Sari la conținut

Excursie Transalpina 15-24 iulie 2011


geoopsy
 Share

Postări Recomandate

Dupa drumetia de anul trecut in care am facut Transfagarasanul (1000 km in 4 zile) am decis anul asta sa facem un traseu mai lung, pe mai multe zile si cu mai multe obiective de vizitat. :moto:

 

In termeni mari excursia va avea 1400 km, 10 zile, plecarea din Galati pe 15.07.2011 sosirea in Galati 24.07.2011

 

Mai jos aveti un tabel in excel, care cuprinde programul pe fiecare zi in parte, cu obiective de vizitat, locurile in care vom campa, precum si km efectuati pe zi.

 

Ne dorim sa luam parte la Party-ul de la Brasov, sa vedem Transfagarasanul, Transalpina, Putna, Sighisoara si orice merita vazut de-a lungul traseului nostru.

 

Am incercat sa fragmentez traseul astfel incat sa parcurgem cate 150-200 km pe zi. Se pot parcurge si mai multi km insa ar ramane mai putin timp pentru vizitarea obiectivelor propuse. Scuterele sunt tot de 50cc iar viteza de croaziera va fi 50-60km/h.

 

In momentul de fata participanti siguri sunt Mirciulik si Geoopsy dar ne dorim sa atragem in aventura cat mai multi scuterisiti.... macar din zonele prin care vom trece. :wave:

 

 

 

Planificarea desfasurata pe fiecare zi in parte:

 

Ziua 1, vineri 15.07.2011 : Plecare din Galati cu destinatia Brasov

 

SCBv Scooter Party 2011

 

270 km pe care anul trecut i-am parcurs in 10 ore dar cu pauze foarte multe si 37grade la umbra.

 

Ziua 2, sambata 16.07.2011 : Relaxare la party

 

Ziua 3, duminica 17.07.2011 : Plecare de la Party cu destinatia Balea Lac. 150 km de parcurs din care vreo 25 sunt de urcare efectiva pe munte. restul e drum plat.

 

Ziua 4, Luni 18.07.2011 : Plecare de la Balea Lac cu destinatia Cozia. 140 km, in mare parte coborare. Pe parcurs se pot vedea Barajul Vidraru, Curtea de Arges, Cozia.

 

Ziua 5, Marti 19.07.2011 : Plecare de la Cozia cu destinatia Vidra. 155 km si practic in ziua 5 "atingem" obiectivul propus. Strabatem jumatatea frumoasa a transalpinei.

 

Ziua 6, Miercuri 20.07.2011 : Plecarea de la Vidra cu destinatia Saliste sau imprejurimi. 100 km, strabatem cealalta jumatate a transalpinei.

 

Ziua 7, Joi 21.07.2011 : Parasim Transalpina si ne deplasam la Sighisoara. 170 km, Vizitam pe traseu Alba-Iulia, Blaj....

 

Ziua 8, Vineri 22.07.2011 : Destinatia Baile Tusnad, 125 km planificati.

 

Ziua 9, Sambata 23.07.2011 : Destinatia Lepsa, 87 km zi usoara, relaxare totala inainte de sosirea acasa

 

Ziua 10, Duminica 24.07.2011 : Destinatia Galati, 175 km ....drum usor... dor de casa.

 

Din experienta anterioara, 150km se pot parcurge in aproximativ 4-5 ore...iar restul zilei raman pentru poze sau diverse monumente de vizitat.

 

Camparea va fi doar la cort, in general in lumea civilizata, de-al lungul raurilor sau zone frecventate de pasionati. Acolo unde nu vom putea face lucrul asta vom cauta campinguri amenajate sau pensiuni.

:wavey: :clap:

Editat de geoopsy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

dap, 50.

au fost 4 scutere din zona galati-braila (2 china de 50, 1 kymco de 50 si o china de 110), 1 scuter din deva care a venit pana in brasov la scooter party, apoi s-a intors cu ei pe transfagarasan - transalpina.

foarte de treaba baietii, hotarati si pregatiti pentru absolut orice ar fi putut interveni pe drum: role de variator, curea de transmisie, kit de pana, ambreiaj, set motor si o gramada de alte piese; cred ca daca gaseau pe drum un cadru abandonat puteau sa mai faca inca un scuter cu piesele pe care le aveau la ei :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte tare , nu credeam ca se poate face asa ceva cu 50cmc , urmeaza sa fac legislatia si sa imi cumpar si eu un peugeot speedfight 2 si poate ne vedem la vre-o tura , daca cineva imi poate oferi sfaturi,idei,pareri astept un PM !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...