Jump to content

Photo

Noua legislatie

• Please log in to reply
6 replies to this topic

#1 Dan_Cube

Dan_Cube

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 51 posts
  • Moto: Momentan o coaja

Posted 20 May 2011 - 08:08 PM

Salut tuturor , imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie , am vazut astazi la stiri http://www.a1.ro/new...mis-154163.html ei spun ca aceasta lege se aplica in 19 ianuarie 2013 intrebarea mea este daca eu iau A1 in vara , dupa ce se va aplica aceasta lege eu nu voi putea conduce legal o motocicleta de 125cmc cu a1 ? nu inteleg mare lucru , m-a distrus aceasta stire , de 5 ani astept sa dau de a1 acum mai am 2 saptamani dar m-a distrus stirea asta . Imi cer scuze daca nu am ales un titlu corespunzator si daca nu am postat unde trebuie!

Edited by Dan_Cube, 20 May 2011 - 08:16 PM.

#2 kawazaki

kawazaki

Green Dragon

• Super Membru
  • PipPip
  • 640 posts
  • Moto: Verde...mare cu nr mic
  • Numar: TM-01-DNS
  • Club: Banditilor

Posted 20 May 2011 - 09:03 PM

Este un "proiect" cea ce nu se stie sigur daca se va finaliza iar termenul este 19/2013 nu are legatura cu tine care dai peste cateva saptamani .Bafta :grinbandit:

#3 mateiuli

mateiuli

CBR-ist

• Membru
  • Pip
  • 215 posts
  • Interests:PHP, Java, C++, C#, Webdesign, Game development
  • Moto: CBR125R Repsol
  • Numar: OT-03-YRM
  • Club: None

Posted 20 May 2011 - 09:03 PM

:baldy: :angryfire:
Si eu doream sa dau de A1 la vara!

LE: Multam pentru lamurire Bandit600. :)

Edited by mateiuli, 20 May 2011 - 09:04 PM.

#4 alex_en

alex_en

Zenklawa Garage Lead Mechanic

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,260 posts
  • Interests:Interesul poarta fesul...
  • Moto: Kawasaki EN 500 model 1994
  • Numar: CJ 83 KEN
  • Club: Zenklawa Garage

Posted 20 May 2011 - 09:08 PM

Prevederile legislatiei UE in materie de permise moto :
AM (M,H)vehicule cu 2 sau 3 roti care nu depasesc constructiv viteza de 45 km/h si o capacitate cilindrica ce nu depaseste 50 cm cubi. Se pot conduce de la 16 ani (15 ani in Finlanda, Cehia , Slovenia, Spania si Suedia, 14 ani in Estonia, Franta, Italia, Portugalia si Ungaria). — In Finlanda, Germania, Irlanda si Norvegia, aceasta clasa este denumita M. In Slovenia,H.

Motociclete
A1 Motociclete a caror capacitate cilindrica nu depaseste 125 centimetri cubi si a caror putere nu depaseste 11 kW sau un raport putere/greutate care sa nu depaseasca 0,1 kW/kg si tricicluri moto cu o putere ce nu depaseste 15 kW. Se pot conduce de la 16 ani (pana la 18 years maxim 80 km/h) . Aceasta categorie include categoria M
Recent, Portugalia a adoptat o lege prin care posesorii de categorii B and BE au dreotul sa conduca motociclete ce nu depasesc 125cc. Posesorii de permise categoria B din Letonia pot conduce motociclete ce nu depasesc 125cc.

A2 Motociclete a caror putere nu depaseste 25 kW si 0.16 kW/kg. Se poate obtine la 16 ani (18 ani in unele tari). Include categoriile A1 si M.

A Motociclete si tricicluri moto a caror putere nu depaseste 25 kW. Varsta minima pentru categoria A este 20 ani (19 ani in UK). Oricum, pentru a conduce motociclete din categoria A este necesara o experienta de minim 2 ani la categoria A2, sau in Irlanda, 25kW or 0.16kW/kg. Daca candidatul are 24 ani (21 in UK) nu mai este necesara experienta la categoria A2. Varsta minima pentru tricicluri motor ce depasesc15 kW este 21 ani. Include categoriile A2 A1, M
CONCLUZIE :
la 16 ani o sa ai maxim categoria A1 (luata anul asta) iar de la anu o sa poti sa mergi tot cu A1, legea nu se aplica retroactiv, asa ca ramai cu el valabil. In schimb nu o sa poti sa treci la categoria A decat dupa ce treci prin A2, sau daca stai cu A1 pana la 24 de ani.
Keep it simple,stupid.
Dog lover and Zenklawa Garage  owner

#5 Dan_Cube

Dan_Cube

Incepator

• Membru
  • Pip
  • 51 posts
  • Moto: Momentan o coaja

Posted 20 May 2011 - 09:50 PM

Multumesc frumos pentru raspunsuri , mersi mult alex .

#6 Radu_Toretto

Radu_Toretto

★ Carpe Diem ★

• Membru
  • Pip
  • 454 posts
  • Interests:motociclete, masini
  • Moto: Suzuki SV650S
  • Numar: IS-65-SVS

Posted 22 May 2011 - 08:04 PM

Stati putin ca am si eu o nelamurire legata de legea asta ...
Daca la vara prin iulie fac A-ul, eu avand 18 ani, cum sta treaba ?
Trebuie sa merg obligatoriu 2 ani pe motor de 125 si abia dupa pot trece pe motor mai mare ?
Adica daca ai A si nu ai experienta (2 ani) nu poti conduce motor de 600 de exemplu ?
Explicati-mi si mie putin va rog ca am intrat in ceata urat ... :(
Salutari.

My toy: Suzuki SV650S (hit)

tribute_to_simoncelli_318x112.jpg?versio

Daca Ai Cap Ia-ti Altceva !

"- Nu avem carburatoare, dar poate doriti o cravata !"

#7 Andrei

Andrei

doi noua noua

• Super Membru
  • PipPip
  • 506 posts
  • Interests:All.
  • Moto: Ier unu

Posted 22 May 2011 - 08:36 PM

Teoretic da, practic faci ce vrei. Eu nu stiu pe nimeni care sa respecte aceasta treaba. Nu prea ii intereseaza pe politai (unii) aceasta treaba.

Edited by Andrei, 22 May 2011 - 08:37 PM.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users