Sari la conținut

Accident intre Timisoara si Sacalaz


Clever
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 294
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Problema nu e ca s-a dus....asa i-a fost soarta...pe care el a cautat-o cu lumanarea...bine ca s-a dus singur si nu a mai luat cu el alti nevinovati (asta a fost un noroc chior!)...

 

Problema mare este ca pe soselele si drumurile patriei inca mai circula destui ca el...multi chiar citesc acest forum...problema este ca acestia sa devina ganditori, sa invete ceva din acest accident si sa se comporte astfel incat sa nu ajunga si ei in rubrica asta...

 

...macar a realizat "ceva in viata"...celebritatea...e dat pe RTV la fiecare ora...diseara la Stiri o sa fie si la PROTV si Antena....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adrenalina prea multa + Casca Excell ...

 

Casca aia cred ca era a pasagerei, a lui e undeva dupa renault cam pe unde a sarit si rezervorul.

 

Oare cum o fi sa stai linistit in masina si sa te trezesti cu unu din asta infipt in parbriz...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Casca aia cred ca era a pasagerei, a lui e undeva dupa renault cam pe unde a sarit si rezervorul.

 

Oare cum o fi sa stai linistit in masina si sa te trezesti cu unu din asta infipt in parbriz...

 

...cred ca este o senzatie f. tampita...esti pe loc si nu poti sa faci nimic(doar sa pui instinctiv mana in fata, sau sa te lasi in jos sau intr-o parte daca mai ai timp0....practic urmaresti lucruri care se desfasoara fara sa poti sa faci nimic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...de acord cu partea de "control" care vine de la creier....altceva voiam sa spun...ca dpdv tehnic nu prea este justificat sa folosesti zilnic o motocicleta de mare viteza si putere sa zicem in traficul urban...mai mult o strici...nu se simte ea bine, chiar daca tu ca proprierar te simti excelent numai cind te uit la ea, dar sa-i si simti puterea cind esti calare...dar sa mergi cu ea zilnic pe Stefan cel Mare, parca simti ca o doare...parca o simti subturata, sub-vitezata, sub-folosita, etc....

 

...de exemplu pt. mine in orele de varf in Bucuresti, un scuter de 49 mi se pare ideal si tare operativ...

Mai bine s-o "doara" pe ea decat pe cei care raman( familie,prieteni,copii), cine vrea viteza sa mearga pe circuit sau pe camp(daa, o sa zica dobitocul, dar acolo nu ma vede nimeni cum merg eu pe o roata pe trecerea de pietoni) fiecare avem familii, copii, vine unul d-ăsta cu viteza si ti-i spulbera, de pe trotuar, zebra, chiar in masina, nu esti in siguranta nicaieri, multi au citit si vor citii astfel de tragedii dar cand se urca pe motor e un "tabula rasa" nu mai stie de nimic,reguli, principii, el adrenalina si inconstienta. Putin respect pentru ceilalti ca sa fii tu insuti respectat, pacat pentru pasagera, sper sa-si revina fara sechele,si pentru reputatia motociclistilor.

Condoleante familiei nevinovate. :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu prea merge nici aia cu "poate a observat tarziu bariera"

a depasit coloana oprita.

ce credea ca fac aia? gratare? alai sa treaca el?

Daca bariera era in curs de coborire cum se zice pe aici, nu cred ca era formata vreo coloana. Soferul mioritic forteaza bariera pina in ultima clipa ca sa treaca.

Daca era coloana, atunci cu siguranta bariera era coborita de mult timp si in consecinta este inexplicabil de ce a trecut cu asa viteza. :unsure:

Daca era din zona se presupune ca stia de existenta barierei in locul ala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca exista oameni care la varsta de 34 de ani "nu au toata tigla pe casa", pai ce draq pretentii sa mai ai la copii de +18 ani?

Sper sa scape pasagerul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau pt Renault si pt sofer (n-am inteles daca era singur in masina), ca s-a speriat teribil, putea sa fie accidentat grav, si s-a ales si cu masina distrusa; imi pare rau pt soferul tir-ului, ca nu e usor sa vezi un kamikaze cum se infige la tine in parbriz, si binenteles pt pasagera care putea sa moara din cauza unui idiot.

