Sari la conținut

BMW seria R1200 RT/ R / S / ST / NineT(Scrambler)


KHK
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 122
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

 

Hai ca sa zici ca sunt nebun incearca testul urmator.incalzeste mobra la temp ei ideala (la mine pe ceas la jumate) pune-o pe cricul central ca si la tine se sprijina pe roata din fata cred si pune-o in treapta 1 .las-o samearga si vezi ca o sa mearga neregulat chiar cu zgomote din cardan de cuplat-decuplat.nu are nici o legatura cu reglajul supapelor sau balansul injectoarelor.e doar din mapingul lor timpit

 

Nu mai face chestia asta :D Cand o pui pe central, si o bagi in viteza, geometria cardanului face ca acesta sa se frece de peretii interiori! Si se f**e! Scrie si in manual treaba asta :D

 

Poti sa ai mobra lu Dumnezo', sa nu sufere de surging, ca toate fac la fel cand le bagi in 1-a pe cricul central ;)

Editat de Dan Cata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[url="http://www.sol2.be. eu sunt destul de incapatinat.cam prea mult pt virsta mea dar asta e.asta l-am montat si nu face nici o brinza.o sa vad in iarna daca am bani iau un powercomander de la wunderlicht si o toba.sunt f scumpe dar sa vedem.nu stiam dane de treaba cu cricu si roata .nu mai fac niciodata.promit.oricumsa fac ceva in mapingul lor.ma dispera treaba asta dar o fac si pe asta cum am facut-o si la 1100.aia mergea blana.

Editat de andrei gras
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am plimbat ieri cu r1200r dohc cu evacuare acrapovic.mi-a placut f mult.nu numai dpdv al sunetului dar motorul merge mai lin ,mai aerisit.cit despre sunet e f bun adica nici atit de silentios ca o toba stoc dar nici atit de puternic ca atunci cind ii scoti si catalizatorul.vreau si euuna.traba e ca e scumpa.vrea cineva jumate de ficat.e ok!!!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noul R1200RT LC a fost lansat oficial.

 

Pe langa motorul LC de 125cp cu riding modes si Dynamic ESA cunoscute deja de la noul GS, ar mai fi de remarcat in mod special Hill Start Control si Gear Shift Assistant Pro.

Din pacate a crescut greutatea (gata de drum, cu plinurile facute) la 274kg fata de 259kg modelul precedent.

 

Toate detaliile si datele tehnice aici:

The_new_BMW_R_1200_RT.pdf

 

post-9546-0-52733000-1383649801_thumb.jpgpost-9546-0-29235800-1383649805_thumb.jpgpost-9546-0-38008100-1383649809_thumb.jpgpost-9546-0-40633800-1383649813_thumb.jpgpost-9546-0-02194200-1383649816_thumb.jpgpost-9546-0-35904300-1383649818_thumb.jpgpost-9546-0-04924100-1383649796_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost duminica in tirgul vitan cu o cutie depateu sadu si l-am pacalit pe un minoritar ca e o bucata din ficatul meu si ca il vind.cu banii luati am cuparat o toba acrapovic.in afara de sunetul care mi se pare genial adica un bass frumos iar ca nivelal sunetului nu e cu f mult mai mare fara de cel al tobei stok pt ca nu am scos catalizatorul dar partea cea mai buna e ca s-a schimbat fenomenal de mult mersul motorului adica e mai aerisit mai puternic ai placut in ture joase .cred ca e cea mai buna investitie care am putut sa o fac pt acest motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca e cea mai buna investitie care am putut sa o fac pt acest motor.

 

Bravo, sa te bucuri de ea ;) Ai luat-o originala de la BMW, cu sigla gravata cu laser? Eram curios cu cat ai gasit-o...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Da de la bmw.mai multe detalii nu stiu.e la fel ca cea din pliant .a fost vreo 3500 cu montaj.

 

Am aproape 2 saptamini de cind am bagat mobra la iernat.sa fac ceva pe el de meteo.m-am uitat pe accuwether si am vazut ca luni sunt 15 grade si dupa asta vin ploii si frig la 5 grade .acum tot mai vad choppere si baieti cu braincap uri si inebunesc.

Editat de andrei gras
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Acum doua săptămâni mi-am luat un 1200rt, incredibil ca pot merge pe motocicleta, la sub 10 grade si imi si place:)

In schimb despre motorul boxer... Sa spunem, ca încă nu m-am acomodat, cu un motor lenes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum doua săptămâni mi-am luat un 1200rt, incredibil ca pot merge pe motocicleta, la sub 10 grade si imi si place:)

In schimb despre motorul boxer... Sa spunem, ca încă nu m-am acomodat, cu un motor lenes

 

Sa-l stapanesti sanatos!

 

Dar cand vrei sa accelerezi repede fara sa mai retrogradezi, tot lenes ti se pare? :)

Ai incercat si turatii mai mari, sa zicem pe portiunea 5-8000?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dan, cat ziceai ca sunt pinioanele alea :). Pana una alta o sa am nevoie de o verificare temeinică la roti, am luat o gura de canal de tota frumusețea si am senzatia ca am căpătat o usoara vibratie in ghidon.

 

Khk mi se pare lenes si acolo, vin de pe busa, este totuși un compromis care cred ca a meritat sa-l fac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Probabil ai strambat janta fata, care se poate indrepta.

