Jump to content

Photo

Cauciucurile de iarna

• Please log in to reply
73 replies to this topic

#61 Budd

Budd

Asphalt Chewer

• Moderatori
  • PipPipPipPip
  • 5,941 posts
  • Moto: R1200C
  • Numar: MY-67-VB
  • Club: Podu Olt Bikers

Posted 03 November 2011 - 06:06 PM

cauciucuri de iarna....ne vor scoate din tot.vom putea zbura,nu vom sta la cozi,vom merge pe nationale ca altii pe autobenzi.va fii vis.superb,ma bucur ca romanii majoritatea sunt de acord cu ele,acestia sant si de principiul ca accidentul a avut loc din cauza vitezei excesive,neadaptarea la conditiile de drum etc...dar daca am avea drumuri?daca am parcurge si noi legal arad constanta in 8 ore?poate acum cu cauciucurile...aberanta tara.sa vedeti voi cand i-si pune gigel cauciucurile de iarna,cum se va crede el ca nu va derapa.se infige in pom,ramane masca,si in mintea lui ingusta va fii o nebuloasa ff mare,doar avea cauciucuri!!!!prostie faza cu ele.daca am avea drumuri,nu ulite atunci am putea spune ca mai scapam de accidente.aa,sa fie si dezapezite.
noroc,astept iarna cu m+s ca nu vreau amenzi

Asa, si? De fapt care-i problema ta?

bumble.jpg
M800-GSR600-R1200C-SabreV65-R1150GSA-K1200S + VT1100C.On the road.Again.
Rareori am vazut o motocicleta care sa nu-mi placa ...

"On a long enough timeline the survival rate for everyone drops to zero." -Tyler Durden.

#62 Method

Method

Senna fan

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,927 posts
  • Interests:46 fan
    MVAgusta fan
    BIG Yamaha fan
    F1 fan
  • Moto: '04 R1

Posted 03 November 2011 - 06:20 PM

Asa,si vreau si eu sa stiu 2 chestii :
1.Din cate am inteles,cu toate ca suntem in perioada 1nov-1martie,NU SUNTEM OBLIGATI sa avem cauciucuri de iarna atata timp cat e vremea frumoasa afara,nu?Vom lua amenda numai daca circulam fara cauciucuri de iarna pe polei/zapada,am inteles bine?
2.Daca am niste cauciucuri pe care scrie M+S si nu au nimic altceva,fulg,munte,etc,sunt considerate dpdv al politiei de iarna,sunt legale,ma feresc de amenda?Nu ma intereseaza teoria,daca sunt sau nu de iarna,vreau sa stiu daca imi iau amenda sau nu daca merg cu ele.
Daca ar putea cineva care a studiat problema sa imi raspunda,ii multumesc

"Choose life. Choose a job. Choose a career. Choose a family.
Choose a fucking big television.
Choose washing machines, cars, compact disc players and electrical tin openers...
Choose DIY and wondering who the fuck you are on a Sunday morning.
Choose your future. Choose life... But why do I want to do a thing like that?"

Vand/Dau la schimb Geaca Berik : http://www.motocicli...8/#entry3580157

http://www.bikeshop....la -203314.html

#63 b374

b374

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,645 posts
  • Moto: Yamaha XT660Z, WR250R

Posted 03 November 2011 - 06:37 PM

@Method - corect si 1 si 2, poate 1 cel mult interpretabil de organ...

...

#64 chv

chv

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 341 posts
  • Moto: suzuki gsf 1200
  • Numar: bh.xx.chv
  • Club: lupu' singuratic

Posted 10 November 2011 - 04:32 PM

Asa,si vreau si eu sa stiu 2 chestii :
1.Din cate am inteles,cu toate ca suntem in perioada 1nov-1martie,NU SUNTEM OBLIGATI sa avem cauciucuri de iarna atata timp cat e vremea frumoasa afara,nu?Vom lua amenda numai daca circulam fara cauciucuri de iarna pe polei/zapada,am inteles bine?
2.Daca am niste cauciucuri pe care scrie M+S si nu au nimic altceva,fulg,munte,etc,sunt considerate dpdv al politiei de iarna,sunt legale,ma feresc de amenda?Nu ma intereseaza teoria,daca sunt sau nu de iarna,vreau sa stiu daca imi iau amenda sau nu daca merg cu ele.
Daca ar putea cineva care a studiat problema sa imi raspunda,ii multumesc

