Sari la conținut

PROIECTOARE / LUMINI SUPLIMENTARE - Totul Despre


bandi
 Share

Postări Recomandate

- ai permanent la masă/șasiu/cadru. + iei după contact pt alimentarea bobinei releului, și încă un plus direct de la baterie care să treacă prin contactele releului. Deși eu m-aș mira ff tare ca drăciile alea să consume real mai mult de 1-2A fiecare... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 607
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Releul functioneaza ca un intrerupator automat. E ca si cum mai pui un intrerupator pe linia de plus, chiar inainte de siguranta.
30-87 e intrerupatorul pe care il pui pe linia aia. 
86-85 este comanda intrerupatorului. daca conectezi 85 la - si 86 la 12V (pot fi si invers, nu conteaza), 30-87 o sa fie cuplat si 30-87a.

Daca nu mai e tensiune pe linia 85-86, 30-87 se decupleaza si 30-87a se cupleaza. In principiu nu te intereseaza 30-87a, dupa cum zicea si @easy ride on!

 

pe scurt:
30 il pui pe baterie, de preferat prin siguranta.
plusul care pleaca spre proiectoare il pui la 87

86 il pui la minus, care poate fi pe baterie sau poate fi undeva pe cadru unde ai o masa buna. Vezi ca la unele motociclete masa de pe cadrul de bord e varza. 
87 il pui undeva sunt 12V cand ai contactul pus. (poate fi becul de pozitii daca ai o motocicleta care sa iti aprinda becurile automat.) sau cauti cu multimetrul ceva care sa aiba 12V cand pui contactul.

@Fafane, daca esti din Bucuresti, hai intr-o seara prin Crangasi si descalcim povestea asta impreuna. (fara costuri, evident). mai poti scrie si baietilor de la Motor Help Crangasi: https://www.facebook.com/motorHelpCrangasi.  

Oricum, daca vii sa facem asta, tot la garajul ala o sa o facem

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, bursyllac a spus:

Releul functioneaza ca un intrerupator automat. E ca si cum mai pui un intrerupator pe linia de plus, chiar inainte de siguranta.
30-87 e intrerupatorul pe care il pui pe linia aia. 
86-85 este comanda intrerupatorului. daca conectezi 85 la - si 86 la 12V (pot fi si invers, nu conteaza), 30-87 o sa fie cuplat si 30-87a.

Daca nu mai e tensiune pe linia 85-86, 30-87 se decupleaza si 30-87a se cupleaza. In principiu nu te intereseaza 30-87a, dupa cum zicea si @easy ride on!

 

pe scurt:
30 il pui pe baterie, de preferat prin siguranta.
plusul care pleaca spre proiectoare il pui la 87

86 il pui la minus, care poate fi pe baterie sau poate fi undeva pe cadru unde ai o masa buna. Vezi ca la unele motociclete masa de pe cadrul de bord e varza. 
87 il pui undeva sunt 12V cand ai contactul pus. (poate fi becul de pozitii daca ai o motocicleta care sa iti aprinda becurile automat.) sau cauti cu multimetrul ceva care sa aiba 12V cand pui contactul.

@Fafane, daca esti din Bucuresti, hai intr-o seara prin Crangasi si descalcim povestea asta impreuna. (fara costuri, evident). mai poti scrie si baietilor de la Motor Help Crangasi: https://www.facebook.com/motorHelpCrangasi.  

Oricum, daca vii sa facem asta, tot la garajul ala o sa o facem

 

Am inteles ce am de facut, incerc zilele astea sa pun in practica, daca nu ma descurc te anunt si ne vedem cu drag, si eu tot prin S6 sunt...:)

Oricum, va multumesc tuturor pentru sfaturile oferite!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Salutare!

Nu stiu de ce a ramas topicul asta adormit dar sper ca nu e o problema sa il trezesc un pic dupa 2 ani.

Am comandat acum 2 ani niste chinezarii, saptamana trecuta am dat de ele si am zis sa le vad ce pot.

Din 6 leduri de pe placa mai merg 1 sau 2.

 

Aveti ceva recomandari locale sau de pe Ali Express?

Nu vreau ceva foarte puternic ca sa nu afecteze incarcarea bateriei, dar as opta pentru ceva cat de cat mai fiabil.

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Daca nu e prea tarziu am o recomandare: https://www.aliexpress.com/item/32846746644.html?spm=a2g0o.order_list.0.0.21ef1802CydHd9

Le-am pus sezonul asta pe TDM si sunt multumit, nu afecteaza incarcarea si imbunatatesc vizibilitatea pe timp de noapte fara sa deranjeze traficul din sens opus (depinde cum le reglezi). Neavand instalatia de fabrica am comandat tot sistemul cu releu si buton si sunt multumit dupa un sezon de drumuri cu ele.

Desi in anuntul de acum vad ca nu mai scrie nimic legat de certificare EU, au venit cu E-mark pe ele si teoretic sunt legale. Poate mai nou vanzatorul asta nu le mai face pentru EU.

Oricum gasesti pe aliexpress acelasi model cu certificare (E9 e-mark) cam la acelasi pret. Nu stiu de ce nu pot copia link-ul dar anuntul arata asa:

image.thumb.png.4d90180fcd35d5bc7fc024ebc45f8a71.png

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...