Sari la conținut

Legenda


Bigfoot
 Share

Postări Recomandate

Daca ti se pare ceva stupid la acest topic,esti liber sa te luminezi. Numai te mai interesa de acest topic. E LOGIC.

 

Ba este de foarte mare interes pentru mine acest topic. Momentan este .... cum sa zic... comedie :D Stan si bran :D Adica ma distrez.... Normal ca ma intereseaza.... legenda :))))) Pfff...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 632
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Curba de cuplu la un 1200 R:

post-27208-0-86930400-1305842218_thumb.jpg

Asta e motivul pt care se poate schimba in ture mici - zici ca e diesel,peste 100 Nm la 3700 rpm...

N-am mai vazut asa ceva de cand mama m-a facut :blink:

 

There's no replacement for displacement.

Mie mi se pare un cuplu normal pentru un motor de 1200 care nu e facut pentru putere.

Uita-te la VFR1200, s-ar putea sa fi si mai uimit, 100Nm la 4000 de ture dar si vreo 150 de cai putere maxima.

Tot cu cardan dar care in mod sigur nu ar starni melancolii printre contemporanii ultimei conflagratii mondiale :D

 

@Bigfoot: Daca tu esti multumit cu alegerea ta noi nu putem decat sa ne bucuram. Multi km doar cu service de intretinere si benzina!

 

PS: "curba' de cuplu perfecta:

triumph-tiger-800-courbes.jpg

Editat de marcone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

@Bigfoot: Daca tu esti multumit cu alegerea ta noi nu putem decat sa ne bucuram. Multi km doar cu service de intretinere si benzina!

 

 

mersi :cheers: Sa ne vedem pe sosea :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer, BMW ar trebui sa se limiteze la facut masini, la mobre nu le prea iese.

 

ce inseamna nu prea le iese?

 

Ar trebui sa te uiti peste niste statistici de vanzari ale ultimilor ani.

daca o faci vei descoperi ca BMW este pe val pe piata de motorete. Si Triumph la fel :D

Editat de E.Z.rider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am atasat un filmulet facut cu un Canon PowerShot A470.

 

 

Stie cineva daca GOPRO are rivali? Ma gandesc sa cumpar un GOPRO motorsport,totusi am observat ca oferta e foarte diversificata.

Editat de Bigfoot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce ti am zis eu cand ne am cunoscut

 

1 nu te da mare ca ai BMW

2 nu ridica in slavi BMW

3 nu spune ce consum mic are BMW

4 nu spuen ca ti au luat ai tai BMW

5 nu recunoaste ca bunicul tau are actiuni la BMW

6 nu povesti ca unchiul tau e khk BMWistul

7 nu mai merge asa pe curbe cu un BMW

 

din 10 motocalculatoristi 9,5 te VOR MANCA DE C.UR ca ei nu au asa scula de BMW :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Achim

:laugh: Ai dreptate Achim.

Pacat ca exista discrepante si perceptii de acest fel. Doar suntem motociclisti.....nu altceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am atasat un filmulet facut cu un Canon PowerShot A470.

 

 

Stie cineva daca GOPRO are rivali? Ma gandesc sa cumpar un GOPRO motorsport,totusi am observat ca oferta e foarte diversificata.

 

 

uite aici cel mai bun pret la GoPro HD : http://www.kronaumoto.ro/index.php/detalii/1374

au oferta si nu stiu dc e pe durata sau e la un singur aparat, asa ca dc vrei GoPro fugi la ei

 

eu mi-am luat recent un GoPro HD PACHETUL MOTORSPORT ( iti recomand pachetul asta dc nu ai casca de motocros) de la f64.ro si api am vazut super-oferta asta

 

bafta si asfalt uscat

ps: GoPro e cel mai tare dintre toate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Septimiu

 

Receptionat :D

 

O sa ma duc sa vad despre ce e vb.

:burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu ai fost cu R-ul la intrunire in w/e la Cj? Era unu la fel da nu am apucat sa vad capacele de la chiulasa daca era 2010 sau mai vechi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu ai fost cu R-ul la intrunire in w/e la Cj? Era unu la fel da nu am apucat sa vad capacele de la chiulasa daca era 2010 sau mai vechi...

 

Negativ.

