Sari la conținut

Bestia mea


RedCap
 Share

Postări Recomandate

Problema mare nu e neaparat intensitatea luminii ci faptul ca tu te inclini in curba iar lupele/becurile/farurile/lumina in plm nu intra in curba cum se intampla in cazul unei masini. Lumina ajunge efectiv doar in fata motorului si chiar si aceasta dunga iluminata se face tot mai ingusta odata cu gradul de inclinare. Pilotul teoretic trebuie sa vada cat mai mult in curba nu doar in fata botului. Aici ajuta farurile active ce am auzit ca incep sa apara pe modelele mai scumpe de motoare peste 290kg...

Pana atunci punem lumini cat mai tari si o lasam foarte moale noaptea :)).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 206
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Degeaba sunt puternice daca nu lumineaza unde trebuie si nu imprastie corect lumina.

La a mea sunt eficiente farurile. Chiar vad foarte bine la ele. Pe de alta parte au oglinda rotunda si sunt destul de mari.

Becurile H7 mai puternice sunt ok, doar ca durata de viata e la mai putin de jumatate fata de cele normale, pretul e dublu, iar lumina e cu 20% mai puternica, nu 50-80% cum se lauda producatorii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ieri de la 17.00 nu am mai iesit cu motocicleta, ma doare un umar, cred ca m-a luat curentul noaptea si cred ca plange saraca fara mine in garaj. Maine tre sa recuperez neaparat sau zilele viitoare, in weekend cred ca ma duc la mare in sfarsit cu jucaria, sper sa fim pregatiti de un asemenea drum, ea sigur e, eu nu stiu daca sunt ori ba... oricum daca e ma duc cu niste prieteni cu masina care imi vor tine trena si nici nu vor merge foarte tare deci ar trebui sa fie ok. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Degeaba sunt puternice daca nu lumineaza unde trebuie si nu imprastie corect lumina.

La a mea sunt eficiente farurile. Chiar vad foarte bine la ele. Pe de alta parte au oglinda rotunda si sunt destul de mari.

Becurile H7 mai puternice sunt ok, doar ca durata de viata e la mai putin de jumatate fata de cele normale, pretul e dublu, iar lumina e cu 20% mai puternica, nu 50-80% cum se lauda producatorii.

Asta cu 20.50.80% e greu de zis, cert e ca sunt mai bune becurile astea performante. Eu am simtit diferenta destul de mare cand am trecut la philips +80% (luat din carrefour, in jur de 50 de lei), cat despre durata de viata, nu stiu sa iti zic, am auzit si eu ca e mai scurta, dar nu stiu exact cu cat. Ale mele au 5 luni mers zi la zi, si inca rezista. O sa vin cu un update, cand o sa moara. Oricum, eu avand pe acelasi bec si scurta si lunga (H4), nu ma risc sa raman fara lumina, asa ca sub sa, tot timpul am un bec de rezerva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Cumpara xenoane(chiar si fara lupa),e cu totul altceva.Cumpara becuri de 6000k(lumina alba)

Nici gixerul meu nu lumineaza pra bine noaptea,dar cu xenoanele luminozitatea a crescut cu 50%

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mereu ii injur de toti dracii din lume pe cei cu xenon pus de ei de tampiti ca ma orbesc si ma umplu de spume asa ca nu am chef sa fiu injurat si eu la randul meu de altii. La randul meu la masina am xenon, de fabrica insa, care nu orbeste pe nimeni decat daca este dat pe faza mare. Asa ca voi incerca varianta cu schimbatul becurilor mai bine sa vad ce iese. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yeah, casca e de pe fc-moto.de ... ai dreptate gog0. X-Lite e o casca ok pot spune desi mie mi se pare ca vajaie... acum habar n-am cum o fi cu altele sincer sa fiu. :)

 

Azi stau sa studiez vremea, daca e ok, diseara plec la Sinaia si de dimineata de la Sinaia ajung la Bistrita. Oi fi nebun ca ma bag la un asemenea drum, nu oi fi... sa ne-auzim de bine oricum! :)

 

Bistrita a picat in weekend pana la urma... :) Am ajuns pe la Sinaia sambata si Brasov, Poiana Brasov duminica. :) Am ajuns la vreo 4100 de km cu motocicleta, dintre care vreo 1600 facuti de mine. Pana acum nu am avut necazuri iar motocicleta merge senzational, sunt pe zi ce trece mai multumit de achizitia facuta. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ne tine in suspans :laugh: Mai spune-ne si noua pe unde te-ai mai plimbat, cati km ai mai facut, ce viteze ai mai prins :D, etc.

 

Stiu ca ziceai ceva de parbriz aftermarket... am vazut o poza cu un R6 ca al tau cu un parbriz care imi place rau de tot! Am sa pun si poza aici dupa ce o gasesc.

 

Edit: am gasit-o. Era la un anunt de vanzari. Parbrizul este PUIG. Ce parere ai?

post-43378-0-40979900-1314018231_thumb.jpg

post-43378-0-78041900-1314018238_thumb.jpg

Editat de bogdan_gba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze ca nu am raspuns mai demult dar nu am mai dat pe aici dupa ce am vazut ca postez singur pe topicul asta care isi pierduse interesul. Motocicleta e bine merci, are vreo 2100 sau 2200 de km facuti de mine, fara evenimente neplacute, fara nimic.

 

Am vrut sa ii pun o evacuare Akrapovic completa, dup-aia o Yoshimura, m-am tot sucit si nu m-am hotarat la nimic. :) Drumurile pe care le tot fac sunt SInaia, cate un Brasov si imprejurimi pe aici... am vrut sa ma bag la un drum mai lung dar am ceva probleme prin familie si nu vreau sa mai creez si eu ingrijorari aiurea cu plecatul meu cu motocicleta, toata lumea e cu sufletul la gura cand ma stie plecat cu motocicleta in general.

 

Parca imi face cu ochiul un parbriz ca ala Bogdane, pana sa dau zoom la poza credeam ca e motocicleta mea in pozele alea ca ai prins-o pe undeva de i-ai facut poza. :P

 

Viteza cu care merg in general la drum este de 120-130... poate chiar si 150-160 daca am dopurile puse in urechi ca altfel nu suport zgomotul la viteze mari, de... sunt prea invatat cu masina cred. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Personal as alege Akrapovic Evolution. E exact sunetul care imi place la nebunie. 2 exemple:

 

http://www.youtube.com/watch?v=cw9z683xzKo&feature=related

 

http://www.youtube.com/watch?v=Nuf5Z5SuAWE&feature=channel_video_title

 

Fii sigur ca live suna mult mai bine ;)

Editat de bogdan_gba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alearga. :) Toate bune si frumoase, roz chiar. In weekend evident ca am uitat sa fac poze, m-am dat cu altele si nu am mai stat de facut poze. O sa o spal candva zilele viitoare sa o fac bec si dup-aia ii fac si poze, sper sa nu uit. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...