Nu are rost sa compari un touring cu un ss sau st niciodata, sau daca vrei sa compari ceva o poti face gandindu-te ca acum poti merge si la -3/4 grade, in timp ce orice Busa este demult in garaj..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa-l stapin3sti sanatos.pentru mai multa putere ca la orice tuning umbli ori la admisie adica amestec mai bogat ori la evacuare adica toba sport.pentru treaba cu vibratia eu as incerca la bavaria.mai ales ca etoamna si au mai putin de lucru.ce rt e dohc sau clasic?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este 2008 , din ce stiu clasic



Salut,

 

Vreau sa-mi cupar o casca, in iarna aceasta si oscilez intre 3 modele:

- systemhelm 6 normal - 2000 lei

- schubert S2 - 1900 lei

- shoei gt-air - 2159 lei

 

Ceva pareri avizate ? in principiu as merge pe integrala, insa imi face cu ochiul si casca Bmw.

Am cicit topicul de casti insa de acolo nu am putut sa trag o cocluzie clara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Ceva pareri avizate ?

Am cicit topicul de casti insa de acolo nu am putut sa trag o cocluzie clara

Pareri avizate gasesti exact pe topicurile de unde nu ai tras o concluzie clara, dar daca cele spuse de useri care au avut/au castile respective nu te-au lamurit ce te face sa crezi ca aici ai mai multe sanse sa faci asta?

Incearca sa mergi la magazine care au asa ceva si sa le vezi in realitate, insa ideal ar fi fost sa faci probe cu fiecare in parte, ceea ce la noi nu este posibil.

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lugi, pe topicurile alea, unul zice ca-i buna o casca, altul ca e de 2 lei, si tot asa...

Din pacate, mi-am cumparat aprope in fiecare an cate o casca, ca apoi sa descopar ca nu merita banii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate, mi-am cumparat aprope in fiecare an cate o casca, ca apoi sa descopar ca nu merita banii.

 

Pai ia-ti o data una si buna si gata, este cel mai economic si firesc! :)

Vezi intai ce te-ar avantaja, integrala sau flip-up. Asta doar tu decizi. Eu unul, gasesc de departe mai avanatajoasa flip-up.

 

Daca decizi pt flip-up, nu ti-as recomanda BMW SH6 "normal", ia Pro. In mod normal, pretul pleaca de la 495€ alba sau 540€ colorata.

N-as mai da 2000ron pe "normal", stiind ca au mai fost ceva probleme (care sa zicem totusi ca la ultimele n-au mai existat) dar Pro oricum a venit cu niste imbunatatiri.

 

Daca vrei ceva mai multe detalii despre castile BMW, vorbim pe topicul dedicat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

@peu, pai este normal sa fie diferenta de pareri, gusturile stii cum sunt.

Acum nu ne-ai spus ce doresti, pentru ca unii prefera silentiozitatea, altii designul, altii brandul..

Despre Schuberth S2 vis/a/vis de S1 Pro gasesti un review pe care l-am facut aici, in postul nr.79.

Despre Shoei GT Air nu stiu nimic iar castile BMW nu le-am probat la drum ci doar in magazin, despre ele Vlad (KHK) este in masura sa-ti dea mai multe detalii.

 

Daca insa cauti confort la modul absolut ti-as recomanda sa iei in calcul foarte serios S1 Pro, nu se mai fabrica dar mai este de gasit pe Ebay sau in magazinele online, S2 care este urmasa ei este departe de silentiozitatea sa..detalii gasesti in acel review.

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Euam de la bmw cred ca se numeste sport helment (habar nu am)ecea cu aerisirea gri in fata .la mine e cea mai buna casca pe care am avut-o.i-am luat si buretelul de sub barbie care e genial pe autostrada mai ales ca nu am parbriz.doar ca ideie de ceva timp bmw a inceput sa isi faca singuri castile.ce i-as reprosa la a mea e ca nu are ochelari de soare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Daca te referi la modelul asta da, nici eu nu inteleg de ce nu are ochelari de soare..


Clar confortul ma intereseaza (... ...) in principiu voi merge pe schubert s2 sau s1pro, daca mai gasesc.

Asculta-ma, S1Pro este cu mult peste S2 din punctul asta de vedere, le am pe amandoua si stiu ce spun..daca porti 58/59 (L) ti le pot da sa le probezi cind permite vremea si te vei lamuri, cauta S1Pro si ai sa ma pomenesti!

S2 este intr-adevar mai sexoasa, dar mai zgomotoasa si mult mai aerisita, pretabila primavara/vara/toamna, cu S1 Pro mergi si iarna boiereste..

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt intre marimi 55/56, deci va fi S sau M, multumesc oricum de ajutor.
Am sa caut s1pro, sa vad ce gasesc.

Azi am făcut un tur prin magazine, sa probez caști, am stat cu fiecare cam câte 10 min pe cap, topul meu fiind următorul:

 

1. BMW Sistemhelm 6: + se potrivește bine pe cap, materiale bune la interior; - pt mine, este flip-up,

2. Shoei GT AIR : + se potrivește bine pe cap, ochelari corecți optic; - materialele din interior putin mai slabe ca la Bmw/Schubert

3. Schubert S2 : + se potrivește bine pe cap, materiale bune la interior; - ochelarii nu coboară suficient, sistemul de prindere al caștii ma jenează destul de tare la gat.

4. Arai Quantum St: + cea mai bine echilibrata, materiale bune la interior; îmi crează puncte de presiune la tâmple, nu are ochelari de soare integrați.

 

Acum :

 

BMW :

+ 2 ani garanție

+ interior plăcut,

- review urile de pe topicul dedicat

- este flip-up

 

Shoei:

+ este integrala

- garanție 1 an

- interior nu la fel de plăcut ca la BMW

 

 

Grea decizie :)

Editat de peu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...