Din pacate in weekend am stat acasa :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Dupa 6000km am tocit cauciucul spate Continental Road Attack. Foarte bun pt viraje,nu e nici moale nici tare, e mediu.

Acum am luat pe spate un Pirelli Angel ST mai tare,teoretic o sa tina mai mult. Ramane de vazut.

Daca aveti sugestii sau recomandari de cauciucuri spate bune,aderente pe viraje si cat de cat rezistente la mersul pe autostrada,sunt bucuros sa le aud.

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

cum dracu' sa nu le iasa la motoare?...au multe solutii tehnice interesante, mie suspensia fata mi se pare tare, am auzit ca se comporta foarte bine pe franare puternica...telelever este a ta, si alea mai noi parca au duolever, unde ghidonul nu este conectat la roata prin telescoape, ci printr-un cuplaj cu balama,ceea ce inseamna ca e cu totul altfel ca senzatie, cel putin pe un drum cu gropi.

 

cat despre consum, il cred realizabil, deoarece are cuplu foarte mare, si nu e nevoie de ture multe la un mers normal...si eu aplic aceeasi tactica in afara, bag a6a imediat, si oricum motoarele in v au ture mai mici, si nu vad nicio problema in a conduce in ture mici, atata timp cat nu fortezi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

La 23.500km a aparut un zgomot la cutia de viteze,specific Ducati,atunci cand eram in neutru si cu ambreiajul lasat liber.

Eram in Grecia am mers asa pana acasa,odata ajuns acasa,zgomotul a din cutie era mai puternic,am fost la BMW,le-am spus ce problema am au ascultat-o si au zis ca ...... nu are domne nimic,e un joc un reglaj din cutie,mi-au supus ca sunt niste saibe in interior care probabil s-au deteriorat, da n-are nimic poti sa mergi cu ea si asa,nu e grav. Ok dar cand am cumparat-o nu facea nici un fel de zgomot inclusiv dupa ce a trecut de 20.000km era silentioasa.

Pana la urma am convenit sa o las la ei ca sa remedieze problema,mi-au zis ca nu au sculele necesare unei astfel de reparatii,si ca trebuie sa astept pana comanda ei scule dupa aceeea pana isi dau seama de problema apoi trebuie sa comande piesele X si Y de care e nevoie, etc ........... deci rabdare. 3 saptamani a stat pe bara dupa ce am discutat cu cei de la BMW.

Initial vroiam sa plec pana la Viena cu moto,dar totusi mi-am dat seama ca nu-i a buna cand trancane sub mine motocicleta. Domnul acela de la BMW aflat la 2-a varsta mi-a zis ca n-are domne nimic mergi asa cu ea ca nu se intampla nimic,cand te intorci de la Viena o sa avem si sculele necesare,daca nu o repari la Viena.

Am fost cuminte si am asteptat. Am facut cateva vizite pe la service in astea 3 saptamani sa vad si eu ce si cum.In ultima saptamana am vazut motocicleta demontata,am vazut si cutia de viteze demontata,aveau un fel de comparator(acea scula care le lipsea),am intrebat unde era problema,mi-a aratat un mecanic(pustiul) rulmentul de la un arbore avea joc. Ok si am intrebat daca la 23.500km e NORMAL ?

Raspunsul a fost ca nu neaparat dar mersul sportiv dauneaza. Ok dar am avut japoneza extramega abuzata de mine 35.000km la care s-au ars DOAR BECURILE. Raspunsul a fost ca domne asta e. Bun ok my bad sa zicem.

Astazi am fost sa-mi iau motocicleta :rolleyes: ajuns acolo intreb domne ce i-ati facut?

Raspuns: Am inlocuit cutia dvs de viteze cu totul. Hmmm ok dar parca am vazut cutia mea desfacuta etc.

Bun ok. Intreb garantia la aceasta operatie cat am? Raspuns : Nu aveti .( sa :baubau: tu ,zic eu in gand) . Nu aveti pt ca BMW a inlocuit cutia pe banii lui nu pe banii dvs. Apoi intreb bun si mie daca pe 10 octombrie ( pe 9 octombrie 2011 expira garantia) imi cade iar cutia eu ce fac. Raspuns: nu o sa va cada,nu va putem ajuta,odata ce iese din garantie. In mod normal se dau 6 luni la orice operatie efectuata intr-un service. I-am pus sa mentioneze in cartea motocicletei schimbarea cutiei,sa am cel putin o certitudine. Moment in care au fost cam uimiti.

