Sari la conținut

Postări Recomandate

Eu nu am asa ceva, mi-au dat multe carti dar in niciuna nu scrie de revizie. Dar mie mi-au zis sa vin acum dupa 3000, in asta de ai atasat tu scrie urmatoarea revizie la 8000 nu? prima la 1000, si dupa la 8x1000, uleiul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1 oră în urmă, Sudsemnatu a spus:

Eu nu am asa ceva, mi-au dat multe carti dar in niciuna nu scrie de revizie. Dar mie mi-au zis sa vin acum dupa 3000, in asta de ai atasat tu scrie urmatoarea revizie la 8000 nu? prima la 1000, si dupa la 8x1000, uleiul...

 

da asa se interpreteaza, prima la 1000km si apoi  revizia la fiecare 8000km sau 1 an.

 

cauta si tu owner manual pt exact modelul tau si anul corespunzator si vei gasi manualu. eu am cautat asa general ca sa iti dau o idee despre ce sa cauti.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu, o sa caut, dar degeaba le arat eu pe internet ce am gasit, daca la 4000 in cap o sa mi se aprinda in bord martorul de ulei, daca nu o sa ma prezint or sa zica ca am pierdut garantia. Oricum, sincer mi se pare cam mult 8000, eu nu fac mai mult de 3000 pe an, poate nici atat, ca il folosesc strict in oras, drumuri scurte. Mi se pare exagerat 1000, dar si 8000 e cam mult. Eu as zice ca 3000 sau un an e un interval decent, sau na...5000...avand in vedere ca fiind scutere mici le cam rupi prin oras. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu nu citesti tot ce am scris, 8000 sau 1 an. in functie de cel la care ajungi primul.

 

daca tu nu faci decat 3000 pe an, atunci faci revizia anual si sanatate

 

nu stiu cat e de complicat computerul de bord si setarile de service ale honda pe modelul asta. La Majesty-ul meu dau reset din butoane si reapar la intervalul de km notificarea.

 

La motocicletele BMW de exemplu se seteaza manual la revizie cu diagonaza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am citit foarte bine, ce ai scris. Eu am scris ca 8000 mi se pare mult sa tii un ulei intr-un motor mic de 125 pe care il forjezi strict prin oras. Nu ma refeream la timpul intre schimburi si la km parcursi. E unu pe YT livrator cu pcx de 125, cred ca ala face 3000 pe luna minim, el la maxim 3 luni face revizia...face 3 revizii pe an lejer.

 

Dar na, asta e parerea mea, sunt unii care ar zice ca sa il faca la 15.000

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai nu te tine nimeni sa faci mai devreme revizia. in regim urban si intr-o forma de utilizare mult mai abuziva nu poti compara mersul tau zilnic casa munca casa cu cel al livratorului..

motoarele astea mici ale hondelor sunt incapatanate foarte greu de ucis.

8000km in conditiile in care nu faci livrari nu e rau dar intr-un oras smacolit ca Bucurestiu as face revizia mai rpd.

 

eu la Majestyul meu de 400 nu ajung la 5000km intre revizii, e drept ultimul an am mers mai putin de atat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...