ORDONANTA nr. 5 din 26 ianuarie 2011
pentru aprobarea unor reglementari privind cresterea sigurantei rutiere si destinatia sumelor incasate de catre personalul imputernicit cu atributii de inspectie si control in urma aplicarii sanctiunilor contraventionale specifice activitatii de transport rutier
EMITENT: GUVERNUL
PUBLICAT IN: MONITORUL OFICIAL nr. 80 din 31 ianuarie 2011
Data intrarii in vigoare : 15 februarie 2011

In temeiul art. 108 din Constitutia Romaniei, republicata, si al art. 1 pct. I.10 din Legea nr. 274/2010 privind abilitarea Guvernului de a emite ordonante,

Guvernul Romaniei adopta prezenta ordonanta.

ART. I
Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice, republicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 670 din 3 august 2006, cu modificarile si completarile ulterioare, se modifica si se completeaza dupa cum urmeaza
2. La articolul 102 alineatul (1), punctul 28 se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"28. conducerea autovehiculului pe drumurile publice acoperite cu zapada, gheata sau polei, fara ca acesta sa fie dotat cu anvelope de iarna, iar in cazul autovehiculului de transport marfa cu o masa totala maxima autorizata mai mare de 3,5 tone si al autovehiculului de transport persoane cu mai mult de 9 locuri pe scaune, inclusiv cel al conducatorului auto, fara ca acestea sa fie echipate cu anvelope de iarna pe rotile axei/axelor de tractiune sau fara a avea montate pe aceste roti lanturi sau alte echipamente antiderapante omologate;"

nu scrie nicaieri nicio data calendaristica !
ca intra in vigoare de la 1 nov. e una.
interpretare: constituie contraventie sa circuli pe drumuri cu zapada, polei, gheata fara anvelope de iarna !
corolar: daca este ian si nu e gheata, zapada sau polei, poti circula cu anvelope de vara linistit. dar si daca ninge in iulie si nu ai anvelope de iarna AI PUS-O !

Edited by chv, 10 November 2011 - 04:33 PM.

decit dulau bine hranit, da' cu urma zgarzii la git, mai bine lup lihnit da' liber !

se numeste cocalar imputit oricine isi monteaza lampi cu xenon in faruri obisnuite.
se numeste cocalar imputit oricine circula cu faruri/stopuri de ceata aprinse in conditii normale de vreme.

#65 Method

Method

Senna fan

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 1,927 posts
  • Interests:46 fan
    MVAgusta fan
    BIG Yamaha fan
    F1 fan
  • Moto: '04 R1

Posted 13 November 2011 - 07:44 AM

@ chv :
Aham,corect,am inteles cum sta treaba.
Am si copiat continutul legii pe tel dintr-un motiv foarte intemeiat : Stau intr-un orasel mic si pe aici mi-au zis o gramada ca i-a oprit politia sa-i intrebe de cauciucuri de iarna si la unii s-au dat si amenzi,desi pana sapt asta au fost 15 grade si soare ziua.Poftim cultura !
Si ii mai auzeam pe unii pe aici ca totusi "politistii sunt in general oameni de treaba si etc,etc".Poftim oameni de treaba !
Deci fiti cu ochii in 4 sau mai bine ocoliti/evitati intalnirile cu Brava Politie Romana.

"Choose life. Choose a job. Choose a career. Choose a family.
Choose a fucking big television.
Choose washing machines, cars, compact disc players and electrical tin openers...
Choose DIY and wondering who the fuck you are on a Sunday morning.
Choose your future. Choose life... But why do I want to do a thing like that?"

Vand/Dau la schimb Geaca Berik : http://www.motocicli...8/#entry3580157

http://www.bikeshop....la -203314.html

#66 Ancalagon

Ancalagon

Dragon King recommends 81...