 

Am iesit cu motocicleta la plimbare,azi am facut 105km cu ea,am fost pana la Ciolpani. 1-a intra foarte usor acum,dar restul 2 3 4 5 6 intra greu,trebuie sa dau nene in schimbator nu gluma. Spre stupoarea mea acel sunet/bataie reapare uneori depinde de cum dau drumul la ambreiaj cand e pe N,daca dau drumul rapid,slabe sanse sa apara sunetul,daca dau drumul incet si treptat incepe iar sa trancane,evident mai slab,dar tot trancane.

O sa ies cu ea la un drum in weekend si apoi in functie de comportamentul cutie si zgomotul acesteia,voi reveni la BMW.

Ce sa zic..........nasol.............m-a mancat in *** sa am o motocicleta foarte scumpa si foarte proasta(ca fiabilitate),e adevarat ca e OZN pe langa multe motociclete NOI din 2011 dar degeaba daca sta in service sau garaj dupa 23.500km.

Editat de Bigfoot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Da, nasol..

Mai ales ca-ti place motoreta..

Cred ca ai avut si ghinion..

Legat de garantie au dreptate, ti-au schimbat subansamblul in perioada de garantie si chiar daca mai ai doua zile si-ti expira garantia aceasta nu se prelungeste pentru cutie inca 3 ani sa zicem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, nasol..

Mai ales ca-ti place motoreta..

Cred ca ai avut si ghinion..

Legat de garantie au dreptate, ti-au schimbat subansamblul in perioada de garantie si chiar daca mai ai doua zile si-ti expira garantia aceasta nu se prelungeste pentru cutie inca 3 ani sa zicem.

 

Nu stiam asta legat de garantie,cel putin cand e noua.

Stiam dar varianta cealalta cand cumperi tu o piesa pentru un vehicul fara garantie.

Sper sa numai am probleme cu ea .............Doamne ajuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

btw, vezi ca garantia la motoret se prelungeste cu cat a fost in service pt probleme de garantie initiala... ziceai mai devreme ca ai fost, au constatat, ai luat-o acasa, ai adus-o din nou, nu stiu cum se interpreteaza in cazul asta totusi... in mod normal eu cred ca ar trebui prelungita garantia la toata motoreta cu cat a fost intre constatarea problemei si remedierea ei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum ti-e nivelul la borcanasul de la ambreiaj? La nivel?

 

Da

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trimite o scrisoare la sediul central de la BMW in care descrii situatia si felul in care ai fost tratat.

Dar din cate vad aici http://www.customerservicescoreboard.com/BMW sunt multe persoane nemultumite ... bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa am o motocicleta foarte scumpa si foarte proasta(ca fiabilitate),e adevarat ca e OZN pe langa multe motociclete NOI din 2011 dar degeaba daca sta in service sau garaj dupa 23.500km.

 

ne-am dat dreaq, daca aveai vre-un k1300r mai ziceam sau un S ... sa nu-ti spulber visele dar la mine in sat am vazut numai domnisoare cu r-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ne-am dat dreaq, daca aveai vre-un k1300r mai ziceam sau un S ... sa nu-ti spulber visele dar la mine in sat am vazut numai domnisoare cu r-uri

Degeaba, bicicleta e super pe modelul asta ;) Incearca-l odata la un test daca ai ocazia :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ne-am dat dreaq, daca aveai vre-un k1300r mai ziceam sau un S ... sa nu-ti spulber visele dar la mine in sat am vazut numai domnisoare cu r-uri

 

Ce misto de tine ca stai in sat :bigstar: , mi-ar place sa plec din oras ca sa ma mut la tine la tara :lol: E frumos dar nu prea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Degeaba, bicicleta e super pe modelul asta ;) Incearca-l odata la un test daca ai ocazia :D

 

sunt convins, am stat pe el, tre sa-mi preschimb carnetu si o sa fac un test, la primavara probabil; dar totusi afirmatia e de porc

 

 

 

 

asta micu si bucurestean, vezi ca nu toate satele sunt in tara lu Miorita

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...