Sari la conținut

ITPneamt


ceberem@yahoo.com
 Share

Postări Recomandate

gospo, la ultima faza de aici tu teai bagat aiurea in seama, si ai batut apropoul la mine si la ce fac eu. ceea ce am vorbit eu a fost legat de subiectul de aici cu care toti lam deviat putin.

 

daca nu intelegi reciteste si ai sa vezi ca toate se leaga intre ele.

 

asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 60
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Domnilor, ar trebui poate sa stiti ca nu se poate circula legal dupa ora 24.00 a zilei trecute pe CI ca fiind data urmatoarei ITP, si de asemenea ca, daca sunteti oprit in trafic de un MCV ( Logan alb, break, B 19 XXX ), acestea sunt dotate cu tot ce e nevoie pentru a accesa baza nationala de date, vis-a-vis de permise, certificate de inmatriculare, ITP, asa ca este foarte posibil sa jucati pe o carte gresita cu " ... l-am uitat acasa ..."; ba mai mult, daca ati vazut un MCV mergand in spatele unui grup de vehicule pret de cativa km, asta o face pana ii apar datele mentionate mai sus pentru vehiculele pe care le verifica cel din dreapta, dupa care o sa vedeti ca din toate vehiculele il trage pe dreapta pe unul; sa nu va ganditi ca e intamplator. Daca nu ai actul la tine nu-i nicio problema - ti se inmaneaza o instiintare prin care tre' sa te duci tu cu actul la ei. Asadar, cel mai simplu (si cateodata ieftin) e sa fii legal ...

 

 

Daca aveti probleme cu zgomotul tobelor la ITP, faceti o informare la reprezentanta teritoriala RAR, dar in numele unei persoane juridice (de ex. un club moto ), lasati petitia cu nr. de inregistrare si veti primi raspunsul in max. 30 zile.

 

 

 

Nu stiu de unde ai tu informatia cu ITP-ul sau in ce lege ai citit asta, dar eu te pot contrazice aratandu-ti un articol de lege de pe site-ul RAROM.ro.Poate nu inteleg eu bine, dar se spune acolo ca la data expirarii unui termen de 15 zile se suspenda CI.O fi altfel, dar unde scrie?

 

http://prog.rarom.ro/rarpol/rarpol.asp

Editat de condor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nush care e mai prost atata timp cat tu te bagi in seama la adresa mea, in trecut la fel ai facut, dar repede te superi si treci la amenintari. eu nu team deranjat cu nimic asa ca nici tu nu ma deranja.

 

la revedere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Crazy-devil : Nici nu trebuie sa stie; in lege se mentioneaza ca ai un interval de maxim 30 zile pentru perfectionarea actelor. Asadar, vezi pe pag.4 a CI, unde scrie " Instrainat la data .... ", ce data e trecuta acolo, aduna 30 zile, si tragi concluzia - daca au trecut 30 zile, poate ar fi o idee buna sa perfectezi actele a.s.a.p.

 

 

@ Condor : Amice, legile mentionate pe rarom.ro sunt absolut valabile si chiar se aplica. Scuze, dar acolo scrie clar "... se suspenda de drept CI dupa 15 zile de la expirarea ITP si/sau RCA ..."; deci se suspenda de drept! Adica nu mai trebuie mers in instanta sa-ti suspende CI un judecator, ci se considera suspendat in temeiul legal mentionat; adica e ca si nul ! Dupa ce e suspendat, daca te prinde pe drumurile publice e putin penal pentru conducerea unui autovehicul neinmatriculat. Asadar, una e "retinerea in vederea suspendarii", care este o masura luata de politistul din trafic, masura luata in cazul CI daca ITP este expirat, si alta e "suspendarea de drept" a CI. Sper sa ma fi facut inteles. Daca nu, scuze din nou - nu prea le am cu explicatul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Crazy-devil : Nici nu trebuie sa stie; in lege se mentioneaza ca ai un interval de maxim 30 zile pentru perfectionarea actelor. Asadar, vezi pe pag.4 a CI, unde scrie " Instrainat la data .... ", ce data e trecuta acolo, aduna 30 zile, si tragi concluzia - daca au trecut 30 zile, poate ar fi o idee buna sa perfectezi actele a.s.a.p.