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,070 posts
  • Interests:Eating and burning unpleasant creatures...
  • Moto: Drifter
  • Numar: Unnatural
  • Club: Mordor Dragon Tea Society

Posted 13 November 2011 - 08:54 AM

Politia ca poltia, dar au inceput sa devina tot mai frecvente furturile de roti echipate cu cauciucuri de iarna - dupa dictonul "noi nu furam, noi ne adaptam"...
Become a cannibal and save the planet!

#67 Petru Moldovan

Petru Moldovan

Expert

• Moderatori
  • PipPipPip
  • 3,070 posts
  • Interests:Motoare si rock&roll
  • Moto: Kawasaki EL250B, Peugeot QM50QT-8
  • Numar: B68RLA, B3-01437

Posted 13 November 2011 - 09:21 PM

De fapt cele de vara au blocuri mari si santuri pentru evacuarea apei. Tot 8mm au adancime cand sunt noi.

Cele all season au aceeasi compozitie cu cele de vara, doar ca au mai multe striatii si santuri. Se comporta mai bine pe zapada sau noroi dar se intaresc la fel ca alea de vara la temperaturi mici si au aderenta proasta.
Pe de alta parte, si vara au aderenta proasta din cauza profilului. Multe santuri inseamna mai putin cauciuc in contact cu asfaltul.

Cele de iarna nu au plastic in ele. Ce model ai vazut tu cu plastic in el? Pur si simplu sunt facute din cauciuc mai moale, care ramane moale si la temperaturi mici, si au multe striatii mici cu care se pot agata si pe gheata.

Gumele all-seasons nu au neaparat aceeasi compozitie cu cele de vara, depinde cine le face si ce model cumperi. De exemplu gumele mele Dunlop de pe motor nu se intaresc la 6 grade desi pe ele scrie M&C (nu stiu ce & Cruising).
Exista gume cu insertii de plastic chiar si pentru moto, am vazut eu intr-un service anul trecut. Cele pentru moto Snowflex de la Haidenau nu au, dar poate alt model chiar de la acelasi producator are.

Raman alea all season pentru vara si cumpara altele de iarna :) Daca nu au muntele cu fulgul de zapada pe ele nu sunt bune.

Muntele cu fulgul de zapada te ajuta enorm in SUA si Canada, aici scapi de amenda doar daca scrie pe ele M&S, M#S, M.S.

și în concluzie? fabric la comandă anvelope de iarnă pt moto sau ...???

unde draqu pot întreba? pe polițai pe stradă nuștiu zău dacă merită...

Baga un ochi la Haidenau, cel putin pentru scuter au sigur.
Permisul de conducere nu te face mare motociclist dar garanteaza macar 3 lucruri: 1) ca stii cat de cat legislatia rutiera; 2) ca ai cat de cat habar despre cum se folosesc ghidonul, schimbatorul de viteza, ambreiajul si franele; 3) ca in principiu nu prea ai mentalitate de infractor (contraexemplu aci unde un bou cu A a calcat cu masina niste participanti la o cursa moto). Eu apreciez cel mai mult ultimul punct, ca asta e un mod de gandire care greu mai poate fi schimbat dupa 16 ani.

S-a introdus cumva in invatamantul politehnic romanesc specializarea "Prelucrarea omului prin aschiere" si nu sunt eu la curent? Ca vad ca exista din ce in ce mai multi experti in domeniul asta, si utilajele lor cele mai performante par sa fie masinile si motocicletele...

Pentru cei interesati lanturi de iarna pentru motociclete se gasesc aici.

Nu va lasati intimidati de faptul ca in dreptul profilului unui utilizator ca mine scrie "moderator", eu sunt dispus sa cedez intr-o dicutie unde se aduc argumente rezonabile. Dar sa fie discutie si nu balacareala si sa fie argumente si nu injuraturi si in general discutia sa fie rezonabila...

#68 jerry_mcrie

jerry_mcrie

supraviețuitor în RO... jale...

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,219 posts
  • Interests:moto vechi, downhill mtb, sci fi sub toate formele lui..., foto, video, muzică mai veche și mai nouă, mașini tot mai vechi...
  • Moto: Yamaha TDM 850 1994

Posted 15 November 2011 - 10:56 AM

Baga un ochi la Haidenau, cel putin pentru scuter au sigur.

faza e că nu am scuter. stiu că pentru scutere există. parcă culmea cu scuterul (mopede) nu ai voie iarna... ???

dar pt intruder nu cred... adică eu nu am găsit...

