Sari la conținut

ULEIURILE MOTO - (tipuri/clase/interval schimb, etc)


opini  

434 membri au votat

  1. 1. ce ulei pentru o sportiva?


Acest sondaj este închis pentru noi voturi


Postări Recomandate

Pune eticheta! Eu fac asa la orice auto sau moto la care scot vreun lichid, vreo piesa sau am vreo tava dedesubt etc. Paza buna.

Ar fi bine sa astupi gaura, chiar si cu o carpa indesata acolo. La o Aprilia Pegaso mi s-a intamplat sa desfac f usor busonu. Nu mai avea filet in carter aproape deloc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut.

Nu stiu daca e locul potrivit pentru intrebarea mea legata de schimbul de ulei. Am cautat pe forum dar nu am gasit raspuns. Chiar daca e o intrebare idioata, here we go, pt ca sunt curios: daca las aprox 2 sapt motorul fara ulei, pana il bag pe cel nou e vre-o problema? Problema e busonul de la baia de ulei care s-a fisurat si dureaza pana comand altul.

citeste manualul , ai 2 pompe de ulei , se pot dezamorsa daca motocicleta sta mult timp fara ulei in carter(chiar daca e "uscat")

 

daca nu te descurci cu manualul ai tutoriale pe net special pentru asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, poate unul mai priceput imi poate da si mie un sfat pe aici, daca am folosit pentru 800 de km un motul 7100 15W50(mai vascos) pot reveni la vascozitatea data de fabricant si anume 10w40? Motocicleta despre care vorbesc aici: yamaha mt 03 660cc din 2006(1 piston). Precizez ca nu scoate fum si nu are probleme.

PS: Intreb asta deoarece mi se pare ca ralantiul este mai greoi putin si mai instabil cu 15w50, sa fie doar in imaginatia mea :-?

Editat de Andrei-LKY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu iti pot explica doar intreb, dupa schimbul efectuat am fost nevoit sa maresc putin ralantiul deoarece uneori(motor dus in temperatura de functionare) la o acceleratie rapida si scurta(pe liber, urca de la 1400 pana pe la 3500) si cand revenea murea motorul. L-am urcat la 1500 dar as vrea sa trec pe 10w40 mai mult pentru ca asta recomanda Yamaha pe acest tip.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Anul asta vad ca nu mai exista ofertele din alți ani (de ex 140 de lei 4 litri motul 7100). Tot sondez netul, dar preturile incep de la 200 de lei pt uleiul mai sus amintit. Si cred ca e o situatie generala. Aveti vreo solutie? Ma gandeam sa ne strangem mai multi si sa luam un butoi din ala mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul asta nu mai exista pentru ca probabil si-au dat seama si vanzatorii ca o astfel de practica de dumping nu duce nicaieri.200 de lei a fost mereu pretul standard pe acest ulei,asa ca nu stiu daca e cazul sa ne vaitam,piata doar si-a revenit la normal.Pana la urma iti cumperi ce ulei iti permiti.e o pasiune care costa.Si motocicleta ta iti garantez ca merge si cu 7100 si cu 5100..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Metrimotion pentru ca vine si cu filtrul de rigoare.

Poate o fi mai ieftin cu 20 lei in alta parte dar prefer sa dau banii mei cuiva pe care il cunosc si sa ii sustin astfel afacerea decat sa ma duc la nu stiu ce super-ultra-mega magazin si sa dau banii unui "CEO" ca sa isi mai cumpere o vila.

Editat de Adixgl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Ce ulei sa folosesc la BMW R1200R?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...