Sari la conținut

Recomandare pt o motocicleta enduro-touring


poiu
 Share

Postări Recomandate

In curand vreau sa-mi iau o motocicleta din categoria Enduro - Touring.

 

M-am gandit la un BMW 650 gs ~2001 (cu abs),este motocicleta care mi-ar place.

Precizez ca am 1.83 inaltime si 100 kg. Mai precizez ca voi vrea sa o folosesc si la off-road 30% restu de 70% pt strada.

 

 

Credetzi ca e buna pentru mine? e prea mare , e prea mica?

 

Multumesc anticipat,

Bogdan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci ABS e bun ....am intzeles...

mai astept si alte recomandari.....

ar fi super daca ai putea proba inainte sa iei. sa te sui pe fiecare, sa vezi pozitia macar. cam greu in zona noastra ce-i drept.

daca te coafeaza ne intalnim si vezi motoru meu. 1150 gs adventure. cam mare si grea pt offroad, si te cam sufla vantu la drum lung, dar face cate un pic din ambele. :)

iti recomand si eu abs-ul. am avut si motor fara abs si am putut face destule comparatii. (facem si niste teste, daca vrei :))

Editat de gabyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vazut multe teste pe youtube cu ABS si fara ABS , care m-au convins clar .

mi-ar place sa vad un test si live

 

pastram legatura oricum

 

daca folosesti YM asta e ID-ul meu : vul_poiu

poate te mai intreb acolo una alta despre moto, si stabilim si o intalnire intro zi.

 

oricine imi poate da add pe Yahoo Messenger....cu cat mai multe recomandari cu atat mai bine.

 

mai astept pareri...opinii

 

alte recomandari ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde si ce intelegi tu prin off road. Daca doresti sa te dai pe un drum de macadam, de genul celor forestiere sau de tara, e una.. daca vrei sa te dai si pe o carare prin padure, pe o pasune, pe un teren cu pante mai abrupte, dar nu atat de abrupte cat sa intre in categoria hard enduro, lucrurile se schimba putin. In aceasta din urma situatie, iti va trebui o mobra mai usoara, mai versatila, cum ar fi monocilindrii din seria XT de la Yamaha, Dr-urile de la Suzuki, Dominatorul de la Honda, KLR-urile de la Kawasaki,etc. Nu spun ca una mai mare si mai grea, nu poate face aceleasi lucruri, dar trebuie sa stii sa o duci. Am vazut baieti cu ST sau AT, care urcaau si coboarau, pe unde altii nu se incumeta sa o faca pe cele doua picioare din dotare, dar aveau skill.

Cat priveste ABS-ul, eu nu sunt adeptul, dar asta nu inseamna ca nu iti poate folosi, mai ales daca esti incepator. Insa trebuie sa fii constient ca ABS-ul nu iti rezolva decat o problema, din multele pe care ti le ridica mersul pe motocicleta.. aceea a franarii de urgenta. Daca nu stii sa negociezi un viraj, daca nu stii sa o controlezi din gaz, in anumite situatii, daca te pierzi cu firea, ABS-ul nu te ajuta cu nimic. Ce vrerau sa spun? Cu ABS sau nu, odata ce ti-o iei, trebuie sa pui mana sa inveti sa mergi corect, asa ca nu iti va strica putina teorie din niste tutoriale bune si multa, multa practica. Bafta si sa auzim de bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa da sfaturi ,la asta ma refeream cand am deschis acest topic.

 

Multumesc frumos pentru pareri si sfaturi ....sunt convins ca din experienta voi invata.

 

Prin off-road eu ma refer la drumurile de tara cu macadam si mersul la padure la un gratar....nu ma intereseaza sa-mi rup oasele prin paduri (inca :)).

Mai mult pe strada am sa merg de asta am zis ca sigur ABS e bun sa am.

Editat de poiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa da sfaturi ,la asta ma refeream cand am deschis acest topic.

 

Multumesc frumos pentru pareri si sfaturi ....sunt convins ca din experienta voi invata.

 

Prin off-road eu ma refer la drumurile de tara cu macadam si mersul la padure la un gratar....nu ma intereseaza sa-mi rup oasele prin paduri (inca :)).

Mai mult pe strada am sa merg de asta am zis ca sigur ABS e bun sa am.

In cazul asta este buna si o motocicleta din categoria Transalp, ST, AT, KLE, DR-urile de cilindree mai mare (750-800cmc) etc..adica motoare mai inclinate spre touring, dar care au roata fata de 21, (sau de 19 in cel mai rau caz). Problema cu aceste motoare,este ca nu au ABS. Gama se restrange, in acest caz, la cateva modele mai recente, in special BMW,dar care sunt destul de scumpe. Acum, depinde si de ce buget dispui tu. Daca banii nu sunt o problema, atunci ai si posibilitati mai mari de a alege ceva pe gustul tau. Din punctul meu de vedere, as merge pe ideea unei japoneze. Toate cele bune.

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde si ce intelegi tu prin off road. Daca doresti sa te dai pe un drum de macadam, de genul celor forestiere sau de tara, e una.. daca vrei sa te dai si pe o carare prin padure, pe o pasune, pe un teren cu pante mai abrupte, dar nu atat de abrupte cat sa intre in categoria hard enduro, lucrurile se schimba putin. In aceasta din urma situatie, iti va trebui o mobra mai usoara, mai versatila, cum ar fi monocilindrii din seria XT de la Yamaha, Dr-urile de la Suzuki, Dominatorul de la Honda, KLR-urile de la Kawasaki,etc. Nu spun ca una mai mare si mai grea, nu poate face aceleasi lucruri, dar trebuie sa stii sa o duci. Am vazut baieti cu ST sau AT, care urcaau si coboarau, pe unde altii nu se incumeta sa o faca pe cele doua picioare din dotare, dar aveau skill.

