Sari la conținut

Clasice- made in japan


Jean_Taxi
 Share

Postări Recomandate

Salutare! Sunt proaspat posesor de motoreta aproape clasica( Honda NTV650 din 96'), cel putin pentru mine(clasica), si sunt in cautare de oameni cu aceeasi categorie de martoaga. Sau cel putin dati-mi de stire pe unde se intalnesc pasionatii acestei categorii, daca aveti idee. Multam!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

Eu din cate stiu nu se mai tine. Am fost de cateva ori acolo la intrunire..era mistocuta si f aproape de Bucale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Şi în sfârşit m-am apucat şi eu de treabă după o pauză de 4 săptămâni. Tăblăria e vopsită, culasa revizuită şi-i dau bătaie înainte. Abia aştept să o testez cu ataş. Mai trebuie doar să desfac motorul pentru a-i schimba lanţul de distribuţie şi să dezasamblez complet restul motocicletei pentru sablare şi vopsire.

La AlfaVega SM mi-au cerut 750 lei pentru vopsirea în câmp electrostatic doar a celor trei roţi. Îmi puteţi recomanda ceva mai ieftin în zona SM, BH, MM? Nu ştiu cât ar trebui să coste în medie vopsirea electrostatică dar suma asta mi se pare totuşi cam mare. Menţionez că şi pe ataş pun roată tot de Kawasaki.

post-3360-0-06937600-1462562198_thumb.jpg

post-3360-0-05963800-1462562221_thumb.jpg

post-3360-0-04971800-1462562241_thumb.jpg

post-3360-0-39363700-1462562255_thumb.jpg

Editat de Dr_krl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Mai trebuie doar să desfac motorul pentru a-i schimba lanţul de distribuţie ...

 

Că tot veni vorba de lanț, am luat oleacă de țeapă. Lanțul de distribuție e în perfectă stare iar zornăitul se pare că provenea de la lanțul primar. A mai experimentat careva dintre voi problema? Adică motorul scotea zgomot ca și cum ar freca distribuția dar de fapt problema să fie de la lanțul primar. Sunt curios dacă odată cu schimbarea acestui lanț v-au dispărut zgomotele suspecte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Că tot veni vorba de lanț, am luat oleacă de țeapă. Lanțul de distribuție e în perfectă stare iar zornăitul se pare că provenea de la lanțul primar. A mai experimentat careva dintre voi problema? Adică motorul scotea zgomot ca și cum ar freca distribuția dar de fapt problema să fie de la lanțul primar. Sunt curios dacă odată cu schimbarea acestui lanț v-au dispărut zgomotele suspecte.

ai mai facut ceva la ea ?. eu as vrea sa termin Gl ul in iarna asta...asa sa ma ajute Dumnezeu!))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da. Am schimbat ambele lanţuri (cel de distribuţie şi cel primar de la arborele cotit către cutia de viteze) şi am asamblat motorul. Mi-a sosit lanţul primar ceva mai târziu decât planificasem (l-am comandat eu mai târziu, nu din vina distribuitorului) şi astfel că m-a prins vara. Evident că fiind vară, n-am mai lucrat nimic la motocicletdă ci tot dintr-o tură în alta am ţinut-o în fiecare week-end cu altă motocicletă. Vine toamna şi continui. Mai am de vopsit doar cadrul, revizia furcii, frânele şi telescoapele spate. Termin cu o sincronizare de carburatoare şi... cam atât. În rest motocicleta e şi vopsită.

 

Aaaaaa, era să uit. Evident că-i pun şi ataş, deci asta o să-mi cam ia ceva timp.


» Post actualizat in 29 Aug 2016 19:35

Mult succes cu GL-ul. Sper să termini mai repede decât mine cu Kawasaki-ul.

post-3360-0-48744200-1472499059_thumb.jpg

post-3360-0-68257700-1472499073_thumb.jpg

post-3360-0-03219400-1472499097_thumb.jpg

post-3360-0-81646500-1472499106_thumb.jpg

post-3360-0-57861300-1472499117_thumb.jpg

Editat de Dr_krl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da. Am schimbat ambele lanţuri (cel de distribuţie şi cel primar de la arborele cotit către cutia de viteze) şi am asamblat motorul. Mi-a sosit lanţul primar ceva mai târziu decât planificasem (l-am comandat eu mai târziu, nu din vina distribuitorului) şi astfel că m-a prins vara. Evident că fiind vară, n-am mai lucrat nimic la motocicletdă ci tot dintr-o tură în alta am ţinut-o în fiecare week-end cu altă motocicletă. Vine toamna şi continui. Mai am de vopsit doar cadrul, revizia furcii, frânele şi telescoapele spate. Termin cu o sincronizare de carburatoare şi... cam atât. În rest motocicleta e şi vopsită.

 

Aaaaaa, era să uit. Evident că-i pun şi ataş, deci asta o să-mi cam ia ceva timp.

» Post actualizat in 29 Aug 2016 19:35

Mult succes cu GL-ul. Sper să termini mai repede decât mine cu Kawasaki-ul.

 

ai ceva filmare cu zgomotul motorului inainte de interventie?

 

eu am 550-ul (ZX) si suspectez un zgomot destul de metalic la ralanti (si la rece) sub 1800 rpm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Si da!..am in sfarsit o clasica japoneza vie si gata de durmuri!...am dat gl ul pt ca nu mai am nervi pt reconditonare si am optat pt o Honda Cb 750 Custom din 84 in stare excelenta!


» Post actualizat in 02 Oct 2016 20:00

Si da!..am in sfarsit o clasica japoneza vie si gata de durmuri!...am dat gl ul pt ca nu mai am nervi pt reconditonare si am optat pt o Honda Cb 750 Custom din 84 in stare excelenta!

post-23362-0-35420700-1475437982_thumb.jpg

post-23362-0-92185300-1475438028_thumb.jpg

post-23362-0-86935500-1475438055_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult frati intru clasic dar o voi inscrie in primavara pt ca deja e toamna tarziu. pana atunci o voi face sa sclipeasca..deja am bagat o la carburatie..sincronizare..lichide frana..mici reglaje. motocicleta e tipla efectiv..caucioace noi dot 2016..amortizoare si tobe noi, toate probate cu factura de catre neamt..ghidon nou. n are gram de scurgere pe nicaieri si totul, dar absolut totul pana la ultimul buton e functional pe ea!are doar 28000km si doar doi proprietari..ce mai!..e de vis!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...