 

Sigur a vrut sa forteze trecerea pana sa se lase bariera complet, altfel nu imi explic de ce a reusit sa treaca pe sub prima bariera (doar el ce-i drept), iar la a doua n-a mai putut. Mai ales ca a mers cu viteza aia, daca erau deja puse barierele, si daca avea loc pe sub ele, nu vad de ce ar fi trecut cu asa viteza.

 

Oricum, un incostient, si asta de mai multe ori in acelasi timp. Si daca e complet libera soseaua si barierele ridicate, un om cu putin creier reduce viteza, pt ca stim cu totii ce denivelari sunt cand treci calea ferata. Numai de la asta putea pierde controlul. Ar fi interesant sa aflam si noi putin din trecutul lui, poate il cunoaste cineva. Ma refer la experienta lui pe doua roti, ca asta ne intereseaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as propune sa nu-l mai jignim..a gresit si a platit..scump..nu avem de unde sa stim ce fel de om era..poate s-a intamplat o singura data..oare cati dintre motociclisti nu au au facut vreo prostie si au scapat la limita? RIP amice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as propune sa nu-l mai jignim..a gresit si a platit..scump..nu avem de unde sa stim ce fel de om era..poate s-a intamplat o singura data..oare cati dintre motociclisti nu au au facut vreo prostie si au scapat la limita? RIP amice.

 

Sincer.... o clipa de neatentie care duce la un accident poate fi numita greseala. O apreciere eronata a vitezei unui vehicul care vine din fata atunci cand te bagi intr-o depasire, la fel. Dar sa fortezi trecerea cand barierele sunt deja jos, masinile oprite in coloana (vezi articolul de pe prima pagina) mi se pare inconstienta criminala. Asta nu mai e greseala, a avut timp sa se gandeasca, a fortat intentionat. Iar cand mai ai si pasager..... E pur si simplu crima. Just my 2 cents.

Editat de adyrip1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as propune sa nu-l mai jignim..a gresit si a platit..scump..nu avem de unde sa stim ce fel de om era..poate s-a intamplat o singura data..oare cati dintre motociclisti nu au au facut vreo prostie si au scapat la limita? RIP amice.

 

Daca s-ar fi petrecut sub alte circumstante, ti-as fi dat dreptate, insa (daca ar fi sa judecam strict dupa "parametrii" aparuti in presa) mie-mi miroase a discernamant!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate cand vezi coloana de masini ca sta pe loc tu de ce te bagi tare sa fortezi bariera ? vorba unui baiat de aici ... ajungea sa fie primul in fatza si pleca primul de pe loc ... ce a castigat? nu vreau sa mananc ce nu trebuie ca si eu am mai depasit coloana care sta la bariera dar pe contrasens si cu viteza mica pentru ca stiu ca mai sunt unii care fac la fel ca mine si ies din coloana ... da baiatu asta avea viteza nene ! nu e de joaca ....

 

a si inca o chestie ... avea bani de ducati da avea o casca dinaia penala din targ ... hai sa fim realisti .. baiatul asta se juca cu focul ...

 

imi pare rau pentru fata aia saraca....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[...] Am trecut de multe ori prin locul unde s-a intamplat accidentul si nu ca as vrea sa-l scuz pe motociclist, dar e stupid (chiar criminal) facut. Dupa 2-3 km de drum drept e o curba cu vizibilitate 0 dupa care imediat la iesire este bariera. Daca nu stii drumul si ai ghinionul sa prinzi bariera lasata ai mari sanse sa intrii in ea sau in coloana de masini(pe care nu o vezi la intrarea in curba). Si nu, nu cred ca a depasit coloana de masini care astepta la bariera ci pur si simplu a incercat s-o evite. [...]

 

Sursa TION

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca bariera era in curs de coborire cum se zice pe aici, nu cred ca era formata vreo coloana. Soferul mioritic forteaza bariera pina in ultima clipa ca sa treaca.

Daca era coloana, atunci cu siguranta bariera era coborita de mult timp si in consecinta este inexplicabil de ce a trecut cu asa viteza. :unsure:

Daca era din zona se presupune ca stia de existenta barierei in locul ala.

