Sari la conținut

BMW seria R1200 RT/ R / S / ST / NineT(Scrambler)


KHK
 Share

Postări Recomandate

Mai dragilor, avem topic general de BMW unde R1100RT a fost mai mereu in centrul atentiei. Mai mult, s-a mai facut si topic separat de R1100RT, chiar daca nu prea mai avea niciun sens din cauza primului.

Nu vreti sa mutati discutia, inclusiv posturile acolo? ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 122
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 1 year later...

Salutare tuturor,

știe cineva cum rezolv o problema la 1200ST?...mi se aprinde ABS-ul can apăs frână spate sau dacă mă înfig mai tare în cea de fata ...clipește des și continuu pana opresc cu cheia, apoi se șterge pana la aceeași operațiune. Știe cineva ceva?

Rezolvat problema cu ABS-ul...in Germania la RHElectronics. Foarte profi baietii...a costat ceva dar a meritat. Multumesc lui Tibi de la Mototehnica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Pentru posesorii de RnineT: in Germania s-a anuntat un recall legat de suspensie. Pun mai jos traducerea cu G-translate:

"Acest lucru se datorează faptului că îmbinarea prin înșurubare a știftului de fixare din dreapta, care ține brațul oscilant în cadru, se poate slăbi și poate conduce la posibile tulburări ale șasiului. La service, șuruburile, bolțurile și lagărele corespunzătoare sunt inspectate și curățate, șuruburile sunt strânse și fixate împotriva slăbirii."

 

Sunt afectate RnineT din toti anii de fabricatie dar NU si modelele derivate Scrambler, Pure, Urban G/S sau Race.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Salut.

Citesc despre r1200rt, modelul pana in 2010, si versiunea revizuita, 2010. Am descarcat si manuale, dar nu am gasit nicaieri un plan de service. Sunt curios la ce intervale se face revizia, la cat pentru suspensie, fie ea standard sau esa. Plus, aud diverse, ca revizia cand ai esa, la suspensie, te rupe de 1000 euro. Cine are informații clare, poate isi face timp de un reply. Ma atrage modelul, sunt constient ca service ul la bimer e ceva mai scump, dar intrebarea e, cat de scump.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, o intrebare pentru posesorii de r 1200 r. As dori sa achizitionez un ,,R'' (pt ca ,,GS-ul'' e pre inalt pt mine) si as dori sa stiu, daca se preteaza si la un forestier, macadam, etc?

As monta o protectie de radiator si un scut.

 

Multumesc anticipat pt raspunsuri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Este o problema binecunoscuta cu litrometrul la 1200. Iti iei unul nou cu 700 + ron si la fel functioneaza.

» Post actualizat in 08 Feb 2018 20:27

 

 

Este o problema binecunoscuta cu litrometrul la 1200. Iti iei unul nou cu 700 + ron si la fel functioneaza.

Asa tre sa mearga sau ce sa inteleg, Dane?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, o intrebare pentru posesorii de r 1200 r. As dori sa achizitionez un ,,R'' (pt ca ,,GS-ul'' e pre inalt pt mine) si as dori sa stiu, daca se preteaza si la un forestier, macadam, etc?

As monta o protectie de radiator si un scut.

 

Nu sunt posesor de R dar imi place mult, m-am dat de cateva ori cu diverse R-uri si chiar am vrut sa-mi cumpar R. Insa sunt posesor de GS...

 

Vezi ca incepand din 2008 exista si GS-uri cu suspensie joasa din fabrica la care adaugi saua joasa sau chiar una ultra-low de la Touratech si asa GS poate deveni abordabil si pentru cei ceva mai mici de inaltime.

 

R-ul merge teoretic si pe macadam & forestier dar totusi cursa suspensiei clar mai scurta isi va spuen cuvantul. Sa zicem ca pui scut (probabil usor de realizat, sa-l pui pe cel "enduro" de GS care acopera mult si spre spate, cutie, catalizator) dar totusi poti da peste sleauri sau deniveleri mari... Apoi mai e si roata fata de numai 17".

Si un alt aspect important sunt anvelopele. In mod normal, pe GS ai anvelope "mixte" care pe ud nu fac mare lucru insa pe off uscat sunt rezonabile. Dar cu cele normale pe care le-ai avea pe un R iti fuge imediat.

 

La profil scrie ca ai R850GS (care e ditamai vaca) dar in poza vad totusi un F650GS bicilindru... deci, cu ce te-ai dat pana acum? Un F700GS nu te-ar multumi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, am avut R 850 GS pt 2 ani, acum am F 650 GS Twin si vreau un boxer. Stiu de GS- urile cu suspensie joasa, dar ma uit de ceva vreme de un SH si nu gasesc (daca gasesc, nu e cum vreau eu). Din acest motiv ma gandesc la un ,,R''. Ma intereseaza; forestiere usoare, drumuri pietruite, .... Anvelope agresive nu o sa pun pe motoreta , de exemplu anakee 3, e ok pt ce fac eu.

Vreau boxer neaparat, dar nu stiu daca sa cumpar un ,,R'' sau sa astept sa apara un ,,GS''.

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu de GS- urile cu suspensie joasa, dar ma uit de ceva vreme de un SH si nu gasesc (daca gasesc, nu e cum vreau eu). Din acest motiv ma gandesc la un ,,R''. Ma intereseaza; forestiere usoare, drumuri pietruite, .... Anvelope agresive nu o sa pun pe motoreta , de exemplu anakee 3, e ok pt ce fac eu.

Vreau boxer neaparat, dar nu stiu daca sa cumpar un ,,R'' sau sa astept sa apara un ,,GS''.

 

Nici nu m-am gandit la anvelope "agresive" ci, cum am zis, la "mixte", adica tot la ceva gen Anakee & co. Dar intre astea si unele normale de strada pe care le-ai avea pe un R este diferenta, cu alea de strada iti va fugi repede roata pe off in timp ce cu cele mixte pe off (uscat) esti in regula.

Ca vrei boxer, eu te inteleg foarte bine :)

 

Daca vrei ajutor la cautat GS cu suspensia joasa, da-mi PM si vorbim acolo, (ca aici am fi off-topic) te pot ajuta sa gasesti pe mobile.de de exemplu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Pai,sa postam si aici zic.

una bucata R1200RT, 2007, a ajuns la mine in batatura. Inca suntem in faza de tatonari. Saptamana trecuta, fugarit 600 km scurt pe doi, un DN1, Lepsa , Introsura, etc. Place "vaca" la mine :)))

14me14n.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

salut.a mai montat cineva piesa asta in locul parbrizului? ma intereseaza numele si daca aveti si un cod al piesei. modelul e un R 1200 R,2016


» Post actualizat in 29 May 2018 08:15

salut.a mai montat cineva piesa asta in locul parbrizului? ma intereseaza numele si daca aveti si un cod al piesei. modelul e un R 1200 R,2016

s-a rezolvat :D

post-39683-0-42241900-1525677963_thumb.jpg

Editat de Rocca
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Salut,

am impresia ca topcase ul e cam vesel. Se cam balangane-misca-tremura. M-am uitat la el, elementele de fixare par la locul lor, cu partile de cauciuc. A facut cineva ceva, in sensul asta? Parca nu l-as lasa asa..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 7 months later...
  • 10 months later...
  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...