Edited by jerry_mcrie, 15 November 2011 - 10:57 AM.

Two wheels good four wheels bad

#69 danny_nt

danny_nt

in hibernare

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,787 posts
  • Moto: Honda Hornet 600 2001
  • Numar: just 4 fun
  • Club: Computer mania

Posted 15 November 2011 - 12:09 PM

aveti grija
http://www.evz.ro/de...nde-953911.html
eu mi-am luat sh, nici nu merita efortul sa le fure.

Edited by danny_nt, 15 November 2011 - 12:09 PM.

I am full of LOVE .... or SOMETHING!!!
Recuperez date

#70 leandro

leandro

Leandro

• Membru
  • Pip
  • 225 posts
  • Moto: FZS 1000 Fazer / xtz 660
  • Numar: BRR
  • Club: 7bikers.it

Posted 18 November 2011 - 09:16 AM

eu cred ca daca nu exista nu te poate amenda. nici se poate interzi folosirea de mottocileta.

faze este ca oricum majoritate intre noi exclus enduristi, nu mergem in condizile metionate de lege gheaza, polei, zapada..

intrebarea mea este: daca drumurile sunt dezapazite ce ar trubuie si la masini. m+s sau anvelope normali??

Eeny, meeny, miny, moe Catch a tiger by the toe If he hollers let him go, Eeny, meeny, miny, moe.

#71 danny_nt

danny_nt

in hibernare

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,787 posts
  • Moto: Honda Hornet 600 2001
  • Numar: just 4 fun
  • Club: Computer mania

Posted 08 December 2011 - 10:16 AM

Ce test penibil..
http://www.capital.r...cos-157558.html
Ala cu cauciucuri de vara a facut anume ca sa mearga asa prost. Ori e prima oara cand merge cu o masina.
I am full of LOVE .... or SOMETHING!!!
Recuperez date

#72 ursu2276

ursu2276

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 207 posts
  • Moto: yamaha
  • Numar: AR
  • Club: Arad Bikers

Posted 26 January 2012 - 09:08 PM

ne bucuram ca avem cauciucuri de iarna.e superb!!!!!!!!!!! :cheers:
bine ca nu traim in norvegia,atunci cred ca circulam prin tunele ca si cartitele.
la ce folosesc totusi?sunt eficiente daca e asfaltul uscat,si circuli cu viteza,dar pe zapada?la nimic.idiotenie de romania e si legea.
MINTILE ILUSTRE DISCUTA IDEI,
INTELIGENTELE MEDII DISCUTA EVENIMENTE,
MINTILE REDUSE DISCUTA PE ALTII..........
...

#73 b374

b374

Expert

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,645 posts
  • Moto: Yamaha XT660Z, WR250R

Posted 26 January 2012 - 10:00 PM

ne bucuram ca avem cauciucuri de iarna.e superb!!!!!!!!!!! :cheers:
bine ca nu traim in norvegia,atunci cred ca circulam prin tunele ca si cartitele.
la ce folosesc totusi?sunt eficiente daca e asfaltul uscat,si circuli cu viteza,dar pe zapada?la nimic.idiotenie de romania e si legea.

huh? daca-ti iei cauciuc de iarna doar pe ideea ca are inscriptie sau de frica e posibil sa nu faca nimic smecher, daca-ti iei responsabil e alta situatia... eu am parcat fain frumos 2 zile la rand in morman de zapada in care nu puteam sa deschid usa sa ma dau jos... nu merita cauciucurile de iarna?

...

#74 ursu2276

ursu2276

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 207 posts
  • Moto: yamaha
  • Numar: AR
  • Club: Arad Bikers

Posted 26 January 2012 - 10:21 PM

se vede pe ulitele noastre,ca drumuri nu se pot numii
MINTILE ILUSTRE DISCUTA IDEI,
INTELIGENTELE MEDII DISCUTA EVENIMENTE,
MINTILE REDUSE DISCUTA PE ALTII..........
...

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users