 

 

Daca bariera e in curs de coborare deja luminile barierei sunt rosii si incepe sa se formeze coloana pentru ca soferii cu cap deja se opresc unul cate unul ... hai sa fim seriosi vezi bariera in fatza, vezi ca "prostii " franeaza dar tu esti mai cocosh ca doar ai ducati galben si lasi capul in jos in timp ce bariera coboara peste tine dar iti ramane gagica in urma si tu te infigi intr-un tir .... asta se numeste inconstienta ...

 

Dumnezeu sa il ierte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Comentariu la articolul ala:

 

"De ce de fiecare data cand are loc un accident de motocicleta vorbim despre teribilism? Am trecut de multe ori prin locul unde s-a intamplat accidentul si nu ca as vrea sa-l scuz pe motociclist, dar e stupid(chiar criminal) facut. Dupa 2-3 km de drum drept e o curba cu vizibilitate 0 dupa care imediat la iesire este bariera. Daca nu stii drumul si ai ghinionul sa prinzi bariera lasata ai mari sanse sa intrii in ea sau in coloana de masini(pe care nu o vezi la intrarea in curba). Si nu, nu cred ca a depasit coloana de masini care astepta la bariera ci pur si simplu a incercat s-o evite.

PS: Nu cred ca sa te infigi intr-o bariera intra in aceeasi categorie cu wheelies si stoppies asa ca nu prea vad unde-i teribilismul"

 

Deci apare primul element care il degreveaza pe motociclist de-o parte din vina: curba cu vizibilitate 0 + bariera

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Las-o-n ... doamne iarta-ma de treaba. Curba vietii, vizibilitate zero, ala nu depaseste coloana de masini ci o "evita", si sigur mergea si foarte incet, iar bariera aialalta s-o-ndoit de la vant. PLM cate ineptii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Comentariu la articolul ala:

 

"De ce de fiecare data cand are loc un accident de motocicleta vorbim despre teribilism? Am trecut de multe ori prin locul unde s-a intamplat accidentul si nu ca as vrea sa-l scuz pe motociclist, dar e stupid(chiar criminal) facut. Dupa 2-3 km de drum drept e o curba cu vizibilitate 0 dupa care imediat la iesire este bariera. Daca nu stii drumul si ai ghinionul sa prinzi bariera lasata ai mari sanse sa intrii in ea sau in coloana de masini(pe care nu o vezi la intrarea in curba). Si nu, nu cred ca a depasit coloana de masini care astepta la bariera ci pur si simplu a incercat s-o evite.

PS: Nu cred ca sa te infigi intr-o bariera intra in aceeasi categorie cu wheelies si stoppies asa ca nu prea vad unde-i teribilismul"

 

Deci apare primul element care il degreveaza pe motociclist de-o parte din vina: curba cu vizibilitate 0 + bariera

 

 

daca vrei sa o luam asa cum zici tu, inseamna ca tipul care conducea tot era un dobitoc .... ce cauta cu viteza asa mare in curba cu vizibilitate zero ? daca ai o curba asa de periculoasa mergi incet... nu cred ca mergi asa de tare incat atunci cand iesi din curba sa te surprinda o bariera de tren si sa intri in ea sa o indoi (cred ca bariera aia e de fier nu? ) .... o dai in diverse aiurea .... a murit din inconstienta ... martorii spun ca venea tare si ca a tasnit cu motorul ca sa treaca repede pe sub bariera .... hai las-o asa ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cineva scrie la comenturi ca stie acea bariera si ca urmeaza imediat dupa o curba lipsita de vizibilitate .

nu tin partea nimanui dar asta ar putea explica intrucatva acest accident stupid asa ca ati putea sa va trageti cate un sut in c.ur toti cei ce injurati victima asa... ca baietii destepti.

 

pe drumuri pe care nu le cunosti nu mergi tun ,asta este adevarat insa linia de tren trebuie semnalizata in astfel de situatii si nu m-as mira sa nu fie .

oricum , despre morti nu se vorbeste astfel insa bunul simt nu se prinde de pe net .

Editat de LOTRU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raman la parerea mea: motociclistul nu a vrut sa forteze bariera, a avut viteza mare (asta a fost vina lui), l-a surprins coloana de masini oprita la bariera si-a incercat s-o ocoleasca. Bariera a fost un bonus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...