținut astăzi, nu mai vin cu legislația internațională/națională în domeniu, te întreb scurt: ce te opreÂşte să începi tu organizația non-profit strict moto pe care s-o afiliezi la FIVA Âşi să atestezi motocicletele? Nu de altceva, dar de scris pe forum suntem buni.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred că deja le Âştii de la BMW, dar poftim, să fie trecuți 30 de ani de la data ieÂşirii din fabricație a modelului Âşi să fie restaurată/în stare originală cât mai bună.

Trebuia intrebata.

Editat de Falkenberg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...