 

 

@ Condor : Amice, legile mentionate pe rarom.ro sunt absolut valabile si chiar se aplica. Scuze, dar acolo scrie clar "... se suspenda de drept CI dupa 15 zile de la expirarea ITP si/sau RCA ..."; deci se suspenda de drept! Adica nu mai trebuie mers in instanta sa-ti suspende CI un judecator, ci se considera suspendat in temeiul legal mentionat; adica e ca si nul ! Dupa ce e suspendat, daca te prinde pe drumurile publice e putin penal pentru conducerea unui autovehicul neinmatriculat. Asadar, una e "retinerea in vederea suspendarii", care este o masura luata de politistul din trafic, masura luata in cazul CI daca ITP este expirat, si alta e "suspendarea de drept" a CI. Sper sa ma fi facut inteles. Daca nu, scuze din nou - nu prea le am cu explicatul.

 

 

Cred ca ar trebui sa stii faptul ca SUSPENDARE nu inseamna ANULARE. Si in acelasi timp suspendarea nu o face niciodata un judecator, ci numai organele de politie. Judecatorul poate face doar anularea, si asta nu neaparat in toate cazurile. C.I. iti poate fi restituit dupa ce iti este suspendat, in cazul in care faci dovada ca ai trecut itp-ul, dar bineinteles ca ramai cu amenda si punctele aferente. In ceea ce priveste legile romane, e adevarat ca sunt in schimbare tot timpul si e posibil ca unele site-uri sa fie in urma cu scimbarile, dar totusi e site RAR. Si nu e mai putin adevarat ca legile din Romania sunt interpretabile de la un capat la altul, fiecare intelegand ce vrea si ce ii cpnvine, asa ca nu strica sa te contrazici cu nea politaiu, poate scapi...

Cine are rabdare si interes poate sa citeasca si aici:

http://www.politiaromana.ro/dpr/contraventii.htm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Condor : Pai, cine-a zis ca suspendat = anulat ? Daca citesti mai atent ai sa observi ca am scris ca e "ca si nul", adica, pentru utilizatorul vehiculului e, temporar, ca si inexistent; scrie acolo : "suspendat de drept". Intr-o vreme, pana acum vreo 2 - 3 ani, IGP-BPIR trimitea scrisori la proprietari, prin care acestia erau anuntati ca a expirat ITP, si/sau RCA, si ca in termen de nu mai stiu cate zile, daca nu se rezolva problema, se suspenda CI (acum nu mai sunt bani pentru asa ceva, dar asta-i alta problema). Ideea e ca cineva a declarat pe topic ca se poate circula 15 zile dupa expirarea ITP, ceea ce este complet eronat, de asta am scris ... Cam asta ar fi. In rest, toate bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...

toba originala am nu i bai, treaba ii ca , cauciucul pe fata ii cam uzat ii pe dimensiuni da ii km uzat, de aia imi fac griji restu ii stocatura :P

ce guma ai pe fata? am eu un 120/70/17 daca e de asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ms esti mare domn, am si yo mii stoc cauciucu da mii la dej in debara :( plus k imi tre pi 110, da se descurca big brother :P

ma daca ai certificat de asta nou nu ai dimensiunile in el. deci se trece fara. poti sa te duci si cu asta ce il ai, dar la risc. sunt care nu se uita. dar daca e plictisit si chef de fhuthai iti cauta si bujiile :haha: anu trecut cand l-am facut la bucuresti sa uitat pe fata si mia zis ca e 7 0 fata de 60 cat trebuie. iam zis ca nu se mai fabrica si a inteles.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • 2 months later...

la tg neamt se face la automaister iesirea spre iasi peste drum de socar

au dat drumu la ITP acolo. pffff ce misto. de vreo 2 ani stiu ca ziceau de dat drumu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...