Cat priveste ABS-ul, eu nu sunt adeptul, dar asta nu inseamna ca nu iti poate folosi, mai ales daca esti incepator. Insa trebuie sa fii constient ca ABS-ul nu iti rezolva decat o problema, din multele pe care ti le ridica mersul pe motocicleta.. aceea a franarii de urgenta. Daca nu stii sa negociezi un viraj, daca nu stii sa o controlezi din gaz, in anumite situatii, daca te pierzi cu firea, ABS-ul nu te ajuta cu nimic. Ce vrerau sa spun? Cu ABS sau nu, odata ce ti-o iei, trebuie sa pui mana sa inveti sa mergi corect, asa ca nu iti va strica putina teorie din niste tutoriale bune si multa, multa practica. Bafta si sa auzim de bine.

ce motocicleta cu abs ai condus? daca imi permiti sa te intreb? am notat ca nu esti adeptul absului.

eu recomand tuturor incepatorilor, motoare cu abs. am mers peste 25.000 km pe motor fara abs. acum am cu abs. n-as face pasul inapoi niciodata. si pot sa zic ca acum franez mult mai tare ca inainte, cu toate ca motoru e mai mare si mai greu ce cel de dinainte. franez fara frica si merg mult mai relaxat.

pt cel care a initiat topicul: aceleasi criterii le-am avut si eu cand am ales motoru. sa pot face touring in doi si sa pot iesi de pe asfalt in caz ca imi vine chefu. eu am ales bmw 1150 gs adventure. cu abs. daca ai bani, iti recomand ceva cu abs.

vezi ca pe forum, userul switch vinde un bmw 1100 gs. e de luat in calcul modelul asta.

Editat de gabyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce motocicleta cu abs ai condus? daca imi permiti sa te intreb? am notat ca nu esti adeptul absului.

eu recomand tuturor incepatorilor, motoare cu abs. am mers peste 25.000 km pe motor fara abs. acum am cu abs. n-as face pasul inapoi niciodata. si pot sa zic ca acum franez mult mai tare ca inainte, cu toate ca motoru e mai mare si mai greu ce cel de dinainte. franez fara frica si merg mult mai relaxat.

pt cel care a initiat topicul: aceleasi criterii le-am avut si eu cand am ales motoru. sa pot face touring in doi si sa pot iesi de pe asfalt in caz ca imi vine chefu. eu am ales bmw 1150 gs adventure. cu abs. daca ai bani, iti recomand ceva cu abs.

vezi ca pe forum, userul switch vinde un bmw 1100 gs. e de luat in calcul modelul asta.

 

Daca ai citit postul meu ai putut vedea ca, desi am afirmat ca nu sunt adeptul, i-am sugerat colegului nostru ca totusi ii poate fi folositor. I-am atras atentia, insa, ca problemele ridicate de conducerea unei motociclete nu se reduc doar la franare si la existenta sau non existenta unui ABS si ca va trebui sa invete corect mersul pe motocicleta. Cred ca a fost un sfat de bun simt. As mai completa aici, ca daca in viata de zi cu zi, foloseste deja o masina cu sistem ABS, este cu atat mai indicat sa se orienteze spre o motocicleta dotata cu un asemenea sistem.

Nu am condus si nici nu conduc nici motocicleta si nici masina cu ABS, astfel ca nu ii simt nevoia. Asta m-a facut sa fiu prudent in trafic, sa nu franez brutal si, in ultima instanta, am invatat sa franez bine cam pe orice suprafata. Dovada? Sunt inca viu si nu am avut evenimente rutiere.

In plus, mie imi place adrenalina (in doze acceptabile),.. si un motor cu ABS nu cred ca mi-o poate furniza (sa merg safe, cand eu poate vreau sa fac slide-uri???). Eu folosesc mobra 60% macadam si iarba si cca 40% asfalt. Asadar, optiunea mea este o chestie de gust. Nu o impun nimanui. O sa imi spui ca sistemul se poate dezactiva. Ok. Si atunci, daca nu il folosesc, de ce sa bag banii in el??? Discutia asta, ABS vs non ABS, a mai inflamat un topic pe aici, pe undeva. Nu are sens sa mutam discutia aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare cu parerea lui , eu personal sunt convins ca pentru mine Abs-ul va fi bun..de aceea voi incerca as iau ceva cu ABS.

 

Va multumesc la amandoi pentru parerile pro si contra... asa trag si eu concluzii mai bune.

 

Mai astept opinii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In curand vreau sa-mi iau o motocicleta din categoria Enduro - Touring.

 

M-am gandit la un BMW 650 gs ~2001 (cu abs),este motocicleta care mi-ar place.

Precizez ca am 1.83 inaltime si 100 kg. Mai precizez ca voi vrea sa o folosesc si la off-road 30% restu de 70% pt strada.

 

 

Credetzi ca e buna pentru mine? e prea mare , e prea mica?

 

Multumesc anticipat,

Bogdan

 

Incearca un Transalp de 650...... am de 2 anid e zile si pot spune ca este o foarte buna alegere.. pret/calitate.. plus fiabilitatea honda....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Daca este cineva in Suceava cu un BMW 650 GS...asi dori sa ne intalnim sa imi fac o parere despre acest motor...sa vad si eu cat de mare sau mica e pt mine ...etc

 

Cine ma poate ajuta lasa-ti PM cu un contact si va sun eu .

 

mutumesc anticipat.

Bogdan

 

inca mai astept opinii cu drag :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...